26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

VÁLKA: Rusové mají na Ukrajině významné územní zisky

Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se velmi otevřeně vyjádřil k dosavadnímu průběhu války na Ukrajině. Upozorňuje na územní zisky Ruska podle reality na bojišti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kindl 14.5.2022 11:55

Referendum na Krymu je neplatné od samého počátku. Referendum na Krymu mohla podle mezinárodního práva vyhlásit Ukrajina, které území patřilo a ne okupační armáda, tedy Rusko. To je obdobné, jak by v Čechách vyhlásil referendum Wehrmacht. Pozorovatelé OSN a ani EU nebyli připuštěni k referendum. Chruščov nemohl nikomu nic připojit nebyl v té době u moci. Jen blbec se ohání historií, kterou nezná.

G. Onion 14.5.2022 21:00

Asi jste tedy blbec, víte o tom, že bylo referendum na Krymu už v roce 1991 a kupodivu co myslíte jak dopadlo?

J. Rejzek 14.5.2022 14:11

Kterým státem NATO je okupovaný Kypr, to budete zajisté také vědět-prozraďte.

P. Nešvara 14.5.2022 9:50

Rusko sice obsadilo značnou část administrativních hranic Donbasu, ale pokud neobsadí území až k Dněpru, má v podstatě nehájitelné území. Na rozdíl od autora článku se domnívám, že čas pracuje pro Ukrajinu (jenom příklad, v roce 2014 byla Ukrajinská armáda v podstatě zničena, po 8 letech vyzbrojování a výcviku specialisty USA velmi efektivně vzdoruje jedné z nejmocnějších armád světa). Pokud by se stav zamrazil tak, jak je teď po několika letech by Ukrajinci mohli efektivně zaútočit a doopravdy vytlačit Ruskou armádu z Ukrajinských hranic roku 2014. Útok přes mohutnou řeku jako je Dněpr je ovšem něco zcela jiného. To je hranice, které je z hlediska Rusů hájitelná dlouhodobě. Jenomže k Dněpru Rusům schází ještě obrovský kus území.

Ve válce jsou podstatné geografické hranice (řeky, pohoří) a nikoli administrativní hranice regionů nebo států.

Proto dnes Ukrajinci a Američané volají po příměří (nikoli míru) a Rusové to odmítají.

F. De Winter 14.5.2022 10:20

Pane Nešvaro, vidím to přesně obráceně. Čas hraje pro Rusko. Zatímco ruské rakety pomalu mění Ukrajinu v sutiny, ruské zázemí zůstává nedotčeno. Ukrajinská armáda se stává zcela závislá na dodávkách ze zahraničí. Ukrajinské přístavy blokuje ruské námořnictvo, takže jediné možné dodávky jsou ze Slovenska či Polska. Ze slovenské hranice je to na frontu cca 1000 km. Navíc je to 1000 km po území střelnice. To ruské zásobovací trasy jsou mnohem kratší. Navíc Dněpr v zádech pro ukrajinskou armádu také není zrovna výhoda. Kromě toho, že to komplikuje její zásobování, hrozí, že bude uzavřena v kapse na východním břehu Dněpru.

P. Nešvara 14.5.2022 10:59

Pokud by tomu tak bylo, tak by po příměří volal Putin a Zelenskij by to odmítal.

F. De Winter 14.5.2022 12:01

Pokud jsem si všiml, tak Rusové nevolají ani po příměří a ani po míru, protože jsou si vědomi, že ukrajinská armáda zoufale potřebuje oddech, který jim proto nehodlají poskytnout.

P. Hák 14.5.2022 12:17

Nelogické. Po příměří volá ten, kdo prohrává.

Naopak mír za stávajících podmínek nabízí ten, kdo vyhrává.

P. Hák 14.5.2022 12:18

Pardo - ten, kdo vyhrál.

J. Kindl 14.5.2022 12:05

Čas je proti Rusku. Rusko přichází o zbraně. Zbraně, které používá Rusko, jako tanky vyrábí Ukrajina a zároveň i náhradní součástky. Ruská letadla mají avioniku, kterou jim dodával západ. Ten nic nedodává. Rusko své ztráty nemá čím nahradit. Na Ukrajinu stále přichází zbraně a Ukrajina každým dnem sílí, zatím co Rusko slábne. Chuť rusdkých vojáků do války slábne,

F. De Winter 14.5.2022 12:24

;-D Tak jo. Počkáme a uvidíme. ;-) Nakonec vakcína je taky tečka za kovidem, že? [UA]

M. Boháček 14.5.2022 13:18

Takto to nevyzerá, že by Rusko slablo:

Na začiatku marca, keď západné krajiny začali stupňovať sankcie proti Rusku ako trest za jeho agresiu voči susednej krajine, dolár prechodne vystúpil až nad 130 rubľov. Dnes prvýkrát po viac ako dvoch rokoch stál americký dolár 63 rubľov.

https://www.infovojna.bz/article/rublu-sa-dari-najviac-zo-vsetkych-svetovych-mien-a-jeho-hodnota-neustale-stupa-voci-euru-je-na-patrocnom-maxime

A ak je pravda, že Rusko skúpilo akcie firiem na ruskom území (energie a pod), keď rubeľ, na začiatku sankcií klesol, tak to mali Rusi dobre spočítané.

P. Pepax 14.5.2022 9:31

Určitý úspěch Ukrajina dosáhla, zbavila se části svých cigánů no a ty milióny ukrajinců kteří z Ukrajiny odešli nahradí umělou inteligencí.

V. Heidlerová 14.5.2022 9:38

Rusko dosáhlo toho úspěchu, že pokud i zabere část Ukrajiny, tak ta už teď je v takovém zbědovaném stavu, že bude trvat víc než 100 let, než ji rusák uvede aspoň do středověkého stavu. Luhansko, Doněcko přímořské oblasti - Rusko si na krk věší naprosto zničené oblasti. Ukrajina by je obnovila - jednak je to jejich vlast, jednak by jí pomohla půlka vyspělého světa. Takže "umělá inteligence" v Kremlu moc nefunguje. Uvidíme.;-€RvSlíva Ukrajině[UA][>-]EU

K. Křivan 14.5.2022 10:39

Nebude to trvat 10 let. Rusko bylo po pádu komunismu v příšerném stavu. Putin se dostal k moci v roce 2000, a teď vypadá Rusko úplně jinak. Od Moskvy po Vladivostok.

"..by jí pomohla půlka vyspělého světa" Nepomůže. Tzv. "vyspělý svět" to jsou jen vych.ánci. Když z toho nebudou mít zisk, vy....u se na Ukrajinu.

K. Křivan 14.5.2022 11:28

Nebude to trvat 100 let. Sorry, vypadla mi nula.

J. Jurax 14.5.2022 19:24

... jednak by jí pomohla půlka vyspělého světa, pravíte.

Ano. Ale nedělejte si iluze, ta pomoc by nebyla zadarmo.

V. Heidlerová 14.5.2022 9:54

Vy jste opravdu Pepa, Ale Pepa Vyskoč

P. Pepax 14.5.2022 10:05

Myšleno zcela ironicky, kapišto?

Z. Lapil 14.5.2022 11:30

Popravdě nekapišto. Převedete-li mluvenou řeč jen tak bez úpravy do psané, leccos se ztratí, takže když ztracené nedoplníte...

G. Onion 14.5.2022 11:42

;-D;-DR^

F. Navrátil 14.5.2022 9:04

Rusko sice dosáhlo významných územních zisků, ale i kdyby obsadilo levobřežní Ukrajinu nebo dokonce celý stát, nic by tím nevyřešilo, pokud by nedošlo k jednání mezi USA a Ruskem. Cílem Ruska je získání bezpečnostních záruk a odblokování sankcí. Takže nějaké územní zisky nehrají hlavní roli. Ukrajina je pouze arénou, ve které do sebe mlátí těžké váhy.

V. Patrik 14.5.2022 9:26

Cílem Ruska je opanovat cizí území, jak jsme poznali i my na vlastní kůží. Tak to bylo, je a bude. Bezpečností záruky, to mantra ruské propagandy na ospravedlnění ruské agrese. Ukrajina Rusko nijak neohrožovala.

F. Kusák 14.5.2022 9:42

Pane, my jsme nikdy nebyli součástí Ruska a s Ruskem jsme nikdy neměli nic společného, tedy myšleno geopoliticky. Pokud myslíte Sovětský svaz, tak to je věc jiná, daná výsledkem 2. SV a bohužel, dohodou velmocí. Také část prorusky orientovaných komunistů se o to vehementně zasloužila. Nutno přiznat i to, že jsme se dost naivně přihlásili k rádoby levicové, všeobjímající ideologii. Koneckonců, SSSR se svými nohsledy a ideologií si dělal nároky na celý svět. To nevíte? Jukněte se do Leninových spisů.

V. Patrik 14.5.2022 9:52

SSSR je jenom epizoda v dějinách ruského imperializmu.

V. Heidlerová 14.5.2022 9:59

Rusko má k disposici vše, co by je mohlo učinit novou Amerikou. Kdyby makali, tak předeženou USA. Ale oni nejsou pracovití, lepší je něco si ukrást, zvětšit území, které na ně bude pracovat. Rusko má tak obrovskou základnu (zemi), že by vůbec nemuselo sankce pocítit. Kdyby.......

J. Vlček 14.5.2022 10:44

Zdá se, že sankcemi utrpíme největší újmu my, a s námi celá EU. Radovat se budou USA. ;-D

O. Istvanfy 14.5.2022 14:36

R^

Z. Lapil 14.5.2022 11:01

Je to ještě horší. Oni pracovití jsou, ale - vím, že hodně zjednodušuju - nemají pod kůží koncept "nedotknutelného soukromého majetku".

Michal Romancov - nejspíš bych to video na youtube našel - ukazoval jakési grafy o rozdělení majetku v Rusku, USA, Číně a dvou tří dalších. Rusko JEDNOZNAČNĚ vede v koncentraci hodně majetku do málo rukou (něco jako 70% majetku vlastní v USA 4% lidí, v Rusku 1%; čísla si pamatuju jen matně, ale tak nějak). A co horšího - když se porovnávají zdroje onoho majetku, vede opět Rusko v tom smyslu, že ti bohatí ke svému majetku přišli skrze politické konexe, nikoliv skrze podnikání, a zase dvě tři další možnosti; včetně dědictví, ale za to Rusové po 3/4 století komunistické diktatury opravdu nemůžou.

Neboli v USA jsou těmi opravdu bohatými lidmi Billové Gatesové a sem tam nějaký "Ford mladší", v Rusku státem dosazený ředitel státního Gazpromu a tak. Romancov přímo říká "Putinovi příbuzní a spolužáci"; počítám, že to nemyslí úplně doslova.

Já tu srovnávám s USA, protože si ta čísla jakž takž pamatuju, ale Čína je v tomhle kupodivu podobnější Americe než Rusku.

V tom smyslu, říkám už já, je cílení sankcí na nejbohatší Rusy osobně výrazně smysluplnější než by bylo v případě jiného státu, protože ti lidé se s Putinem osobně znají.

Nemluvě o klasickém problému "moc korumpuje", protože i u toho pitomého Obamy (či Trumpa; nechci ti řešit americkou politiku) si člověk mohl být jist, že tam nebude sedět víc než 8 let, zatímco Putin - věřte nevěřte - pamatuje pravěk z doby Thatcherové a Reagana.

P. Hák 14.5.2022 12:38

Nevím, co říká Romancov, ale jistě byste nevěřil nějakému Rusovi ;-) World Population Review je mnohem spolehlivější, protože západní.

Na WPR udává Gini Index u USA 41,4, zatímco u Ruska 37,5 (údaje pro rok 2022). Pro srovnání ČR má 25, patříme mezi země s nejmenší koncentrací bohatství.

https://worldpopulationreview.com/country-rankings/gini-coefficient-by-country

Jinak samozřejmě i tak je v Rusku koncentrace bohatství velká a zbohatlíci jsou silně nepopulární, protože se chovají jako ovada. Je to průvodní jev prvotní akumulace kapitálu po pádu komunismu. Nedělejme si iluze, že v jiných (západních) zemích to bylo jinak. To jen čas obrousil hrany té zhovadilosti. Mluvím třeba o srovnání Británie před 100 lety a dnes. A tam jste se do vyšších vrstev často prostě narodil... ostatně nejen v Británii.