Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Když zabečí jehněčí

21.5.2021

Jediná zvířátka, se kterými se na Beaveru příliš nekamarádím, jsou Plyšáci. Snažím se jim vyhýbat a nepojmenovávat je. Proto mám pro ně ten stádní výraz – Plyšáci.

Plyšáci na Beaveru

A ano, je to proto, že z jejich masa připravuji velice dobrá jídla. A jíst kamarády a oblíbence, to je přinejmenším divné. Takže chápu Carlose, který je krmí a potom je nedokáže jíst. Ty pojmenované a oblíbené bych tak nedokázala jíst… ba ani připravit.

Si to představte – Olina na paprice, Nadja ala bažant… slepičí polévka z Pipin… no to nikdy!!!

A tak u nás došlo na beránky.

Jehněčí po indicku:

Ve velkém hrnci vhodíte do horkého oleje drcený římský kmín, garam masalu nebo kari, trochu kurkumy, chilli vloček, badyán, kus skořice, nové mleté koření a mletý hřebíček – já množství odhaduju, dávám špetky, někdy jednu, někdy dvě.

Jehněčí po indicku

Jakmile se to rozvoní a začne se z toho tvořit taková pasta, přidám pokrájenou cibuli a česnek. Promíchám a zarestuju. Přidám pokrájené jehněčí, počkám, až se zatáhne, přihodím nastrouhaný zázvor, opět promíchám a podliji soleným vývarem z beránčích kostí (nebo ze zeleniny).

Jehněčí po indicku

Přiklopím a dusím, občas promíchám a podliji. Když maso změkne, přihodím sušená rajčata a podliji. Jakmile rajčata změknou a přidají chuť do sosíku, přihodím zelené posekané natě (nejlepší je koriandr nebo máta a petržel). Podávám s pečenou rýží nebo chlebem a někdy s bramborovou kaší nebo s vařenými brambory.

Jehněčí ragú:

No nečekejte nic složitýho, zarestujete uzenej špek, cibulku a česnek, přidáte kmín, pepř, tymián a pokrájené žampionové nožičky a trochu soli a přihodíte pokrájené jehněčí. A podlijete vývarem z kostí a nebo červeným vínem (ne sladkým) – já podlévám Merlotem nebo Medocem.

Jehněčí ragú

No ano, nemám v tom další zeleninu, ale mám hodně žampionů a nedělám maso na houbách. Když maso změkne, přidám na čtvrtky pokrájené hlavičky žampionů a podliji. A až hlavičky změknou, je maso akorát, chutí a vůní plný hrnec, je hotovo!

Jehněčí ragú

A když vám ragú zbyde, přidáte druhej den smetanu, prohřejete a máte jehněčí ve smetanovo-žampionové omáčce ;-)

Jehněčí mediteran:

Maso proložíte rozmarýnem, pokrájenými citrony, pepřem, vavřínem, česnekem, máslem a jemně osolíte.

Jehněčí mediteran před pečením

Necháte přes noc odležet a potom v keramickém pekáči upečete, podléváte vývarem nebo bílým vínem (dělávají to hodně ve Středomoří).

Jehněčí mediteran po upečení

Pečené:

A naše klasika. Na trošce mrkve, cibule a česneku, za stálého podlévání, upečete do zlatova osolené a opepřené jehněčí nebo skopové, jemně protažené špekem nebo podložené slaninou.

Pečené jehněčí

Jako přílohu dáte vařené brambory, s nasekanou mátou, nebo mátu nasypete na odstáté maso těsně před podáváním. Neděste se, je to fakt moc dobré!

Pečené jehněčí

Foto: Sharka.68

Sharka.68 Neviditelný pes


zpět na článek