25.9.2023 | Svátek má Zlata


Diskuse k článku

VÁLKA: Rusové mají na Ukrajině významné územní zisky

Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se velmi otevřeně vyjádřil k dosavadnímu průběhu války na Ukrajině. Upozorňuje na územní zisky Ruska podle reality na bojišti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Grundmann 14.5.2022 14:34

Lidé z východní Evropy vidí historii jinak než zbytek světa. Sovětský Svaz po druhé světové válce několikrát zasahoval v zemích, kde vládli komunisti a kde se z nějakých důvodů těmto komunistům nedařilo. Východní Německo, Maďarsko, Československo, Afghánistán. Základním předpokladem zásahů však nebyla nějaká formální sféra vlivu, ale existující komunistická vláda v těchto zemích, která se dostala do obtíží. Sovětský Svaz však po celou dobu studené války reálně neohrozil žádnou nekomunistickou zemi, pokud neberu v úvahu západní Berlín, který byl pro komunisty obrovským reálným problémem.

NATO je něco úplně jiného. Nejenže to není nějaká obranná aliance, ale aliance jednoznačně útočná. V roce 1999 NATO napadlo Srbsko, které nenapadlo žádný sousední stát, natož nějakého člena NATO. V Srbsku navíc nikdy nebyl u moci nějaký režim, který by někdy v historii byl nějak napojen na USA či jeho spojence. NATO si vyhrazuje právo dělat pořádek kdekoliv na světě podle vlastního úsudku, a to i v zemích, které s NATO nemají vůbec nic společného. NATO napadlo jednostranně Srbsko a připravilo ho o část území. To je snad ta nejlepší definice útočné vojenské aliance.

V podobném duchu pokračuje NATO i po roce 1999 až dosud. Státy NATO zasahují v Afghánistánu, Iráku, Sýrii, Libyi.