26.6.2024 | Svátek má Adriana


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Oněgin 14.6.2008 17:49

Ale co bylo před Velkým třeskem?

Jistě, tak nějak to mohlo být. Otázka je: :-)Co bylo před velkým třeskem? Jestliže předpokládáte kontinuitu vývoje hmoty, tedy sil a prostoru, nutně se s touto otázkou musíte potýkat. Nestačí, říci: No byla tu nějaká pra-singularita a ta se z dosud neznámých příčin rozpadla a vznikl Velký třesk. První záhada je asi ta: Proč by se nějaká taková původní hmota měla vůbec rozpadnout a následně se rozpínat, a co :-/ způsobilo, že se stala nestabilní, že pak nějaký Velký třesk mohl vzniknout. To, že v médiích astrofyzikové říkají: No my dnes už máme spočítané co se dělo během Velkého třesku v prvních dvou biliontinách sekundy, tak tohle může stačit tak maximálně desetiletému dítěti, ale i to se zeptá co bylo před tím.

Stoura 5.6.2008 17:42

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dvě veličinny

Nerozumím otázce. Ekvivalentem kinetické energie pro elektron je přece první část vzorce.

Servisman 5.6.2008 9:40

Re: Re: Re: Re: Re: Dvě veličinny

Váš odkaz Wikipedie uvádí "Například pro elektron v elektrickém poli protonu známe průběh potenciální energie z Coulombova zákona. Hamiltonián má tedy tvar    ..... "

Těsně předtím tvrdil "Celková mechanická energie je součet kinetické a potenciální energie." Můžete mi laskavě vysvětlit, proč je případ elektron v elektrickém poli protonu (např. elektronu v atomové orbitě), ochuzen o kinetickou energii elektronu?

Stoura 24.4.2008 11:55

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dvě veličinny

Hamiltonián je stejně operátorem, jako je opetátorem třeba předpis pro přitažlivou sílu. Obecně je to předpis, který v každém bodu prostoru dává konkrétní hodnotu. Takže (podobně jako třeba gravitační zrychlení) je to i veličina, resp. soustava dvou veličin. Protože dává hodnoty pro celý prostor, lze přes něj integrovat a používat jej jako diferenciální operátor. Jeho část popisuje  - opět pro konkrétní bod v prostoročasu konkrétní hodnotou - tendenci soustavy ke změně. Takže je to soustava dvou vícerozměrných veličin (pokud chceme konkrétní hodnoty) i operátor (pokud to chceme použít pro obecný výpočet v diferenciální rovnici, kde se využije toho, že to popisuje nekonečný počet hodnot) zároveň.

V chemii se látky rozpoznávají podle svého chování. Podle čeho jiného? Kyselina je látka, která určitým způsobem reaguje s ostatními látkami, že je sírová je dáno tím, že po určitých konkrétních reakcích z ní lze získat síru.  Pokud máte jinou definici té kyseliny, sem s ním, můžeme to porovnat s popisem pomocí vlastností elektronové konfigurace.

Navrátil Josef 24.4.2008 10:58

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dvě veličinny

Pane Šťoura, takže znova a hlouběji : řekl jste : Ještě bych připomněl, že dvě veličiny k popisu objektů ve Vesmíru napadlo používat už Hamiltona v roce 1833. Těmito veličinami byla poloha (resp. z ní vyplývající potenciál) a hybnost (a z ní vyplývající kinetická energie).  Obě veličiny jsou vektorové a říká se jim dohromady hamiltonián.“Já dobrý matematik nejsem, ale pokud kousek vím, tak hamiltonián je diferenciální operátor, a „operátor“ ( v matematice ) je jistý „předpis“ …; čili předpis není veličina fyzikální jak jste v té větě řekl. Čili jste řekl nesmysl. Pak říkáte, že „tam“ je hamiltoniánem popsána energie elektronu v obalu vodíku …ano, energie ano, ale né sám elektron. (( stále mířím na ty své otázky vznesené, na které jste odpovídal „já o koze-ty o voze“. Já se ptal jak se dá popsat pomocí veličin kyselina samotná a nikoliv jak se dá popsat chování kyseliny…chování je „předpis“ ..čili hamiltonián )) Já dál reagoval na Vaše slova, že prýý k popisu objektu použil Hamilton dvě veličiny…, tak co použil „veličiny“ anebo „operátor“ ?, takže opravdu stále „já o koze-ty o voze“.

A ten pán ( Petřík ) co přišel radit, toho sám moc z matematiky a matematické fyziky neovládá. Nedávno nevěděl co je to hustota.

ZEPHIR 24.4.2008 10:31

Re: je třeba použít jejích specifického hamiltoniánu

To je jak rozhovor slepýho s hluchym. Slepy nevidí, že hluchý neslyší a neví co je to hamiltonián.

Navrátil Josef 23.4.2008 22:01

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dvě veličinny

Zítra budu reagovat. Díky.

Stoura 23.4.2008 17:27

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dvě veličinny

Vycházel jsem z Vašeho požadavku popište mi kyselinu sírovou "fyzikálnim" zápisem pomocí dvou veličin a "chemickým" popisem pomocí dvou veličin a....a pak to dohromady spojte. Pokud Vás tento problém nezajímal, proč jste se na něj ptal? Pokud jste se ptal, proč píšete mně, že odbočuji?

Nerozumím úplně tomu, co rozumíte kyselinou sírovou jako objektem. Kyselina sírová je souborem svých molekul stejně, jako jakákoliv jiná chemická látka. Z chování jedné molekuly lze odvodit chování celého souboru pomocí postupů statistické fyziky. Pro chemii je důležitý jen elektronový obal, při popisu jednotlivých chemických reakcí se proto používá specifického hamiltoniánu elektronů. Pokud budete chtít hamiltonův popis vztáhnout na planety, je třeba použít jejích specifického hamiltoniánu. Pokud chcete řešit ve fyzice jakýkoliv probklém, obvykle se berou v potaz jen veličiny a jejich hodnoty, které k problému mají nějaký vztah.

Navrátil Josef 23.4.2008 13:53

Re: Re: Re: Re: Re: Dvě veličinny

Pane Štoura, odbočil jste v lese z cestičky a zbloudil...zbloudil od otázky  : Jak se dá těmito (pseudo)veličinami ( či hamiltoiánem ) popsat kyselina sírová ?A vůbec. Vy jste zavedl řeč takto : “ Ještě bych připomněl, že dvě veličiny k popisu objektů ve Vesmíru napadlo používat už Hamiltona v roce 1833.“ Já se toho chytil a chtěl vědět, jak hamiltoiánem chcte popsat OBJEKT kyselinu sírovou …?? Vidíte, popsat hamiltoiánem zle jen „něco“ a navíc jen specifický popis.  

Stoura 23.4.2008 13:04

Re: Re: Re: Re: Dvě veličinny

Mimochodem: pokud chcete hamiltonián, popisující chemické chování kyseliny sírové, skutečbě získat, zkuste do vyhledávače zadat slova hamiltonian sulfiric acid, a zkuste si někde zapůjčit několik z publikací, které to najde. V řadě z nich hledané spojení naleznete.

Stoura 21.4.2008 14:44

Re: Re: Re: Re: Dvě veličinny

Je tam popsán elektronový obal vodíku - konkrétně energie jeho jediného elektronu. První část vzorce je  hybnost, druhá potenciál (ten je záporný, protože se určuje vůči nekonečnu).

Kyselinu sírovou tu nestvořím - na to bych musel zajít do knihovny a sehnat patřičné publikace z fyzikální chemie (nejsem fyzikální chemik). Na webu jsou tyhle publikace placené. Stejně by ten popis nebyl nacpatelný do takovéhoto příspěvku.

Hamilton původně tvořil tenhle model jako alternativu k Newtonovi - dává pro gravitaci stejné výsledky, jako Newtonova teorie. Teprve později se zjistili, že je to velmi obecný model pro prakticky libovolnou interakci.

Navrátil Josef 21.4.2008 14:20

Re: Re: Re: Dvě veličinny

Myslím, že tam vůbec není vodík "popsán" těmi dvěmi (pseudo)veličinami ...popište mi kyselinu sírovou "fyzikálnim" zápisem pomocí dvou veličin a "chemickým" popisem pomocí dvou veličin a....a pak to dohromady spojte (( hledáme přeci sjednocenou teorii všeho, nééé? )). Jsem ironický, že, ale na Vás nikoliv, to jen tak vypadá, nic proti Vám nemám.

Stoura 21.4.2008 10:16

Re: Re: Dvě veličinny

Složitě. Ale jde to. Vizte http://cs.wikipedia.org/wiki/Hamilton%C5%AFv_oper%C3%A1tor (kde je pro jednoduchost  jen vodík)

Navrátil Josef 21.4.2008 9:53

Re: Dvě veličinny

Jak se dá těmito (pseudo)veličinami ( či hamiltoiánem ) popsat kyselina sírová ?

Stoura 21.4.2008 4:51

Dvě veličinny

Ještě bych připomněl, že dvě veličiny k popisu objektů ve Vesmíru napadlo používat už Hamiltona v roce 1833. Těmito veličinami byla poloha (resp. z ní vyplývající potenciál) a hybnost (a z ní vyplývající kinetická energie).  Obě veličiny jsou vektorové a říká se jim dohromady hamiltonián.

Stoura 18.4.2008 9:21

oprava me chybky

... autor vynechal ...

Stoura 18.4.2008 7:08

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Které dvě veličiny, z nichž se hmota tvoří, to jsou

Popravdě řečeno, další diskuse mě už moc neláká. POdle toho, co jsem si od Vás zatím přečetl mám pocit, že ignorujete už některá měření z 20. a 30. let, natož ta nová. Nevím, jestli si uvědomujete, kolik práce (a hlavně konkrétních výsledků, které se pro jednoduchost v těch rovnicích  neuvádějí) je za těmi zápisy, které u televize přepisujete. Podle několika chyb soudím, že vycházíte z nějakého ne příliš pečlivého přepisu, ve kterém autor nechal spousty křížových kontrol a hodnot a nasekal několik chyb. Těch chyb je tam ale výrazně méně, než by odpovídalo Vašim upozorněním. Možná by bylo dobré, kdybyste si někde sehnal nějakou učebnici fyziky nebo alespoň popularizační články z období kolem 2. světové války. Nebo něco o objevech 1. pol. 20. století. Například důvody nezapočítání elektronového obalu byste se tam dozvěděl. Konkrétně v tomhle bodě se ptáte na něco, co fyzikové experimentálně vyřešili už tenkrát a Váš zápis je proto zcela mimo realitu. I problém antifotonu byl diskutován - s negativním výsledkem.

ZEPHIR 17.4.2008 23:16

Re: já jsem si doma v šuplíku nic neschoval

Já nejsem fyzik, na mě se ta podmínka nevztahuje. S magorem, lhářem a grázlem jste tu zase začal jen a jen vy. Já jen oplácím hajzlovi, který se neomluvil "v prodloužení".

Navrátil Josef 17.4.2008 20:52

Re: Re: já jsem Vás poslal na patentový úřad

Pane Petřík, já jsem si doma v šuplíku nic neschoval ..a tak si to nastudujte a zvíte sám to tajemnství. Já budu debatovat s fyziky o HDV až za splnění podmínky ( tj. N E U R A Ž E N Í ).

ZEPHIR 17.4.2008 18:45

Re: já jsem Vás poslal na patentový úřad

Jste magor, pokud někde vidíte, jak říkám, že jste MĚ poslal na patentový úřad. Když jsem se vás zeptal, jak mohou ostatní lidi odvodit "vzorečky" interací odpověděl jste doslova:

 "já to lidem už řekl před 25 lety : podal jsem přihlásku na patentovém úřadě, tam to je".

Máte pro lidi ještě jiný návod, jak odvodit "vzorečky" interakcí, než prohlížení vaší přihlášky na patentovém úřadě?

Navrátil Josef 17.4.2008 18:12

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Které dvě veličiny, z nichž se hmota tvoří, to jsou

Pane Štouřa, já Vám děkuji za připomínky. Vidím, že jste to čet ( na rozdíl od jiných kteří nehorázně plivají a přitom věcviděli z rychlíku ). Rád bych s Vámi dál debatoval, pokud chcete a uznáte, že tady na to není vhodné místo a přijmete nabídku soukromou poštou. Adesu najdete na mých web-stránkách. Děkuji-slunce v duši.

Navrátil Josef 17.4.2008 17:15

Re: Re: Já je transparentně předvádím lidstvu

Pane lháři, já jsem Vás poslal na patentový úřad ??? Jste magor, pokud to někde vidíte. A s tím označováním kdo tu je lhář, je to příznačný, dost trapný a směšný…důkazů je na Psu dost a dost ( možná stovka ).

Stoura 17.4.2008 16:42

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Které dvě veličiny, z nichž se hmota tvoří, to jsou

Jenže "chyby", které objevujete, byly dávno vysvětleny. Konkrétně ten přepis reakcí, v němž používáte asi deset znaků (písmena, čísla, zlomkové čáry, tečka,  rovnítko) je chybný  - už proto, že nesedí s realitou. Vizme třeba nápad s antifotony - pokud by byl pravdivý, muselo by něco takového být pozorováno. Ne přímo, ale jako změna hybnosti produktů reakce. A to nebylo.

Vezměme dále Váš třeba vzorec R-05a: literatura to samozřejmě říká.  Z kolika knih (a kterých?) jste čerpal, aby to byla literatura a ne jen jedna kniha?   Elektrony z obalu se nezúčastňují reakce, protože nemají vhodnou energii. Tu mají jen dost rychlé elektrony odjinud. Teprve poté se doplní rovnováha, pokud jsou k dispozici elektrony jinde a pokud je prostředí vodivé. Jinak se v místě reakce hromadí náboj (na tomhle principu bylo například sestrojeno ve 20. letech beta rozpadem poháněné kyvadlo).

Ad R-06 - to je celé nějaké divné. C12 je stabilní

ZEPHIR 17.4.2008 1:08

Re: Já je transparentně předvádím lidstvu

...a když se vás člověk zeptá na odvození vzorečků, pošlete ho pro "nouhau" na patentový úřad.

To je podle vás transparentní? Takto na veřejném pranýři skončí každý lhář a podvodník.

Navrátil Josef 16.4.2008 23:52

Re: Re: podal jsem přihlásku na patentovém úřadě, tam to je

(citace) „pokud ale ta přihláška nebyla nakonec přijata, žádné "nouhau" v ni není.“

(reakce) : Jste pane Petřík předcejen grázl. Jasně jsem řekl ( nyní, i před dvěma roky na Mageu ) že jsem podal přihlášku a že tak to je. Neřekl jsem, že oni objev akceptovali. Chtěli důkazy, já je neměl, ale to neznamená že přihláška tam neleží….pokud se neztratila, to nevím, ale co vím je, že musí být v přijímací knize zapsáno podání s číslem jednacím, které mám doma. Nechápu vaše stále arogantní urážlivé snahy a úmyslné lži.

Navíc nechápu co myslíte tím, že „takhle se nápady lidstvu nepředávají“…jak takhle ??? Já je transparentně předvádím lidstvu 27 let a neschovávám si doma v trezoru nic, a pokud si toto myslíte, tak xxxxx ( no comment )

ZEPHIR 16.4.2008 20:37

Re: podal jsem přihlásku na patentovém úřadě, tam to je

Oba přece víme, že tam nic tam není, pane Navrátile. Žádný postup pro odvození vašich "vzorečků" neexistuje. Přihlášky se na patentový úřad dávaní právě proto, aby to "nouhau" zveřejnily, pokud ale ta přihláška nebyla nakonec přijata, žádné "nouhau" v ni není. Můžete klidně věřit v opak, je to Vaše svaté právo - ale neměl byste nutit k té víře ostatní lidi, jinak od nich schytáte "flusání" a "ponižování" a další zaslouženou kritiku.

Oba přece dobře víme, že takhle se to nedělá, takhle se dobré nápady lidstvu nepředávají.

Navrátil Josef 16.4.2008 19:31

Re: Re: taky že si nemohu vymýšlet a kamuflovat a podvádět

Ale, ale...pane Petřík, já to lidem už řekl před 25 lety : podal jsem přihlásku na patentovém úřadě, tam to je. Na tahu je tedy někdo jiný, né já. Ale i tak : >za co< mám předem ukazovat své nouhau, za flusání a ponižování ? a za zkažený konec života ? Já jsem stále ochotný dialogu, já ano. Kromtoho každý chytrý mozek pokud nastuduje pečlivě a do hloubky mé "předlohy", sám pozná ten objev, to vpodstatě není tak velké tajemství.

ZEPHIR 16.4.2008 18:58

Re: taky že si nemohu vymýšlet a kamuflovat a podvádět

Bohužel, to můžete dokud nepředvedete jednoznačný způsob, jak ty "vzorečky" odvodit tak, aby to odvození po vás mohl zopakovat každý školák. To samé ostatně platí o jakékoliv další části prezentace "vaší hypotézy".

Navrátil Josef 16.4.2008 17:01

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Které dvě veličiny, z nichž se hmota tvoří, to jsou

Pane Štoura, pochopte…a znova říkám pochopte, že já nezkoumám pravdivost a „hloubku logiky a smyslu reality“ v každé interakci. Já ( přeženu to ) slepě beru zápisovou techniku soudobou a s krajícem v ruce levé, při koukání pravým okem na televizi, a houpaje nohou kolíbku s miminkem, přežvykujíc u toho chleba přepisuji tyto interakce bez jakéhokoliv přemýšlení do dvouznakové podoby, tedy do dvouveličinové podoby – jednou z nich je x-délka a druhou t-čas. Samozřejmě, že jsem to přehnal, že u toho myslet musím, ale mám-li navrženy správně „vzorečky“ ( jakožto dimenzionální stav vlnobalíčku ) každé elementární hmotové částice, pak ty moje dvouznakové rovnice musí také platit. O to jde. ( a taky že si nemohu vymýšlet a kamuflovat a podvádět, to by bylo k ničemu ).

ZEPHIR 16.4.2008 17:01

Re: Geometrodynamika vůbec neprováděla

Geometrodynamika vůbec neprováděla ... „vlnobalíčky“ coby „konglomeráty dimenzí délkových a časových“ do útvarů které pak budou ztotožněny s elementárnímu částicemi...

To tvrdíte vy - bez důkazu. Já zase tvrdím, že na základě geometrodynamické teorie J.A.Wheeler odvodil koncept hmotných objektů jakožto balíků gravitačních vln, tedy vln časoprostoru a dal mu jméno gravitační geon. Nedávno jsem vám dal link, jak byl na základě geonu odvozen matematický model geonu se spinem a nábojem, čili ta teorie se stále vyvíjí a jsou na jejím základě odvozovány stále složitější modely elementárních částic.

Bohužel jste tak nedovzdělaný, že vám tyto věci zcela unikají. Podobáte se divochovi, který vytesává na okraji civilizace kolo z balvanu, aniž vůbec tuší, že se pár kilometrů od něj dávno jezdí automobily. Otázka je, za co takového divocha chválit - jen plýtvá svým časem a bohužel i časem ostatních lidí na vynalézání nečeho, co lidé už dávno pochopili.