5.12.2023 | Svátek má Jitka


DOTAZ: Jak udomácnit štěně?

26.11.2004 20:21

Dobrý den,
chodím na Zvířetník už pěkně dlouho - nejvíc poté, co mi před třemi lety umřel můj první hafík Murény. A protože vím, že se tady schází velmi široká obec pejskařů - od těch, co mají hafuše stopro vychované, až po ty s volnější rukou - se na všechny ostatní obracím s dotazem:

Zhruba za čtrnáct dní si s manželem přivezeme domů dalšího chlupatce (Konečně!), no a já teď řeším jeden "obří" problém. První noci našeho mrňouska v novém domově. Vzhledem k tomu, že máme s manželem oba shodný názor na to, že pejsek do postele a do ložnice ne (jinak všude pohyb volný), tak je pelíšek (je to vlastně spíš psí domek) v předsíni. Murphy to v pohodě respektoval, jenže ta doba, když on byl štěňátko je už pěkně daleko (18 let). Navíc Murphy byl svéráz, a i jako štěně byl za dospělce (venčení bez problémů, první dny doma taky v pohodě), takže tohle teď řeším vlastně jako začátečník.

A teď se ve mě perou dva názory: štěně je odebrané se své smečky - je v novém prostředí - všichni se kolem něj motají a pak najednou se jde spát a jeho nová "smečka" si klíďo zavře dveře a nechá ho tam samotného. Tzn. ho odstrčí, což smečková zvířata nesou dost špatně. A abych pravdu řekla, když si člověk přestaví, jak se musí takové štěně v ten první den cítit, tak mu není co závidět.

Takže jsme se doma dohodli, že na pár prvních nocí se zřídí provizorní pelíšek u postele, abych mohla nechat ruku dole u mrňouse. (A ono by to určitě přispělo k navázání ještě lepšího vztahu se štěnětem i usnadnilo výchovu k venčení.) Jenže! Pak se ve mě ozývá i druhý názor: co nechceš, aby štěně někdy dělalo, nedovol mu hned od prvního dne. A já opravdu vím, že pejska v ložnici nechci.

Tak co teď s tím, ráda bych štěňátku usnadnila přechod do nového, ale zase mu nechci v té jeho makovičce udělat guláš. Vím, že zlatá střední cesta tady není, ale napadlo mě, když by se k tomu vyjádřilo víc lidí se svými zkušenostmi a názory, mohlo by mi to pomoci najít to nejlepší řešení.

Děkuji předem všem za radu
Petra Koláriková
KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !