30.9.2020 | Svátek má Jeroným, Ráchel


SVĚT: ... a Zaorálek mlčí

17.4.2007

Naše média se o víkendu i v pondělí široce zabývala událostmi, k nimž došlo v sobotu v Moskvě a o den později v Petrohradu. Vážnost, se kterou televize i noviny problém rozebíraly, je na místě, protože brutální policejní zásahy proti pokojným demonstrantům máme mnozí v paměti i z našich náměstí - policejní mlátičky nasazené proti lidem, kteří nic nerozbíjejí a nikoho neohrožují, jen se nemohou smířit s panujícím režimem, jsou typickým znakem nedemokratických vlád po celém světě. Proto bylo správné, že nám televizní obrazovky a novinové stránky ukázaly, s jakou tvrdostí se dokáže vypořádat Putinovo Rusko s lidmi žádajícími více svobod.

Nicméně v neděli došlo v Rusku ještě k jedné, v mnoha ohledech mnohem závažnější události. Tu ale kupříkladu veřejnoprávní televize odbyla osmnáctivteřinovým šotem a v pondělních novinách se informace o ní objevila jen zastrčená kdesi mezi agenturními zprávičkami nevalného významu. Pokud vůbec. Proto se autor těchto řádků zaradoval, když jej po rozevření Lidových novin uhodil do očí velký titulek Jiné Rusko ukázalo sílu. Radost ale byla předčasná, článek Petry Procházkové se totiž rovněž zabýval policejními zásahy proti demonstrantům v Rusku.

A co vlastně v novinách chybělo? Inu, jen taková "maličkost" - Rusové mají novou supermoderní atomovou ponorku třídy Borej. Představili ji v neděli a vicepremiér Sergej Ivanov se chlubil, že jde o první ruskou strategickou ponorku nové generace za 17 let. Ponorka je zatím umístěna v suchém doku v Severodvinsku, už příští rok ale bude uvedena do plného nasazení. Bojového, dodejme, neboť tento stroj, první z pěti plánovaných, je vyzbrojen dvanácti (později šestnácti) balistickými raketami Topol-M o doletu osmi tisíc kilometrů. Každá střela nese deset jaderných hlavic, takže i kdyby Jurij Dolgorukij, jak se ponorka jmenuje, neopustil přístav, dokázal by vymazat ze zemského povrchu všechna evropská hlavní města a ještě by mu zbylo dost střeliva na boj proti státům jižně od Moskvy.

Lze jen litovat, že Česká televize do studia asi nepozve takové odborníky na raketovou techniku, jakými jsou kupříkladu starosta Trokavce, předseda spolku Ne základnám či místopředseda poslanecké sněmovny za ČSSD. Mohli by k nám zasvěceně pohovořit o tom, jak americká radarová stanice ohrožuje světový mír a spouští další kolo závodů ve zbrojení, zatímco Putinova strategická ponorka je plavidlem veskrze mírumilovným až mírotvorným a nepředstavuje žádné nebezpečí, naopak bude nás ochraňovat. Vykládali by to s upřímnými výrazy ve tvářích a nenechali by nás na pochybách, že svá slova myslí smrtelně vážně. Spousta našich prostomyslnějších spoluobčanů by jim opět uvěřila, že největší nebezpečí je třeba vidět v prezidentu Bushovi, neboť ten je - na rozdíl od gosudara Putina, slunéčka našeho jasného - odporným, krvelačným imperialistou.

Lze tedy jen na závěr podotknout, že když u nás chtějí USA postavit nevelké zařízení obranného charakteru, vypochodují do ulic spousty protiamericky naladěných "užitečných idiotů", ale když Putin během jediného dne zvýší svůj arzenál o podmořskou odpalovací rampu se stodvaceti jadernými hlavicemi, výše zmínění pánové Neoral, Tamáš a Zaorálek mlčí, zatímco větší část naší zblblé veřejnosti dál sleduje telenovely...
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.