3.12.2020 | Svátek má Svatoslav


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Houfek 28.10.2020 9:30

Pane Wagnere, nejsmutnější je statistika úmrtí. Vy se v článku dopouštíte(asi?) součtu aktuálních denních úmrtí na(s) covidem se statistickým průměrem, a tvrdíte, že, když zemře za den 100 lidí na(s) covidem, tak se denní úmrtnost zvýší o ca. třetinu, což je momentální stav v ČR. Zajímalo by mě, jestli k tomu máte "tvrdá" data, tedy znáte denní počet úmrtí a víte, že třeba 22.10. zemřelo celkem 420 lidí, z toho 108 na(s) covidem. Mně se to zatím nedaří najít.

V. Wagner 28.10.2020 11:05

Pane Houfek, tato věc se v diskuzi rozebírala už mnohokrát. Takže ještě jednou. Přesná data o denních úmrtích vydává Český statistický úřad se zhruba čtvrtletním zpožděním. V některých jiných státech je publikují předběžně dříve, ale s tím, že jsou předběžná a upřesňují se. U nás se publikují až ta konečná.

Zemřít s COVID-19 mohou i lidí, kteří by opravdu zemřeli velmi brzy na jinou chorobu. Ovšem na druhé straně může COVID-19 zkrátit život a třeba i o řadu let, který zemře doma, není testován a do kolonky COVID-19 se nedostane. Dole v diskuzi jsou příspěvky pana Marka, který pracuje v nemocnici a i z jeho zkušeností plyne, že mrtví na (nebo s) COVID-19 znamenají přebytek úmrtí. A toto plně potvrzují i data z první vlny u zemí, které je nezvládly. Většinou ten přebytek mrtvých byl daleko vyšší, než počet úmrtí s COVID-19, viz i ten odkazovaný New York.

Jestli Vám toto nestačí a nepovažujete to za dostatečně "tvrdá data", tak můžete vyrazit na Náměstí Republiky, třeba i s praporem a demonstrovat za svobodu šíření epidemie. A až na začátku příštího roku vyjde statistika úmrtí u ČSÚ a uvidíte ty stovky mrtvých každý den nad normální průměr, tak se můžete ohrazovat, že Vám nikdo nedodal dostatečně "tvrdá data", aby jste i Vy natvrdlí pochopili, že tato epidemie opravdu není výmysl a blbost.

Omlouvám se, ale mě už opravdu totálně štve, že kvůli blbosti některých lidí, kteří epidemii bagatelizují, bude úplně zbytečně spousta mrtvých, spousta totálně přetížených zdravotníků, kteří to odnesou nejen psychicky, a obrovské ekonomické škody a společenské dopady.

J. Houfek 28.10.2020 13:24

Teď se Vás musím já, pane Wagnere zeptat, jestli jste skutečně četl můj komentář. Vkládáte mi myšlenky, které tam vůbec nejsou a děláte ze mě tzv. "covid-idiota". Ujišťuji Vás, že jste vedle. Ale chápu, asi jste rozrušený. Ve svém článku bazírujete na faktech, a tak Vás žádám o fakta tam, kde mi chybí. Nic proti Vám, fakta tady nejsou. Pak jste klidně mohl tuto smutnou část týkající se úmrtí vynechat, i tak je Váš článek dosti obsáhlý, takže jsme pochopili, co chcete sdělit.

Ujišťuji Vás ale také, že s celou tou filozofií vědy, jak ji interpretujete mám řadu problémů. Uvedu některé body :

- fakta zůstávají fakty až do chvíle, kdy se začnou interpretovat(i Váš případ, ale hlavně je to známá vlastnost např. statistiky)

- epidemiologie není žádná exaktní věda, je to multioborový mix matematiky, mikrobiologie, imunologie, lékařství, organické chemie, sociologie, historie apod., a to nejdu do detailů. A netahám do toho politiku. Současná koronakrize ukazuje, že není na světě nikoho, kdo by tuto problematiku dokázal pojmout na dostatečně vysoké úrovni v celém jejím kontextu.

- ultimátním výkladem nějakého statistického výřezu asi těžko uspokojíte náročnějšího čtenáře.

- jako špičkový vědec byste si měl být vědom základního omezení vědeckých poznatků, i těch prezentovaných v Nature nebo Science : všechno je to podmíněné současným stavem poznání

- základní metodou vědy je zpochybňování nezpochybnitelného a vytváření variantních hypotéz, které jsou podrobovány testování

Takže tak. Nosím roušku, dodržuji odstupy a hygienu, omezil jsem sociální kontakty. Přestaňte mě, prosím, strašit, že jsem zodpovědný za tisíce mrtvých

Zdraví jh

V. Wagner 28.10.2020 14:04

Pane Houfek, takže jenom pro upřesnění. Každá vědecká data mají své nejistoty. V daném případě jsem Vám napsal, o co se opírá má interpretace těch dat a jejich nejistot. Víte, pan doktor Kubek připomenul, že denní počet úmrtí na rakovinu je zhruba 75. Nejčastější současnou příčinou úmrtí jsou stále sice srdeční poruchy, druhým se nyní stal COVID-19 a teprve pak rakovina. Vy si opravdu myslíte, že dnes, kdy dosahuje denní počet úmrtí s COVID-19 hodnoty 130, umírají všichni nemocní s rakovinou s COVID-19. A až bude 300 úmrtí denně, tak budete hlásat, že žádná jiná úmrtí než s COVID-19 neexistují a úrazy, ... vymizely? Fajn, na začátku příštího roku se můžeme podívat, kdo měl pravdu.

Pochopitelně jsou naše znalosti poznamenány současným stavem vědeckého poznání. To nepopírám. Pochopitelně i naše znalosti současné epidemie jsou omezené. To, co mě zlobí, je, když někdo hlásá věci odporující těmto znalostem a epidemii bagatelizující.

J. Houfek 28.10.2020 14:44

Můj první příspěvek nebyl míněn ve směru bagatelizace epidemie, opakuji, že nechci nic bagatelizovat. Vy jste, pane Wagnere, použil ve svém článku velmi konkrétní čísla o úmrtnosti, a tak jsem chtěl, abyste se podělil o jejich zdroj(poznámka : nemyslím to ironicky s cílem bagatelizovat epidemii). Statistika úmrtnosti je vlastně ze všech těch ostatních jediná přesná a metodicky čistá, bohužel také konečná.

Čísla nově nakažených jsou nepochybně brutální, protože nás řadí k nejhůře postiženým za celou dobu pandemie. Jsou ale metodicky zatížená řadou nejistot(počet testů, kvalita testů, způsob vyhodnocení, výběr množiny testovaných atd.). Ale to už je taky mnohokrát diskutováno.

Já také vnímám informace z ARO nemocnic a jsem tím znepokojený. Nic si nepřeju víc než abychom to zastavili a nedopustili kolaps zdravotnictví.

Hodně zdaru!

A. Šír 27.10.2020 21:43

Prý jsou důležitá fakta, ne názory. V tomhle sáhodlouhém rozboru nalézám fakt pramálo, zato názor je jednoznačný - hrozí nám strašlivý zabiják, který nás vyvraždí, pokud nenasadíme drastická opatření. Která nás ovšem bohužel budou stát pár bilionů (které nemáme), ale co se dá dělat, že. Tady máte jeden fakt: jarní lockdown zatím přišel na 250 miliard jen na na různých kompenzacích, další stovky miliard budou chybějící daně, počítejme střízlivě 500 miliard. Prý to zachránilo tisíce životů (Babišův výplod, žádný fakt, ale budiž), tak dejme tomu dva. Na kolik vychází jeden zachráněný život? na 250 milionů. Tady máte jeden fakt. Má na to stát? nemá. Je to cena přiměřená? ... Švédové si spočítali škody a přínosy zavření škol - a školy nezavřeli. Protože negativní důsledky by nevyvážily nepatrný přínos na počty nakažených. U nás? ve školách se v září nakazilo 5 % z celkového počtu, tak je zavřeme na řadu měsíců. A? dokonce ani o těch 5 % počty neklesly. Takže poměr "nákladů" a přínosů hluboko pod nulou. To je fakt.

K. Kocourek 27.10.2020 22:49

Typická agumentace: počítáte zachráněné životy, když byl lockdown. Ale pokud by kolem hynuli lidé na ulici nebo doma bez péče, myslíte, že by se dál chodilo do práce? Že by někdo šel do hospody? Že by se tam nebál jít i personál?

Pracuji v průmyslovém podniku. Zatím jsme celou tu dobu udrželi výrobu a podnikáme všechna možná opatření. Jsou přísnější, než mimo podnik, protože si vedení uvědomuje, že kdyby se to všechno najednou promořilo, podnik to může položit. Netvrdím, že to úplně všichni dodržují, ale celkově je vidět zájem na omezení šíření, který ve veřejném prostoru jakoby chyběl.

Nejblíž průšvihu jsme byli, když naopak na jaře zavřeli dodavatelé klíčových komponent z Francie, Itálie a Anglie, tedy z míst, kde v danou dobu koronavir řádil víc, než zde.

Co se týče škol: z kolegů v práci a známých neznám jiné případy, proč se do dané skupinky dostal koronavir, než že to dítě přitáhlo ze školy. To už teď asi nebude platit, natolik je to rozlezlé, ale během září to vypadalo, že můžou celé podniky dojet na to, že i bez plošných opatření skončí značná část lidí individuálně v karanténě. Když je kolegův kolega, se kterým spolupracovali na jiné záležitosti, v karanténě a čeká se na výsledky testů, tak kdyby byly pozitivní, bude následně v karanténě čekat náš kolega a pak už tam bude celé pracoviště. A takovéhle směry šíření hned z několika stran najednou vždycky začínaly u dětí, které to chytily od spolužáků. Kdyby se to rozjelo masivně, pár lidí z podniku by na to statisticky při jeho velikosti umřelo.

Jinak ohledně těch rozházených miliard: počítejte s tím, že na téhle situaci mnoho lidí zchudlo, ale mnoho lidí značně zbohatlo. Třeba za války to také tak bývá...

V. Wagner 27.10.2020 23:19

Pane Šíre, jak už jsem psal dole, tak vy jste snad ten článek nečetl. Fakta tam jsou jasná. Máte tam jasné grafy. Pokud necháte epidemii nekontrolovaně rozjet, tak se bez kontrolovaného zamrznutí nevyhnete zahlcení nemocnic a zdravotnictví a nekontrolovanému zamrznutí.

Stejně tak musím potvrdit pana Kocourka, že i v řežském areálu jaderných ústavů a u nás v ústavu byly vždy pravidla proti epidemii přísnější, než jaké nařídila vláda. A místní vedení a krizový štáb k tomu po celou dobu přistupoval velmi zodpovědně. Právě proto, aby nedošlo k narušení projektů, práce urychlovačů a reaktorů i experimentů v zahraničí. A daří se tak udržet situaci, že infekce u pracovníků je výjimečná a nepochází z práce. A také potvrzuji, že nejvíce karantén a proniknutí infekce do rodin bylo přes děti ze škol a školek.

I zahraniční zkušenosti ukazují, že podobně jako u chřipky a jiných respiračních chorob je největší šíření přes děti ve školách. Takové ty evidence mohou být dost zavádějící. dítě se sice nakazí ve škole, ale rodiče a prarodiče od něj v domácnosti.

V. Mertan 27.10.2020 21:28

Najviac mi pri rozboroch p. Wágnera chýbajú uskutočnitelné riešenia. Bájny Tchajwan, ktorý je podobne ako Nový Zéland ostrov obývaný nesmierne dispciplinovanými obyvateľmi za takéto riešenie nepovažujem. Pandémia prebieha všade v okolitých štátoch a všade naberá silný exponenciálny priebeh. Je zajvné, že ten súvisí z jesenným a zimným počasím čo p. Wágner akosi neberie do úvahy. Odceňujem, že si autor dal takú námahu zo štatistikami a predvídaním budúcich nešťastí, ale nebolo by lepšie sa venovať návrhu reálnych opatrení čo by mohli zafungovať dlhodobejšie a po ich uvolnení by sa zase nerozbehla šialená exponenciála? Čo ak by sa naozaj všetko úsilie aj peniaze venovali ochrane, izolácii a starostlivosti o rizikových pacientov ktorí o to stoja a ostatných nechali žiť aspon podla Švédskeho modelu? Ja viem, autor ten model neuznáva ale zdá sa že zatial funguje najlepšie z toho čo okolo seba máme.

A. Šír 27.10.2020 21:52

Díky za střízlivé úvahy (správně zmiňujete Švédy, od začátku postupují střízlivě a s rozvahou - tedy až na ochranu domovů pro seniory, ohledně těch si sypou dnes popel na hlavu, ale dnes mají počet zemřelých denně od nuly do 4...) https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/svedsko-covid-pandemie-stockholm-epidemie-evropa-koronavirus_2009230600_eku Velmi poučné. Hlavně o té klíčové důvěryhodné osobě hlavního epidemiologa, jenž ví, co dělá.

K. Kocourek 27.10.2020 22:01

Museli by se vyměnit lidi...

Opatření se dají navrhnout snadno, ale potřebují spolupráci racionálně uvažujících občanů. Ochrana rizikových osob je jenom taková báchorka pro ty, kteří se za ně sami nepovažují. Zdravotníci přicházející do styku s nakaženými se paří v oděvech připomínajících skafandry. Tohle není právě pro ohroženou skupinu realizovatelné.

Nejjednodušší návrh: každý se dobrovolně setká jenom s polovinou osob, než se kterými se hodlal setkat, pokud by koronavirus neřádil. Číslo R je z 1,4 rázem na 0,7.

Další návrh: rozjezd epidemie je dlouho pozvolný a nakonec velmi rychlý. Když odstraníme ty rychlé konce, je vše v pohodě. Takže než polovičatá opatření trvale, je lepší provést skutečný lockdown, doslova stanné právo, kdy by se předem určily 2 týdny v každém čtvrtletí, všichni by měli povinnost se připravit, načež by se zavřeli doma a 14 dní to vydrželi (možná by stačil jenom prodlužený týden). Pracovníci nepostradatelných profesí by přespávali na pracovišti v improvizovaných ubytovnách. Po ukončení lockdownu by vylezli ven neškodní lidé, kteří by měli před sebou další 3 měsíce prakticky nerušeného života. Ekonomiku by to takřka nepostihlo, protože většina obratu ztraceného během 14 dnů se dá rychle dohnat. Spíš by bylo nutné smířit se nějakou dobu s přesčasy.

A tak by se dalo pokračovat. Není to realizovatelné, protože značná část lidí vůbec nechápe poslání a princip státu. Že se státy vytvořily jako odpověď na některé výzvy, kde individuální řešení selhávají. Důkazem je, že společnosti, které neznaly nebo nedokázaly vybudovat stát, historicky zanikly.

Zatraceně, já si vůbec neumím představit, že by tahle země vedla válku! Vždyť by stačilo, aby protivník podal žalobu u našeho vlastního soudu a prohráli bychom ji. ;-(

V. Mertan 28.10.2020 7:52

Ochrana rizikových osôb nie je báchorka. Zdravotnícky systém momentálne preplnujú práve rizikové osoby. Potrebujú realizovať taký spôsob života aby sa v žiadnom prípade nestretli s nakazenými vnútri. Na to by mohlo slúžiť testovanie ich blízkych osôb všetkými možnými testami. Rizikoví pacienti by mohli chodiť von, mohli by sa stretávať s rodinou čo by bola pravidelne testovaná. Nemohli by chodiť nakupovať do vnútorných priestorov, ani MHD proste všetko rizikové konanie treba vylúčiť. RIzikoví pacienti by neboli určení paušálne podľa veku ani hmotnosti :-), ale kombináciou rizikových faktorov veku, hmotnosti, a prítomnosti chorôb typu cukrovka.

V. Wagner 28.10.2020 8:41

Pane Mertane, máte představu, kolik rizikových osob v České republice je? Jen když se to vezme podle věku, tak je to čtvrtina počtu obyvatel. A uvědomte si, kolik takových lidí pracuje a často i v kritické infrastruktuře, hodně jich je třeba ve zdravotnictví nebo ve školství. A ochranu se při velkém počtu nakažených v populaci nedaří zajistit ani v domovech seniorů. Většinou se tam dostane nemoc (pokud jsou zakázány návštěvy) přes nemocnice a pře personál. Tam jsou sice opatření, která riziko v této oblasti snižují, ale ne úplně.

V. Mertan 28.10.2020 13:26

Ale to je najväčšia chyba vyberať rizikové osoby podľa veku. Treba ich vybrať podľa kombinácie rizikových faktorov. Skúsil to vôbec niekto? Stále počúvam. ze sa to nedá. Lepšie je izolovať štvrtinu učiteľov ako zavrieť školy. Prečo by nemohla aj výučba detí prebiehať vonku? Že sa to nedá? Všetko sa dá len treba chcieť. Dokonca aj časť zdravotníkov by mohla pracovať iba vonku. Namiesto cielených opatrení zavádzame šialené nezmyselné opatrenia. Na Slovensku môžeme vychádzať iba v noci, Češi majú zase zákaz nočného vychádzania. A preplnené nemocnice zostávajú. Nemocnice sú preplnené hlavne rizikovými pacientami, tých musíme aspon dočasne ochrániť aby nenastal kolaps.

V. Wagner 27.10.2020 22:40

Už ve článku v červnu, kde jsem srovnával různé strategie, jsem psal, že by se neměla uvolňovat všechna opatření. Kdybychom je měli (a hlavně dodržovali) alespoň na úrovni toho Švédska (hlavně omezení hromadných akcí, dodržování distance a navíc roušky v uzavřených prostorách), tak bychom si vytvořili rozumný prostor pro otevření a udržení škol. Kdybychom měli zavřené bary a nejezdili sem z Německa turisté, když tam zavřené byly, tak bychom měli ještě lepší pozici.

V každém případě, a zde to padá dominantně na vládu, měla být připravena vysoka kapacita testování a kapacita hygieny pro trasování znásobena. Pokud by zároveň byli občané ochotni si instalovat sledovačku typu E_rouška, ale adresnější (stejně na sebe nejen googlu prozrazují neskonale více), tak se mohla chytrá karanténa udržet. A reprodukční číslo by se dalo udržet u jedničky. Zvláště, když by alespoň zodpovědnější část obyvatelstva udržovala 3R.

S postupným nástupem zimy, která má pochopitelně vliv na reprodukční číslo (dost podrobně o tom mluví v odkazovaném videu Jarda Flegr), by se omezily postupně vysoké a střední školy. Tam opravdu online výuka není takovou tragédií. Zvýšený podíl home office, tam kde to jde. Při hlídání parametru a společné podpoře společnosti potřebným opatřením podle situace by se měla dát zima projet i s otevřenými základními školami a příští rok by už mohla být vakcína.

K. Kocourek 27.10.2020 21:25

A ještě něco k politické odpovědnosti: neustále se tady argumentuje, že je třeba nevypínat ekonomiku, jinak to dopadne katastrofálně. Takže podívejme se na to ekonomicky: dejme tomu, že by každý, kdo někoho nakazil, byl povinen nahradit mu ztráty a výdaje způsobené onemocněním. To je, myslím, velice ekonomické myšlení (když tedy pominu reálný stav, že by na tom především zbohatli právníci :-/). Považoval by v tu chvíli hospodský za své právo mít otevřeno a obsluhovat hosty pouze s ohledem na kapacitu podniku? Organizoval by někdo fotbalové zápasy s návštěvností tisíců osob? A nebo naopak, odvážil by se někdo na takový zápas, pokud by měl následně platit náhrady tisícům nakažených (protože právníci fotbalového klubu by určitě nechtěli nechat škodu na klubu)?

Evidentně to takhle nefunguje, ale pouze proto, že není možné dohledat jednotlivé přenosy. Pěkná ekonomika - způsobit škody a skrýt se za anonymitu davu. A stejně tak lidé, kteří burcují proti vládním opatřením, nepředpokládají, že by někdy nahrazovali způsobené škody. Nejsou sice anonymní, ale působí tak nějak plošně, takže jednotliví nakažení nemají koho žalovat.

Neodpovědnost, kdy se dává přednost ekonomice na cizí účet, není jenom česká specialita. Vždycky jsem si myslel, že film Čelisti je jenom nadsázka filmařů. Ale co jiného byl Ischgl v březnu?

Jinak obdivuji pana Wagnera za jeho sysifovskou práci! R^R^R^

A. Šír 27.10.2020 21:55

Ohledně ekonomiky: proč se každoročně nenařizují drastické restrikce za mnoho set miliard při chřipkové epidemii, aby se zachránilo oněch 1 500, co na chřipku zemřou? (nikoliv "s chřipkou", těch by bylo 33 300). Protože ekonomika státu na to prostě NEMÁ.

V. Wagner 27.10.2020 23:02

Proboha pane Šíre, četl jste článek pod kterým diskutujete a podíval se na ty exponenciální grafy? Chřipka má daleko menší infekčnost, méně bezpříznakových šiřitelů, daleko menší smrtnost a máme proti ní vakcínu. Takže nehrozí to, že nekontrolovaná epidemie přivede zdravotnictví ke kolapsu. I když, kdybychom se naučili v době chřipkové epidemie se více očkovat a nosit roušku, když na nás něco leze, tak by to počet obětí určitě snížilo.

Vy jste pořád ještě nepochopil situaci. Pokud omezení nebudou, tak prostě nastane exponenciální růst, přetížení zdravotnictví a řízené nebo neřízené zamrznutí ekonomiky. Takže existují dvě možnosti. Buď se naučíme dodržovat relativně malá omezení (roušky, distanc, hygiena, omezení barů a nočních klubů a hromadných akcí a respektování chytré karantény) a můžeme se s malými ekonomickými dopady dočkat vakcíny nebo snížení nebezpečnosti koronaviru. Nebo budeme oscilovat mezi volností a úplným zamrznutím s velkým počtem mrtvých a velkými ekonomickými dopady.

Nemáte pravdu, že by s chřipkou zemřelo 33 000 lidí (opravdu se stačí podívat na zvýšení počtu mrtvých v dané době). S COVID-19 opravdu znamená (víme to ze zkušenosti států, které nezvládli první vlnu) odpovídající nárůst úmrtí v dané době. Jinak o největší chřipkové epidemii u nás v roce 1995 (byly při ní vyhlášeny chřipkové prázdniny) je zde: https://napravoumiru.afp.com/chripkova-epidemie-v-roce-1995-si-v-ceske-republice-nevyzadala-12-000-mrtvych .

K. Kocourek 27.10.2020 23:41

Ach jo. Při běžné chřipkové epidemii nejsou přeplněné márnice. Jak je to možné, když se žádá zásadní opatření nedělají?

A. Šír 27.10.2020 21:24

Ohledně počtu mrtvých (a z toho vypočítávané smrtnosti): "Ministerstvo upozorňuje, že statistika zahrnuje úmrtí všech lidí, kteří byli pozitivně testováni na covid-19, bez ohledu na to, jaké byly příčiny jejich úmrtí." A teď hádanka: u kolika zemřelých byl příčinou úmrtí COVID-19? (a jaká je smrtnost?) Můžete hádat celkem libovolně, nikdo správnost vašeho odhadu nezhodnotí, neboť správné číslo nikdo nezná - ze všech nejméně ministr zdravotnictví.

K. Kocourek 27.10.2020 21:20

A dále: rozebíral se tu jakýsi bizarní výklad logaritmické stupnice. Trvalo mi dost dlouho, než jsem pochopil, že dotyčný si představuje logaritmický graf asi takto: Stupnice obsahuje označení 10, 100, 1000, 10000 atd. v pravidelných rozestupech. Mezi hodnotami např. 10 a 100 je pravidelná lineární stupnice (zřejmě dělená na 9 úseků :-)) Viz prohlášení: ..."A graf probíhá vždy lineárně jen mezi 2 sousedními hodnotami"...

Tak takhle prosím logaritmická stupnice nevypadá. Úsek mezi 10 a 100 je dělený opět logaritmicky. Například hodnota 20 by byla v 0,301 celkové vzdálenosti mezi 10 a 100, hodnota 30 ve vzdálenosti 0,477 atd. Tedy mezi 20 a 30 není tatáž vzdálenost 0,301, jako mezi 10 a 20, ale pouze 0,176. Mezi 90 a 100 je vzdálenost pouze 0,046 celkové délky úseku.

Ve většině publikovaných grafů ohledně koronaviru se tato podrobnější dělení nevykreslují, protože cílem má být poskytnout informaci o trendu a nikoli odečítat jednotlivé hodnoty.

K. Kocourek 27.10.2020 21:15

K oblíbené argumenataci, že by ti staří a nemocní stejně zemřeli: stejně tak jako je excess mortality jediným nezpochybnitelným měřítkem epidemie, dá se graf úmrtnosti použít i naopak.

Dejme tomu, že vlna epidemie trvá měsíc a umře 2x tolik lidí, než je víceletý průměr *). Projeví se to "hrbem", pod kterým je za dané období stejná plocha mezi křivkou daného roku a křivkou průměrnou, jako plocha pod křivkou průměrnou. Pokud by platilo, že by se zemřelí dožili pouze například o měsíc déle, musel by ihned následovat propad vyznačující plochu stejné velikosti, ale pod křivkou průměrnou. Ti lidé by totiž v daném období už nemohli umřít znovu. Pokud tam takový propad není, je jasné, že by žili déle.

Časem se počet zemřelých dorovnat musí, takže pokud by, dejme tomu, plocha pod průměrnou křivkou vyrovnala hrb během 1 roku, lze říct, že by se dožili v průměru o půl roku déle. Nebo se taky může stát, že se plocha pod průměrnou křivkou vůbec neprojeví (tj. skryje se v běžných meziročních fluktuacích). Pak už nemá smysl vůbec spekulovat, o kolik koronavirus zkrátil životy. Je prostě jasné, že ti lidé z "hrbu" umřeli KVŮLI koronaviru **). Ze zemí, odkud už křivky známe, a kde došlo na jaře k onomu hrbu, nic nenaznačuje, že by následoval propad dolů. U nás to budeme vědět zhruba za rok.

Zastydí se pak zastánci teorie o pacientech nad hrobem? Spíš budou dál hájit, že si každý může říkat, co chce. Vůbec si nepřipustí, že to byli oni, podle kterých Andrej Babiš řídil svoje opatření! (což je samozřejmě i Babišova chyba, ale to nikterak neomlouvá)

*) Metodicky správné by bylo očistit průměr za víc let o demografické faktory, ale tady se už teď pohybujeme v číslech, kde to není třeba. Jde samozřejmě jen o hrubé přepočty, ale když umře za den o 27 nebo o 33% víc lidí, tak je to pořád "zhruba 30%" atd.

**) Při výpočtech s excess mortality je zcela nesmyslné používat spojení "na koronavir", "s koronavirem" apod. Zkoumáme změnu počtu úmrtí v důsledku okolností, které navodil koronavir.

J. Hanzlík 27.10.2020 20:11

Už úvodní motivace autora napsat tento článek a souběžné plédování za odejmutí práva na názor, který není doložen jakýmisi exaktními fakty a tudíž ani nemůže mít statut názoru, bylo dostatečně odpuzující, protože je známým východiskem všech cenzur. Odolal jsem a článek dočetl. Předesílám, že nikterak nemám úmysl zlehčovat virovou nákazu covid-19!

Autor bije na poplach, že je takovými pseudonázory ohroženo vnímání přírodních věd a snad dokonce i zpochybňování fyzikálních zákonů a z nich odvozených veličin. Současně však čtenář nabývá dojmu, že autorovi je tak nějak šumafuk jaké axiomy se dosadí do grafů a statistických cifer, jen když formální výpočetní proces bude bezchybný.

Další sebeprezentaci opírá o nebezpečnost virové nákazy covid-19 a dokládá to profláknutými grafy. Neváhá upozornit na nezodpovědné jedince, včetně známého institutu, kteří údajně fandí tvrdému darwinistickému výběru. Už v úvodu tento kovidový bojovník pokropil ďáblovou močí Neffovo doupě, které pod svou střechou skrývá všechny ty živly s placatou zeměkoulí a další nekonformní zaříkávače.

Autor neví, že „doba postfaktická“ nepopírá fakta, ale odmítá jejich nositele a vykladače, kteří s nimi účelově manipulují a zařazují do svých ideologických konstrukcí a pletich. Tak zvaná fakta nejsou totéž co věda, která spočívá především v doložených veličinách a tvrdých datech, které jsou podstatou hmotného světa. Velice dobře jsme poznali společenský systém údajně postavený na vědě, která byla překována na proletářská fakta a těmi byli umláceni obvinění až do svého zoufalého přiznání.

V. Kučer 27.10.2020 19:51

Logaritmy jsem již dávno zapomněl ale z grafů se dá snadno zjistit že nejméně jsou postiženi děti a mládež, s přibývajícím věkem riziko stoupá a nejhůře jsou na tom staří lidé 70+ mezi které patřím i já. Cynicky řečeno těžké případy to mají stejně za pár a jejich odchodem se ušetří na důchodech a ve zdravotnictví. Možná proto se současná tvrdá opatření nelíbí mnohým ekonomům. Ekonomice ovšem daleko víc škodí zelení a green deal. Nosit roušky není problém, spíše vadí zavřené hospody a stadiony. Asi to budeme muset vydržet do doby než bude k dispozici vakcína a doufat že nebudou přeplněné nemocnice jako se to stalo na jaře v Itálii a v New Yorku.

J. Kulheim 27.10.2020 19:13

. Člověk je součástí přírody a pro něho bezezbytku platí zákony, které platí v přírodě. Medicína postupuje proti přírodnímu výběru. Na oslabené jedince si virus smlsne jako první. To je jenom lidská pýcha, že se všechno dá ovlivnit lidským zásahem.

Když probíhala pandemie tzv. Španělské chřipky žilo na zeměkouli cca 2 miliardy lidí. Nedá se srovnávat migrace v současnosti a před 100 lety. Jsou města, ve kterých žije víc jak 10 milionů lidí tj. vnímavých jedinců. Podmínky pro šíření a vznik různých patogenních zárodků ideální. Budeme se muset smířit s tím, že podobných problémů bude čím dál víc.

Trápit přestane až bude většina populace odolná. Virus putuje z Prahy na Moravu nabral na virulenci. Možná proto, že nabral na virulenci. Potěšující zpráva je, že to jednou skončí. Určitě to bude zásluhou pana Babiše, Prymuly a zásahu EU.

Za mých mladších let chtěli poručit větru dešti. Asi to tomu i věřili. V současnosti se to opakuje, chceme změnit planetu, vytvořit nového člověka, vytrasovat, usměrnit a zničit pandemický virus.

Za posledních 50 milionů let se genetická výbava člověka nijak nezměnila.

J. Kulheim 27.10.2020 18:52

Covid-19 je pandemický proto, že se šíří po celé zemi, kde žijí vnímaví jedinci tj. v tomto případě lidé. Pokud by nebyl dostatečně virulentní a jednoduše se nepřenášel z člověka na člověka, tak by si nevysloužil označení pandemický. Byl to úplně obyčejný virus, který by nás nezajímal. Šíří se proto, že ho neumí nikdo zastavit. Zatím se nikdo takový na světě nenašel.

Možná to bude někdo z ČR kdo virus zastaví. Všichni se poschováme a virus nás nenajde. Nebudeme muset testovat ani trasovat. Všichni budou doma. Jak poznamenal jeden diskutér, týden budeme všichni zavření a boj je vyhraný. Nejdůležitější bude, aby se vylepšily různé křivky a čísla. Lidé na tom budou stejně jak před týdnem, virus si na ně .počká.

Ať chceme nebo nechceme, budeme se s ním naučit žít

P. Vychodil 27.10.2020 19:09

no, ti co nechali virové tsunami proběhnout,ať z neschopnosti, či úmyslně, jsou dnes ve větším klidu než my...zoufalci v předem prohrané bitvě...

J. Kulheim 27.10.2020 19:18

Ono není vůbec jedno jestli se virus šíří období suchého letního počasí nebo v období podzimního sychravého počasí.

Možná soudruzi vytasí nějakou tajnou zbraň.

P. Vychodil 27.10.2020 18:45

vážený pane autore,

jeví se mi, že už máte svůj tým odpůrců pevně zakotvený ve vaší mysli, rovněž tak vaši představu blízké budoucnosti...vaše teorie již ani nečtu, protože nevím, co svými články vlastně chcete publiku sdělit...že se má dobrovolně zavřít ? jste zavřený doma "around the clock" ? sdílíte strené vize apokalypsy s blázny typu flegra ? good luck ! já zůstávám v klidu, kde to jenom trochu jde bez roušky, směji se těm, co na chodníku přecházejí na druhou stranu...tož tak nějak...

M. Šejna 27.10.2020 18:50

Dnes přibylo už 160 mrtvých.

Tak se smějte bez roušky sám