8.5.2024 | Den vítězství


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ZEPHIR 23.3.2008 16:47

Re: na zaklade takovych modelu

Říkám přece, že GO je zástupná kampaň, jak lidstvo přimět přejít na alternativní zdroje bez zbytečnýho zvýšení cen ropy, který by nás vrátilo do let studený války. Když budete popírat oteplovače, jediný čeho dosáhnete je vyšroubování cen ropy a rozkolísání ekonomik, který nedokážou ustát, že se v obrovských objemech obchoduje s tak drahou komoditou.

A o jakých modelech mluvíte - tak tajou ty ledovce, nebo ne? To si fakt myslíte, že mizej kvůli nějakým modelům?

Mard 23.3.2008 17:51

Re: Re: na zaklade takovych modelu

Za oknem je sněhová chumelenice a Vy máte snahu pomoct Arabům aby jim ropa vydržela co nejdéle. Co si myslíte, že se stane, když Evropa omezí spotřebu ropy? Nic, jen Čína a Indie bude spotřebovávat více za méně peněz. Tedy rozvoj jejich průmyslu bude financován evropskými penězi.

EW 23.3.2008 18:27

Re: Re: Re: na zaklade takovych modelu

Samozrejme, akorat ze pochybuju o tom, ze za min penez :-P Ale spotrebovavat budou, protoze opravdu nechapu, proc by kvuli nasemu zblbnuti meli Cinani a Indove setrvavat v predindustrialni chudobe.

Jen si vzpomente na ten zeleny kvikot, kdyz bylo predstaveno to indicke, pro indickou nizsi stredni tridu dostupne miniauto. Jasne jsem pod tim slysela to pohorseni, co si to ti Indove dovolujou, chtit jezdit autem, kdyz se slapaci riksou nebo volskym potahem to tak krasne jde

EW 23.3.2008 18:39

Re: Re: na zaklade takovych modelu

Tajou - nektere. A co ma sakra bejt? V 16.-17. stoleti zase rostly, treba ty v Alpach. A za Hannibala nebyly skoro zadne.

gill 23.3.2008 22:19

Re: Re: Re: na zaklade takovych modelu

Taje jich většina. A za Hanibala naopak ještě nějaké byly, proto měl Kartaginec tak velké ztráty.

EW 23.3.2008 22:26

Re: Re: Re: Re: na zaklade takovych modelu

Ztraty mel, ale zalednenymi Alpami by neprosel.

http://archiv.ethlife.ethz.ch/articles/sciencelife/gruenealpen.html

http://hol.sagepub.com/cgi/content/abstract/11/3/255

EW 23.3.2008 22:58

Re: Re: Re: Re: na zaklade takovych modelu

Ale ttenhle abstrakt je zajimavy - v Norsku jim taky ledovce vandrovaly nahoru a dolu a ta obdobi byla podobna jako v tech Alpach, pricemz ne vzdy to korelovalo se slunecni aktivitou, ve hre mohly byt i vulkany, vpady sladke vody do severniho Atlantiku a blize neurcene klimaticke faktory. Tri faze pak jsou na vrub variacim zemske obezne drahy.

http://hol.sagepub.com/cgi/content/abstract/18/1/181

This leads to the recognition of 13 European Neoglacial Events that are at least continental in extent but seem to be imperfectly correlated with episodes of low solar irradiance, which suggests that other climatic forcing factors are also involved, including volcanic aerosols and, in the early Holocene, freshwater outbursts into the northern Atlantic Ocean. Local to regional patterns in glacier behaviour, particularly in relation to century-scale events, may be accounted for by differences in glacier size and geometry, topography and atmospheric circulation patterns; whereas the three Holocene multimillennial phases appear to reflect the Earth's orbital variations.

Navrátil Josef 23.3.2008 13:34

co to udělá když

Pro ty co přišli pozdě do debaty, zopakuji :

Patřím k laikům. Víme, že dějiny Země zažily střídání klimatických změn a že by to nebylo nic nového kdyby se nyní oteplovalo, ale….ale v historii, řekněme v období 50-100 tisíc let zpět se tyto teplotní změny a tím klimatické projevy odehrávaly ve vzájemném propojení všech vlivů, které si „řídila“ sama příroda na Zemi i mimo Zemi.( v jejím okolí  např. změny zemské osy, změny záření Slunce, změny pozic planetek, některá sem spadla atd., to vše jako změny vnější a „vnitřní“ především složení atmosféry ( ozon, pára ), pak třebas přepólování magnetického pole, a ve starších dobách změny sopeční činnosti,…atd., prostě "suma změn, suma vlivů na změny", nebudu to rozepisovat. Myšlenku, kterou ovšem chci říci je, že si příroda sama harmonicky reaguje na mnoho faktorů změn ( na všechny ) do jakési výslednice stavůůůů…, konkrétní stop-stavy jsou v různých obdobích historie v rovnováze. Příroda se reguluje sama stále v rovnovážných stop-stavech. Dnes ovšem když do tohoto procesu změn, ( které byly, jsou a budou, a které si příroda sama řídí, a které jsou v každou dobu rovnovážnými stop-stavy ) si přijde člověk a jeho nový vliv. Ten „je přírodou řešen“, ano, i tento bude příroda asimilovat a řešit (!)… do nějaké rovnováhy, ale…ale jaké ? Je to vliv „navíc“, vliv „umělý“, který by samovolně nenastal. ( Nevíme zda nastane pouze vyrovnání vlivů, anebo nějaká nezadržitelná řetězová reakce nových stavů ? ). Nyní vstupuje do  „původního fyzikálního stavu“ procesů i na Zemi i v okolí Země nový umělý zásah-vliv…; co to udělá ? Víme to ? Víme ( ! ). Příroda najde rovnováhu. Ale jakou ? Proč např. vědci neudělali pokus a nehodili na Slunce vodíkovou bombu, co to udělá ? ( abychom je pak tam mohli naházet všechny ). Proč ?

Tokamak 23.3.2008 14:31

Re: co to udělá když

Dost pravděpodobně si Země najde nový stav, kdy budou energetické toky v rovnováze. To že jsme do ovzduší přidali trochu CO2 navíc, pak není nic nového, koncentrace byly i 20x vyšší než jsou dnes!!! Stejně tak pokud se bavíme o teplotách, tak 5 milionů let neustále klesají, takže za trochu více tepla můžeme být jen rádi. Z bližší minulosti se uvádí teploty v posledním interglaciálu o 3°C vyšší než v současnosti, zalednění v Zelené zemi pak vypadalo asi takto: http://www.ucar.edu/news/releases/2006/images/greenland_topo_ice.jpg

para 23.3.2008 21:44

Re: Re: co to udělá když

Tokamaku uvádíš poněkud jiné údaje než mám. S těma koncentracema CO2 máš sice pravdu, že byli kldysi vyší i jak 20x než dnes a dokonce dosahovali 25% v atmosféře ale v období před cca 3 000 000 let! kdy rostliný život na téhle planetě teprve začínal. Kdežto v období 160 000 let zpátky kdy se zde oběvil homo sapiens až po rok 1900 - kdy se rozbíhala kola průmuslové revoluce, kolísaly koncentrace v rozsahu 160 až 300ppm. Dnes jsme přes 380 a zatím nezadržitelně koncentrace tohoto plynu s bezesporně skleníkovým účinkem roste. Tento nárůst už není trocha ale cca 30%  za jednu stotisícinu období co tu chodí homo. A pokud ukazuješ kam až sahal led bylo by zajímavé ukázat kam až sahali pouště a taky jak rychle se to vše měnilo. Souhlasím s Tebou, že Země si bude hledat nový relativně rovnovážný stav - jen sotva kdo ví, pro koho či co zde bude časem místo. A to mě zajímá ;-)

EW 23.3.2008 23:14

Re: Re: Re: co to udělá když

Moment - 3 miliony let, to jsou sotva tretihory, ne? Tak jakypak zacatek rostlinneho zivota, to byste musel dost nul pridat.

A jak uz jsem zde parkrat podotykala, kdyz byla zde na severu doba ledova, rozsirovaly se na jihu pouste. Ale podivejte se sam na Paleomap pod Climate, kliknout na obrazek a cekat, je to trochu loudave, tam je videt, jak se klimaticka pasma a kontitnety stehovaly.

para 26.3.2008 13:27

Re: Re: Re: Re: co to udělá když

Preklik v nulách - tam měli bejt 3miliardy - stydím se ;-€

Tokamak 24.3.2008 9:20

Re: Re: Re: co to udělá když

Ty léta opravdu nesedí, 20x více to bylo tak před 400 - 500 mil let (ordovik, silur), ale to je celkem jedno, spíše jsem chtěl zmínit, že ani takové hodnoty nezpůsobily žádnou klimatickou katastrofu.

Spíše naopak, pokud se člověk podívá na paleoklimatické poměry, tak spolu většinou úzce souvisí vysoké teploty, vysoká vlhkost, vysoké koncentrace CO2 a nebývalá prosperita fauny i  flory. Nízké hodnoty pak nepříznivé podmínky, jako například na konci karbonu, kdy kytičky spotřebovaly tolik CO2, že jeho koncentrace klesla téměř na dnešní úroveň a důsledkem bylo sucho a zalednění

Dokonce jsem někde četl hypotézu, že 2 - 3x vyšší koncentrace CO2 než dnes, by mohly zabránit nástupu další doby ledové, ale mám obavu, že existují silnější klimatické mechanismy, které by asi převládly, ale to už nám asi může být stejně jedno ;-)

karbet 23.3.2008 16:35

Re: co to udělá když

Máte samozřejmě pravdu. Jenom jste myšlenkově předstihl témata dnešních diskuzí. Jedná se totiž o to, jaký vliv dnes člověk přináší. Narušení vodní rovnováhy ? CO2 ? Metan ? Něco jiného ? Dokud nenajdeme odpověď na tuto otázku, nevíme, jaké nastanou regulační mechanismy a jaký stav bude ta rovnováha ...

Hipik - pravicovy recidivista 23.3.2008 18:01

Re: Re: co to udělá když

Jo ekonomicky vyjadreno - kdyz se otepli, nebudu muset tolik topit a tudiz omezim spotrebu i tech fosilnich paliv. Z precesniho cyklu zname mozna tak poslednich tisic let a to nektere udaje maji asi takovou hodnotu, jako ze do nektereho evropskeho kralovstvi za rok prileti drak a sezere princeznu a cekat se bude na statecneho Honzu. ;-P

čtenář zdrojů 23.3.2008 23:00

Re: Re: Re: co to udělá když

Z precesního cyklu známe zhruba posledních 5 tisíc let a nikoli jen posledních tisíc. Precesi totiž objevili už staří Egypťané někdy kolem roku 3 tisíce př.Kr.

JC 23.3.2008 23:38

Re: co to udělá když

Hodit do slunce H-bomb by mělo stejný efekt jako hodit tam pytel brambor, nebo chcete-li hodit zápalku do vysoké pece - tedy žádný. Raději řekněte "Proč ? " by to jako měl někdo zkoušet ?

Navrátil Josef 24.3.2008 9:57

Re: Re: co to udělá když

S tím vyzkoušením H-bomby "vyhozením" na Slunce se vědci vážně zabývali. Důvod : na Zemi nevíme kam s jadernými hlavicemi po odzbrojení světa a potažmo kam s odpadem z jaderných elektráren. Takže ono vyzkoušení logiku a důvod má. Jenže převážil názor "opatrnosti". Samozřejmě, že atomovka by Slunci neublížila, ale mohla by být "spouštěčem" nějaké samovolné reakce ; anebo před dopadem na Slunce by "vybuchla" a škodlivé záření by se dostalo zpět na Zemi. Podrobnosti neznám, ale snad nám to odborníci řeknou přesněji "proč" to vědci nenavrhli odzkoušet. 

Tambor 24.3.2008 18:01

Re: co to udělá když

//Příroda se reguluje sama stále v rovnovážných stop-stavech.//... co to je stop-stav? to jsem jeste neslysel,.. ale ano priroda najde rovnovahu, ale nebude se nam mozna vubec libit !!

//Proč např. vědci neudělali pokus a nehodili na Slunce vodíkovou bombu, co to udělá ? ( abychom je pak tam mohli naházet všechny ). Proč ? //.. to je prastara stara komunisticka propaganda: obracet toky rek, hazet americke tanky do more a atomovky na slunce, vite pane Navratile veda neni nejake klukovske hrani nejake hazeni petard do ohne z potreby se predvest to je uz nastesti za nama..

Pavel 23.3.2008 12:58

Novinky z virtuální gyn-ekologie

Novozélandský vědec John E. Kolog zveřejnil své grafy průměrné délky penisu za posledních 10 let a zjistil, že průměrná délka penisu se zvětšuje, takže za sto let bude přesně  53,27 cm. To  ovšem znamená, že většina souloží bude fÿzicky neproveditelná a lidstvo do té doby vyhyne. Navrhuje, aby se na trh zaváděla umělá smšťovadla údů, případně jiné metody zkracování, obklady ledem, homoephatie a podobně. Sám s tím ale ještě nezačal, nemá svolení od manželky.

ZEPHIR 23.3.2008 16:37

Re: průměrná délka penisu se zvětšuje

Podle je to blbost, ne?

richard 23.3.2008 17:05

Re: Re: průměrná délka penisu se zvětšuje

Není, je to jen způsob uvažování současných globálních oteplovačů v jiné rovině. 

emersonskej 24.3.2008 14:22

Re: Re: Re: průměrná délka penisu se zvětšuje

;-D;-D;-DR^

Hubert Mašín 23.3.2008 18:20

Re: Re: průměrná délka penisu se zvětšuje

To jako robot nemůžeš poznat, penis a smysl pro humor z definice nemáš :-)

Mard 23.3.2008 17:53

Re: Novinky z virtuální gyn-ekologie

Super joke :-) ;-D Dávám za jedna! R^

Pavel 23.3.2008 22:15

Re: Re: Novinky z virtuální gyn-ekologie

Pochopoitelně je to fór, ale jistá podobnostt tu je: průměrná teplota je jako průměrný penis - zvětšuje se vzrušením.

JC 23.3.2008 12:14

Tak oteplování ???

Myslel jsem, že se budeme stěhovat na sever, abysme se neuvařili a vypadá to, že se budeme stěhovat na jih, abysme nezmrzli.8-ohttp://www.osel.cz/index.php?clanek=3201  P.S. Očekávám v brzké době Bursíkův vládní návrh na zrušení daní z pohonných hmot, státní příspěvky na topení uhlím a denní povinnou konzumaci luštěnin.;-)

Petr z Tábora 23.3.2008 16:37

Re: Tak oteplování ???

Patřím sice také k těm, kteří si myslí, že si dinosauři při vyšších teplotách a vyšším obsahu CO2 nežili špatně a ovládali Zemi podstaně déle, než to asi zvládne člověk.

Nicméně Vaše odvolávka je hoax.

JC 23.3.2008 19:11

Re: Re: Tak oteplování ???

Nevím co je to hoax, nicméně mohu dát odkaz na Britského vědce, který varuje, že už nikdy nebude jaro. Zatím mi to vychází, že vědci z obou táborů i se svými matematickými modely spíše "tuší" než "ví" .