2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

VÁLKA: O obraně, hranicích a obraně hranic

Od nepaměti je zřejmé, že obránce nemůže jen tak sedět nebo stát, že musí k obraně něco dělat. Tak třeba obránci středověkého města věděli, že když obléhatel postaví obléhací stroje a bude s nimi několik dní bušit do hradeb, hradby padnou. Takže je potřeba udělat protiútok a stroje zničit – a to ví zase obléhatel a připravuje si obranu proti protiútoku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Hubáčková 23.5.2022 10:37

Viděla jsem vtipné video z Německa, kde ukrajinská uprchlice peskovala ukrajinského uprchlíka, proč mluví rusky a ne ukrajinsky a peskovala ho v ruském jazyce.;-)

F. Navrátil 23.5.2022 9:54

Jednalo se o zákaz ruštiny jako úředního jazyka. Tento zákon byl vzápětí zrušen, protože i jednání ukrajinské vlády probíhalo v ruštině. Budapešťská deklarace zaručovala Krymu plnou autonomii a národnostním menšinám rozsáhlá práva. Obojí bylo postupně omezováno a definitivně zrušeno po majdanu. Práva národnostních menšin neuznává ukrajinská vláda dodnes.

J. Lukavsky 23.5.2022 11:28

"cílem Ruska je donutit Ukrajinu (a USA) k plnění závazků budapešťských a minských dohod" což ovšem je nejlépe dosažitelné "speciální vojenskou operací" samozřejmě na území toho "vychovávaného". Dobrý nápad. PS: nebylo náhodou v tom Budapešťském memorandu cosi o "nedotknutelnosti Ukrajinských hranic"? No ale "čo bolo, to bolo...." že? J.L. end

F. Navrátil 23.5.2022 16:57

Nebylo tam náhodou něco o autonomii Krymu a právech menšin? Nebylo tam něco o tom, že Ukrajina se zavazuje být nejadernou a neutrální zemí?

M. Baloun 23.5.2022 7:51

Zelenskyj odpovídal na otázku ohledě petice proti zákazu vycestování bojeschopných mužů. Zdá se, že ne všichni v UKr jsou s válčením spokojeni.

Hlavními a kvalitně vyzbrojenými jednotkami UKr armády jsou vojska ministerstva vnitrta - Národní garda, nebo také odvetné prapory. Ty jsou vázány bojem na východě a v docela prekérní situaci. nemohou ustoupit, protože tím by dali Rusům to co chtějí, a tak může dojít k jejich obklíčení a porážce. Evakuaci, jak říkají ukrajinská média.

To by mohlo znamenatvodu na mlýn vnitřní opozice a začátek opravdových jednání o míru, event. příměří.

B. Rudolf 23.5.2022 9:20

Začátek opravdových jednání o míru čeká na okamžik, kdy Rusové dostanou na Ukrajině tak napráskáno, že je přejde chuť dobývat cizí území.

R. Langer 23.5.2022 10:08

A to má jako nastat kdy? 8-o

B. Rudolf 23.5.2022 10:11

Myslím si, že Rusové už na Ukrajině napráskáno dostali, ale že jim to zjevně nestačí. Kdy jim to bude stačit, je těžké odhadnout. Urychlit by to mohli dodávky kvalitních zbraní Ukrajincům.

Z. Koutecký 23.5.2022 16:29

V tom s Vámi, pane Rudolfe souhlasím. Jenže o tom, kdy takový okamžik nastane, rozhodnou USA. Jejich ministr obrany Lloyd Austin řekl: "Chceme vidět Rusko oslabené do té míry, že nemůže dělat věci, které udělalo při invazi na Ukrajinu". To má být zřejmě důsledek záplavy sankcí a nakonec i války na Ukrajině. USA totiž nemohou potřebovat, aby Rusko bylo schopno pomáhat případně Číně až dojde ke konečnému řešení sporu USA s Čínou. A ten okamžik se blíží. Biden potvrdil, že USA poskytnou Taiwanu vojenskou pomoc, bude-li ohrožen. Naopak Šalamounské ostrovy byly varovány USA i Austrálií, že dojde proti nim k zásahu i vojenskému, jestliže povolí Číně zřízení vojenské základny na svém území. Japonsko a Nový Zéland jsou ochotny se připojit. Kolem Číny začíná být hodně dusno. Ukrajinci musí holt vyhrát nebo alespoň Rusko pořádně vysílit. EU už si na to chystá fond cca 390 miliard dolarů.

B. Rudolf 23.5.2022 17:47

Doufejme, že ty záležitosti mezi ČLR, Taiwanem a USA se snad tak rychle hrotit nebudou. Jinak by se snad opravdu schylovalo k "válce světů". A to by se pak mohlo stát cokoliv.

Já jenom doufám, že Číňani vidí, jak to může dopadnout, když má někdo neomezenou moc a v nějakém smyslu zdementní. Ještě Teng Xiao Pching je (Číňany) prý vyzýval, aby, až jim bude připadat senilní, se ho nebáli z vedení ČLR odstavit. Ale to byl jiný "sekáč". Prý si přál, aby po jeho smrti popel z jeho těla rozptýlili v moři, aby snížili riziko, že vznikne kult Tengovy osobnosti.

Ale teď je jiná doba. Doba "neomylných doživotních diktátorů". Snad jim dojde, jak to je nebezpečné.

J. Kostelanský 23.5.2022 7:32

Na životě je (samozřejmě kromě jiných vecí) zajímavé, i to, jak se ta samá událost dá různě interpretovat. Např. o sportovní tým, které v soutěži s jinými dvěma tými skončilo rozdílem několika tříd, se dá říct, že skončilo beznadějně poslední. Ale i to, že skončilo na skvělém třetím místě. Ta druhá možnost se dá ovšem použít jenom v případe, že o proběhlé soutěži nemají lidé, kterým je zpráva určena, ani ponětí.

Je nezpochybnitelným faktem, že se Rusové stáhli z oblasti Kyjeva i Charkova. O čem sa dá vést diskuse, zda to je začátek vítězné války Ukrajiny proti Rusku nebo něco jiného. Uvedu jiný pohled, jaký by mohla mít ruská strana. Z ruských ani žádných jiných zdrojů to nemám, Rusové totiž nejsou tak blbí, aby předem ohlasovali svou strategii nebo její změny.

Existuje zajímavá časová shoda mezi 2 událostmi. Z Kyjeva se ruská vojska stáhli přibližně v době, když už Rusové, resp. armáda těch dvou samostatných republik měla Mariupol víceméně pod kontrolou - kromě oceláren Azovstal. Z Charkova se stáhli poté, co měli pod kontrolou i Azovstal. Dochází vám to?

Rusové se nikdy netajili tím, že dobýt Kyjev chtějí jenom kvůli změně ukrajinské vlády. Že jejich primárním cílem je dobýt / osvobodit (závisí od úhlu pohledu) území, kde žijí obyvatelé Ukrajiny mluvící rusky - jsou to 2 velké skupiny: ukrajinští Rusové a Ukrajinci mluvící rusky.

Původně se asi Rusové snažili rychle obsadit letiště v Kyjevu a pak obsadit i samotný Kyjev, jak to udělali vojska Varšavské smlouvy v Československu v srpnu 1968. Když jim to nevyšlo, změnili strategii. Když Kyjev nemůžou dobýt (museli by jej totálne zničit), tak alespoň ruská vojska budou vázat na sebe ukrajinskou armádu bránící Kyjev. Je přirozené, že hlavní město je téměř vždy "hlavní trofej" útočící strany a naopak bránící se strana soustřeďuje svojí obranu právě na okolí hlavního města.

J. Kostelanský 23.5.2022 7:32

Kdyby se Rusové z okolí Kyjeva byli stáhli předčasně, mohla Ukrajina vojáky bránící Kyjev poslat na pomoc Mariupolu. Když už ale Rusové získali kontrolu nad Mariupolem a jeho vzdušním prostorem (kromě Azovstalu), tahle pomoc už byla jaksi ve stylu "jít s křížkem po funusu". Ukrajinci obrátili pozornost na Charkov a osvobodili nebo "osvobodili" jej (jak se komu líbí).

Dobytím Azovstalu Rusko získalo relativně bezpečné, a hlavně souvislé území na pobřeží Azovského moře až ku Krymu. Už předtím zprovoznilo uměle vybudovaný kanál, který Krym už od dob Sovětského svazu zásoboval sladkou vodou. A který Ukrajina po obsazení Krymu Rusy přehradila a zásobování Krymu vodou tak zastavila. Obnovení dodávek vody na Krym je důležitý strategický úspěch pro Rusko, o kterém se u nás ale nemluví. a který je integrální součástí plánů na "standardizaci" života Rusů na Ukrajině.

Po dobytí Azovstalu pak si Rusové mohli dovolit stáhnout své vojska i z okolí Charkova.

S velkou pravděpodobností takhle to nebylo naplánováno hned o počátku. Ale každá armáda by měla mít záložné plány B, C nebo i D, a pak by měla mít schopnost svou strategii a taktiku přizpůsobovat aktuálnímu stavu na bojišti.

Tohle je pohled, který by mohla mít ruská armáda, ale jak jsem již napsal, ta to do světa netroubí. A možná je to vše jenom sled událostí, které náhodou do sebe pěkně zapadají. Těžko v této chvíli říct. To se dozvíme až o hodně let později.

D. Mach 23.5.2022 7:41

A co se skrývá pod rusským plánem na znásilňování všech od dvouletých dětí po osmdesátileté babky?

J. Karza 23.5.2022 8:08

Nejspíš mediální plky.

V. Němec 23.5.2022 9:49

Pane Machu, vy ty každodenní děsivé, odporné a hlavně psychologicky profesionálně servírované "zprávy" průměrného baviče vážně polykáte i s navijákem?

Nestačí třeba například, že autoři těchto výplodů bez váhání namířili v Kramatorsku raketu do nástupiště plného vlastních lidí (ale Rusů), přičemž tvrzení, že šlo o raketu RF, jednoznačně prospělo jejich propagandě?

Nechci to zlehčovat, ve válečné situaci se z lidí na všech stranách často stávají hovada, jen čekám, kdy Rusové začnou prznit ukrajinské kozy nebo veverky.

Zinscenovat chemický nebo podobný útok taky není tak těžké, jsou s tím zkušenosti.

Z. Lapil 23.5.2022 7:48

To je všechno hezký a nejspíš je to i pravda, ale pořád to nemění skutečnost, že Rusové obsazují území mimo své hranice, a tudíž jsou agresorem oni.

M. Šejna 23.5.2022 8:17

Nemění to nic.

A stejně tak to nemění nic na tom, že Rusové používají na Ukrajině taktiku, kterou použilo NATO v Jugoslávii za cílem ukrást Jugoslávii provincii Kosovo.

Teď je cílem ruská krádež Donbasu.

Z. Lapil 23.5.2022 9:27

Drobný detail: NATO nemůže ukrást území, protože z principu žádné nemá.

M. Šejna 23.5.2022 12:34

Kosovo je dnes protektorátem EU. Platí se tam eurem a vojenskou sílu tam zajišťují jednotky států NATO.

J. Pankovic 23.5.2022 7:23

Zelenskij je hrdina pouze do té doby, dokud bude dostávat zbraně a to nebude věčně.

Draghiho "mírový plán", který počítá nejen s uznáním ruského Krymu, ale i Doněcka a Luhanska zatím jenom naznačuje, že Německo, Francie a Itálie jsou schopni hodit Zjelenského přes palubu.

Protože sankce momentálně poškozují víc Evropu (ne idioty z EU, kteří si nevidí na špičku nosu) než Rusko.

...hlavně až začnou řvát v Africe, proč nedostali obilí, stejně rychle, jak se stal hrdinou, se může změnit Zelenskij přes noc zpátky na šaška.

Je to smutné, ale "geopolitika" a "spravedlnost" jsou úplně rozdílné pojmy:-(

D. Mach 23.5.2022 7:44

V první fázi má být vyhlášeno příměří a provedena demilitarizace frontové linie, v druhé se má jednat o statusu Ukrajiny (neutralita, bezpečnostní záruky, vstup do EU). Italové také navrhují plnou autonomii Krymu a Donbasu se zárukami jazykových a kulturních práv, plné samosprávy a nezávislé bezpečnosti.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/italsky-mirovy-plan-pocita-s-autonomii-krymu-40397612

Draghiho mírový plán s uznáním rusského Krymu nepočítá. Počítá s autonomií v rámci Ukrajiny.

J. Pankovic 23.5.2022 8:13

Čo vy si Kefalín predstavujeťe pod takým pojmom, že "demilitarizace frontové linie"?;-)

M. Šejna 23.5.2022 8:27

Vstup Ukrajiny do EU je vlhký sen Ukrajinců.

Pokud by Ukrajina vstoupila do EU, stala by se největším státem EU s pátým nejvyšším počtem obyvatel. Jenže životní úroveň je tam na úrovni Kosova nebo Albánie.

Největším odpůrcem vstupu Ukrajiny do EU bude samotná EU.

Ale slibem nezarmoutíš

J. Pankovic 23.5.2022 8:34

...tolik bídy najednou by nespolko ani Rusko, ani EU :-)

D. Hubáčková 23.5.2022 9:23

A hlavně zkrumpovanost, dle TI je v ní Ukarajina na 1. místě v Evropě, na černém trhu tam koupíte vše, od diplomů po zbraně.

J. Lukavsky 23.5.2022 5:31

"Ukrajina plánovala zaútočit na Rusko" ano, na Rusko plánuje odjakživa zaútočit celý svět a to ubohé Rusko se musí bránit a obsazovat cizí území a státy....

"Rusko nemá kapacity na to, aby obsadilo celou Ukrajinu." Což mu ovšem nebrání v tom aby to chtělo udělat. Jak říkal K.Čapek: "Jsou dobyvatelé co by chtěli dobýt půlku Země - a neuměli by tam ani zasadit hlávky zelí". J.L. end

J. Černý 23.5.2022 6:07

Historicky nejvíc na světě se brání USA, hned tu, zas onde. Chudáci Amíci.

J. Lukavsky 23.5.2022 7:17

No najděte si na internetu seznam kde intervenovaly USA a kde SSSR a budete asi hodně překvapen. Zajímavé ale je, že do USA se cpe kdekdo a do Ruska? Tedy dobrovolně. J.L. end

J. Lukavsky 23.5.2022 13:13

Rudé Rusko a jeho rozpínavá imperiální politika od roku 1917:

1917-1921 válka proti Ukrajině a jejím snahám o nezávislost* 1918-1920 válka proti Lotyšsku* 1918-1920 válka proti Estonsku* 1918-1919 válka proti Litvě* 1918-1920 válka v Osetii proti Gruzíncům 1919-1921 invaze do Polska (Rusko-polská válka) 1920 invaze do Azerbajdžánu 1921 invaze do Gruzie 1921 potlačení arménského povstání 1921-1922 potlačení masivního povstání v Karélii za svobodu podporovaného Finskem 1924 další vojenský zásah proti gruzínským nacionalistům 1929 1. vojenská intervence v Číně

1937 2. vojenská intervence v Číně 1939 invaze do Polska 1939-1940 přepadení Finska (Zimní válka) 1940 invaze a anexe Estonska 1940 invaze a anexe Lotyšska 1940 invaze a anexe Litvy 1941-1944 pokračovací válka proti Finsku 1941-1945 využití 2. světové války, jako záminky k obsazení východní Evropy, střední Evropy a Balkánu 1950-1953 intenzivní účast v Korejské válce, podpora severokorejského režimu 1953 potlačení německého povstaní v NDR 1955-1975 Válka ve Vietnamu 1956 krvavá vojenská intervence v Maďarsku 1962 Karibská krize - hrozba jaderného zásahu vůči USA 1968 krvavá invaze do Československa

1969-1970 vojenská podpora egyptských islamistů proti Izraeli 1971 vojenské angažování se v indo-pákistánském konfliktu 1974-1990 účast ve válce v Eritrei 1975-2002 intenzivní podpora zrůdných režimů v občanské válce v Angole 1977-1978 účast ve válce mezi Ethiopií a Somálskem 1979-1989 invaze do Afghánistánu a následná válka 1992 vojenská intervence v Podněstří 1992 vojenská intervence ve východní Osetii 1992-1997 vojenská intervence v Tádžikistánu 1993 vojenská účast v Gruzínské občanské válce 1994-1996 první válka v Čečně (ruská invaze) 1999-2009 druhá válka v Čečně 2008 válka v jižní Osetii(Rusko napadá Gruzii) 2009 další vojenské intervence v severním Kavkaze 2014-? anexe Krymu, invaze na východní Ukrajinu.

Tady všude se muselo Rusko bránit před celým světem. Ještě že se ubránili, chudáci Rusové. J.L. end

M. Šejna 23.5.2022 0:23

Autor je mizerný stratég. Vůbec mu nedošlo, že Rusko narozdil od Ukrajiny nepovedlo mobilizaci. Rusko se zatím jako agresor tozhodlo použít jen standardní vojska. Pokud by Ukrajina vtrhla na ruské území, nastala by v Rusku všeobecná mobilizace a Rusové by pak hnali Ukrajince až k Mukacevu. Ukrajinci tohle tuší, takže brání jen své území a nehodlají riskovat válečné dobrodružství formou výboje za své hranice..