1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Globální oteplování není krize!

O tom, že se nejednalo o bezvýznamné setkání směšných klimaskeptiků a sebestředných klimapopíračů, svědčí účast reprezentativní plejády vědců zvučných jmen i témata jejich příspěvků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Haui1 5.3.2008 12:29

Re: Ale z čeho budou obyvatelé na březích Rýna či Rhony brát vodu?

Koukám, že vám už nemá co vyschnout.

Bora 5.3.2008 12:39

Re: Re: Ale z čeho budou obyvatelé na březích Rýna či Rhony brát vodu?

:-DR^

žaba(k) na prameni 5.3.2008 12:58

Re: Ale z čeho budou obyvatelé na březích Rýna či Rhony brát vodu?

No oni budou mít opačný problém s vodou, pokud dojde k výraznému zvýšení globální teploty.

Budou muset máknout a koryta těch řek vybagrovat do hloubky, aby jim ten přebytek vody ze zvýšených dešťových srážek nenatekl na pole a do baráků.

Vono totiž už to to mockrát bylo v dobách geologických, víme? No a vždy, když došlo k úplnému roztátí polárních ledů, tak se zatraceně zvýšila  relativní vlhkost vzduchu a Sahara i poušť Gobi byly samý jezero v rozkvetlý zahradě.

Mimochodem, extrém byl naměřen někdy ve svrchní křídě, kdy se průměrná teplota moře za plárním kruhem vyšplhala až na 15°C plus. Dneska je to taky 15°, ale mínus. Na rovníku byla teplota mořské vody okolo 36°C. A bylo to jedno z nejvlhčích období, jaké paleontologie zná.

Na nejapné dotazy. Tu teplotu před těmi 90 milióny lety neměřili dinosauři, kteří v těch druhohorách žili a lebedili si v tom teplíčku, ale drobní mořští živočichové - dírkovci a uměli to zatraceně dobře a přesně. Takže GW - může být velmi dobré pro život na týhle zameguli. Protože už to tu dávno několikrát bylo.....

pf 5.3.2008 13:20

Re: Re: Ale z čeho budou obyvatelé na březích Rýna či Rhony brát vodu?

jen bude trochu problemek s vydaji na  prestehovani lidske civilizace do trochu vyssim mist (to jsem zvedav, ktera banka na to pujci!) a totalni zmenou v zemedelstvi - co asi nahradi brambory, ryzi a obiloviny, ktere jsou hlavnim nutrientem lidi?

ZEPHIR 5.3.2008 13:25

Re: Re: Re: Ale z čeho budou obyvatelé na březích Rýna či Rhony brát vodu?

Ve vyšších místech prudce klesá objem srážek, úrodnost půdy a hlavně její výměra, protože terén země je fraktálovitej a čím je položen výše, tím je hrbolatější. Zkrátka iluze, že GO utečeme tím, že se přestěhujeme do kopců je pěkně ujetá. Nehledě k tomu, že nás tam nikdo nebude vítat s otevřenou náručí.  

Ivan Nový 5.3.2008 13:46

ZEPHIRE,

ale to je neověřené tvrzení, diametrálně jiné klima navodí i jiné závislosti.

ZEPHIR 5.3.2008 14:02

Re: diametrálně jiné klima navodí i jiné závislosti

To je možné, já ale extrapoluju z fyzikálních souvislostí a ty se zas tak nemění. Pokud máte lepší model, sem s ním - ale odmítat ten můj jen s poukazem, že není spolehlivý znamená, že se nikam nedostaneme.

Ropu musíme nahradit protože nám dojde, resp. velmi zdraží a to že některé země tím na ropě velmi zbohatnou je pro bezpečnost lidstva ještě horší, než kdyby všichni o něco zchudli, ale pomalu a stejně. Z éterové teorie vyplývá, že války začaly vždycky tak, že s jídlem roste chuť, nikdy je nevyvolal stát, co právě chudnul, ale ten kdo rychle bohatl a začal se domnívat, že mu všechno projde. V páře velký bubliny rostou na úkor menších - dokud jsou všechny stejný, nijak si na sebe navzájem nedovolujou a systém je v metastabilní rovnováze.

Ivan Nový 5.3.2008 14:07

ZEphire,

no právě ty fyzikální závislosti jsou závislé na nadmořské výšce, no a ta se změní. A proč bychom se měli starat o celý svět, postarejme se o sebe, postavme si zde desítky jaderných elektráren a vybavme se jadernými zbraněmi.

Jura Jurax 5.3.2008 14:47

Re: Re: diametrálně jiné klima navodí i jiné závislosti

že války začaly vždycky tak, že s jídlem roste chuť, nikdy je nevyvolal stát, co právě chudnul, ale ten kdo rychle bohatl a začal se domnívat, že mu všechno projde.- no nevím, že by třeba nacistické Německo ve třicátých letech extra rychle bohatlo; ale vím, že krátce předtím - po Velké válce a pak po černém pátku - extra rychle zchudlo ... :-/

Ivan Nový 5.3.2008 13:37

pf,

co je nahradí? Syrové ryby jako v Japonsku.

jkotek 5.3.2008 18:50

Re: Re: Re: Ale z čeho budou obyvatelé na březích Rýna či Rhony brát vodu?

Se stehovanim problem nebude. I pri zvyseni hladiny mori o 30 metru behem nasledujicich 100 let dojde k nepatrnemu zvyseni prirozene migrace obyvatel. Jiz dnes se kazdy rok prestehuje 150 milionu obyvatel. Takze prirozenou cestou se behem 100 let prestehuje 15.000.000.000 obyvatel. V tom se ohrozena pul miliarda to hrave ztrati.

Co se tyce pestovani potravin - pri otepleni (a zvyseni vlhkosti) je mozne pestovat plodiny na dosud neurodnych a promrzlych planich.

ZEPHIR 5.3.2008 13:21

Re: GW - může být velmi dobré pro život na týhle zameguli

Obávám se, že každé GW bylo sušší a sušší - zeměkoule zkrátka vysychá.

Dnes je sotva možné, že by se na zemi spontánně vytvořily pralesy jako v Permu, kde třicetimetrové kmeny hnily v bažinách nastojato. Ve srovnání s takovými podmínkami jsou i dnešní tropické pralesy jen skromné skalničky.

Zatímco se dnes klima zřetelně otepluje, nic nenasvědčuje tomu, že by současně vlhlo. A to je divné, protože v meziledových dobách bylo až doposud vlhčí počasí. A  také v nich koncentrace CO2 rostla se zpožděním, ne s předstihem k nárůstu teplot.

Něco je zkrátka s tím naším oteplováním špatně - hádejte co.

žaba(k) na prameni 5.3.2008 13:38

Re: Re: GW - může být velmi dobré pro život na týhle zameguli

Naopak   !!!!!!

Perm byl velmi suchý a na jeho konci mezi Permem a triasem se zalednil i rovník. Pak se začalo oteplovat. Mezi tím je desetitisíce let "mrtvá vrstva" - vyhynulo cca 90% života na Zemi. (zřejmě srážka s planetkou)

To velmi teplé a taky extrémě vlhké období předcházelo Permu, t.j. v Karbonu, prakticky po všechny 4 vrstvy (Kulm, Dinantien, Westfalien i nejvyšší Stephanien).  A koncentrace CO2 mnohonásobně tehdy převyšovaly jakékoli známé stavy. Ale přesličky,  plavuně, kapraďorosty i začínající cykasovité to  spolu s měkýši co tvořili uhličitanové skořápky  zlikvidovali (pro puristy - lilijice patří  mezi ostnokožce a ne měkýše - viz lilijicové vápencové lavice)

Přečtěte si něco z paleontologie. A je toho k mání dost. Jenže pak nebudete zelenejm žrát ty oteplistický kydy, a to Vás  naše zeleň svinibrodská - Bursík s Kačenou JauJauques nebudou mít rádi....

I. Laengsfeld 5.3.2008 13:42

Re: Re: Re: GW - může být velmi dobré pro život na týhle zameguli

Ja mam k permokarbonu  primo citovy vztah (jsem z Podkrkonosi) kde

je  prosim nejake podrobnejsi pojednani o tehdejdim klimatu (a tom prechodu k triasu)

ale neco poradneho, ne nejake barvotisky a la Al Gore :-)

ZEPHIR 5.3.2008 13:54

Re: To velmi teplé a taky extrémě vlhké období předcházelo Permu

To na té myšlence nic neměni, prostě tu v jisté době bylo velmi teplo, hodně CO2 ale taky mnohem větší vlhkost.

Současné GO je suché ale na Zemi žádná planetka nenarazila. Zelení mi sou ukradení, řídim se vlastním rozumem ale nemám důvod je urážet stejně jako nemam důvod urážet Klause. Nestabilitu ekonomiky a geopolitické situace v důsledku nárustu cen fosilních paliv považuju za mnohem akutnější riziko, než GO - stačí se jen podívat na Ameriku jak znervózněla a na Rusy, jak jim narostl hřebínek od doby, kdy se zvedly ceny ropy. Ale taky snáze řešitelné - ceny ropy a plynu klesnou okamžitě, jakmile svět přejde na náhradní paliva, zatímco GO bude zřemě ještě pěknou řádku let postupovat dál.

K. Babák 5.3.2008 14:19

Re: Re: Ale z čeho budou obyvatelé na březích Rýna či Rhony brát vodu?

A na čem to tam při těch -15° plavou ty katastrofálně tající ledovce?

žaba(k) na prameni 5.3.2008 14:38

Re: Re: Re: Ale z čeho budou obyvatelé na březích Rýna či Rhony brát vodu?

Ta voda je slaná, a tak má nižší bod tání. Je to moře a na něm ty ledovce plavou..

a jedná se o průměr. Tajou přes léto, v zimě dorůstají. Pod ledovcem, alespoň na severu je holt slaný moře...

Asi z toho naši silničáři okoukali to solení silnic.....

A i v Antarktidě je pod 2 km ledovcem  jezero vody. To je zase dáno tlakem, proto to nezmrzne.

Trochu fyziky by nezaškodilo, že??

MEGA 5.3.2008 11:28

Stanovisko Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR ke změně klimatu

>-R^ R^R^>-

http://press.avcr.cz/aktuality.php?id=65

Alfons 5.3.2008 11:58

Re: Stanovisko Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR ke změně klimatu

Má to chybu, není tam podepsaný náš hlavní klimatolog, čili je to neplatné. ;-€

Ivan Nový 5.3.2008 12:03

Mega,

zcestná je už představa, že by stát se měl starat o klima. Povodně a vichry k lidskému životu patří, stejně jako nemoc.

ZEPHIR 5.3.2008 12:08

Re: Povodně a vichry k lidskému životu patří

Podle stejné rétoriky se můžu ptát, zda do lidskýho života patřej začouzený komíny a elektrárny.

Ivan Nový 5.3.2008 12:12

Zephire,

ano, poskytují těm lidem obživu. Jinak odprášení komínů je reálná věc, řízení klimatu reálné není. Je to jako, kdybyste chtěl řídit trh, zelení to udělali, dotacemi do zelené energie, a výsledek? Umírá více lidí hladem.

honzak 5.3.2008 12:54

Re: Re: Povodně a vichry k lidskému životu patří

přestaň využívat elektrárny = vypni PC a ZMIZ, magore!

Jura Jurax 5.3.2008 14:41

Re: Re: Povodně a vichry k lidskému životu patří

Stručně řečeno - patří. Ledaže byste rád zpátky na stromy.

Talián 5.3.2008 18:36

Re: Mega,

Vždycky se najde někdo, kdo na to jde zásadně špatně. Profesor Parkinson těmto jedincům věnuje náležitou pozornost. V podstatě jde o to, jesli v případě očekávatelné bouře na moři budeme stavět lodě schopné odolávat bouři, nebo se zaměříme na hledání příčin proč k bouřím dochází a budeme hledat prostředky, jak jim předcházet. Co z toho má větší naději na úspěch je evidentní. Zatím lidstvo stavělo lodě víc a víc odolné bouřím a jen málo jedinců to zkoušelo opačně. Díky tomuto racionálnímu postoji je mořeplavba relativně bezpečná a splehlivá. Ovšem situace se mění a dnes by se asi programově čelilo bouřím.

jm0 5.3.2008 19:35

Re: Re: Mega,

.. možná by se dal uspořádat nějaký další protestní megakoncert?

I. Laengsfeld 5.3.2008 13:23

Re: Stanovisko Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR ke změně klimatu

No, ja jsem spis zvedav jak dlouho to tam jeste nechaji. Tipuju, ze to casem ze studu

nekdo schova, uroven argumentace v tom pamfletu  nedela zrovna dobrou reklamu ceske

vede, rekl bych...

Ivan Nový 5.3.2008 13:44

Je po volbě prezidenta,tak už to mohou schovat.

:-))))

Jura Jurax 5.3.2008 14:40

Re: Stanovisko Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR ke změně klimatu

No, je-li něco děláno na základě zprávy IPCC - tedy mimo jiného - bude to jistě nestranné, že ano. Kdo je v té komisi?.

Kylchap 5.3.2008 10:58

Když jsem včera poslouchal

reportáž o této akci na ČRo6 nabyl jsem dojmu, že pan profesor nepovažuje GO za přírodovědný problém, ale za problém politický a ideologický.

P.S. Pan profesor přednesl svůj příspěvek při snídani do cinkotu příborů a mlaskání strávníků.