29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Standa 24.8.2009 14:10

Oteplování

není způsobeno jen jedním faktorem, ale mnoha a na to autor článku zapoměl! Článek je pouhou propagnadou proti oteplování, ale články to nezastaví.

Ivan Nový 24.8.2009 14:14

Re: Oteplování

Argumenty odpůrců článku se dají použít i na teorii globálního oteplování :-)))

Ivan 24.8.2009 14:56

Re: Oteplování

Argumenty odpůrců článku  se dají použít na jakoukoliv teorii.  Jakákoliv teorie, která si činí nárok na přijetí by se s těmito argumenty musela vyrovnat. To u předkládaného článku nelze. 

Klimatologové se proto vyjadřují konzistentně, předkládají fakta a u interpretace vždy uvádějí, za jakých předpokladů platí, protože každý vědecký závěr je vždy jen pravděpodobnostního charakteru. (To samozřejmě jeho důležitost nijak nezmenšuje.) Značka Ivan Nový jen předvádí, jak vypadá jeho demagogické a logicky zcela zcestné uvažování. Články ve vědeckých  časopisech o klimatologii chybné uvažování jako má předkládaný článek s velkou pravděpodobností neobsahují, takové příspěvky by recenzenti vrátili.

Pochybuji, že by článek mohl obstát v jakémkoliv vědeckém časopise.  Věda je především o faktech a tzv. falsifikovatelných teoriích.  (Pro značku Ivan Nový podotýkám, že falsifikovatelný neni totéž co falešný.)

honzak 24.8.2009 15:10

Re: Oteplování

bojuji s produktem Billa G, ale za následující hlášku děkuju! Ta mě opravdu rozesmála:

"Klimatologové se proto vyjadřují konzistentně, předkládají fakta a u interpretace vždy uvádějí, za jakých předpokladů platí,"

Zase se musím podívat na tu matici nekompatibility SRS... Taky v počátcích SRS popisovaly naprosto dokonalý 100% kompatibilní eurosystém. A jsme u 4. verze, která se z politickýcvh důvodů musí nazývat "opravenou 3. verzí". Nechť jsou klimatologové do hýzlu - tedy ti, kteří hlásají svatou pravdu, nemajíce ji ovšem opřenou o solidní naměřené hodnoty a zpětně verifikovanou !

Ivan Nový 24.8.2009 15:12

Re: Oteplování

Modelování je snadno falsifikovatelné, jak asi recenzent verifikuje nějaký model? Musel by si vytvořit vlastní model, a pokud by došel ke stejným výsledkům, pak by článek pustil :-))))

L.Metelka 24.8.2009 15:19

Re: Oteplování

Jaký model myslíte? Dynamický nebo statistický?

Ivan Nový 24.8.2009 15:31

Pane Metelko,

třeba naprogramovaný ve Fortranu 90. Vůbec jen verifikovat ten program, zda dělá to, co si jeho autoři představují, že dělá, není triviální věc, kdeže model :-)))) A dokázat to nějakými exaktními metodami, o to se nikdo ani nepokusil. A kdo nezávisle verifikuje konkrétní metody modelování, zda je je možno vůbec použít v dané oblasti? Ubohý recenzent?

L.Metelka 24.8.2009 15:40

Re: Pane Metelko,

Myslíte si, že mode prochází nějakou jednou "recenzí"? ;-D

Kdybyste chtěl udělat úplně nový model a chtěl si všechno nechat recenzovat jako odborné články, byly by jich stovky. Modely taky procházejí mezinárodními srovnáními, kde se porovnává více modelů vzhledem k naměřeným datům,...

Ivan Nový 24.8.2009 15:46

Re: Pane Metelko,

Nikoliv, já si představuji, že prochází permanentním bastlem. Představuji si, že neexistuje jednotná metodika jak ho měnit, povolené programátorské postupy, že neexistují práce exaktně dokazující, že zvolený způsob modelování je opravdu použitelný na klima. Představuji si, že neexistují práce, které by verifikovaly samotný program, bez ohledu na reálná klimatická data. Mýlím se?

L.Metelka 24.8.2009 15:48

Re: Pane Metelko,

Program je jedna věc. Druhá věc je, jestli celý program počítá fyzikálně korektně a to se u každého modelu MUSÍ ověřit validací.

Ivan Nový 24.8.2009 15:51

Re: Pane Metelko,

A jak to prosím vás ověříte? Stavový prostor takovéhoto programu je dost rozsáhlý, kolik stavů můžete tak prověřit? 4-5%? Kde berete jistotu, že se nějaký scénář netrefil do díry ve stavovém prostoru programu, ve kterém je zrovna chyba?

L.Metelka 24.8.2009 16:13

Re: Pane Metelko,

Je třeba ověřit, že za stejných vnějších podmínek, jako byly ty reálné, generuje model takovou realizaci vývoje atmosféry, která je s vysokou pravděpodobností realizací stejného stochastického procesu jako skutečný vývoj atmosféry v daném období.

Zatím nashle, budu možná večer...

jasan 24.8.2009 16:28

Re: Pane Metelko,

a jak je obdobi dlouhe? a jake parametry se urcuji?

Ivan Nový 24.8.2009 21:36

Re: Pane Metelko,

No to nestačí.

Ivan Nový 24.8.2009 15:56

Re: Pane Metelko,

A co to znamená fyzikálně korektně? V souladu s očekáváním na základě znalosti izolovaných fyzikálních zákonů? A co když je realita jiná, kombinace fyzikálních jevů vede k neočekávaným výsledkům?

L.Metelka 24.8.2009 16:10

Re: Pane Metelko,

No, Newtonovy zákony, zákony zachování, termodynamické zákony, ... to mi nepřijde moc "izolované"...

Ivan Nový 24.8.2009 21:49

Re: Pane Metelko,

No to je trochu hrubé dělení, ale je klidně možné, že klimatický model porušuje zákon zachování. Jak tento model má ošetřeno množství energie v systému? Odkud se v modelu bere energie nutná k roztopení ledu? Je energetická bilance modelu vyrovnaná?

Thujon 24.8.2009 14:00

drobná autorova přehlédnutí

Autor pomíjí skutečnost, že 1kg vody spotřebuje 1kcal na ohřátí o 1 stupeň, a 510 kcal při odpaření. Totéž množství tepla je vydáno při ochlazení vody nebo kondezaci páry. Také dynamika promíchávání vody v oceánu a vodní páry v atmosféře je o mnoho řádů odlišná. Nejsem si jist zda autor nezaměňuje pojmy objem a hmotnost. Tyto problémy jsem zaznamenal na první obrazovce textu. Dále jsem nečetl.

Chris Kelvin 24.8.2009 14:35

Re: drobná autorova přehlédnutí

To buďte rád.... já to dočetl :-)

Ludva 24.8.2009 15:32

Re: drobná autorova přehlédnutí

Jo, to jste odhalil dobře. Objem vodní páry v atmosféře může být klidně větší než objem mořské vody - asi 1400 miliónů km3. Jde o hmotnost. Spíše by mě zajímalo, jak dlouho se tepelná kapacita projevuje než se ustanoví rovnováha. Tipoval bych, že u atmosféry se jedná o hodiny maximálně dny, u moře o měsíce, možná i roky.

Pavel 24.8.2009 20:48

Re: drobná autorova přehlédnutí

To hodně přidejte.

-F 24.8.2009 15:55

Re: drobná autorova přehlédnutí

To jste udělal chybu, protože kdyby jste to dočetl, tak by jste to třeba i pochopil.;-D

Chris Kelvin 24.8.2009 16:06

Re: drobná autorova přehlédnutí

Já jsem to bohužel i pochopil (viz níže) ;-(

Thujon 24.8.2009 21:05

Re: drobná autorova přehlédnutí

Autor zastává stanovisko, které je mi poměrně blízké. O to víc mě štve, že projevuje inteligenci funkcionáře SZ.

qwrjk 24.8.2009 13:54

Elementární lidská slušnost zakazuje znečišťovat životní prostředí

Sáhodlouhé články vyvracející jednu TEORII na tom nic nezmění. Prostě je neslužné vypouštět do ovduší 1000 milionů tun CO2 ročně.

Ludva 24.8.2009 14:03

Re: Elementární lidská slušnost zakazuje znečišťovat životní prostředí

Přidejte na takových 25 tisíc miliónů tun = 25 miliard. Ale on ten CO2 zase není moc špinavý, vydechujeme mnohem větší koncentraci, než je v atmosféře.

Ivan Nový 24.8.2009 14:03

Re: Elementární lidská slušnost zakazuje znečišťovat životní prostředí

Proč? Rostliny dělají totéž.

qwrjk 24.8.2009 14:13

Re: Elementární lidská slušnost zakazuje znečišťovat životní prostředí

No přeci proto, že si tuto činnost nikdo ze strany životního prostředí NEOBJEDNAL.

Vám by se asi taky nelíbo, kdybych vám začal u vás doma skladovat to, co nepotřebuji, resp. neumím využít , nebo odpad, kterého se chci zbavit.

CO čekáte, že napíši na veb plný fanatiků nevidelné ruky trhy.

Ivan Nový 24.8.2009 14:17

Re: Elementární lidská slušnost zakazuje znečišťovat životní prostředí

CO2 není odpad.

Honza42 24.8.2009 14:18

Re: Elementární lidská slušnost zakazuje znečišťovat životní prostředí

Kdo to je ta STRANA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ ???? Já abych věděl kam směřovat svoji objednávku na dýchání na svých dalších (doufám) 20let života. Já jen abych něco neprošvihl.