8.8.2022 | Svátek má Soběslav


Diskuse k článku

VÁLKA: Rusové mají na Ukrajině významné územní zisky

Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se velmi otevřeně vyjádřil k dosavadnímu průběhu války na Ukrajině. Upozorňuje na územní zisky Ruska podle reality na bojišti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Koutný 14.5.2022 8:41

Smysl má i ptát se, komu to vlastně ty zbaně poskytuji. Budí ve měně (přinejmenším) rozpaky, že by je používali mládenci s nášivkami jednotek SS na ramenou.

M. Veleba 14.5.2022 8:43

Ti jsou vždy ve všech zemích. Otázka pouze zní jaké procento populace zabírají. V posledních volbách na UA se nedostali ani do parlamentu. Má smysl tedy porad omilat nesmysl o Nacistické Ukrajině?

M. Koutný 14.5.2022 8:48

Ve všech zemích ovšem nejsou označování za národní hrdiny a především ode mne nepožadují, abych financoval jejich vyzbrojení.

V. Patrik 14.5.2022 8:55

Pomáháme s vyzbrojením především Zelenského vládě. To nejsou žádní nacisté. Jinak skandál s nacistickými symboly byl i v naší armádě. Máme snad kvůli tomu přestat financovat vlastní armádu?

V. Kain 14.5.2022 9:12

Nemáte tušení kdo je to Zelenskyj.

M. Veleba 14.5.2022 8:58

O to prosí Ukrajinská vláda a armáda, ne nacistická menšina v řádu desetin procent. Teď jsem napsal že nejsou ani v parlamentu jak by tedy mohli žádat o zbraně. Pokud tedy nebudete mlit kravinu o Nacistické Ukrajině. Ale proč tedy ve volbách vyhoreli jak papír? A co se týká toho hrdinství, zjistěte si PROČ je část Ukrajincu má za hrdiny. Kvůli nacismu to nebude.

V. Heidlerová 14.5.2022 10:07

Háááááááááá, Vy jste hlavní osoba, po které bude ministerstvo obrany a financí nebo dokonce sama Ukrajina žádat podporu vyzbrojování. Vy byste neuměl jít bránit vlast ani s dřevěnou flintičkou. Neznevažujte úsilí o svobodu a sebeobranu menšího národa, raději mlčte. Snad jste zaznamenal, že se v Ukr. armádě mnoho změnilo, vždyť kolem r. 2015 byla v úpadku, tak neomílejte staré nepravdy. Ostatně, co jsou třeba Šedí vlci" ? - náckové jak malina.

F. Kusák 14.5.2022 9:18

Jak jste možná pochopil, nemám nic proti tomu, když se pomáhá napadenému, tedy třeba ve Vašem případě, pokud přispíváte na konto nějaké nadace nebo jste ubytoval rodinu uprchlíků z Ukrajiny. To je každého věc, jen to musí dělat bez nabubřelých slov a okázalých prohlášení. To je totiž to zásadní, protože dobročinnost je postoj, nikoliv marketing.

J. Novotny 14.5.2022 8:22

Pro Rusko to nejsou mírová jednání, jenom vyjednání taktické pauzy, aby si dalo pauzu, zkonsolidovalo a za rok či dva udělalo další útok, již bez chyb z minulého pokusu. Přitom si odhlasuje připojení dobytých území k Rusku.

J. Farda 14.5.2022 8:18

"Rusko bez mobilizace dosáhlo v zásadě svých cílů, které si vytýčilo." V zásadě? Opravdu?! Tak jaktože odtáhli jako spráskaní psi se staženými vocasy, ale s vražednou se mstou předměstským civilistům, od "neosvobozeného" Kyjeva? Autor zatlouká původní hlavní cíl odstranit Zelenského vládu jako Rus Lavro - i ten vrah Pútin už o těch cílech raději devátého držel svou špinavou hubu! Takže příště od autora očekávám podporu ruského tažení Drang nach West - nach Poland! Rv https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-hrozi-denacifikace-polska-je-na-rade-ukrajina-valka-eu-morozov-putin.A220513_201907_zahranicni_mgn

V. Patrik 14.5.2022 8:16

Dát ruskému agresorovi kus Ukrajiny se Bartoňovi zase zachtělo. Trhněte si nohou Bartoni, jakož i ostatní putinovští šmejdi.

J. Kostelanský 14.5.2022 8:14

Ukrajinská propaganda / informační válka (každý ať si vybere) je čím dál tím kvalitnější. Již dokázala přesvědčit / oklamat (opět na výběr) i samotného Zelenského a jeho ministry.

Už jen čekám, kdy začnou mluvit o dobytí Moskvy... :-)

Nemyslím, že by Rusko někdy Ukrajině vrátilo zpět území na Donbasu + Krym. 8 let - od Majdanu - se Moskva snažila přimět Kyjev, aby v duchu Minských dohod vůbec začal jednat s představiteli Luhanské a Doněcké republiky. Bez úspěchu. Kyjev pořád opakoval, že on zná jenom vojenské, tedy silové řešení. Těžko se pak dá s někým takovým o něčemu domluvit.

A Kyjev to 8 let potvrzoval. Pravidelně střílel na své ruské občany na východě Ukrajiny rakety a miny. Tak nějak vypadá "po ukrajinsky" jednání o dohodě.

Rusko za obsazení území na Ukrajině již zaplatilo obrovskou cenu. Nejen životy svých vojáků a náklady na válku, ale i zmražením stovek a stovek miliard dolarů a eur, které má uloženo v západních bankách. Východní země Evropské unie kromě Maďarska si spálili - obrazně řečeno - všechny mosty do Ruska. A jestli ještě nějaký ještě definitivně neshořel, tak usilovně na jeho "dodělání" pracují.

Ukrajinští politici se chovají stejně jako Palestinci v Izraeli. Odmítají nabídky k dohodě, protože doufají, že můžou získat výhodnější postavení v jednání. Ale to se vždy jen zhorší. Pak by brali alespoň to, co bylo nabízeno předtím, ale na stole je již samozřejmě jiná nabídka. A méně výhodná. Logicky, protože to výhodnější postavení v jednání má protistrana. Ale i tuhle nabídkou odmítnou, neboť opět doufají, že se jejich postavení v jednání zlepší. Ale dopadne to jako předtím. Pořád se to opakuje, a pak jsou svou vlastní vinou v stále horší a horší pozici.

J. Kostelanský 14.5.2022 8:14

V roce 2014 Doněcká a Luhanská republika nevyhlásily samostatnost na Ukrajině, jak se to vždycky píše u nás. Vyhlásili jen autonomii v rámci Ukrajiny. Autonomie měla v časech Sovětského svazu velkou tradici a i ten Krym byl před rozpadem Sovětského svazu autonomní republikou s vlastním parlamentem a prezidentem. Jen formálně přičleněn pod Ukrajinu.

Když Putin vyzýval Kyjev k jednání s těmito republikami, nemělo se jednat o vyhlášení státnosti, ale jenom o uspořádání jejich vztahů uvnitř Ukrajiny. Ale i to bylo pro ukrajinské politiky nepřípustné. Oni si pořád mleli jen o tom vojenskom řešení. Tak teď ho mají se vším všudy.

Duo USA-Ukrajina mi přijde jako z toho filmu "Blbý a blbější". Jeden vymyslí ptákovinu, a ten druhý ji posune na vyšší level. Pak i ten první přidá ruce k dílu a tu ptákovinu "zkvalitní". A tak pořád dokola. Každý z obou členů dua má na to ale své vlastní důvody. Jeden to dělá pragmatiky s jasným záměrem a cílem (jak pravil Biden, oslabit Rusko), druhý pak proto, že je naivní a absolutně důvěřuje tomu prvnímu. Ten první na konfliktu pohádkově vydělá, ten blbější přijde i o vlastní kalhoty. Přesněji řečeno o zemi, ve které žije.

H. Kotaz 14.5.2022 8:33

R^R^

J. Kindl 14.5.2022 9:00

Luhanská lidová republika je samozvaná a násilně vzniklá republika na území východní Ukrajiny uznaná od února 2022 pouze Ruskou federací, Vyhlášena byla v dubnu 2014 na území ukrajinského regionu Luhanská oblast. Doněcká oblast se stala republikou v ruce 2014, kdy ji vyhlásilo Rusko, po obsazené Doněcké oblasti. Jinak je to součást Ukrajiny, kdy žije většina Ukrajinců.

J. Kostelanský 14.5.2022 10:50

Vy si pořád melete jen to své. Umíte vůbec pochopit smysl textu, který napsal někdo jiný než vy? :-)

Mimochodem, co říkáte na těch 40 Rusů upálených v Oděse v roce 2014 i za tiché přítomnosti policistů? Tento masakr dosud nebyl vyšetřen a nikdo nebyl potrestán.

Víte o nějaké jiné demokratické zemi, kterou podle vás Ukrajina, je, kdy by něco takového bylo možné?

Zkuste začít od tohto bodu.

P. Hák 14.5.2022 8:13

"Rusko bez mobilizace dosáhlo v zásadě svých cílů, které si vytýčilo."

Toť otázka. Skutečné ruské cíle neznáme, můžeme se jen dohadovat. "Dostat se do Prahy" je samozřejmě nesmysl, pozdní paranoia z dávno neexistujícího SSSR. Ale zda bylo cílem propojení s Krymem (asi ano), postup k Oděsse (možná), pád Zelenského vlády (možná) nebo obsazení území až k Podněstří (kdoví), se ukáže až za čas.

Cíle se také mohly v průběhu války upravovat, trvá na to dost dlouho. Pokus o bleskové obsazení Kyjeva selhal (zda to opravdu byla náhoda nebo špatné plánování, také zatím nevíme), mohl být hledán a nalezen náhradní cíl.

J. Kostelanský 14.5.2022 8:35

Vůbec nemusíme hádat, jaké cíle má na Ukrajině Rusko. Rusko to řeklo alespoň 100 krát. Jen je třeba pozorněji poslouchat.

Já rozumím tomu, že na Západě se v politice jedno mluví, druhé myslí a třetí udělá. Pokud ale dlouhodobě sledujete ruské vyjádření k zahraniční politice, to zůstává konzistentní.

Pokud to ale přesto nevíte, Rusko má na Ukrajině 2 cíle: zabránit Ukrajině vstoupit do NATO a přimět ji k tomu, aby se (nejen) k Rusům a rusky mluvícím občanům Ukrajiny chovala tak, jak se chová každý trochu civilizovanější stát.

Co určitě cílem Ruska není, je začlenit celou Ukrajinu do Ruska. Když to Evropská unie chce, ať si ji pod své křídla začlení ona. Ale pak ať si neztěžuje, že do ukrajinského bezedného korupčního chřtánu bude zcela zbytečně nalévat stovky a stovky miliard eur.

I proto si myslím, že to s členstvím Ukrajiny v EU nebude tak horké. Ledaže. Ledaže by USA chtěli Evropské unii ještě více ekonomicky "zatopit" a přinutili ji Ukrajinu přijat, i když nesplňuje žádné podmínky pro vstup.

Navíc si myslím, že v EU si uvědomují, že jedna věc je, když ukrajinští nacionalisté buší do Moskvy, a zcela jiné by bylo, kdyby ti samí ukrajinští nacionalisté bušili do Bruselu - navíc s podporou USA. Ukrajina v současné podobě jako člen EU by byla celkem spolehlivou rozbuškou pro rozpad EU.

P. Hák 14.5.2022 8:49

Tyhle cíle jsou očividné, ale o tom, že jsou "splněny", je předčasné mluvit. Zda bude zabráněno Ukrajině vstoupit do NATO, jasné zatím není. Totéž platí o dodržování pravidel ve vztahu k menšinám ze strany Ukrajiny.

Jinak samozřejmě platí, že Ukrajina absolutně nesplňuje podmínky pro vstup do EU, ale jak to dopadne, se neodvažuju hádat. Může to být licitace jako se vstupem do NATO, ale co se vylíhne v bruselských hlavách, nejspíš netuší ani jejich nositelé.

P. Hák 14.5.2022 8:06

"dlouhý válečný konflikt by spíše vyhovoval Rusku než Ukrajině"

To samozřejmě ne, válka je drahá i pro Rusko. Dlouhý válečný konflikt by vyhovoval těm, kteří nejsou ve válce, ale mají možnost umísťovat zbrojní přebytky.

D. Rajninec 14.5.2022 7:58

Takže podľa Zaorálka "naši " vyhrávajú ! Tak ako obyčajne , ako vždy !

V. Havelka 14.5.2022 7:49

Zbytečná válka a zbytečně zmařen životy a infrastruktura. Stačilo naplnit Minské dohody a neharašit zbraněmi, jenže na to nebyla politická vůle. Ta přijde, až Rus dosáhne svých cílů a Ukrajincům se již nebude chtít zbytečně umírat pro zájmy cizích mocností kterým ani zdaleka nejde o blaho Ukrajiny, ale o oslabení pozice Ruska ve světe.

D. Rajninec 14.5.2022 8:05

A stačilo tak málo , stačilo aby ukrajinci prekovali meče na pluhy a potom tie pluhy odviezli ako dar Kadyrovcom do Čečny!

Pri tom stačilo dodržať Viedenské dohovory . Kde sa Rusko , USa, Francúzko zaviazali , že za ukrajinské vzdatie sa atomových zbraní sa im zaručí okrem iného územná celistvosť a nikto sa do nich nebude starať na Večné časy !

Len sa zabudlo , že Večné časy sú pre rusov trochu iné pre rusov a trochu iní pre civilizovaný demokratický svet !

Nezačínajte s tým čo by bolo , keby bolo , alebo začnete s nejakým bodom F. z dohôd , aj keď pred tým boli A. , B. ....

V. Havelka 14.5.2022 8:24

Dušanko, jak řekl papež František,, k invazi na Ukrajinu napomohlo poštěkávání NATO u dveří Ruska" on si to papež může dovolit má svůj věk a je neomylný.

D. Polanský 14.5.2022 7:38

Rusko je v hledáčku Západu již od Napoleona, o Hitlerovi ani nemluvě. Ukrajina to ale nemá lehké, uvěřila slibům o rychlém EU a NATO. Cítí se podvedena a využita pro dlouhodobé zájmy Západu. Vše budiž. Ovšem EU a státy NATO by vůči nám měly mít alespoň tolik elementární slušnosti, že by nám měly finančně pomáhat, jelikož živit a ubytovat 350 tisíc lidí něco tak malý stát stojí. Nějak se jim nechce!

D. Rajninec 14.5.2022 8:08

Nemusíte mať obavy o svoj žvanec , pane Polonský ! EU postupne všetky faktúry prepláca .

Len aby ste ešte nemuseli potom nejaké peniaze vracať , že máte duplicitné faktúry....[UA]

J. Rejzek 14.5.2022 9:08

Co proplácí, prosím zdroj a z jakých peněz to EU proplácí.

V. Církva 14.5.2022 7:37

Jistě, stav bojů zde popsaný je reálnější, zprávy z Ukrajiny jsou propaganda, protože bez optimismu by všechno špatně skončilo. Realita tolik růžová není.

Přece jen je Rusko tanker s ropou, nerosty, země s 4 násobným počtem obyvatel a ještě násobnější velikosti (což ale předurčuje rozpad ke kterému ne dnes ale dojde).

Jinak, dlouhodobý konflikt Ukrajině nepomůže. Co jim však zbývá? Bohužel autor je jeden z těch co nechápou, že Ukrajina moc možností nemá. Rusové prostě jednat ne-chtě-jí, dokud neukradnou co největší část Ukrajiny. Myslím, že ji chtějí odříznout od moře a dostat se do Podněstří jako minimum.

Ideálně až do Prahy. A proto by naší 5 koloně měli být častěji promítány filmy z postupimské konference i vyznamenání pana K.H.Franka které se mu po válce dostalo.

D. Rajninec 14.5.2022 8:14

Rusko nie je až taký tanker s ropou , ich ťažba je asi 4% svetovej ťažby ! Po odrátani vlastnej spotreby je to 1,5-2% svetového exportu ! A nie je ich 4x viac , ale iba menej ako 3x viac . Vy asi stále žijete v zajatí budovania rozvinutej socialistickéj spoločnosti.

My máme najviac nerastov na svete , ale nechce sa nám ich vykopať, pretaviť , vyrobiť suroviny na výrobu tovaru pre ludí do obchodov! Potom sa nedivím , že dnes , v roku 2022 vyrobili svoj Prvý čiste ruský NB ! Aj keď procesor im robia stále tajwanci.

J. Novotny 14.5.2022 8:26

Ta čísla u ropy máte nějak špatně, obávám se. A k ropě ještě musíte připočíst liquids extrahované při těžbě plynu.