27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


AUSTRÁLIE: Ryba hvězdář

5.3.2024

Dnes bych vás rád seznámil s dalším roztomilým tvorem, který obývá mělké vody světových oceánů a moří. Český název jsem nikde nenalezl, jedná se však o whitemargin stargazer (Uranoscopus sulphureus) (pozn. red.: dohledán jako nebehled sírový).

Foto Bernard Dupont, commons.wikimedia

Její vzhled vyjadřuje naprosté podráždění až vztek, asi jako u mnoha našich občanů, když se dozví o nějakém novém opatření současné vlády. Tato dravá ryba loví ze zálohy. Aby měla svoji kořist jistou, tak oplývá hned třemi opatřeními. Je jaksepatří jedovatá, potenciální kořist omračuje elektrickým šokem a navíc ji láká jakýmsi výrůstkem u zubaté tlamy – návnadou –, takže kořist se dá nachytat jak slepice na červa.

Tyto nádhery můžeme najít v oblasti Indo-Pacifiku, zahrnující břehy Indonésie, Fidži, Samoy a Tongy. Byly však spatřeny i na pobřeží Queenslandu. Na celém světě jich žije 50 druhů. Jsou neveliké, od 8 do 45 cm. Na pobřeží Nového Zélandu však žije stargazer obrovský, giant stargazer Kathetostoma giganteum. Tento dorůstá do 90 cm.

Svoje jméno si vysloužily tím, že mají oči na temeni hlavy a velkou zubatou tlamu směřující také vzhůru. Toto jim umožňuje zahrabat se do písku, kde číhá, až se některá nic netušící rybka nachytá na její návnadu. Stargazer catching a fish - Stock Video Clip - K003/0866 - Science Photo Library A dívat se je třeba velice pozorně, celý tento proces probíhá v milisekundách. Vidíme rybku, kterak pluje, a najednou rybka nikde, prostě zmizí, jen voda se trochu zakalí a stargazer se olízne. Rychlost tohoto úkonu vytváří v okolní vodě částečné vakuum, které pomáhá „vcucnutí“ kořisti do rozglábené zubaté tlamy.

Jiná taktika lovu stargazera je otrávení oběti. K tomuto je tato příšerka vybavena jedovatými bodlinami vystupujícími podél lopatek. Tyto bodliny mohou uštědřit smrtelné zranění kořisti a nebo odradit většího dravce. Lidé často v mělké vodě šlápnou na stargazera. Takové zranění je nadmíru bolestivé, ale není smrtelně vážné, i když statistiky nám říkají, že podobná zranění od stargazera v Atlantiku (Uranoscopus saber) zavinila přehršel smrtí.

Stargazer neobdaří svoji oběť pouze slušnou dávkou smrtelného jedu, ale také dovedou uštědřit náležitý elektrický šok, podobně jako elektrický úhoř a nebo rejnok. https://australian.museum/learn/animals/fishes/how-do-electric-rays-produce-electricity/

Mají tedy modifikované svalové buňky nazývané electroplaques, které mohou produkovat 50V šok. Toto sice není dost k tomu, aby kořist zcela omráčila, ale byla „oblbená“ natolik, že se potom stane snadnou kořistí. Slouží také k odrazení potenciálních větších dravců, jako by nestačil pouhý pohled na tuto krásku.

V některých asijských zemích je tato ryba na trzích jako lahůdka, s odstraněným elektrickým orgánem. Jed ryby při snědení neuškodí. Tuším, že už jen vzhled této ryby na pultu v obchodě by průměrného Evropana odradil od jeho koupě.

Psáno 27. 12. 2023.

Ilustrační obrázky najdete zde na Rajčeti.