20.9.2020 | Svátek má OlegDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SVĚT: ... a Zaorálek mlčíŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 481, poslední: 21.4.2008 17:48, přehled diskusí

wtf:
Autor: jop Datum: 21.4.2008 17:48

tak ten článek je ale trocha uleteny.... ;-D;-D;-D proamerikan(Y)

JIří Wagnere,Jiří Wagnere:
Autor: Pepik Datum: 20.4.2007 17:23

Zjisti si nejdříve nž budeš psát blbosti, kolik stratrgických ponorek za 17 let vypustily do oceánů Spojené státy,doufám, že při tom neztratíš schopnost násobit. Hodně zdaru.Pomalu, ale jistě se připravuj na další vojenský debakl tvých vojenských přátelů.

Nespad´ s ním vrtulník? Konečně?:
Autor: Nevím, možná... Datum: 20.4.2007 10:09

Asi ne....škoda:-(

web:
Autor: aaa Datum: 18.4.2007 21:11

Cooooollll Fotky!!!! - http://nacestach.kvalitne.cz/

Těžké diskutovat se Zaorálkem:
Autor: Joska Datum: 17.4.2007 23:55

Nikdy předtím mne nenapadlo, že on je takovej na mysli "ochuzenej". Mně to připadá, že se tvrdé stranické jádro ČSSD semklo " proti všem", kteří by je mohli ohrozit a teď už jen jedou na té nejpopulističtější vlně ("zařídíme se a budeme konat podle veřejného průzkumu")

Pro odborníky na genocidu:
Autor: 1984 Datum: 17.4.2007 22:58

Pokud musíte bazírovat doslovně na na každém slovíčku příspěvku BuBu dole, a nepřipustit byť minimální nadsázku, tak snad pro osvětlení termínu genocida pomůže její charakeristika na wikipedia.org. Nepřekládám, neb pro majitele tak kvalitních lexikonů jistě není překladu třeba.

Generally speaking, genocide does not necessarily mean the immediate destruction of a nation, except when accomplished by mass killings of all members of a nation. It is intended rather to signify a coordinated plan of different actions aiming at the destruction of essential foundations of the life of national groups, with the aim of annihilating the groups themselves. The objectives of such a plan would be the disintegration of the political and social institutions, of culture, language, national feelings, religion, and the economic existence of national groups, and the destruction of the personal security, liberty, health, dignity, and even the lives of the individuals belonging to such groups.

Re: Pro odborníky na genocidu:
Autor: Cruton Datum: 17.4.2007 23:11

Nejednalo se o žádnou "minimální nadsázku" ale o hloupý žvást.

Re: Re: Pro odborníky na genocidu:
Autor: 1984 Datum: 17.4.2007 23:24

Chcete říci, že od nástupu komunistů od roku 1948, za vydatné "pomoci" CCCP, u nás nedošlo k žádné dezintegraci politických a sociálních institucí, kultury, jazyka, národního cítění, náboženství,k destrukci osobní bezpečnosti,svobody, zdraví a důstojnosti, nebo jen neumíte anglicky?

Re: Re: Re: Pro odborníky na genocidu:
Autor: Cruton Datum: 17.4.2007 23:35

Vy chcete říci, že od roku 1948 u nás došlo k dezintegraci politických a sociálních institucí, kultury, jazyka, národního cítění, náboženství,k destrukci osobní bezpečnosti,svobody, zdraví a důstojnosti, nebo jen nevíte co dezintegrace a destrukce znamená?

Re: Re: Re: Re: Pro odborníky na genocidu:
Autor: 1984 Datum: 17.4.2007 23:47

Ještě jednou pro vás polopatičtěji. Jednou z forem genocidy je napříklád vládou řízená fyzická likvidace svých politických oponentů. Pokud mne přesvědčíte, že u nás nebyli popraveni z těch nejznámnější příkladů Horáková, Clementis, Slánský a že desítky tisíc politických vězňů nebyly zavírány do pracovních lágrů, tak vám dám za pravdu. Termín genocida má svou užší a širší definici, toto vše spadá do definice širší. Vše podrobně naleznete např. na  anglické sekci wikipedia.org, (česká verze není dosud podrobná) s odkazy na další zdroje a mezinárodní konvence.

Re: Re: Re: Re: Re: Pro odborníky na genocidu:
Autor: Cruton Datum: 18.4.2007 0:02

V anglické Wikipedii je pojem genocidy spojen s úmyslem zničit národnostní, etnickou, rasovou nebo náboženskou skupinu. Není tam nic o politické skupině. Takže Váš příklad s politickými oponenty není relevantní.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro odborníky na genocidu:
Autor: 1984 Datum: 18.4.2007 0:06

Přečtěte si celý článek pořádně,

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro odborníky na genocidu:
Autor: 1984 Datum: 18.4.2007 0:25

According to R. J. Rummel, genocide has 3 different meanings. The ordinary meaning is murder by government of people due to their national, ethnic, racial, or religious group membership. The legal meaning of genocide refers to the international treaty, the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide. This also includes nonkillings that in the end eliminate the group, such as preventing births or forcibly transferring children out of the group to another group. A generalized meaning of genocide is similar to the ordinary meaning but also includes government killings of political opponents or otherwise intentional murder. It is to avoid confusion regarding what meaning is intended that Rummel created the term democide for the third meaning. n;12]

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro odborníky na genocidu:
Autor: Cruton Datum: 18.4.2007 1:08

Já jsem vycházel ze všeobecně uznávané definice genocidy, tak jak je uvedena v úvodu hesla Wikipedie. To co uvádíte je názor jednoho odborníka. Určitě jeho pojetí stojí za úvahu, avšak jeho definice všeobecně přijata není.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro odborníky na genocidu:
Autor: 1984 Datum: 18.4.2007 1:52

Jde o to, že zvláště v takovýchto diskusích není třeba bazírovat na každém slůvku. Mohli bychom takto diskutovat hodiny, a jistě by se různých definic objevilo více, ani ta wikipedia není příliš podrobná, použil jsem ji jen jako rychle nalezitelný zdroj. Pohled BuBu byl jistě osobitý, ale legitimní - nemá cenu se na něj hned vrhnout s ostrými odsudky za to , v jakém kontextu slovo genocida použil. Mimochodem, i ta základní definice ve wiki zmiňuje genocidu nejen jako fyzickou, ale i mentální újmu.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro odborníky na genocidu:
Autor: Cruton Datum: 18.4.2007 6:40

1) Myslím si, že pojmy se mají používat ve smyslu většinového chápání. To není žádné bazírování na detailech, ale nutnost. Pokud se budou bezdůvodně "rozmazávat" pojmy, tak se po určité době nedomluvíme.

2) Pokud někdo použije jinou definici než je všeobecně uznávaná, měl by být připraven ji v diskusi SLUŠNĚ obhájit. BuBu se však velkopansky a urážlivě obořil na jednoho z diskutujících, takže si za ostré odsudky může sám.

3) Vcelku chápu Vaše motivy pro přijetí širší definice genocidy. Chci však upozornit, že poté bude velmi obtížné genocidu v praxi identifikovat. Politické zápasy se nevyznačují džentlmenským pojetím a v historii každého státu lze najít etapy na které by Vaše pojetí genocidy pasovalo (např. období mccarthismu v USA).

Re: Re: Re: Re: Pro odborníky na genocidu:
Autor: 1984 Datum: 17.4.2007 23:57

Ano začínáte to chápat přesně. Došlo ke zrušení pluralitního systému politických stran. Byla zavedena ústava zakotvující jednu vládnoucí politickou stranu (KSČ), byla okleštěna svoboda, (názorným příkladem byly ostnaté dráty na hranicích, berlínská zeď, pracovní lágry. Svoboda slova, projevu, shromažďování, svoboda cestovat. O náboženské svobodě, dopadech na kulturu, jazyk atd., si jistě už popřemýšlíte sám.

Re: Re: Re: Re: Re: Pro odborníky na genocidu:
Autor: Cruton Datum: 18.4.2007 0:03

Máte problém s porozuměním psaného textu.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro odborníky na genocidu:
Autor: 1984 Datum: 18.4.2007 0:10

Nahoře máte jen malý výňatek z anglické wikipedie. Můžete ho přeložit a pak posoudíme váš překlad.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pane 1984 . . . :
Autor: BuBu Datum: 18.4.2007 6:21

. . . jak jste si jistě všiml, diskutujete s Rudým blbem, který se hlásí ke slovům generála Solovcova ! Jistě není co dodat ! O takových byl můj příspěvek ! R^

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pane 1984 . . . :
Autor: Cruton Datum: 18.4.2007 7:28

BuBu, to že jste sprostá diskutérská nula, to už víme. Teď si musíme Vaši chrakteristiku doplnit - jste sprostá a PROLHANÁ nula. Nikde jsem se k nějakým slovům generála Solovcova nehlásil.

Je velmi pikantní, že spousta zde diskutujících . . . :
Autor: BuBu Datum: 17.4.2007 20:58

. . . ve skutečnosti v pr*eli byla . . . ho*no tam viděla - ale zcela zasvěceně zde diskutuje o tom, jak funguje radarová stanice . . . jaké má slabiny a vůbec, jak funguje celý protiraketový systém ! A při horlivém nádávání na americký imperialismus . . . jim jaksi uniká podstata problému, . . .  že vlastně tleskají slovům generála Solovcova, který považuje za zásadní nutnost, aby Česká republika vždy patřila do sféry vlivu SSSR !

A jestli toto chtějí, zde diskutující UŽITEČNÍ  IDIOTI - tak tedy já ne ! Mě 41-letá bolševická genocida  vlastního lidu - naprosto stačila !

Re: Je velmi pikantní, že spousta zde diskutujících . . . :
Autor: Psí vrah Čumil Datum: 17.4.2007 21:07

A jak jste té genocidě, prosím pěkne, unikl?

Re: Re: Paráda, jeden z těch . . . :
Autor: BuBu Datum: 17.4.2007 21:22

. . . které jsem měl na mysli - se už chytil ! :-D

Jo . . . a k té genocidě : Je mi trapně, že musím takovou triviální věc vysvětlovat - ale budiž, udělám dobrý skutek !

Genocida, vážený Vrahu psích Čumilů . . . to není pouze fyzická likvidace, ale rovněž i duševní a psychická ! To najdete i v tom nejobyčejnějším lexigonu ! A ten fakt, že tato společnost i tímto trpěla . . . . no to snad popřít nechcete ? :-/

Re: Re: Re: Paráda, jeden z těch . . . :
Autor: Psí vrah Čumil Datum: 17.4.2007 22:01

Děkuji za objasnění. V tom případě, jak tak koukám, jste opravdu, ale opravdu neunikl... Upřímnou soustrast.

Nevím jak v lexigonech, ale v mém lexikonu se píše o genocidě něco zcela jiného:
Autor: Skepti/cus Maxi/mus Datum: 17.4.2007 22:37

;-P

Re: Re: Re: Paráda, jeden z těch . . . :
Autor: Cruton Datum: 17.4.2007 22:40

Genocida je definována jako vyvražďování určité skupiny lidí na základě jejich etnika či rasy.

Příště si BuBu raději čtěte ve svém "lexigonu" a neoblažujte nás svými "znalostmi".

Re: Re: Re: Re: Paráda, jeden z těch . . . :
Autor: 1984 Datum: 17.4.2007 22:50

Mezi otřesné případy genocidy moderní doby patří holokaust, genocida Arménů (1915-1917), genocidy páchané Sovětským svazem za dob vlády Stalina, (citace, Wikipedia.cz)

Re: Re: Re: Re: Re: Paráda, jeden z těch . . . :
Autor: Cruton Datum: 17.4.2007 23:09

Co tím chcete říci? Snad si proboha nemyslíte, že touto citací jste dokázal tvrzení BuBu o tom, že bolševici v ČR páchali genocidu?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Paráda, jeden z těch . . . :
Autor: 1984 Datum: 17.4.2007 23:18

Ne, chci říci, že v zásadě má z hlediska širšího smyslu definice termínu genocida pravdu . Vyhánění, vyvlastňování, uznávání jen jednoho politického názoru (jedné vládnoucí strany). lze brát jako politickou formu genocidy. Mimochodem, všimněte si, jak z toho historického přehledu vycházejí naší sousedé, Německo a (bývalý) Sovětský svaz. Více viz též příspěvěk nahoře.

"Některé širší definice přidávají k vyvražďování ještě násilné vyhánění a k etnickým skupinám ještě přidávají skupiny definované kulturně, politicky nebo nábožensky. Mezi otřesné případy genocidy moderní doby patří holokaust, genocida Arménů (1915-1917), genocidy páchané Sovětským svazem za dob vlády Stalina, genocidy páchané nacistickým Německem za 2. světové války v okupovaných (zejména slovanských) zemích, kambodžská genocida, rwandská genocida nebo „etnické čistky“ v bývalé Jugoslávii mezy Srby a Bosňáky."