1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

SVĚT: Už zase provokují

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
zdeněk 7.3.2008 19:03

Re: Re: Re: Kolik platí zpěvule Parkanová p. Pejškovi?

Smějí se nejenom mě, ale i ostatním občanům protože námi pohrdají a nemusejí brát ohledy na naše názory a a stanoviska. Možná také proto, že se mají dobře za každého režimu. Možná proto.

nespokojenec z hor 7.3.2008 18:45

Re: Kolik platí zpěvule Parkanová p. Pejškovi?

Pravdou tedy je že p. M. Hlobil BYL zaměstnancem katedry radiolokacie na místě odborného asistenta a od 30.8.2004 je v důchodu, čímž mu lze tím více věřit, protože nepodléhá jako voják politickým tlakům a vojenské superordinanci :o).

V každém případě je to odborník, který ví své, a říká své, ač se to mocným líbí nebo ne. VV

jirka.s. 7.3.2008 16:25

Jó, klasik je holt klasik!

Rusové s ostatními Slovany nikoli bratrsky, nýbrž nepoctivě a soběcky smýšlejí. Jak směšno, jak neprakticky bylo by s tajným nepřítelem svým, který rouchem bratrským chtivost svou jen zakrývá, bratrovati se!! Přiznávám se, že mi Maďaři co zjevní nepřátelé Čechů a Ilyrů jsou milejší než Rusové, kteří s jidášským políbením přicházejí – nás strčit do kapsy. Čechové jsme, a Čechové zůstati hodláme navždy a nechceme se státi ani Maďary, ani Němci, ani Rusy, a proto buďme k Rusům chladni, nemáme-li je dokonce nenáviděti."        K.H. Borovský

Tož soudruzi, co je s vámi, už jsem vám to psal o půl desáté a furt nic! Vrtulníky na záchrankách nahozené a že by žádný infarkt? Ani ty, gerontosure?  ;-D;-D;-D

Ludva 7.3.2008 16:33

Re: Jó, klasik je holt klasik!

Hlavně že s ostatními Slovany poctivě a nesobecky  smýšlejí Češi, zejména podrazy jako na Srbsko a další.

jirka.s. 7.3.2008 17:55

Re: Re: Jó, klasik je holt klasik!

Ježíši, tož promiň, to se budu muset asi Miloševičovi omluvit, viď ? ;-(;-(;-(

Joe 7.3.2008 17:22

Re: Jó, klasik je holt klasik!

Takovych veci proti jakemukoliv narodu ti vygoogluji za minutu 1000.Oteckovany blbe ;-)

jirka.s. 7.3.2008 17:52

Re: Re: Jó, klasik je holt klasik!

Tož do toho, génie! ;-D Je 17.52 !

honzak 7.3.2008 18:54

Re: Re: Jó, klasik je holt klasik!

Joe musí zemřít, pravila Tornádo Lou, Arizonská pěnice.

Leon 7.3.2008 16:01

Nejde o žádnou provokaci

Rozpadem ČSFR zanikl československý komplex výroby zbraní ( jistě proti tomu tehdy v USA nic neměli ?). Dneska si tedy, kdysi běžné zbraně musíme za tvrdé  nakupovat  v cizině  (viď. Gripeny, Pandury, atp.). Nedivme se proto, že Rusi kteří tradičně nejsou stiženi politickou slepotou podlízavé malosti, si svoje a reálně úspěšné zbraně vyrábějí a vesele prodávají sami.  Že jde o zbraně vyspělé dokazuje i to, že  jsou schopní létat nad americkými letadlovými loděmi a do kosmu vynášet materiály častěji než Západ.

Rusko bylo, je a bude velmoc, kterou třeba respektovat, každý kdo si s nimi něco vojenského začne dopadne stejně jako Adolf u Stalingradu !VV

Apache 7.3.2008 16:11

Re: kdo si s nimi něco vojenského začne ...

Proč by si měl proboha začínat? Vždyť se jako vždy rozloží sami;-)

slovan 7.3.2008 16:17

Leone,prosim,uz to nehulte

No, nevim jake uspesne zbrane by se u nas dnes mohly vyrabet - zkuste se zajimat proc nikdo nechce koupit uskladnene L-159. Nad letadlovou lodi muzete preletet i letadlem z prvni svetove - k tomu neni treba nic vyspeleho. Jedina vyspela zbran nasi vyroby je zrejme radilokator VERA - soudim tak proto, ze nam ho nasi spojenci nedovoli prodavat do Ciny, Syrie atd a pokud vim jeden kus zkoumaji v USA, ovsem americke zbrojarske koncerny  zrejme nemaji zajem poustet na trh konkurenci.

Pokud jste svuj prispevek myslel jako vtip, tak se omlouvam - nepochopil jsem ho.

Leon 7.3.2008 16:46

Re: Leone,prosim,uz to nehulte

Mluvil jsem o ruských zbraních, naše byly vyráběné z jejich dokumentace. Jistě uznáte, že takový "křáp" jako je transportér Pandur by naše Tatrovka v Kopřivnici kdysi zvládla "levou zadní".

Co se týká L-159 (poslední česká proudová letadloa?),  ta měla být prodána již před 15 léty, dnes jsou zastaralé - třeba je nabídnout Čavesovi, do Kolumbie, anebo někde do buše pro bojové hrátky místních  náčelníkú.

zdeněk 7.3.2008 17:10

Re: Re: Leone,prosim,uz to nehulte

Problém L-159 je ten že na přímou podporu pozemní armády je málo pancéřovaná a chráněná. V tomto ohledu byl SU-25 lepší. Možná by stálo zato vyrábět levnější, méně vybavenou verzi která by prostě nesla hlavně pumy a neřízené střely. O tu by asi náčelníci z Afriky a Ameriky měli větší zájem.

PetrH 7.3.2008 16:18

Re: Nejde o žádnou provokaci

Československý komplex výroby zbraní, jak to nazýváte, nezanikl zánikem Československa. Výroba těžkých zbraní zanikla dětinským rozhodnutím Václava Havla, který měl dojem, že jeho zvolení presidentem patnáctimilionového státu nastolilo vítězství pravdy a lásky na celém světě.

vita 7.3.2008 16:25

Re: Re: Nejde o žádnou provokaci

R^

Bohužel...

Následná nezaměstnanost zejména na Slovensku, kde se soustřeďovalo nejvíce zbrojovek, pak vedla ke vzniku dvou států.

Ale nezapomínal bych na takového Žantovského, který znemožnil prodej tanků do Alžírska. Vládě, jež bojovala a dosud bojuje s "islamofašistickými teroristy", jak se teď musí říkat. Ale to bylo před 11/9 2001, takže to se ještě nevědělo, že budou fujfujfuj...

Flasi 7.3.2008 16:46

Re: Re: Re: Nejde o žádnou provokaci

No zrovna Alžírsko je hezká ukázka, jak to bylo složité. Do Alžírska se začátkem 90. let vyvezly nějaké T-55. Čili tanky z armádních přebytků, dimenzovaných na masovou ofenzívu směr Lyon. Z toho zbrojovky neměly nic, to jim akorát kanibalizovalo prodeje, protože těžko s novými výrobky konkurovat ceně za kterou se armáda tanků zbavovala. Později se jednalo o neuskutečněný prodej modernizovaných T-72. Tady z toho zbrojovky něco mít měly, ale pořád se jednalo o vyřazené tanky z AČR, takže pořád principiálně rána pod pás (tentokrát už ne domácím, ale to je fuk) martinským strojírnám.

Když se váš hlavní zákazník (armády Varšavské smlouvy), kterému dodáváte nadpoloviční část produkce obratem změní na vašeho konkurenta, který levně rozprodává, co od vás za ty roky nakoupil, tak jste prostě až po uši v průšvihu. Jestli nemáte připraveny nové modely schopné konkurovat a nemáte ani peníze na jejich vývoj, tak bojujete o přežití. A výroky politiků - takové či makové na tom změní fakt jenom málo.

zdeněk 7.3.2008 16:51

Re: Re: Re: Re: Nejde o žádnou provokaci

Hlavním viníkem byl pacifismus u vládních představitelů v 90-tých letech. Celou dobu se mluvilo o modernizaci MIG-21MF, nakonec došlo jen k mírné modernizaci po vstupu do NATO. Jednalo by se o téměř zanedbatelné prostředky(možnost nesení R-73 a mírné úpravy v ceně kolem 2 miónů amerických dolarů za kus) které by značně zvětšili bojovou použitelnost. Ovšem na to peníze nebyly. Za to hlavně pro lidovce a kalouska byly úplatky a korupce za miliardy. Když jsem se jich na to při besedě ptal, téma obrana bylo prohlášeno za TABU, nic prý o tom neví.

Flasi 7.3.2008 17:03

Re: Re: Re: Re: Re: Nejde o žádnou provokaci

Hlavním viníkem byla nekoncepčnost tehdejšího politického vedení co vlastně s armádou. Pacifismus to rozhodně nebyl. Bohužel, s armádou byl problém. A nejenom s tou zelenou. S tou modrou taky. A s mnoha dalšími oblastmi.

MiGy-21 se nemodernizovaly proto, protože se všeobecně předpokládalo, že se budou kupovat stíhačky nové. Po rozpočtových škrtech to bylo jinak. Je to smutné, ale tohle se různých firmách děje běžně.

vita 7.3.2008 17:33

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde o žádnou provokaci

Taky bych to nesváděl na pacifismus. To, že má někdo modrou knížku na hlavu (jako většina těch, kdo o tom rozhodovali) z něj nedělá pacifistu. Neschopnost - a nebo fungování v cizích službách. Zničit cizí zbrojní průmysl se vždycky hodí. Zejména, je li někdo výrazným vývozcem.

Povedlo se v mnoha továrnách, zdaleka nejen vojenské techniky, něco se podařilo uchránit. Poldovky byla škoda, Škodvky by byla škoda - i když JS koupili Rusové, furt líp, než nechat zničit.

arogant 7.3.2008 17:07

Re: Re: Re: Nejde o žádnou provokaci

Tak tahle konstrukce o rozpadu Československa značí o opravdu účelovém pojímání historických faktů. Jistě tohle vaše nehorázné tvrzení podepřete čísly o okamžité obnově zbrojního průmyslu na již samostané Slovensku. Zapoměl jste též dodat že dodávky tanků do Ažíru byl hlavně soukromý kšeft estebáků z Omnipolu, kteří si ch těli pořádně namastit kapsu.To byl hlavní důvod.

vita 7.3.2008 17:49

Re: Re: Re: Re: Nejde o žádnou provokaci

To je konstrukce vycházející ze zažité situace.

A že Slovensko neobnovilo výrobu? Inu - o trhy jsme přišli, tedy trhy jsme opustili a na zbrojním trhu nezůstane žádná nika dlouho neobsazená. Místo ČSFR a případně Slovenska dodávali jiní. Kdo chvvilku stál - už měl smůlu.

A vliv na rozpad ČSFR? Trojnásobná nezaměstnanost na Slovensku oproti Česku, likvidace průmyslu specificky slovenského (zbrojovky nemohly být přímo na předpokládaném válčišti), zatímco výroba lehkých zbraní zůstala v Česku zachována - to byl  argument, na který slyšeli skori všichni Slováci. Včetně těch "rodu neveľmi verných". Politici si mohli blábolit o "hvezdičkách a stoličkách" - ale nikdy vby nezískali podporu, kdyby Slováci nedošli k přesvědčení, že je Čehůni podrazili.

A od Havla to podraz byl. Nejspíš neúmyslný, jen taková blbost, absurdní zápletka - ale byl. A nebo to bylo dobře zaplacené.

Pamětník starejch dob 7.3.2008 19:16

VíŤo, Newsweek obvinil už roku cca 1991 Havla z pokrytectví

s tím, že ve skutečnosti nechtěl zbraně dodávat na dluh do zemí, kde neplatí.

Flasi 7.3.2008 16:32

Re: Re: Nejde o žádnou provokaci

Václav Havel rozhodl o čem jako? O tom, že po konci studené války ztratily státy Varšavské smlouvy kupovat naše těžké zbraně, když už útok na západ nebyl aktuální? Nebo rozhodl snad Havel o tom, že právě tyhle státy začaly své zbrojní sklady rozprodávat do třetího světa a my jsme těžko mohli konkurovat často svým vlastním výrobkům rozprodávaným za zlomky cen nových? Nebo rozhodl snad o tom, že do třetího světa jsme beztak většinou prodávali státům, které o co ochotněji kupovaly o to méně ochotně platily?

Rozhodl snad Havel o tom, že se celosvětově celkově snížil zájem řešit problém výzbroje větším množství mírně zastaralých východních typů - poté, co se v operaci Pouštní bouře ukázalo, že o generaci starší východní technika není zdaleka takovým soupeřem moderní západní technice, jak se předtím všeobecně soudilo, že bude...

O čem ještě Havel rozhodl? Konverzi těžkého zbrojního průmyslu produkujícího zastaralou techniku začala řešit už i poslední komunistická vláda - samotným komunistům došlo, že když to od nás i třetí svět chce jenom na VELMI dlouhodobé úvěry, tak je asi něco špatně...

glos 7.3.2008 16:36

Re: Re: Re: Nejde o žádnou provokaci

Edo 7.3.2008 19:30

Re: Re: Re: Re: Nejde o žádnou provokaci

Pokúsim sa vám povedať, ako rovný chlap, v čom Havel a jeho následníci pochybili a uvediem príklad koncernu vtedajšieho ZTS Martin, kde som pracoval -

1)  vedúci komunisti boli nespokojní so stavom spoločenského vlastníctva a preto došlo pod Havlovým vedením k podivnej zamatovej revolúcii, ktorá sa stala prísľubom rýchleho nadobudnutia veľkého súkromného majetku komunistov, ktorí národu znova ukázali, že sú v krajine pánmi

2) aby sa prístup k privatizácii štátneho majetku urýchlila stal sa bezprostredným, bol uvoľnený právny poriadok a zahájené dražby na holandský spôsob - Klaus s Mečiarom začali koketovať s rozpadom ČSFR, lebo len tak mohlo byť zahájené masívne tuneľovanie národného majetku v obidvoch budúcich republikách

3) nejasný výrobný program zbraní, ale aj civilnej výroby, ako aj chýbajúce prognózy výroby v samostanej SR  viedli ku kríze a následne veľkej nezamestnanosti, komunisti ihneď zahájili parceláciu zavedených výrobných cechov a závodov a zcela zdecimovali samostanú vývojovú základňu.

ZTS ako štátny podnik mala 9 veľkých podnikov a 6 vyspelých výskumných ústavov, ktoré takmer celkom padli za obeť divokej privatizácii: Dneska je tu okolo 250 podnikov a útvarov, ktoré zle prosperujú a stále parazitujú na bývalej technológii koncernu a vyrábajú výrobky pre zahraničné firmy na základe cudzej dokumentácie. Tým je akýkoľvek vývoj, teda vlastný technický pokrok  odstavený a čaká sa len na cudzie vstupy a tomu odpovedá aj úroveň technických síl

zdeněk 7.3.2008 16:46

Re: Re: Re: Nejde o žádnou provokaci

Hlavní chyba byla v tom že ani československá armáda nenakupovala naše zbraně. Časem by se zdokonalili a mohli by konkurovat. Jenže armáda našim zbrojovkám kromě AERA nepomohla. A  i tam nakonec prohlásila že tolik L-159 nepotřebuje.

Projekty které se odřekly - STROP jakožto náhrada "ještěrek", modernizace tanku T-72(kdy když už byl vývoj dokončen se nesmyslně snížil počet modernizovaných strojů na pakatel)  či možnost dodávky "našich" transportérů  ZUBR.

Naši politici nehájili zájmy našich zbrojovak hlavně u naší armády.... Dnes bychom nemuseli tolik výzbroje nakupovat ze zahraničí.

Flasi 7.3.2008 16:56

Re: Re: Re: Re: Nejde o žádnou provokaci

Československá a následně česká armáda v žádném připadě nepotřebovala nové zbraně. Je proto velmi logické, že je nekupovala jenom proto, aby podpořila naše zbrojovky. Kuchař, co má prádno v lokále sám sobě nepomůže, když udělá večeři své rodině, která už je dost najedená.

V případě L-159 to tak nebylo a všichni vidíme, jak to dopadlo...

zdeněk 7.3.2008 17:03

Re: Re: Re: Re: Re: Nejde o žádnou provokaci

zapomínáte nato že vlastní zbrojovky se velmi hodí při případných potížích v dodávkách náhradních dílů či embargu.

Že nepotřebujeme nové zbraně? V té době jsme masově vyřazovaly sovětské zbraně protože byly určeny pro jiný typ války a protože rusko nebylo schopno dodávat náhradní díly, zmýtalo se ve vnitřních problémech.

naopak kdyby tehdy byly vyřazeny sovětské zbraně a nahrazeny našimi novými typy, v delším časovém horizontu by se ušetřilo a měli bychom i větší mezinárodní váhu.

Porovnání s Kuchařem - je  to spíše tak, že kuchař vaří pro majtele domu a také pro stálé hosty. Stálí hosté odejdou, ale kuchař může dál vařit pro majitele domu nové pokrmy.

Flasi 7.3.2008 17:09

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde o žádnou provokaci

Vlastní zbrojovky se hodí. A co s tím jako? Tehdy jsme prostě nové nepotřebovali a neměli na ně peníze. Jestli říkáte, že jsme tehdy měli koupit nové a nemít dneska problémy, tak musím ukončit diskuzi. Zjevně nechápete ani ekonomiku domácnosti, natož ekonomiku vyzbrojování státu.

Nebo vy, když nemáte peníze a nepotřebujete nové auto, tak si koupíte nové auto, aby až ho budete opravdu potřebovat, tak to dříve nové už bylo trochu zastaralé a mezitím jste těžke krvácel na splátkách za to auto, které nepotřebujete? Fakt?

Jo jasně, kuchař může vařit pro majitele domu. Znáte snad někoho, komu se vyplatí mít vlastního kuchaře, který vaří jenom jemu? To je pár boháčů a ti to dělají z pohodlnosti a ne protože je to ekonomické. Jestli si myslíte, že jsme byli v 90. ltech boháč... Že jsem vám vůbec odpovídal...

zdeněk 7.3.2008 17:15

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nejde o žádnou provokaci

Nevím tyto projekty nebyly až zas tak drahé a do bank se v té době daly stamiliardy....

Schopnost mít vlastní vývoj a vojenskou výrobu je k nezaplacení.

Projekt L-159 stál 25 miliard a probíhal až na konci 90 let a na začátku tisíciletí. Byl rozložen do několika let. Nemuseli jsme nakupovat stovky transportérů ale měli jsme zachovat alespoň minimální výrobu.( v tomto ohledu to bylo myšleno)