29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

VĚDA: Kacířství hmoty

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Paja 31.12.2006 19:09

Tož tak

Tož nevím vo co go a ani nejsem fyzik ale jedno je jisté teď si dávám decku červeného a dobrou papu a to ostatní přijde samo, aj hmota;-D

Tož zdar ogařiR^R^R^

mamina 31.12.2006 18:57

Přeji všem lidem dobré vůle na vrčícím:-) Psu,

aby jim v příštím roce pomohla redakce udělat z něj Psisko sice silné, ale přesto ukázněné. Takové, které je hodno respektu a/protože se neuchyluje k podbízení se. Přeji všem jeho čtenářům ty nejlepší podmínky do života (někomu bouři, jinému klid, podle toho, co komu pomáhá, hodně zdraví, ale především Vám přeji hodně lásky, Lásky, která by nám pomohla číst slova, kterými tu spolu komunikujeme, hlouběji - tak aby mezi námi nestála jako hradba.

VVVVVV

L'ego 31.12.2006 15:39

Pekne, pekne, pekne

Pro me jako cloveka neznaleho fyziky je velmi zajimave, jak vse souvisi se vsim a jak se antiesecincialismus (post)moderni filozofie uplatnuje i ve fyzice (nebo je to naopak? - i kdyz ta otazka asi nedava smysl). Nevim jestli hmota existuje realne, nezavisle na mysli, ktera ji zkouma a na teoretickem ramci v nemz je zkoumana, ale rekl, bych (spolu s Rortym), ze takova otazka nedava dost dobre smysl, neb vystoupit sami ze sebe a ze sveta nemuzeme.

baci 31.12.2006 13:53

všem diskutujícím

P.F.2007 doufejme že to nebude P.F.1984-"dokud nebudou lidé uvědomělí,nebudou se bouřit,a dokud se nevzbouří,nemohou se stát uvědomělými"jak napsal klasik a podle něj navrhuji ještě vytvořit ministerstvo lásky

všem přeje baci

maja 31.12.2006 12:08

Milý pane autore

Přeji Vám hodně trpělivosti s diskutéry i v dalších příspěvcích, které určitě v příštím roce budou také. Už se na ně těším;-)

Skepticus Maximus 31.12.2006 11:13

Autore až přijdete na to, co tu entropii "čehosi" poutá a dává jí jakýsi řád, dejte vědět :-)

;-D

jaroslav 31.12.2006 16:53

Re: Autore až přijdete na to, co tu entropii "čehosi" poutá a dává jí jakýsi řád, dejte vědět :-)

Možná, nějakej tatínek, otec...  to asi potřebujete slyšet?

sysa 2.1.2007 13:45

Re:Taky dejte vědět

Skeptikusi Maž na to přijdete vy

Ivan Nový 31.12.2006 9:04

Představte si hmotu,

jako dým s cigarety :-)))

doxa 31.12.2006 1:27

Informace by asi měla mít příjemce, jinak je k ničemu

Lucifer 31.12.2006 3:08

Re: Informace by asi měla mít příjemce, jinak je k ničemu

Informace může být k ničemu, i když má příjemce. Předpokladem toho, aby informace byla k něčemu, je, že jí příjemce porozumí. No a jsme u další filosofické kategorie: Porozumění. No nevím, zda je to skutečně filosofická kategorie, od filosofie si udržuji decentní odstup, ale pokud není, tak odvážně prohlašuji: Budiž jest!

Takže bych páně autorovu theorii malounko rozšířil: Na počátku jest slovo alias informace. Hmota se z ní stává, když dojde k jejímu porozumění. Jinak je k ničemu a nula od nuly pojde, jak známo.

Zdá se, že na úrovni elementárních částic není s porozuměním žádný problém. Taková elementární částice ví bezpečně, co má se svou informací dělat, aby rozvibrovala svou strunu nebo kvantovou smyčku nebo čertví z čeho své informace čerpá, a tak se zhmotnila. Také interakce mezi částicemi, tj. výměna informace, probíhají zřejmě v naprosté kvantové pohodě. Ale když zamíříme výš, až k vrcholku ledovce a tudíž i evoluce a potravinového řetězce, na problém bezesporu narazíme, jak zjevno i z této debaty.

Pak nezbývá, než pohlédnout na dno poháru červeného vína, ve kterém je zaklet celý vesmír, jak moudře pravil Richard Feynman, pohlédnout do kalendáře a zaznamenat informaci, že je konec roku, a pak to víno vypít a na všechno zapomenout.

PF 2007 ;-)

maja 31.12.2006 11:45

Re: Re: Informace by asi měla mít příjemce, jinak je k ničemu

Včera jsem se dozvěděla, že hřích je vlastně opomenutí, a tak možná původem všeho je právě to pití;-)

Hodně hezkých ďábelství do dalšího roku

doxa 31.12.2006 13:45

poslední věty z filmu Pokání

(poutnice a žena v okně)

- Prosím vás, vede tahle ulice k chrámu?

- Ne, tohle je Varlamova třída, ta nevede k chrámu.

- A k čemu je taková ulice, která nevede k chrámu?

JW 30.12.2006 18:03

Autor je vynikající tlachal

Vždy musím obdivovat lidi, kteří dokáží napsat sáhodlouhé pojednání o prdu a navíc nachytat dalších v současnosti nejméně 30 diskutérů včetně mne, kteří se o  tom baví. Je vidět, že před koncem roku není nic pořádného na práci.  

Kdysi jsem slyšel o filmu, který vzbudil celosvětový obdiv a mnoho cen, protože hodinu a půl v něm řešilo pět lidí problém smyslu života, ale v celém filmu nebyl ani náznak děje a kritici právě to obdivovali jako obrovský přínos světové kinematografii. Protože děj prý dokáže vyprávět vlastně každý a zajímavý děj už každý pitomec. Později se mi podařilo ve filmovém klubu ten film vidět. Nejsem umělec, proto jsem pochopil pouze jediné, proč to byl mimo nepočetný soubor kritiků neprodejný celosvětový propadák.

imfan 30.12.2006 23:41

Re: Autor je vynikající tlachal

o jaky film jde?

a pokud mohu, tak doporucuji Choking hazard, tam je tema smyslu zivota velmi zdarile zpracovano

jaroslav 31.12.2006 20:39

Re: Autor je vynikající tlachal

nemusíš komentovat to, čemu nerozumíš

vita 30.12.2006 16:40

Pánové, stojí ten blábol za tolik komentářů?

IMHO ani náhodou.

(Oslovení, ač genderově nekorektní, je tentokrát zcela úmyslné. Dámám, tedy většině, se podobné bláboly na "velká" témata, nepodložené doslova ničím, obvykle líbí. Jak je ostatně vidět i v diskusi...)

Alex 30.12.2006 16:38

Mýlím se, když mi to celé připadá jako pavědecký blábol?

Napsaný schizofrenním psychopatem?

Ale na Rozmazaném čoklovi nic nemůže překvapit.

baci 30.12.2006 15:50

ad DK

vždy mně mrazilo z toho,že jsem jen objektivní realita ,která může býti nebo nemusí naplněna informací či bity ,memy etc.Vždy se mne zmocňovala úzkost při tvrzení,že láska je jen složitá chemická reakce eventuálně jistý pohyb molekul atomů nebo čehokoliv.Klid v duši mám díky C.G.Jungovi,který napsal,že Cogito je jen nejnižší a nejednoduší část vědomí.Jen na okraj uvádím ,že C.G.Jung byl velkým přítelem s Paulim a napsali spolu podivuhodnou knihu.

Dále si vzpomínám na krásnou psychiarickou formulaci"jeho senzuální anhedonismus vycházející ze sžíravé skepse rozumové vyplýval z nemožnosti definovat objektivní realitu"

P.F.2007

DK. 30.12.2006 16:49

Re: ad DK

Hmota nemůže být  "naplňována". Není mimo ní žádny "naplňovatel".  Protože je objektivní realitou je v ní obsaženo vše, o čem píšete. Láska samozřejmě není výsledkem pohybu molekul, ani výsledkem působení hormonů, pudů, chtíčů, ......., láska je rovněž jednou z tajemných vlastností této reality, jejíž podstatu neobjeví ani sama fyzika, ani sama chemie, ani samotná biologie, ........, každá z těchto věd nám pouze něco málo (a netvrdím, že podstatné) odhalila a jistě ještě odhalí, a rovněž umění dodá tušení, co je jejím obsahem. Člověk, který je jedním z pozoruhodných výtvorů přírody, je v našem nejbližším okolí jediným "orgánem" sebepoznání hmoty.  Je v jeho touze i vědomí síla pkračovat v odhalování dalších nevyčerpatelných tajemství hmoty i sebe samotného jako její součásti.

Děkuji za podněty, které byly ve Vašem názoru obsaženy. Tak si představuji diskusi - v ní se diskutující obohacují.

Děkuji za doporučenou četbu, pokusím se ji sehnat a přečíst.

P.F. 2007

  

JanBudar@email.cz 31.12.2006 22:37

Re: Re: ad DK

Píšete o lásce, tak jen doplním, co vím už pár let, co se ví o chemii lásky. Když se to stane, tělo se začne zaplavovat hormony.  Noradrenalin vyvolává bušení srdce, zvyšuje krevní tlak a zostřuje vnímání. Zesilují se tak prožitky, může to být i jednostranné, pak je to tragédie, zvláště u chlapa. Oxitocin vzbuzuje laskavost a něhu. Běžně vzniká též při souloži. Dopamin ve zvýšeném množství - vyvolává pocit blaha. Fenylethylamin omamuje mozek a vyvolává u zamilovaných onen charakteristický přihlouplý úsměv. Tělo si postupně zvyká a chtělo by vyšší dávky. Tvorba se však naopak snižuje a romantická fáze lásky tak trvá, vzhledem k délce života, jen krátce. Naštěstí harmonický život v páru přináší při kontaktu dvojice produkci endogenních morfinů, které přinášejí pocity bezpečí klidu a pohody.

DK. 1.1.2007 14:03

Re: Re: Re: ad DK

Vážený pane,

informace obsažené ve Vašem stanovisku mi nejsou zcela neznámé. Smysl mé poznámky o lásce nebyl míněn jako reakce na zveřejněný diskusní příspěvek. Nepochybuji o tom, že vše co jste zde napsal je opřeno o poznání vědy (nebo několika vědeckých disciplin) a mnohé z tohoto fenoménu "láska" dává do souvislosti s biologií, somatologií, zkrátka z mnohými antropologickými disciplínami; můj odkaz na umění chtěl pouze ukázat, že jsou i další formy poznání člověka.

Člověk je subjekt, nadaný mj. i vědomím a schopností poznávat jako materiální bytost hmotu - o které tady byla řeč - zevnitř a jeho poznání je jedním z  druhů či forem neustále se pohybující hmoty. Proto dovolte, abych tento příspěvek ukončil: poznání hmoty i člověka, její součástí a zároveň poznávajícího subjektu je rovněž úkolem vědy (v širokém slova smyslu).

P.F. 2007.

Maxipes Fik 30.12.2006 15:46

hloupy clanek

Pani ucitelka nam rikala, ze kdyz spadnem do cerne diry, nic z nas nezbyde krome hmotnosti a momentu hybnosti. ostatni informace je prej znicena. ;-(

Vedle v becku rikala i neco o teorii supestrun, my jsme si to meli dostudovat doma.

DK. 30.12.2006 13:31

Několik slov k definici hmoty

         Hmota je objektivní realita. Tato definice jje sice podivná a málo srozumitelná, ale vytihuje základní vlastnost hmoty tj. nikoli její strukturu (dělitelnost od Vesmíru po jakési "subkvarky"), nikoli významovou rozpornost mezi látkou a energií, která se s každou novou "revolucí" v přírodních vědách dostává jaksi před bránu problému "co je zdrojem čeho", nikoli její rozprostraněnost (žádný prázdný nekonečný prostor, který "čeká" na naplnění hmotou neexistuje) protože prostor je jednou z mnoha vlastností hmoty, nikoli její časovou omezenost (hmota a čas jsou svázány), protože čas je jednou z mnoha vlastností hmoty. Hmota - objektivní realita, jejíž existence je spojená s mnohormanitým pohybem - to je základní kategorie všech věd, zejména věd přírodních a filozofických. Každá z těchto věd svými nástroji (např. i teorií informace) postihuje pouze jednu nebo jednu skupinu objektivně existujících vlastností hmoty.

Poznávání a odhalování podstatných vlastností hmoty je jedním ze stěžejních úkolů vědeckého poznání, které bude stále hlubší, obsažnější a mnohovrstevnaté. Každá vrstva poznání přispívá odhalením nových a upřesněním starších dříve odhalených vlastností hmoty. Současně poskytuje nové nástroje na boj s neúplností našeho vědění.

Cogito et dubito, ergo sum.

maja 30.12.2006 13:48

Re: Několik slov k definici hmoty

...nástroje na boj ....to bude ono, proto tolik různých náhledů a názorů, prostě bojujeme, místo abychom se snažili pochopit.

DK. 30.12.2006 14:52

Re: Re: Několik slov k definici hmoty

Majo,

zřejmě jsem se nevyjádřil kultivovaně a proto uveřejňuji následující tiskovou opravu:

Svojí neobratnou myšlenkou jsem chtěl vyjádřit: "...... nástroj na vždy hlubší, nikdy však zcela úplné pochopení......" Tato formulace bude méně bojovná a více pokornější před všestrannou nekonečností kategorie "hmota".

Neo 31.12.2006 10:47

Re: Několik slov k definici hmoty?

Odhalovani tajemstvi hmoty pomoci hmotnych nastroju je blbost. Pokud nepouzijete nastroje stojici mimo hmotu ziskate jen deformovane nahledy na zakony podle kterych funguje svet a zivot.

DK. 31.12.2006 12:02

Re: Re: Několik slov k definici hmoty?

          Tajemství hmoty může odhalovat pouze ta její část, která schopna sebeuvědomění, vědeckého i praktického poznávání, konkrétního i absktraktního myšlení a autokritické analýzy a syntézy prakticky i teoreticky poznaného. Hmotu, pokud nevěříme v idealistické postuláty, nemůžeme poznat jinak než zevnitř. Existence hmoty se projevuje v neomezeném počtu různých typů pohybu. Vše je součástí tj. uvnitř hmoty, žádné "vně" hmoty neexistuje. Naše  představy o hmotě, prostoru, času, mimo hmotu existujícím transcendentnu, nekonečnu (prostorovém i časovém) jsou a na dlouhou dobu budou poznamenány euklidovskou geometrií (proto se hmota ve Vaší představě rozprostraňuje do prázdného prostoru), klasickou fyzikou newtonovské etapy rozvoje vědy (nekonečnost času - čas od nekonečné minulosti do nekonečné budoucnosti), a také představou, co se nedá vyjádřit pomocí matematických zákonů, prostřednictvím nástrojů formální logiky a "definitivně ukončenými" poznatky vědy naše předky, nás i naše potomky budou po dlouhou dobu mást.

Nová okna na poznání univerza (rozuměj vešekerenstva, objektívní reality, hmoty) otevírají nové poznatky vědy: geometrie - jejiž nová poznání otevřel Lobačevský, obecná i speciální teorie relativity - za kterou vědci "rozpačitě", protože ji málo chápou, děkují A. Einstejnovi, ..... atd., atd. ........., kosmologie, biologie, psychologie, ......... atd., atd.

P.F. 2007. 

Hnyk 30.12.2006 12:32

Doufám, doufám

Doufám, že v jednom příštím članku nám autor zrovna tak obšírně vysvětlí co je to INFORMACE.

Ivo Vašíček 30.12.2006 19:03

vycházím z matematickofyzikální definice C.E. Shannona

N. Wiener a C.E. Shannon v letech 1948-49 zavedli informační pojem entropie, který vychází ze statistického charakteru sdělení. Došli k zobecnění pojmu entropie chápané jako míra nepořádku vůbec, a to nejen v termodynamickém světě. Negativní entropie = informace je chápána jako míra pořádku tedy definovaný systém.Shannon vyjádřil tyto vztahy ve vzorcem:

H = -?pi log2 pi (1)

kde pi je pravděpodobnost nějakého definovaného stavu.

Jinak doporučuji:

Geogre Johnson: Zkratka napříč časem - cesta ke kvantovému počítači, přeložili Pavel Cejnar a Jiří Podolský, Argo a Dokořán, Praha, 2004.