16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
vz 29.2.2008 13:43

Proč vůbec musí být nová budova NK?

Zatím jsem nikde neslyšela argument, proč by Národní knihovna nemohla převzít prostory, které brzy uvolní, jak je dávno známo, Státní technická knihovna, která z areálu Klementina odejde do Dejvic (proč by to nešlo?). Leda že by se tradiční vzdělanecké centrum Prahy v zájmu "neviditelné ruky trhu" mělo přeměnit na centrum zábavy pro turisty. Ale jestli ty plánované 3-6 mld Kč, které má nová knihovna stát, vynahradí poplatky z kasin, tržnic, bufáčů a mekáčů? A jak architektonicky zasáhnou do starého areálu úpravy pro nové účely?

Petra 27.2.2008 12:54

Obluda

Dobrý den,

jsem vášnivá čtenářka, takže určitě nejsem proti stavbě nové Národní knihovny, ale ... opravdu chtějí postavit tuhle "obludu" v Praze? Do Prahy jsme vždycky jezdili na výlety, mám ráda Prahu hlavně pro její památky a nedokážu si představit, že mezi těmi věžičkami vyroste něco takového. Myslím si, že se knihovna pana Kaplického do Prahy vůbec nehodí.

Jan S 23.12.2007 17:12

NK ČR

Jsem vysokoškolák, rád a hodně čtu, byl bych pro stavbu velké národní knihovny. Klementinum asi není již dostačující. Ale a to ale je skutečnost, že stát vydal mnoho prostředků i když někdy zbytečně tak vydal. Musíme si uvědomit, že priority by neměl stanovovat ambiciozní ředitel Ježek, který přišel z rozhlasu a chce se především zvidtelnit, i p.Kaplický, který asi s soutěž vyhrál, ale platit to budou muset všichni občané svými daněmi. Dochází k poklesu životní úrovně, je třeba, aby priority byly také přehodnocovány, jako když domácnost nemá peníze, tak hledá co řešit později a co je prvotní. Vůbec není vidět, že mladá generace po knihách tak touží, když vidíme, že stále méně čte. Mladé inteligenci se líbí moderní řešení,ale kdo to bude platit. A to ještě narušení panoramatu Prahy.      Proto říkám názor, že je vhodné rozhodování odložit, již i proto, že náklady narostou několikanásobně proti tomu co pan Ježek sliboval! Stavět ano, ale ne teď a ne na onom místě.

vobčan 23.12.2007 17:35

Re: NK ČR

Můžete mi prosím vysvětlit jeden fenomén, který je zcela v rozporu s tím, co píšete 8-o, a to, že rok od roku se vydává čím dál tím větší množství knih a tato vzrůstající tendence je zatím stálá? To mám od spolehlivého pramene - knihkupců i knihovníků.

Ladislav N. :-))) 23.12.2007 23:41

Re: Re: NK ČR

To není žádný argument. Roste kdeco, třeba i ceny ropy jsou rekordní... ;-P

ZW 23.12.2007 23:52

Re: Re: NK ČR

To souvisí s obecnou informační explozí. Množství tištěných informací roste lineárně, ovšem množství informací publikovaných digitálně roste exponenciálně.

vobčan 24.12.2007 0:35

Re: Re: Re: NK ČR

V množství digitálně publikovaných informací je neúměrně mnohem větší míra balastu a navíc jsou informace ve velké míře duplikovány/paralelizovány (myšleno hlavně na internetu), což u knih v podstatě velmi důsledně eliminuje tržní princip, někdy i ke škodě čtenáře - přiklad.: nějaký vydavatelský doby/tek chce ušetřit na překladu Rv a najme si nějakého překladatelského chochštaplera. Vydá takto knihu s děsným překladem. Pokud už je kniha, byť s děsným překladem na pultě, tak už si ji hodně dlouho netroufne nikdo jiný vydat, byť by měl zájem ji nechat přeložit seriózně. Na to je desetimiliónový trh fakt moc malým ekonomickým pláckem.

Ladislav N. :-))) 24.12.2007 1:25

Re: Re: Re: Re: NK ČR

Balastu je přemíra i v tištěných publikacích. Ani toto není žádný pádný argument. A třeba množství tištěných reklam vhazovaných do mé poštovní schránky vzrostlo za posledních 15 let o mnoho tisíc procent... ;-P

vobčan 24.12.2007 1:48

Re: Re: Re: Re: Re: NK ČR

Musím mírně nesouhlasit. U tištěných informací něco, co vy třeba za balast považujete, jiný kupuje, považuje to za „top level" a je z toho odvázaný. To je subjektivní. Takže trh tištěného nějak reaguje na poptávku (i na ten podle vás balast - já to za něj považuji taky, ale to je ryze záležitost našeho vnímání) a takto se to zhruba reguluje - vydat knížku něco stojí a musí to být podloženo předpokladem poptávky. U informací na internetu vzhledem tomu, že publikování často nic nestojí (freewebhosting, blogy, YouTube atp.), a grafomani a exhibicionisté takto mají pré, dochází k mnohem většímu nárůstu informací (ať už balastických či ne), protože tam většinou nefungují ty poptávkové mechanizmy.

Schránkovou reklamu do toho netahejme - to je reklama (sic velmi otravná) a ta tady byla v nějaké podobě vždy, jen v poslední době nějak nezřízeně "přetéká přes okraj". A bude hůř... :-(

Ladislav N. 24.12.2007 13:06

... Re: NK ČR

Reklama se cpe i do obyčejných "nereklamních" tiskovin, knih apod. A navíc - v Česku je tisková svoboda stále ještě relativně mladá, tudíž nárust tiskovin všeho druhu i výrobních kapacit bylo možno očekávat. Nehledě na zakázky pro zahraničí (levnější výroba). Proto argumentace "růstovými čísly", jak jste ji sám předvedl, je zavádějící.

vobčan 24.12.2007 13:25

Re: ... Re: NK ČR

Argumentace růstu byla správná, protože se týkala výhradně knížek pro český trh. O reklamách aj. se nehovořilo.

Mějte se pěkně (příště zase v nějakém diskuzním klání ;-)), za chvíli odlétám za Ježíškem, po cestě nakopnu Dědka Zmraženýho bolševickýho někam ;-P, a Santa Klausovi narazím čepici na voči (a to může být rád, že to nedopadne hůř!). ;-D Na Ježíška si šahat nedáme! :-)V

Pěkné svátky! :-)

Kamil 23.12.2007 17:01

K digitalizaci

Také já mám vysokoškolské vzdělání v oboru knihovnictví a věd. informací na UK  (absolv. 1974). Mnohé argumenty uvedl přispěvatel "vobčan" (mýlí se v jedné věci - od poslední novelizace autorského zákona již knihovny platí autorům za to , že jejich knihy půjčují.).

Digitalizace ano, ale přesto je potřebná nová budova Národní knihovny. Již před 30 lety se předpovídal zánik klasické knihy - a ty se stále vydávají, jděte se podívat do knihkupectví! I studenti na vysokých školách stále studují z učebnic a skript (i když kromě nich někde používají texty na webu školy, ...).

Nakladatelé si hlídají svá práva (viz projekt Google), autorská práva platí 70 let po smrti autora (takže u novin a časopisů se předpokládá, že volně lze bezpečně zpřístupňovat to, co vyšlo tuším před rokem 1880), dále jsou práva editora, úpravovatele, nakladatele. Knihovny např. digitalizují noviny z 20. století, ale jen jako zálohu před zničením, tedy zpřístupňovat jejich digitální text mohou jen "na místě samém", tedy v knihovně. U nově vydávaných knih nakladatelé jejich digitální verzi neposkytnou. Je pravda, že zahraniční vědecké časopisy je možno si objednat v papírové verzi (s daní 5 %) nebo v elektronické verzi (s daní 19 %). Problematika formátů, uchovávání a migrace digitálních dat není jednoduchá (byla zmíněna). 200 let starou papírovou knihu nebo 100 let starý mikrofilm přečtete, ale 10 let starý CD-ROM není spolehlivý. (Samozřejmě v Nár. knihovně by šlo o disková pole, ...)

vobčan 23.12.2007 17:48

Re: K digitalizaci

Mnohé argumenty uvedl přispěvatel "vobčan" (mýlí ? se v jedné věci - od poslední novelizace autorského zákona již knihovny platí autorům za to , že jejich knihy půjčují.). - "vobčan" napsal, že to donedávna nebylo řešeno a že teď  jako že jo, ale dost podivně. A platí to opravdu knihovny? Jste si jistý?

A povinné výtisky se nadále odevzdávají zdarma. Nebo v této oblasti něco extra aktuálního uniklo?

Jinak vidno, jste v problematice vcelku IN, což se o mnohých zde přispívajících říci nedá.

Goli 23.12.2007 16:00

NK ČR

Milý pane, mám vysokoškolské vzdělání v oboru knihovnictví a věd. informací na UK Praha. V oboru knihovnictví jsem pracovala od roku 1970. Nikdy jsem však neslyšela větší nesmysl, nežli to, že by nějaký stát měl rezignovat na instituci NK. ČR bde zřejmě první, a to ještě pod zástěrkou modernizace provozu stávající knihovny. K dotyčnému sporu mohu  poznamenat jen to, že když jsem studovala - tedy v druhé pol. 60. let - požadovali již knihovníci naléhavě řešení  budovy Národní knihovny. Náš stát mezitím financoval opravdu velkolepé podniky - oddlužení Investiční banky, dalších finančních ústavů až po kampeličky, ovšem na knihovnu nadále nemá. Taky je to tady všude vidět, např. místo politiků máme kKocourkovské radní.

Ladislav N. 23.12.2007 16:22

Re: NK ČR

A měla jste v 60. letech doma počítač připojený na Internet? Máte ho dnes? ;-)

vobčan 23.12.2007 16:39

Re: Re: NK ČR

Hergot ;-P Ladislave N., berte taky v potaz, že národní konzervační fondy se udržují i v zemích, kde jsou všestranně mnohem dál než my a určitě nejsou blbí (naopak). Nějaké nápady, které i zazněly (ne od vás) - všechno zdigitalizovat a knihy pak odvézt někde do sběrny papíru - to je už trošku dost barbarství, nemyslíte? Ono by to mohlo být paralelně s tím digitálním formátem, nebýt problémů, o kterých se zmiňuji jinde.

Ladislav N. :-))) 23.12.2007 23:49

Re: Re: Re: NK ČR

Napsal jsem snad, že by se národní konzervační fondy neměly udržovat?

Většina čtenářů však potřebuje rychlý a racionální přístup k informacím. A tím dnes rozhodně není princip půjčování omezeného počtu papírových titulů prezenčně a ještě s pořadníkem. To jsou metody pro badatele - historiky, kteří potřebují archivní dokumenty a příp. i fyzický kontakt s nimi. Ostatní ne. Nepotřebují hmotu papíru, potřebují informace. Aktuální, snadno a rychle dostupné. A taky nikde netvrdím, že zadarmo.

vobčan 24.12.2007 0:26

Re: Re: Re: Re: NK ČR

V tom omezení počtem výtisku to máte pravdu. Kdysi jsem si chtěl vypůjčit nějakou knihu v knihovně a byl jsem snad 40. v pořadí (čekací doba víc jak rok), tak jsem si ji šel koupit. Navrhnul jsem ji sice jako dezideráta (zakoupení dalšího exempláře knihy), to je ale vcelku zdlouhavé. Proto i z tohoto důvodu by bylo půjčování e-knih vhodnější (paralelně se v reálném čase dostane k potřebnému knižnímu „lizu" množství omezené jen technickými možnostmi systému), kdyby ale nebylo to ALE, kvůli kterému jsem proti.

Ladislav N. :-))) 24.12.2007 1:35

Re: Re: Re: Re: Re: NK ČR

Je vám doufám jasné, že když bude nějaká kniha těžko dostupná k půjčení (byť třeba za poplatek), nakonec si ji poptávka po ní a internetová komunita zdigitalizuje sama, zadarmo a k volnému použití bez provize autorovi? ;-P

Knihovna, která není schopna uspokojit poptávku po žádaných publikacích, je veřejnosti ku hov.. .;-) Vidíte tu propastnou díru mezi potřebami veřejnosti a možnostmi knihovny? Jak dlouho si myslíte, že tohle vydrží? Znám celé knihovny aktuální odborné literatury (v angličtině)  volně ke stažení, které si veřejnost (studentská?) vytvořila na netu. Autoři ke své škodě nikde nezveřejnili výzvu k finanční podpoře na konkrétní účet...Rv

vobčan 24.12.2007 2:19

Re: Re: Re: Re: Re: Re: NK ČR

Víte, mám takový problém. Chodím do knihovny, kde si občas půjčuji knihy ZADARMO (roční čtenářský poplatek 100 Kč - nic moc). Mi to připadá hodně podezřelé, že je to zadarmo. V jiné knihovně, kde se půjčují i hudební CDčka, za jejich výpůjčku chtějí 20 Kč. Proč se za půjčení knih neplatí, za CDčka ano?! Když se za něco neplatí, musí to obvykle někdo dotovat. A takové šokiálizimy se mi ani trošku nelíbí, protož to není korektní - ani ekonomicky, ani morálně! Jak už jsem psal jinde, inicioval jsem v minulosti neúspěšně zavedení poplatku za knižní výpůjčku. Vám nepřidá divné, že něco dostáváte zdarma, a prakticky na úkor někoho jiného? To je přeci jasná křečkovina! A není vám podezřelé, že vydatelé musí odevzdávat do vybraných knihoven své knihy zdarma? Tedy vyvlastnění bez náhrady? Mluvíte o potřebách veřejnosti, která dostává službu na úkor vydavatelů. A vydavatelé co? Zajímají někoho jejich potřeby, či přesněji to, že nedobrovolně něco sponzorují.

... a internetová komunita zdigitalizuje sama, zadarmo a k volnému použití bez provize autorovi? - nesnažíte se skrytě něco obhajovat? :-/ Pokud tomu kradení tak nadále bude, je třeba velmi přitvrdit postihy za kradení. Nebo se snad krást může?

Myslím, že i kdyby autoři číslo účtu zveřejnili, tak by si za utržené koupili tak akorát pár žvejk. :-(

EW 24.12.2007 21:50

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NK ČR

Nojo, jenze verejne knihovny. kde se plati jen ctenarsky poplatek, popripade vubec nic, jsou koncepce znama uz od 19. stoleti... jiz tenkrat byla totiz takova idea, ze prosty lid by mel mit pristup ke kniham a vzdelani bez ohledu na stav sve kapsy, tedy kdyz bude mit zajem. Proto i tenkrat, napr. v Britanii,  byly dny s volnym pristupem do muzea.

lm 23.12.2007 13:07

Vobčane, když už do něčeho tak sáhodlouze mluvíš, přečti si alespoň základní dokumenty

Doporučuji www.ndk.cz/koncepce/koncepcetext.pdf , obsahuje oficiální text NK v doméně ndk.cz ( národní digitální knihovna ), autorka Bohdana Stoklasová, zveřejněno na webu 26.6.2007.

Obsahuje všechny dostupné odkazy na platné dokumenty. Závěr, hlavní problém jsou peníze.

vobčan 23.12.2007 13:39

vím o tom možná mnohem víc, než z nějakého dokumetu.

Přečtěte si to pozorně, hlavně to, co je na str. 9: "U nově publikovaných tištěných dokumentů vytvořit podmínky pro jejich odevzdávání pro konzervační účely též v digitální podobě. K dosažení tohoto cíle stejně jako pro zlepšení zpřístupnění digitalizovaných dokumentů prostřednictvím internetu bude nezbytné rozsáhlé jednání s vydavateli a změna legislativního rámce." - tady opravdu nastane velký problém (konfrontujte s bodem 3) mého příspěvku pod vámi), protože to bude vydavatelů vadit. Nemyslete si, že o těchto věcech nevím, už jsem zkoušel o některých problémech jednal i se zástupci knihoven. Z toho bude asi ještě velká právní polízanice - vydatelé se budou bránit. Třeba tím, že přestanou do knihoven knihy odevzdávat. Autoři ani vydavatelé nejsou žádní otroci, aby někde někomu poskytovali něco zadarmo! Už vůbec to, že si lidi můžou půjčit v knihovně zadarmo (nějaký čtenářský roční poplatek v rámci desetikorun je směšný) jakoukoliv knihu, za kterou by museli vysolit několik stovek, by si měli uvědomit jako nějakou výjimečnost. A ne si ještě vymrčovat. Prostě si na tenhle socializmus zvykli jak soudruh Křeček na regulované nájemné, či určité menšiny na socdávky, a přijde jim to nějako automaticky normální. To že vydavatelé i autoři jsou ekonomické jednotky jako každý jiný a taký musí z něčeho žít, už jsem také naznačoval níže.

Při jednání s knihovníky jsem navrhoval, aby byla půjčka knihy zpoplatněna nějakou drobnou částkou 5-10 Kč, a ta šla ve prospěch autora/vydatele. Prý je to neprůchodné! Proboha proč? Kdyby člověk přečetl jednu knihu denně, tak jsou to tři stovky, což je cena jedné večeře pro dva. Ale to je extrém - kdo přečte jednu knížku denně? Takových „knihomolomagorů" (v dobrém slova smyslu) znám opravdu dost málo.

Ještě bych dodal, že ten dokument je jen dokument. Navíc jednostranně orientovaný. Nic víc. Na „svatbu" jsou potřeba vždycky dva, kteří dobrovolně souhlasí.

vobčan 23.12.2007 13:42

Re: vím o tom možná mnohem víc, než z nějakého dokumetu.

má být  "... tři stovky za měsíc..."

Ladislav N. 23.12.2007 14:47

Re: Re: vím o tom možná mnohem víc, než z nějakého dokumetu.

Souhlasím s tím, aby za vypůjčení každého výtisku knihovna účtovala poplatek např. 10 Kč (mohl by být odstupňován podle rozsahu publikace).

Ovšem - za předpokladu, že bude zrušeno "výpalné" pro OSA Nostra, DILIA a podobné vyžírky, kterým se podařilo toto díky lobbingu a demenci části poslanců českého parlamentu prosadit jako daň ve prospěch blíže nedefinovaných autorů s neprůhledným a nekontrolovatelným přerozdělováním poměrně velkých částek, k nimž je navíc státem plátcům účtována DPH+19%.

Ono to totiž vypadá tak, že řada autorů bere peníze "za nic" a řada dalších nedostane vůbec nic.

Není nad zásadu "každý za své". Pokud ji budete prosazovat, určitě získáte širokou podporu!!;-)

vobčan 23.12.2007 15:11

Re: Re: Re: vím o tom možná mnohem víc, než z nějakého dokumetu.

Konečně R^ jste napsal něco, s čím se dá z hlediska autora i vydavatele souhlasit: „Ono to totiž vypadá tak, že řada autorů bere peníze "za nic" a řada dalších nedostane vůbec nic." - to je přesně ono. Já jsem se teď zajímal o tu činnost DILIE (vOSA s tím nemá nic společného) a byl jsem v šoku, jak to (ne)funguje!

Odstupňovat poplatek podle rozsahu publikace by asi taky nebylo košér - typický příklad: vydáte soubor komentovaných zákonných sbírek - to je typ knihy, které „napíšete" za 2-3 týdny včetně korektur a může to být tlustá „bichle". Investice do autorské práce prakticky nulové. Ale jsou knihy, na kterých makáte roky (hodně věcí, o kterých píšete musíte vyzkoušet, změřit, stojí vás to i statisíce atp).

Jak píši jinde - já nejsem proti digitalizaci, jako uživateli mi vyhovuje, ale pro autory/vydavatele představuje velké nebezpečí (viz bod 3 jiného příspěvku). Kdyby lidi nebyli zlodějští parch/anti, tak by takové změny nenesly problémy, ale realita je bohužel jiná. Je to vidět na muzice. A tvrdit, že se mají knihy zlevnit? Tak ať si každý zkusí nechat ty náklady na vydání knihy prokalkulovat, a bude valit bulvy! 8-o

Ladislav N. 23.12.2007 16:21

Re: Re: Re: Re: vím o tom možná mnohem víc, než z nějakého dokumetu.

Muzika je příklad neschopnosti a nenažranosti vydavatelů. Řada muzikantů si CD vydává ve vlastní režii a ještě jsem neslyšel, že by na tom prodělali. Nedávno tuším skupina Radiohead vydala "album volně k šíření" a na zcela dobrovolných příspěvcích posluchačů vybrala tuším kolem 50 mil. USD.

A třeba taková Madonna a řada dalších zase vydělává hlavně na megakoncertech a volné šíření MP3 nahrávek má spíše jako reklamu získávající publikum. Nedávno si Microsoft údajně pochvaloval, že "nelegální" (rozuměj firmou tolerované) šíření OS Windows v Rusku a Číně jí pomáhá k novým obchodům a upevnění podílu na trhu...

Ono je to s tím volným šířením autorských děl totiž mnohem složitější, než černobílé "já tvořím a oni to kradou". ;-)

vobčan 23.12.2007 16:56

Re: Re: Re: Re: Re: vím o tom možná mnohem víc, než z nějakého dokumetu.

Ale přece neočekáváte, že knihu, kde - teď mluvím o el. podobě - jsou desetitisícové, či ještě vyšší náklady, na tvorbu informační grafiky v té knize obsažené, můžete někam vrznou ke stažení třeba za 50 korun. To byste si ekonomicky hodil mašli. U těch knih je to trošku jiné než u té muziky, i když určité podobnosti tam jsou. Pokud natočí hudebník/ci CDčko, a vysolí za studio atp. třeba 100 tisíc, tak by se to mělo vrátit. S těma „rádiovkama" (Radiohead) prý to tak slavné nebylo. Už to údajně stáhli a budou šířit klasickým obchodním modelem.

Ale na druhé straně kdyby se prodávali starší reediční hudební nahrávky, u nových chápu vyšší náklady, za nějakou vhodnou cenu - tak do stovky, tak by si to asi koupilo dost lidí. Ale pořád bude fůra lidí, pro které je moc i 40 korun! Což je dost úlet, protože vzato z technického hlediska má originál mnohem větší předpoklad životnosti než kopie.

U toho SW je to také jiné - tam hrozí poměrně tvrdý postih za nelegální používání, takže se to nakonec radši zlegalizuje.

Ladislav N. :-))) 23.12.2007 23:59

Re: Re: Re: Re: Re: Re: vím o tom možná mnohem víc, než z nějakého dokumetu.

Ono je to spíš tak, že když se někdo naučí doma "zadarmo" pracovat s nějakými programy, tak už je pravděpodobné, že když přijde na věc, nakonec si je i koupí (Win jsou typickým příkladem). Čím méně lidí se s určitými programy naučí pracovat "zadarmo", tím méně se jich potom i prodá. "Ochrana autorských práv" je dvojsečná zbraň a praxe ukazuje, že tvrdý a přísný postup proti běžným (t.j. občasným) uživatelům nakonec poškozuje osoby či firmy, jejichž "práva" jsou takto chráněna. Když budou mít mladí lidé strach stáhnout si a nainstalovat zadarmo "načerno" jakýkoli chráněný program, aby je za to nezavřeli do kriminálu, komu to poslouží?

vobčan 24.12.2007 0:42

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vím o tom možná mnohem víc, než z nějakého dokumetu.

V případě toho SW souhlasím. Borland (výrobce SW builderů) se kdysi explicitně vyjádřil, že ví o tom, že si lidi nelegálně instalují jeho programátorská udělátka, ale že mu to nevadí, protože se na nich stanou závislí (myslel hlavně na začínající programátory), a v profesní praxi pak rychleji zapadnou do problematiky a budou preferovat platformu výrobce, kterou již znají.