15.1.2021 | Svátek má Alice


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Doba postfaktická

Ondřej Neff se ohradil proti tomu, že jsem konstatoval, že se v Neviditelném psovi objevuje velký počet lživých informací a dezinformací. Jeho postoj je, že všechny tyto jsou vlastně názory a jejich případné nepublikování by bylo cenzurou a ohrožením demokracie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Veselý 27.10.2020 9:06

Ano jsou tam vždy 2 hodnoty mezi nimiž lineárně probíhá graf a pak připsané hausnumero. Ono stačí zapojit mozek a zjistíte, že denní počty zjištěných pozitivních již téměř nerostou, spíše to vypadá na počátek poklesu. To potvrzují i čísla ze Švédska, kdy bysme měli být nyní na vrcholu chřipky.

J. Lukavsky 27.10.2020 15:47

"Ty grafy jsou totiž logaritmické" přesněji semilogaritmické, osa x je lineární ne? J.L. end

M. Šejna 27.10.2020 8:47

Naučte se číst grafy, veselý matematický analfabete.

Přímka nahradí exponenciálu ve chvíli, kdy místo standardniho měřítka použijete logaritmické.

J. Jirka 27.10.2020 10:04

U Šejny to není divné, ten nic než lhát neumí.

Ale ačkoli jsem si všiml, že autor článku diskusi čte, tak na tuhle otázku se mu nějak odpovědět nechce.

A nejen jemu, pokládám zde stejnou otázku už nejméně měsíc všem rouškomilným alarmistům, ale ti chytřejší mlčí a zbytek se vykrucuje, případně odpoví sprškou nadávek.

Zato o budoucích hromadách mrtvol se rozepisují velice barvitě.

Z. Lapil 27.10.2020 9:45

Počítám, že vycházel z prostého faktu, že aktuálně je covidových mrtvých kolem stovky denně, což je třetina ze tří set. Předpoklad, že Smrť má omezené kapacity, takže běžný provoz nechává plavat, nepovažuji za správný.

P. Veselý 27.10.2020 7:36

Zase další Exponenciál na scéně. Pokud se díky nesmyslnému nošení hadrů na hubě a děšení geniorů zásadně nezhoršila imunita, tak jsme asi na vrcholu chřipkové epidemie. Prostě čísla budou nakonec podobná jako ve Švédsku, kde neudělali skoro nic. Když ochráníme LDN, tak třeba i nižší. R^

J. Nevrkla 27.10.2020 7:20

Oceňuji, že autor alespoň nahrazuje exponencialy primkami, i když kousek vývoje extrapoluje bůhví kam. Představa, že nákazy se chovají podle restrikci vlád, je mylná, jak dokazují oscilace situace všude ve světě.

M. Šejna 27.10.2020 8:43

To jste si ty grafy špatně přečetl.

Pokud použijete na ose y logaritmické měřítko, pak vám místo exponenciály vychází přímka

J. Nevrkla 27.10.2020 8:46

Realita nás za pár dní či týdnů rozsoudi, jak se ty exponencialy budou vyvíjet. Já jim dlouhého trvání nedávám.

P. Veselý 27.10.2020 8:52

Ale tam žádná logaritmická stupnice použitá není, obě osy jsou klasické lineární. Z toho se nevykecáte. https://cs.wikipedia.org/wiki/Logaritmick%C3%A1_stupnice

M. Šejna 27.10.2020 9:04

Proboha, to snad nemyslíte vážně?

Stupnice 10, 100, 1000, 10000, 100000 ....

Chápete to?

Asi ne. 8-o

P. Veselý 27.10.2020 9:11

A graf probíhá vždy lineárně jen mezi 2 sousedními hodnotami ;-D A pak jsou tam dopsaná hausnumera. Když si tu stupnici nahradíte v uvedených datumech klasickou lineární, tak dostanete úplně stejnou přímku. A to je ještě systém zalíván zvyšováním počtu denních testů o desetitisíce. Prostě klasická manipulace R^

Z. Lapil 27.10.2020 10:11

Od kdy je tohle přímka?

Viz graf "

Denní přehled počtu osob s nově prokázaným onemocněním COVID‐19 dle hlášení krajských hygienických stanic a laboratoří" - nezapomeňte si přepnout na celé období, z posledních 14 dnů se toho moc nepozná.

Na stránce: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19?utm_source=general&utm_medium=widget&utm_campaign=covid-19

I. Polák 27.10.2020 8:44

Exponenciála se jeví jako přímka v semilogaritmickém grafu, což autor zapomněl zdůraznit a vy jste to nepochopil. Přitom to je jediný rozumný způsob jak se s exponenciálami trochu vypořádat.

Celý problém je vůbec ve srozumitelností argumentů pro lidi s normálním zdravým rozumem. V tomto směru selhávají úplně všichni, vč. pana Wagnera. Bohužel.

J. Nevrkla 27.10.2020 8:50

To jsem si fakt nevšiml, i tak tomu nevěřím ani trochu, dopadne to jako se všemi alarmistickymi exponencialami, a že už nám jich ti chytraci s trochu omezeným posuzovanim reality vnucovali dost.

Z. Lapil 27.10.2020 10:04

Extrapoluje bůhví kam? Jestliže je zhruba konstantní poměr mrtvých k počtu nakažených a cesta od nákazy ke smrti trvá zhruba měsíc, pak prostou trojčlenkou */ zjistíme, že bylo-li před měsícem 10x méně nakažených, než dnes, bude za měsíc 10x více mrtvých než dnes. Samozřejmě nevynalezne-li do té doby nějaký génius opravdu účinný lék.

*/ Vím že trojčlenka je lineární, ale mně je pro tuhle chvíli jedno, co se děje mezi dny "před měsícem" a "dnes".

J. Nevrkla 27.10.2020 10:44

Takže předpokládate, že koncem listopadu bude kolem tisíce mrtvých s covidem denně. Uvidíme, kdo se mýlil. Já to dnes zdaleka nepředpokládám.

Z. Lapil 27.10.2020 11:38

Bojím se, bojím. Protože tady není otázka, jestli se nakazí, ti lidé už jsou na cestě.

A samozřejmě za předpokladu, že mám tu desítku správně, nějak zvlášť jsem to nekontroloval.

...a teď kontroluju a opravuju desetinásobek na pětinásobek neboli 500 mrtvých, asi spíš víc. Ale nekamenujte mě, když se o 20% spletu, počítám intuitivní průměr za tři čtyři dny, koncem září už s čísly začaly cvičit víkendy (25. září - 2947 nakažených - lokální extrém, o den později 1981 a ještě další den 1284).

J. Nevrkla 27.10.2020 11:57

Kamenovat vás rozhodně nebudu, sám počítám spíše s desítkami. Ovšem těch, kde to lze na vrub covidu lékařsky příšit, dnes se tak vykazují všichni mrtví s pozitivním testem a to není fér.

P. Rada 27.10.2020 6:40

Jeden falešný ale podstatný argument zastánců bagatelizace dopadů virové infekce zůstává i Wágnerem který se dnes zvláště zaštituje vědeckými argumenty nepovšimnutý. Problémem totiž vzniká při falešné interpretaci pojmu "ekonomika".

Situace použití ekonomického argumentu je přeci zásadně jiná ve chvíli kdy je považováno za taky-ekonomické hospodaření na dluh - jen když to momentálně "sype" a dluhová past necht spadne na jiné později... - a naopak v situaci kdy se faktické hodnoty živého systému (obecně vzato růst uspořádanosti/pokles entropie) prokazatelně tvoří sice pozvolna ale dlouhodobě.

Hlubším problémem je tedy už sama neudržitelnost současného na extenzivitě založeného ekonomického scénáře, který hrozí kolapsem i bez vlivu pandemické situace. Pak pochopitelně stačí i málo a už tak málo stabilní systém se snadněji zhroutí.

P. Moravčík 27.10.2020 9:56

Vaše myslenie, neschopné vymaniť sa z dočasnosti dnešného stavu , ktoré už zajtra môžu vyzerať inak, sa kolabuje už teraz. Vy uvažujete ako komunisti, ktorí do konca svojho panovania nepochopili, že Marxove tézy o proletariáte 19. storočia už v 20. storočí neplatia. Vopred ste rezignovali na pozitívnu úlohu vývoja, a tým ste fakticky poprel relevanciu svojich tvrdení.

K. Wágner 27.10.2020 5:53

"Při zahlceném zdravotním systému se zvýší i úmrtnost na jiné choroby či zranění, která potřebují urgentní intenzivní péči."

To někteří naši myslitelé ještě pořád nedokáží pochopit...:-/

L. Novák 27.10.2020 3:55

Díky za kvalitní článek. Snad alespoň částečně vytvoří protiváhu té spoustě nesmyslů i dále zveřejňovaných na NP.

R. Holub 27.10.2020 3:53

Fakta a faktoidy. Nasim ukolem bylo merit a kontrolovat exposici dcerinnych produktu radonu v uranovych dolech, 1970 1996, US Bureau of Mines, nyni CDC. Prvni problem bylo treba ze doktor napsal hornik zemrel na zapal plic, a treba mel rakovinu plic. Dalsi problem byl zjistit jestli kouril, jak dlouho, a jak dlouho pracoval v uaronovych dolech. Upozornili jsme ze mnozi hornici dostali velkou davku doma. To nesmite merit v jejich domech, to patri do EPA (Environmental Protection Agency), rekli nam. Pro nas hlavni problem bylo ze kazdy kdo meril tu expozici tvrdil ze jeho metoda je nejlepsi, coz se pri single-blind (delat double-blind neslo) srovnanich ukazalo v nejlepsim pripade plus/minus 50%. Ne moc dobra QA/QC (quality assurance/quality control). Zakon vyzadoval zavreni dolu pri urcite koncentraci, bez udani pripustne chyby (nikdo ji neznal, ovsem). Dale treba ja, a jeste vice muj sef (zemrel v 93 letech), jsme dostali velke davky - a zadna rakovina plic. Ja jsem nikdy nekouril, on ale ano kdyz byl ve valce.

Mimochodem, potom v r. 1996, za Clintona, nas a podobne ustavy v USA (DOE, EPA,..), a v podstate cely program na celem svete, urcit expozici, byl zrusen. I International Atomic Energy Agency. Ze pry uz to kazdy umi.

Podle mne, ty vase grafy mohou byt faktoidy. Ja nejsem lekar ani biolog, ale casto ty chyby mohou byt podvedome. Dale uznavam ze lidi by meli byt vic ohleduplni, a meli by pouzivat ty rousky, bez donucovani. Ale treba jet na kole s rouskou pod brylemi, je tezke zabranit usazovani pary na brylich. A byt nezamestnay, bez vlastniho pricineni, to je pro mnohe taky tragicke.

Jsou metody urcovani nakazy, smrti, podrobeny skutecene QA/QC?

P. Hatina 27.10.2020 3:36

Copak, doba je to těžká , a o vážnosti situace a nutnosti zavádění důrazných a efektivních ochranných opatření jistě není nutné veřejnost přesvědčovat, jako že s těmito vědeckými vývody pana Wagnera lze souhlasit. V čem je ale logický problém, že kritizuje tu nesprávnou stranu.

'Pokud totiž píše že "by pochopitelně ideologie, která prosadí svou vizi, určovala i přírodní zákony tohoto světa".. (atd), tak proč potom kritizuje právě nepříliš časté (a navíc zkomolené) mediální výroky pana Šmuclera (a dalších) když jejich vliv, na jednání lidí (natož to další) je neměřitelný? Je to snad opravdu nelogický předpoklad, že ani po 30 letech v demo, lidé všemu co slyší nebo čtou v médiích nevěří, tedy ani názorům pana Šmuclera a dalších?

Jenomže, čeho si (nechápu proč) pan Wágner nechce všimnout jsou totiž názory vlády a jejích odborníků (hlavně tedy pana Prymuly a lidí z MZ ). Protože - a z logiky věci,jsou to přece právě jejich názory, které - ovlivňují celou společnost - protože právě je vláda vydává a vynucuje zákonnou formou, takže jsou pro všechny lidi závazné a povinné??

No a když se podíváme na tuto stranu, náhle zjistíme, že i ta ochranná opatření se dělala a dělají právě podle nich. Jak doufám každý ví, tak jimi byla navržena už v půlce srpna (a jestli se nemohli dohodnout mezi sebou, je to jejich chyba), platná od počátku září, potom (ale zase těmito vládními odborníky) postupně zpřísňovaná, s akcelerací po nástupu prof Prymuly na místo ministra - ovšem ten nastoupil už koncem září.. No a teď máme konec října a situace se co? Situace se stále zhoršuje...Takže, logicky uvažující člověk by se asi zeptal,kde se stala chyba...

M. Šejna 27.10.2020 1:20

Ta čísla jsou ještě horší, než která jsem tu v minulých dnech uvedl já.

Moje metoda výpočtu vychází ze smrtnosti jeden měsíc po nakazeni virem. Ta je u nás 3,6 procenta z počtu nakažených.

Takze dnes lze předem odhadnout počet mrtvých za měsíc.

24. října bylo asi 250 tisíc nakažených.

24. listopadu tedy bude 9 tisíc mrtvých.

Jakmile dosáhneme počtu 300 tisíc nakažených, budeme vědět, že měsíc na to bude 10800 mrtvých

V. Sember 27.10.2020 1:25

A není to málo, Antone Pavloviči Šejno?

A vůbec, co vám vadí na tom, že lidstvo se snaží vychcípat. Jen se podívejte, jek se mu to daří

https://www.worldometers.info/cz/

Chápu, že jste zešílel, nicméně cítím s vámi soustrast:-P

I. Lyčka 27.10.2020 6:24

Až vám začnou umírat příbuzní nebo skončíte na JIPce vy, tak žádnou soustrast nečekejte.

R. Langer 27.10.2020 8:41

Kdepak, my počkáme, až pochcípáte vy, vystresovaní ubozí chcípáčci, nám, zdravým jedincům to totiž nehrozí. Ale u pana Šejny se to evidentně nepovedlo, doma měli karanténu jako hrom, a zase žádný mrtvý. Taková škoda, mohl nám tady hřímat: "Já jsem vám to říkal, TISÍCE MRTVÝCH!" - tedy kdyby nezhebl on sám. Ale jak je vidět, moc spolehlivě ten neskutečně smrtící virus nefunguje, zase se nic nestalo. ;-D

M. Šejna 27.10.2020 9:15

Vy jste neuvěřitelně odporný ubožák. :-/