26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

JAK TO SKONČÍ: Cynicky o válce na Ukrajině

Vítejte ve světle reál politiky, kdy se pokusím sejmout ideové brýle zbožných přání z obou stran.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Gramblička 27.3.2023 8:43

V něčem souhlas, v něčem ne. Je bláhové si myslet, že zamrznutí konfliktu - časově neomezené příměří udělá z Ukrajiny regionální mocnost a povede k úpadku Ruska. A dost by mě zajímalo, jak autor došel k přesvědčení, že Rusko upadá. Od Majdanu Rusko diverzifikovalo svůj průmysl a snížilo podíl prodeje nerost. surovin na celkovém HDP, stalo se světovou jedničkou v produkci pšenice a významným producentem dalších plodin, vytvořilo si mohutné devízové rezervy a má jeden z nejnižších státních dluhů. Se skřípěním zubů přežilo hospodářské sankce, jaké v historii dosud neměli obdoby (a to ani zdaleka) a současně si je vědomé, že Ukrajina dosud, pokud se nepovede vyřešit problém uspokojivě pro obě strany, představuje pro něj bezpečnostní problém a tudíž se bude i nadále připravovat na eventuální nový konflikt s UA.

Dosavadní síla Ruska je do značné míry výsledkem vládnutí Putina, o kterém si můžeme myslet cokoliv, ale jde nesporně o jednoho z nejschopnějších politiků posledních 50 let. A nebude tu věčně. Je otázne, zda Rusko dokáže vygenerovat někoho stejně schopného. Pokud ne, může Rusko upadnout, ale mnoha způsoby a z některých z nich nám může běhat mráz po zádech

L. Hančar 27.3.2023 8:52

Arcibiskup Vigano zatroubil na poplach ( článek na ProtiP ). Vojtylo, vzbuď Regana a do práce!

J. Lukavsky 27.3.2023 19:00

"má jeden z nejnižších státních dluhů" jejich rubl je plně konvertibilní a o Zlatý Rubl se perou všichni bankéři světa.... prostě v Rusku vše jde na 102,5% přesně podle plánu, jako vždy. No kamarád říkal: "Rus lže i tam, kde mu to škodí, a tak, že ani opak není pravdou". Probatum est. J.L. end

M. Hoblík 27.3.2023 8:34

A už máme, co jsme chtěli. Ale největší prase v ukrajinském žitě je USA.

P. Krešňák 27.3.2023 8:13

Vážený pane Tůma, běžte vy všichni chcimírové do pr... Že se nestydíte napsat: ...Na druhou stranu ani Západ v tom není nevinně. Když Sovětský svaz padl, nechal ho v marastu a bídě, rozpadlý stát ovládaný mafiemi. Chybělo něco jako Marshallův plán pro Německo pod Druhé světové válce.... Západ ani USA nemají s přepadením Ukrajiny nic společného. A Váš apel na ukončení (pozastavení) války a ponechání území Rusku je opravdu chucpe. A to nesmyslné zabíjení je i tak troch na našich rukách. Stačilo dodávat zbraně včetně letadel již hned po napadení Ukrajiny. Krešňák

B. Rudolf 27.3.2023 8:23

S tou pomocí Západu v devadesátých letech Sovětskému svazu je to dost nejasné. Myslím si, že Západ (převážně USA) k tomu tenkrát přistupoval dost naivně a ideologicky. Ale jak chcete pomáhat zemi, v níž se všechno okamžitě rozkrade? Peníze určené na pomoc a odeslané vládě SSSR končily na účtech oligarchů během pár hodin. Myslím si, že Západ to dělal špatně, ale je otázka, zda to mohl dělat lépe.

Pokud jde o to, že se Západ v poskytování zbraňové podpory Ukrajině osměloval jako postavač plážový, všichni jsme měli strach z rozpoutání jaderné světové války. Dnes víme, že to byla asi chyba, ale riziko třetí světové války je opravdu rizikem ohrožujícím existenčně tuto (byť velmi nedokonalou) civilizaci.

R. Gramblička 27.3.2023 8:58

Stejně tak se můžu zeptat: a jak chcete pomáhat Ukrajině, ve které se všechno ihned rozkrade?

B. Rudolf 27.3.2023 9:46

Kdyby se na Ukrajině "všechno hned rozkradlo", dávno by prohrála tuto válku.

J. Kindl 27.3.2023 8:43

Pane Krešňáku R^R^R^

T. Hraj 27.3.2023 8:45

To je plamenná řeč, pane Křešňáku. Když pominu, že situace před válkou rozhodně černobílá nebyla (ruská menšina a ruská historie některých částí Ukrajiny jsou fakta, stejně jako 8 let bojů proti separatistům) tak otázkou je, jak si mír představujete vy? Nic jiného, než Ukrajinu v původních hranicích neakceptovat? Na počty mrtvých při tom nehledět?

R. Gramblička 27.3.2023 8:53

A co vy jestřábové, vy snad tomu pomáháte? Myslet si, že západ je v tom nevinně může jen někdo totálně neinformovaný nebo ideologicky zaslepený. Celý konflikt není nic jiného než válka USA-Rusko v zástupném režimu.

pro lepší pochopení situace doporučuji přečíst sérii 5 článků od Eduarda Chmelára na portáli Argument (27.2 - 2.3.2023)

J. Kulheim 27.3.2023 9:00

"..běžte vy všichni chcimírové do pr... "

Paní Merkelová přiznala, že dohody uzavřené v Minsku, podepsali jenom z toho důvodu, aby měli čas na dozbrojení Ukrajiny. Každá dohoda je lepší než válka. Pan Fiala řekl, že ČR dodávala zbraně před tím než konflikt začal. Dohody nedodržují jenom šmejdi.

Pokud jste čestný člověk, který je přesvědčený o své pravdě běžte na frontu nebo pošlete tam, pane Krešňáku, svého syna nebo vnuka.

Kdo chce na Ukrajině válku ať jde bojovat. Ostatní do toho netahejte. Je lhostejné jestli je z východu nebo ze západu.

P. Vychodil 27.3.2023 8:12

Jak to skončí ?

Pavel: Ukrajina má pouze jeden poslední pokus, při neúspěchu bude pomoc zastavena.

Trump: Zastavím válku do 24 hodin, s Putinem se domluvím (jak rozdělit UA)

DeSantis: V našem zájmu není starost o nějaký úzekmní konflikt v Evropě.

Stoltenberg: V létě dojde munice.

L. Hančar 27.3.2023 8:56

Hančar: Buď jsme Homo sapiens nebo pitomci.

V. Petr 27.3.2023 9:39

Jenom naprostý idiot může realizovat takový nesmysl, jako grýndýl. A přesto je to realita...

J. Lukavsky 27.3.2023 18:53

"Trump: Zastavím válku do 24 hodin, s Putinem se domluvím (jak rozdělit UA)" A začnu tím, že Rusku vrátím Aljašku a ona vrátí ty dolary co jsme za ní tenkrát zaplatili. Bude se počítat i inflace? Také Luisianu a Texas vrátím Francii a Mexiku. Nu nechme se překvapit, plány má ten chlapec ale slibné. Z cizího se to rozdává že? J.L. end

B. Rudolf 27.3.2023 8:10

Byl bych rád, kdyby se opravdu už v tomto kalendářním roce uzavřel dostatečně trvalý mír. A nejen to, myslím si, že je to realistické přání. Bylo by krátkozraké uzavřít tento mír s myšlenkou na rozpoutání další odvetné války, jen, co se Ukrajina trochu vzpamatuje. Bohužel, očekávám teď nejtvrdší boje. Myslím si, že obě strany konfliktu jsou si vědomy toho, že to takto dál nejde. A proto se budou obě strany v blízké budoucnosti snažit dosáhnout co nejlepších územních zisků. Snad si Západ uvědomuje, že Ukrajinu nesmí nechat padnout. Tomu by měla odpovídat i jeho podpora dodáváním zbraní. Na druhou stranu cítím, že asi nebude možné, aby Ukrajina získala zpět veškeré své území. Toto rozhodnutí bude převážně na jejím vedení.

M. Boháček 27.3.2023 8:05

"Nechme konflikt zamrznout do doby, než se Ukrajina postaví na nohy tak, aby si Ruskou armádu namazala na chleba." - to už tu bolo. Minské dohody - vyjadrenie Merkelovej.

1)Vážne si myslíte, že sa západu podarí oklamať Rusko druhýkrát?

2)Autor je typický západný podrazácky produkt, čo nectí dohody.

B. Rudolf 27.3.2023 8:14

Naopak si myslím, že autorův nápad s dočasným ukončením války a pak jejím novém rozpoutání, ale tentokrát Ukrajinou, hraje Putinovi do karet a prozápadní není ani náhodou.

P. Vychodil 27.3.2023 8:01

stačí si přečíst první odstavec..."A třeťak je pro Čínu dobré vidět EU krvácet na výdajích a zbrojení kvůli válce.", aby člověk poznal, že autor je naprostý polit-hňup...

Túmo, Čína potřebuje mír, neb válka škodí businesu ! Čína potřebuje nevyčerpané Rusko, aby stálo při jeho boku v tichomoří. Čína potřebuje i klidný prostor v Evropě a prosperující Evropu pro svoji iniciativu one road, one belt...

B. Rudolf 27.3.2023 7:56

Nezlobte se, ale nápad, že, když se teď na nějakou dobu zastaví boje, tak se Ukrajina postaví na nohy, potom napadne Rusko a "namaže si ruskou armádu na chleba" je mimo mísu. A to hned ze dvou nad slunce jasnějších důvodů. Začnu tím, který mi připadá důležitější: Představte si, že po několika letech míru Ukrajinská armáda napadne Ruské území. Jak se na tuto, tento krát už ukrajinskou agresi asi bude dívat svět včetně Západu? Budete se asi divit, ale nikdo ze Západu by v takové situaci pro Ukrajinu nehnul prstem! Ukrajina by v tom zůstala sama a Rusko by získalo zbytek ukrajinského území, o které by mělo zájem. Druhý důvod spočívá v tom, že Ukrajina se bude po této válce poměrně dlouho a velice ztěžka vzpamatovávat. A pokud by zde bylo podezření, že to dělá s úmyslem začít odvetnou válku, tak by jí asi ani nikdo moc nepomáhal.

L. Hančar 27.3.2023 9:02

Ukrajina jako taková se už NIKDY nevzpamatuje. Hustě si naběhla na prodavače hrnců ze Západu.Skončením války spadnou ze Zelenského císařovy nové šaty a kdo z liberálních politiků by jednal s reinkarnací Adolfa H.? Z Agaty Christie mažou černoušky, kde by vzali bomby na vymazání všech ulic Stepana B.?

R. Gramblička 27.3.2023 9:38

ano, rozumně napsáno

F. Navrátil 27.3.2023 7:28

Vítězem konfliktu USA a Ruska na území Ukrajiny je bezesporu Čína. Hlavním poraženým je Evropa, kde se podařilo USA oddělit západní technologie od ruských levných surovin a tak zmizel jeden z ekonomických a mocenských konkurentů. A co Ukrajina? Ta funguje jako kanonenfuter a její osud aktéry nezajímá.

J. Majzlík 27.3.2023 12:13

R^R^

V. Mokrý 27.3.2023 7:12

Tůmo,

Čína dnes profituje na všem, když tam Západ v honbě za ziskem, přesunul výrobu téměř všech potřebných výrobků, zboží.

Nejvíce však nyní vyrábějí americké zbrojovky - takže profit jde především do USA, patolízálku !

F. De Winter 27.3.2023 6:40

Autora jenom doplním. Začnu pohledem na příčiny války:

Rok 2014. Ukrajinští diplomaté vyjednávali s EU „dohodu o přidružení“, která by vytvořila užší obchodní vztahy. Rusko překonalo EU s vlastní nabídkou, která zahrnovala pobídky pro Ukrajinu ve výši 15 miliard dolarů. Prezident Janukovyč to podepsal. Protesty podporované USA vypukly na kyjevském Majdanu a v dalších městech v zemi. Do té doby USA utratily 5 miliard dolarů na ovlivnění ukrajinské politiky (podle představitelky ministerstva zahraničí USA Nulandové). Rusko na tuto činnost pohlíželo jako na financování subverze a revolty. Když si střelba na Majdanu vyžádala desítky mrtvých a Janukovyč uprchl ze země, USA sehrály ústřední roli při sestavování nástupnické vlády.

Současný postoj Západu k válce na Ukrajině připomíná morální křížovou výpravu. Neliší ani tak ve faktech, jako spíše v rozdělování morální viny. V jeho interpretaci nebylo podnětem k válce americké vměšování, ale nevyzpytatelné chování ruského prezidenta Vladimira Putina. Ve většině západních zpráv o tom, co vedlo k invazi na Ukrajinu loni v únoru, jsou tyto důvody prezentovány jako psychopatologické, nikoli geostrategické. Putin vystupuje jako Hitler. Chce obnovit Sovětský svaz. Nebo carské impérium. ...

Ve skutečnosti však jde o Západní export globalismu a levicové politické ortodoxie do zbytku světa a je to důsledek snahy o udržení unipolárního světa ovládaného USA. Dokonce to řekli: „24. března 2022, měsíc poté, co ruské tanky překročily ukrajinské hranice, Bidenův Bílý dům svolal americké partnery (jak se nyní jejich spojenci nazývají). Vláda USA vyhlásila svůj závazek vůči těm, kteří byli zasaženi nedávnou ruskou invazí – „zejména zranitelným populacím, jako jsou ženy, děti, lesby, gayové, bisexuálové, transgender a intersexuální (LGBTQI+) osoby a osoby se zdravotním postižením“.

F. De Winter 27.3.2023 6:41

Celá situace smrdí hrozbou třetí světové války. Rusko jasně vidí válku jako existenciální (viz Putinův únorový projev: „To znamená, že nás plánují jednou provždy zničit. Jinými slovy, plánují přerůst lokální konflikt v globální konfrontaci. Takto to chápeme a my bude odpovídajícím způsobem reagovat, protože to představuje existenční hrozbu pro naši zemi“). A Západ zase považuje porážku za smrtelné ohrožení jeho hegemonie, jeho globalizačního projektu a jeho exportu tvrdé politické korektnosti do zbytku světa, jak se již stalo na Ukrajině.

Americký pocit dominance však může být velmi iluzorní. Rozsáhlé finanční sankce Západu vůči Rusku měly na Rusko jen malé, pokud vůbec nějaké dopady, zatímco motivovaly Rusko, aby opustilo americký dolar jako mechanismus mezinárodního obchodu, což je také něco, co Čína nepochybně vnímá pozitivně. Kromě toho je Rusko kvůli sankcím izolováno od všech dopadů současné bankovní imploze, ke které dochází v USA, která se odehrává z velké části kvůli rychlému nárůstu úrokových sazeb, protože FED cítil, že je nutné je použít k boji proti inflaci, která byla zase způsobena, alespoň částečně, zvýšením cen energií způsobeným válkou na Ukrajině a sankcemi na ruskou energetiku ve spojení s odporem Bidenovy administrativy k domácímu těžebnímu průmyslu a posedlostí čistou energií a také proto, že Biden nasytil finanční systém biliony dolarů ve federálních výdajích. Není možné předvídat dopady bankovní krize na trhy.

F. De Winter 27.3.2023 6:41

Místo aby Rusové prosili o návrat do globálního finančního řádu vedeného USA, snaží se vybudovat nový s novými partnery (jako je Čína). A mají velkou šanci toho dosáhnout. V projevu na ekonomickém fóru v červnu 2022 v Petrohradu Putin poukazoval na to, že zhruba 10 bilionů dolarů, které všechny v dolarech obchodující země drží v dolarových měnových rezervách, je znehodnocováno o 8 % ročně inflací v USA. „Navíc,“ jak řekl, „mohou být kdykoli zabaveny nebo ukradeny, pokud se USA nebude něco líbit v politice zúčastněných států“ (což již bylo učiněno s 284 miliardami dolarů ruských peněz v západních bankách). Putin vyzval k nahrazení systému SWIFT. „Vývoj pohodlné a nezávislé platební infrastruktury v národních měnách je pevným a předvídatelným základem pro prohlubování mezinárodní spolupráce,“ řekl. Až donedávna by byla taková výzva plácnutím do vody. Tentokrát však ne.

Časy se definitivně změnily a válka proti Rusku přiměla země, jako je Čína, uvědomit si, že USA jim kdykoli mohou udělat totéž – vydat se na další morální křížovou výpravu proti čínskému útlaku Ujgurů nebo indickému kastovnímu systému.

V 90. letech, kdy USA vnucovaly svou vůli Iráku a Kosovu, tvořila skupina G7 70 % světové ekonomiky. Dnes tvoří 43 %. Indie a Čína jsou dva obří exportní trhy pro ruskou ropu a plyn. Je jasné, proč by Rusko chtělo prodávat Indii a Číně. Složitější otázkou je, proč by Indie (mlčky) a Čína (explicitně) podporovaly Rusko proti tomu, čemu američtí pokrokáři říkají „mezinárodní řád založený na pravidlech“.

F. De Winter 27.3.2023 6:42

Západ „rychle zakročil“ proti Rusku, ale za rok se tyto kroky zdají překvapivě neúčinné. Důvodem je to, že bez ohledu na to, kam umístíte opěrný bod a páku, Rusko, Čína a Indie dohromady jsou nyní příliš těžká váha, aby jimi mohly USA pohnout. Je možné nabídnout pobídky, aby některá země přerušila solidaritu s ostatními dvěma. Ale taková spolupráce by pro ní byla pošetilá za jakýchkoli podmínek. Protože země, která dovolí, aby byla tímto způsobem spojena s USA, zvyšuje riziko, že sama bude vystavena ničivé kampani, jako je ta, které jsme nyní svědky u Ruska. Pár článků o situaci Ujgurů, pár článků o hinduistickém nacionalismu a USA mohou celou tuto mašinérii ekonomické destrukce spustit proti Číně nebo Indii. Oni to vědí. Italský spisovatel Marco D'Eramo uvedl, že po telefonátu mezi Bidenem a Si Ťin-pchingem z 18. března jeden čínský moderátor vtipkoval, že Bidenův vzkaz byl: „Můžete mi pomoci bojovat s vaším přítelem, abych se mohl později soustředit na boj s vámi? “

Vzniká multipolární svět a urychluje to válka na Ukrajině. Pro neocony, kteří mají na starosti americkou zahraniční politiku, je to existenciální okamžik, protože jejich touha po unipolárním světě řízeném USA se rozpadá, z velké části kvůli jejich vlastním ambicím zničit Rusko – nenávist za staré křivdy, odmítání globalismu ve prospěch nacionalismu a podporu tradiční ruské křesťanské kultury spíše než např. LGBTQ+, kterou prosazují mocní na celém Západě.

Když k tomu přidáme nedávné sblížení Saúdské Arábie a Íránu spolu se Sýrií, můžeme dobře vidět alianci mezi Ruskem, Čínou, Indií a velkou částí islámského světa, která odmítá to, čím se Západ stal – prosazovatelem globalismu na úkor nacionalismu a morálních křižáckých výprav na úkor tradičních kultur.