3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

VÁLKA: O obraně, hranicích a obraně hranic

Od nepaměti je zřejmé, že obránce nemůže jen tak sedět nebo stát, že musí k obraně něco dělat. Tak třeba obránci středověkého města věděli, že když obléhatel postaví obléhací stroje a bude s nimi několik dní bušit do hradeb, hradby padnou. Takže je potřeba udělat protiútok a stroje zničit – a to ví zase obléhatel a připravuje si obranu proti protiútoku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 23.5.2022 9:16

Kosovo se chtělo odtrhnout, Donbas se chtěl odtrhnout.

V čem je to jiné?

Agrese Ruska proti Ukrajině je proto stejná, jako agrese NATO proti Jugoslávii

J. Nevrkla 23.5.2022 9:19

Krym zcela jistě Rusko je. V případě Donbasu Rusko uznalo nezávislost jejich republik po mnoha žádostech a výzvách k obraně.. A podle rozhodnutí mezinárodního soudu oblast, která chce být na centrální vládě nezávislá, nemusí tuto vládu žádat o povolení.

D. Mach 23.5.2022 9:26

Krym je Ukrajina. Podívejte se do atlasu, když už jste při hodinách zeměpisu nedával pozor.

J. Nevrkla 23.5.2022 9:33

Krym byl po staletí ruský, obydlen ve velké většině Rusy, k Ukrajině ho v rámci SSSR formálně připojil Ukrajinec Chruščov. Krym si zachoval jistou autonomii, měl svou ústavu, měl právo na referendum, toho využil a více než 90% hlasů rozhodl se po šedesáti letech k Rusku opět připojit. Mapa s tím nic nenadělá.

J. Pankovic 23.5.2022 9:36

Zato vy máte značně mezery v historii, takže to nahrazujete hysterií ;-)

B. Berlinski 23.5.2022 9:10

Putin Vás hladí po hlavě, že tak vrkáte?

J. Nevrkla 23.5.2022 9:22

Pokud píšu, co deklaroval mezinárodní soud, tak je to špatně? Není, Putin se o něj opírá a spravedlnost je tedy na jeho straně.

L. Beneš 23.5.2022 9:26

Mezinárodní soud bude mluvit hlasem toho, kdo za ním stojí a kdo ho platí. Proto bych se nějaké schizofrenii ani nedivil.

J. Kalina 23.5.2022 8:41

Je nesporným faktem, že Rusko 30 let nijak mezinárodně nevyskakovalo a angažovalo se viditelně na území bývalého SSSR. I ta Gruzie (válka) se u nás podává zkresleně. Základní problém vznikl, když Osetie a Abcházie se chtěli osamostatnit od Gruzie a ta naopak tomu chtěla zabránit. Viz historie 1917 a lehce později, kdy vznikly na čas samostatné ... těžko říci co. Rusové se postavili na proti gruzínskou stranu. Mimo SSSR kopli amíkům do báboviček až v Sýrii, kdy zabránili pádu Asáda. To se někomu rozsvítilo v bedně, že se nám tady někdo vzpamatoval a nebude jen kývat a přihlížet. Stažení USA z Afgánistánu a hlavně jeho způsob mi přišlo jako překotné uvolnění kapacit na něco jiného. Jestli to bylo pro tento, tehdy potencionální konflikt nevím, ale nedivil bych se. Rusko opakovaně signalizovalo, že se mu vývoj na Ukrajině zajídá, my a USA jsme to naopak podporovali a Ukrajinská vláda se také rozhodla pro jednu stranu. Každý to viděl po svém, na což má právo, nikdo neuhnul a nyní tady máme co možná někdo chtěl a někdo třeba nechtěl.

Stratégům bych připomněl pár bodů: když dokázali v Mariupolu tak dlouho odolávat obránci, lze předpokládat, že to případně zvládne i druhá strana tam i jinde. Rusko navázalo na sebe v Mariupolu jednotky typu praporu Azov, které zcela nepodléhají velení U. armády a pokud tyto radikály zničí, zajme, bude se vidět jak se to projeví. Rozhodně bych si nepřál útok za Ruské hranice a postup západem vyzbrojené UA na východ čistě z důvodu, že prohrávající Rusko by mohlo použít atomové taktické zbraně a je otázkou co by následovalo. Doporučil bych se soustředit na ekonomické posílení republiky (a EU) i za cenu (dočasného) odběru paliv z Ruska, zvláště pokud by byla levnější než odjinud a ušetřené peníze využít a ne je vyházet do světa. Je li Rusko tak blbé a energie dodává nemusíme být blbí i my! Zchudlá ČR nepomůže ani svým občanům ani nikomu jinému a bojovat s někým už vůbec ne, akorát se nám bude v rámci zachování klidu tvrdit, že jinak to nejde.

P. Pepax 23.5.2022 9:00

Co by následovalo? Nemyslím že jaderné zraně, Rusko by prostě rozbombardovalo Kyjev, zatím nic takového neučinilo.

P. Diviš 23.5.2022 9:10

Využívat a přikrmovat místní rozbroje umělo Rusko (tak expandovalo), Sovětský svaz, dnes opět Rusko.

Dobrovolně omezit svou expanzi Rusko také neumí, lze ho zastavit jen silou.

J. Pankovic 23.5.2022 9:42

...to věděli Angličané už dávno, proto taky bojovali v Krymské válce už tenkrát po boku Turků ;-)

S. Ševeček 23.5.2022 8:28

jak budete psát 7. listopadu ?

V. Zadák 23.5.2022 8:25

Mario Draghi navrhuje:

Neutralita Ukrajiny, vnější bezpečnostní záruky, autonomii Donbasu se zárukami jazykových a kulturních práv a samosprávy.

To už mohlo dávno být pokud by ukronáckové za podpory USA nezpůsobili majdanský puč.

J. Nevrkla 23.5.2022 8:46

R^

Autonomii v podobě Minskych dohod Ukrajina odmítla, chtěla konflikt. Dnes už zřejmě připadá v úvahu jen úplná nezávislost na Kyjevu.

D. Hubáčková 23.5.2022 9:05

Přesně, dnes už DLR a LLR žádnou autonomii nepříjmou, čekali na to 8 let, že se s nimi začne Kyjev bavit, místo toho na ně poslal tanky.

D. Mach 23.5.2022 9:15

To už dávno mohlo být, kdyby Russko neporušovalo Minské dohody a russké tanky neútočily na Debalcevo!

V. Zadák 23.5.2022 8:20

Pokud sleduji vládou povolená media nabývám dojmu, že do švestek Ukrajina dosáhne Hitlerovy vysněné linie Archangelsk - Astrachaň.

P. Hering 23.5.2022 8:15

Pane Bílý, Vy těžko můžete být nestranným pozorovatelem a hodnotitelem dějů na Ukrajině, když jste každým svým slovem myšlenkově zainteresovaný jenom na jedné straně a uniká Vám nestranný pohled i z druhé strany děje. Musíte si počkat, čas ukáže. Zjednodušeně řečeno, sice voláte po míru, ale podporujete jen jednu válčící stranu. A to pro badatele není fér a poctivá hra.

J. Prikner 23.5.2022 8:17

Pan Bílý je badatel _ ani se mi to nezdá.

P. Vébr 23.5.2022 8:27

Takže před cca 80 lety byste tvrdil, že není možné jednostranně odsoudit Německo, že je třeba nestranného pohledu?

Rusko je agresor a není možné ho obhajovat. Tečka!

J. Nevrkla 23.5.2022 8:50

Žádná tečka. Takhle prostinke to zdaleka není. Prosté to bylo v případě americké agrese do Srbska, Libye, Iráku, Afghánistánu a dalších, ty Ameriku a Američany nijak neohrozovaly. Měl jste v tom tenkrát jasno a Američany rázně odsoudil? Pochlubte se.

V. Kain 23.5.2022 8:28

Já bych jako vy k Bílému tak slušný nebyl.Bílý ať si omotá žlutomodrý hadr kolem hlavy a může jít ukrajincům radit jak postupovat.A vůbc co sem leze? proč není na Seznamu,tam takové voly milují.

F. Navrátil 23.5.2022 8:07

I když podporujeme Ukrajinu a odsuzujeme ruskou agresi, nesmí nás to svádět k fantazírování a nerespektování reality. Než se amatérští stratégové pustí do plánování vývoje konfliktu, měli by v první řadě definovat ruské cíle v tomto konfliktu. Troufám si říci, že kdyby Ukrajina dodržela podmínky budapešťské deklarace, že bude neutrální bezjadernou zemí a minské dohody o právech menšin a jednáním s nimi, válka by nenastala. Usuzuji, že cílem Ruska je donutit Ukrajinu (a USA) k plnění závazků budapešťských a minských dohod. Čím později dojde k jednání, tím větší budou územní a materiální ztráty Ukrajiny. Může to skončit tím, že Rusko anektuje ruskojazyčnou levobřežní Ukrajinu a Oděskou oblast. Problém ovšem je v tom, že ukrajinský režim není svéprávný, ale pouze podporuje a umožňuje konflikt USA a Ruska na území Ukrajiny.

V. Němec 23.5.2022 8:16

R^Výstižné.

O. Musil 23.5.2022 8:42

A kdo přinutí Rusko respektovat Budapešťské memorandum? Nikdo, ostatně Putin tvrdí, že celá "postmajdanovská" Ukrajina je nelegální a že jí neuznává. Jinak je Memorandum samo o sobě velmi jednoduché a na rozdíl o vás nevím o ničem, v čem by ho Ukrajina nedodržela. Rusko blábolí cosi o snaze Ukrajiny opět získat jaderné zbraně, ale to je až stejně jedno.

Minské dohody nedodržovala ani jedna strana, tam těžko hledat jasného viníka.

T. Hraj 23.5.2022 8:46

No, myslím, že zdaleka největším porušením budapešťské deklarace byla anexe Krymu (ponechávám stranou historickou logiku Ruského Krymu). Minské dohody a jejich porušování (oběma stranami) přišlo až potom.

M. Šejna 23.5.2022 9:05

Samozřejmě, že anexe Krymu byla porušením budapesťské deklarace. Jenže té anexi předcházel majdanský puč, kdy ukrajinský parlament musel pod samopaly Majdanců schválit zákaz ruštiny.

Tím zákazem ruštiny byl zpuštěn následný postupný rozpad Ukrajiny.

D. Mach 23.5.2022 9:22

Někdo zavedl zákaz ruštiny na Krymu? Vždyť třeba v Charkově se rusky normálně mluví a uprchlíci z této oblasti ani ukrajinsky neumí. Pak nechápu, proč by vyhlašovali zákaz ruštiny na Krymu nebo v Luhansku.

J. Pankovic 23.5.2022 9:49

Když ona většina Ukrajinců neumí ukrajinsky,, třetina mluví rusky a půlka suržikem ;-)