25.6.2024 | Svátek má Ivan


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ZW 22.12.2007 6:22

Re: Re: Re: to ZW, digitalizace hned tak nebude!

Já vás přece nenutím, abyste komukoliv poskytoval svá autorská práva zadarmo nebo abyste musel souhlasit s vydáním vašeho díla v digitální podobě. Jen upozorňuji, že nevydáte-li vy, vydá někdo jiný. Nedělejte si o čtenářstvu iluze, jeho přízeň je vrtkavá a o jeho schopnosti rozeznat opravdovou autorskou kvalitu nejlépe svědčí koláče sledovanosti komerčních televizí. Nebude-li si moci čtenář sosnout do e-booku Viewegha, sosne si tam neznámého Vopičku. A možná zjistí, že se ten Vopička dá číst skoro stejně jako Viewegh. Nebo - ó hrůzo hrůzoucí - dokonce shledá, že ten Vopička je lepší. Řekl bych, že je v bytostném zájmu samotného Viewegha nepustit Vopičku k lizu a obsadit nové bojiště dříve, než čtenář zjistí, že autorů schopných psát je mnohem více než těch, kteří se dnes vydávají.

vobčan 22.12.2007 6:49

Re: Re: Re: Re: to ZW, digitalizace hned tak nebude!

Již se třesu nedočkavostí na ten konkurenční boj, ale digitálně nevydám, a nevydám, a nevydám. ;-D  Nechejte ten distribuční model na mně. Pokud mě konkurence převálcuje, moje blbost, ne? ;-P

Ale hlavně jde o to, že pokud mám jako vydavatel nabídkovou povinnost vůči knihovnám (určitým dokonce zdarma - tedy vyvlastnění bez náhrady - zcela v rozporu s ústavou), tak budu proti, aby ty knihy byly knihovnou v té podobě půjčovány (důvody opakovat nebudu) nebo vůbec digitalizovány, a nějaká digitální konkurence je mi šumafuk.

Ještě důležitá poznámka - aby bylo vůbec možné knihy v knihovně digitalizovat, musela by na to být patřičná legislativa. A to si tedy na ni počkejte, a ev. pozorujte, co se bude kolem toho dít. 8-o

ZW 22.12.2007 12:51

Re: Re: Re: Re: Re: to ZW, digitalizace hned tak nebude!

Nebojte se, distribuční model nechám na vás - pokud mi nebudete bránit, abych se i já rozhodl po svém.

vobčan 23.12.2007 16:22

Re: Re: Re: Re: Re: Re: to ZW, digitalizace hned tak nebude!

V žádném případě vám nebudu bránit ve svobodném R^ rozhodnutí - o tom je tržní ekonomika. :-) Pokud to ovšem nebude rozhodnutí ukrást... Rv:-/

Ladislav N. 22.12.2007 14:33

Re: digitálně nevydám, a nevydám, a nevydám.

"...Protože by se ty knihy nekupovaly, ale šířili a šířili - vždyť je to tak snadné. " ;-D

Jestli máte tyhle problémy s češtinou, tak nevím, nevím, nevím... ;-P

Potíž je v tom, že pokud dílo opravdu stojí za přečtení a šíření, dřív nebo později si je někdo zdigitalizuje pro sebe a kamarády a kopie vyletí po Internetu raz-dva. Pokud u místa ke stažení či přímo v digitální kopii nebude číslo účtu, na které lze autorovi poskytnout finanční příspěvek , přijde zkrátka. Pokud autor dopředu s příspěvkem počítá a účet zveřejní, bude na tom možná lépe, než šířením tiskem a papírem, kde většinu ceny pohltí výrobní náklady hmotné kopie a marže obchodníků - což omezuje počet zákazníků ochotných knihu koupit.

Tím, že autoři a jejich organizace typu DILIA či OSA Nostra (vybírající m.j. "výpalné" - poplatky z datových médií paušálně od všech občanů bez ohledu na způsob užití nosiče, čímž podstatnou část kupců nestydatě okrádají) nedovolí knihovnám digitalizaci díla, uškodí v konečném důsledku sami sobě.

Dobře vám tak!! ;-)

vobčan 23.12.2007 16:07

Re: Re: digitálně nevydám, a nevydám, a nevydám.

Ale no tak L. N - jste se nikdy nespletl, bo co?! Podívejte se kolik bylo hodin! 8-o

Já žádné výpalné nevybírám a ani z něj ni nemám, tak mě laskavě nikam neházejte, jóóó?! ;-P

lm 22.12.2007 10:44

Re: to ZW, digitalizace hned tak nebude!

No oni Ti autoři budou brzo rádi, že je chce někdo alespoň na internetu v digitální podobě a možná, že zadarmo. Jak to dopadlo s hudbou na CD a filmy na DVD.

ZW 22.12.2007 4:50

Re: autor článku scholasticky mudruje!!! (1.část)

Ještě k těm "podmínkám dlouhodobé archivace": Opakované kopírování nepoužívají jen nějací  sosači, zcela běžně ho aplikují například seriózní genové banky nebo archivy mikroorganismů. Jde jen o pouhý úhel pohledu. Zmáčknout jednou za deset let čudlík, abych informace z diskového pole A překopíroval na pole B, není zas tak velký problém. A pokud ano, dá se naprogramovat i to zmáčknutí čudlíku.

Navíc nikdo nechce ty knihy vyhodit. Akorát že nebudou pěkně srovnané v zaprášených policích, ale budou si trvale hovět v uzavřených chráněných a klimatizovaných kontejnerech.

šakal 22.12.2007 1:51

Děte do hajzlu, autore, a zůstaňte tam!...

...Digitalizace kompletních fondů je mnohem nákladnější než stavba Národní knihovny. Vzhledem k technickejm a finančnim možnostem potrvá zdigitalizovat existující národní literatury několik desítek let. A někerý knížky nepude digitalizovat kůlivá autorskejm právum a nebo mimořádný grafický hodnotě vubec - ofsetový celobarevný monografie o umění nepatří na monitor počítače!

Různý rozumprdove se porád vohánej tim: "co ve světě...", "jaký sou trendy..." a "gde zavostáváme". Zajímavý je, že nigdo z nich nekafrá, dyš se ve světě staví nový národní knihovny. Nééé...to jen my sme blbý! Fšude jinde sou chytrý, "dostali se na výši doby" a znaj tudlenctu...DIGITALIZACI!  ;-P  :-/  ;-D

vobčan 22.12.2007 2:52

Re: Děte do hajzlu, autore, a zůstaňte tam!...

Máte můj souhlas R^, obzvláště s posledním odstavcem!  I tam, kde jsou obecně i technicky mnohem dál než my, se konzervační fond udržuje. A jak píšete, nikomu to nepřipadá nepatřičné. Mně knihovna v hodnotě 2 až 3 kilometrů dálnice, jedné třetiny prohrané standardní arbitráže (např. Nova) či nějakého "tunelu" (nikoliv dálničního ;-)), zlomek ceny megalomanické olympiády atp., za to stojí.

Ladislav N. 22.12.2007 14:48

Re: Re: Děte do hajzlu....

Tak si ji postavte za své, pracháči!!;-P A můžou tam bejt jenom vaše "autorská díla" a žádná jiná... Budete mít "knihopol"... ;-D

vobčan 23.12.2007 16:32

Re: Re: Re: Děte do hajzlu....

Jóó, oni jsou holt v tym světě asi úplně blbí! Naštěstí.... ! ;-P

Mimochodem, já nepotřebuji aby má díla byla v jakékoliv knihovně. Já to dokonce výrazně nechci!!! Já je tam ale MUSÍM dát ze zákona a grátis (do vybraných). Jinak bych se na to vyflazl. Ostatně jsem se na to už i vyflajzl, ale je to naštěstí promlčené (hrozí pokuta až 50.000 Kč).

Kde je vaše pověstná pravicovost při vědomí, že vydavatelé jsou vyvlastňováni bez náhrady Rv - musí určitým knihovnám poskytovat výtisky zdarma. Jak to se slučuje s vaším světonázorem? :-P

derik 22.12.2007 4:54

Pri vsi ucte, ted jste napsal dost velkou pitomost.

Prakticky vsechny soucasne publikace se pripravuji v digitalni podobe, takze jejich archivace (povinnost dana zakonem) je nejjednodussi a nejmene nakladna v digitalni podobe. A digitalizace starsich knih trvajici desitky let? To velmi moc prehanite, a navic je to stejne potreba. A archivovat celobarevne monografie na papire, kdyz byly pripravovany digitalne, a z digitalni podoby se daji znovu vytisknout ve stejne kvalite i za desitky let? To si delate legraci?

vobčan 22.12.2007 5:21

Re: Pri vsi ucte, ted jste napsal dost velkou pitomost.

Ano, většina současných knih se láme elektronicky (ale výjimky znám - fotocesta), o tom není pochyb. Ale to je tak všechno. Na naprostém omylu jste ale v tom, že má „někdo" (tedy v tomto případě vydavatel) povinnost archivovat tu digitální podobu knihy (obvykle PostScript, či dnes více používaný PDF formát). Jakmile ji vytiskne, může klidně to CDčko (ev. jiné médium) s tímto souborem třeba demonstrativně spálit či rozšlapat (samozřejmě to asi neudělá). Je to jeho duševní majetek a nespadá pod archivní zákon. Takže co tím chtěl básník říci? Nějaké plácnutí do diskuzní kaluže? 8-o

P.S. Tvar dat, který se používá k tisku (PS, PDF) není vhodný jako e-kniha, protože obsahuje ořezové značky aj. prvky, které do konečné podoby knihy nepatří.

Ladislav N. 22.12.2007 14:51

Re: Re: Pri vsi ucte...

Formátů k distribuci knih je řada (a jistě jich mnoho neznám). Bez obav, tohle je jenom technický detail...

Ladislav N. 22.12.2007 14:43

Re: Děte do hajzlu, autore, a zůstaňte tam!...

Vony se ty národní knihovny nestavěj jako samoúčelné chobotnice...  Jestli zrovínka v tomhle nebude háček? ;-)

Sam 22.12.2007 1:32

Konečně rozumný názor

Položil si někdo otázku k čemu bude pražská knihovna za 2 miliardy třba Brňákům nebo Ostravakům?

Pokud chceme uchovat miliony vzácných svazků postavme běžnou, vhodně klimatizovanou budovu na nějakém levném pozemku daleko od Prahy.

Pokud chceme zvýšit vzdělanost občanů digitalizujme knižní fond a dejme k němu přístup z inetu.

Pokud chceme přístup k němu měli i počítačově negramotní, připojme na inet i nejzapadlejší knihovnu a vyškolme knihovníky aby jim mohli poradit.

Stavbou téhle magalomanie většina zvídavých stejně utře nos a na své si přijdou především stavební mafie.

vobčan 22.12.2007 3:39

Milý Same!

Vy patrně do knihovny ani v Brně, ani v Ostravě moc nechodíte, co? Řekl bych že vůbec. Např. v Brně je knihovna se statutem tzv. povinného výtisku, takže by tam měly být skoro všechny (novější určitě) vydané knihy k dispozici stejně, jako v NK. NK má u každé knihy výtisk 2x - jeden konzervuje (jakási forma zálohy), druhý půjčuje. Navíc existují meziknihovní výpůjčky. Ale to lidé kteří do knihoven chodí znají.

A k té klimatizované budově - myslím si, že na chobotnici není drahá ta stavba, ale hlavně to vybavení expedičním systémem aj.. Stavba je klasický betonový skelet potažený plášťovým „stanem". Takže ona by ta betonová skladištná kostka možná vůbec nebyl nijak výrazně levnější.

A na digitalizaci a následný přístup po netu zapomeňte, to by byla ekonomická smrt autorů i vydavatelů. A ti by se samozřejmě bránili. Jedině snad hodně stará díla (70 let po smrti autora) - ale ty se zas tak moc nepůjčují. Na digitalizaci se zkrátka příliš mnoho krade. Digitální, lehce kopírovatelná a šířitelná forma svádí k té nesnesitelné lehkosti kradení.

A stavební mafie si na své přijdou spíše na těch olympiádách, čutálistických stadionech apod.

ZW 22.12.2007 4:29

Re: Milý Same!

Digitalizaci se neubráníme, stejně jako se jí neubránili producenti hudeby a filmů. Až bude vyvinuta první použitelná e-kniha (dostatečně levná a s kvalitou zobrazení pro čtení minimálně na stejné úrovni jako dnešní papír - a to si pište, že k tomu dojde nanejvýš do 10 až 15 let), přestane být o papírové knihy zájem. Budete-li jako autor trvat na tom, že vaše dílo musí vyjít jen v papírové podobě, nakladatel se vám vysměje.

vobčan 22.12.2007 5:08

Re: Re: Milý Same! Zapomeňte!

Nedělejte si iluze. Levná čtečka tu sice bude díky e-inku („elektronický inkoust"), e-papíru, apod. technologiím velmi brzy, ale nebudou do ní knihy. Žádný rozumný autor ani vydavatel to nepřipustí a takové knihy nevydá. Takže si počtete povětšinou nějaké ty klasiky - ale to někdy neuškodí, jsou tam mnohdy morálně poučné situace. ;-) S hudbou a filmem bych to nesrovnával, tam to e-médium je jaksi nativní (LP deska a pásek/kazeta je také e-medium, jen analogové), u knihy nikoliv, tam je nativní papír.

O to, že by přestal být o papírové knihy zájem, strach nemám, znám knihkupce, takže od nich vím, že počet prodaných i vydaných knih stále rok od roku stoupá. Zkuste na chvíli přeřadit mozek z neutrálu na nějaký vyšší rychlostní stupeň a domyslete to vydání e-knihy - pár lidí to koupí, rozkopírují, šoupnu na net atp. A vydavatel, pokud nezkrachuje, už nikdy nic v e-podobě radši nevydá. Pro ostatní to bude poučení a výstraha. Toto právě zachová většinově a na dlouhou dobu klasickou knihu - trh totiž funguje recipročně - co se nevyplatí, nedělám. Vydavatelé nejdou charita! Vydavatelé i autoři by takto velmi rychle skončili. Ono šířit e-knihu s pár desítkami kilobajtů je ještě mnohem mnohem snazší, než u té hudby či filmů. Takže opakuji: Z a p o m ě ň t e !

Určitou možností by snad byly nějaké e-knihy s vázanou reklamou (ta by je financovala), ale takový model ještě v této oblasti neexistuje, a nemyslím, že by byl všeobecně účinný a široce použitelný.

ZW 22.12.2007 5:57

Re: Re: Re: Milý Same! Zapomeňte!

Možná žijete v iluzi, že existuje jen omezená skupina autorů a vydavatelů, tedy jakýsi publikační kartel, bez kterého si čtenáři ani neškrtnou. Věřte, že škrtnou. Až si bude zákazník moci vybrat mezi (dejme tomu) atlasem hub v e-booku od méně známého autora za stovku a papírovým atlasem od známého autora za pět stovek, nebude váhat. Malý (pro mnohé čtenáře nepostřehnutelný) rozdíl v autorské kvalitě bude vyvážen obrovským rozdílem cenovým, takže známý autor utře ústa. A bude je utírat tak dlouho, až se stane autorem docela neznámým nebo až konečně svolí k vydání v digitální podobě. První zrnko pak spustí lavinu, kterou už nikdo nezastaví. Tiskáren bude čím dál méně (a jejich práce bude čím dál dražší), výroba e-booků bude čím dál levnější. Celou basu slivovice sázím na to, že v takovém roce 2050 budou papírové knihy jen drahou luxusní kuriozitou pro pár nadšených bibliofilů. (Nedělejte si chutě, tou dobou už budu pod drnem.)

vobčan 22.12.2007 6:32

to: ZW

Jasně, doporučil bych to podpořit akcí - hledáme nové Vieweghy, anebo - každý sám sobě Vieweghem. ;-D S váma je ale lekrace... i tak pozdě v noci/či brzy po ránu. ;-P

No když to vezmeme kolem a kolem, on vlastně ten Viewegh má takový určitý literární monopol (o kartelu bych zde nemluvil, to je nesmysl na entou). Ale pochybuji, že pokud na toho Viewegha podáte podnět k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, že se tím bude vážně zabývat a nepošle vás obratem do Bohnic, Kroměříže, Opavy atp. ;-P

To co popisujete v případě toho atlasu hub tak klidně může být, ale třeba v jiných případech zkrátka čtenář jinou možnost nemá - to jaksi vyplývá z podstaty věci. Viewegh je zkrátka jen jeden. Toho M.W. jsem zde použil jen pro příklad, jeho literatura mě až tak nebere. Stačila jedna kniha a dost. Ale jinak lid ho asi hodně kupuje, a to i v té odporně archaické papírové podobě. ;-)

V roce 2050 tady už možná taky asi nebudu, tak navrhuji 2020 (jde i o tu digitalizaci knihovnách a půjčování knih v e-podobě), ale kdyby se vše neodehrávalo tak, jak si myslíte, tak si na tuto diskuzi vzpomeňte. Podotýkám že netvrdím, že nějaké e-knihy nebudou! První zárodky jsou různé ty právnické systémy a slovníky na CD, encyklopedie atp. Ale bude to poměrně jasně vymezený okruh. Zbytek bude nadále vonět/smrdět (jak kdy - dle použité barvy) tiskárnou. Pochopil jste? Basu slivovice archivujte, podle vás asi nejlépe digitálně, abych ji, v případě že vyhraji, mohl nasávat dálkově před ADSL, možná už i něco rychlejšího. :-P

krmič 22.12.2007 13:04

Re: to: ZW

Kdo je to ten Viewegh?

Ladislav N. 22.12.2007 14:57

Re: Re: to: ZW

Jakýsi pisálek z Prahy...  Prý ho lidi kupujou, ale  nikomu se to nevyplatí  zdigitalizovat... ;-P

vobčan 23.12.2007 16:41

Re: Re: Re: to: ZW

... srandisto! ;-P

ZW 22.12.2007 13:09

Re: to: ZW

Vieweghův úspěch je z převážné většiny založen na veřejném povědomí. Sejde z očí, sejde z mysli. Nežijeme ve starověku, kdy se díla šířila u ohňů díky báječným podáním starců (což je ovšem také nepřípustné porušování autorských práv).

Na rok 2020 se nesázím, to je pouhých 13 let. Na rok 2050 klidně. Slivovici budete mít připravenou u nás ve sklepě, přihlaste se o ni u mé dcery. Možná už tou dobou bude vyřešena teleportace, takže ji budete mít během zlomku sekundy v originální podobě na stole. Ale vy si pro ni jistě přijdete pěkně po staru - pěšky a s režnou mošničkou na rameni, protože takové zrůdné novoty jako auto jistě ze zásady odmítáte.

HonzaV 22.12.2007 13:21

Re: Re: Re: Re: Milý Same! Zapomeňte!

Neřekl bych; třeba zrovna knihu typicky dost šířenou jako PDF (Dostálek, Kabelová: Velký průvodce protokoly TCP/IP a systémem DNS) jsem si schválně koupil jako výtisk: záložky, poznámky tužkou, čtení v posteli, v dopravní zácpě... na to je papír skvělý - a těch pěti stovek mi líto nebylo.

Někdo tu zmínil mapy: kdesi jsem na adresu GPS navigací slyšel, že svěřit život dvěma tužkovým baterkám je naprostá šílenost ;-)...

... zkrátka papír budoucnost má, samozřejmě knížka o 300 stránkách nebude stát 26 Kčs, jako v r. 1984, holt svět se mění. Ale jen navenek, některé základní věci zůstávají.

ZW 23.12.2007 3:47

Re: Re: Re: Re: Re: Milý Same! Zapomeňte!

Záložky, poznámky tužkou, čtení v posteli... To všechno by měl e-book budoucnosti bez problémů zvládnout také. Představuji si ho jako tenkou desku formátu (dejme tomu) A4 se dvěma miniaturními zdířkami pro konektory (data, napájení) a jedním minitlačítkem pro zapnutí. Vše ostatní zajistí dotykový displej, pomocí kterého budete moci nejen listovat (a používat obsah, rejstřík, záložky...), ale také třeba psát poznámky, zvýrazňovat a bůhvíco ještě. Rozlišení displeje musí být samozřejmě stejně kvalitní jako u běžného tisku, tedy na samé hranici rozlišitelnosti lidského oka. Tedy žádných 72 nebo 96 dpi, ale minimálně 300, raději však 600 dpi. Jistě nebude problém do takových e-publikací zařadit i interaktivní animace, filmy a bůhvíco ještě. Představte si třeba takovou encyklopedii filmu nikoliv s pouhými fotografiemi, ale rovnou s ukázkami. Vám by se nelíbila? Cena e-booku by samozřejmě měla být dostatečně nízká (řádově stovky, nanejvýš několik jeden či dva tisíce) a vlastní publikace by měly být k mání za zlomek ceny papírových (odpovídající dnešnímu podílu honorářů autora, ilustrátora a grafika na ceně). Když k tomu přidáme hlasový vstup, získáme záznamník pro psaní vlastních textů.

Že se to dnes zdá nereálné? Podívejte se na typické počítače roku 1990 a porovnejte je s dnešními. Ani ten největší optimista si tehdy nedokázal představit to, co má dnes každý doma. Myslíte, že v příštích 20 letech se vývoj zastaví?

STK 22.12.2007 0:55

Jak dlouho

vydrží papírová kniha? Jak dlouho vydrží mikrofiš? A jak dlouho CD? Podle mých údajů 1000 let, 200 let a - možná 50 let. Čili po 25 létech se budou digitalizovaná data opět přepisovat na nové médium, které nejspíš ještě nebylo ani vynalezeno. A to je vzhledem k obrovskému množství dat docela problém.

Vím o čem mluvím. Právě v těchto měsících řeším tentýž problém se zvukovým a obrazovým archivem jedné střední kulturní instituce. Problém je stejný i když co do množství dat nesrovnaleně menší. Ale přepisovalo se z gramodesek na studiové pásky, z pásků na DAT a nyní opět budeme přepisovat na dlouhoživotní DVD.

Nebylo lépe kamenným deskám, které tu bez většího poškození trvají celá tisíciletí?

I když: Zápisy egyptských správců o počtu kameníků na stavbě pyramidy a jejich stravování už zajímají jen málokoho. Snad pár egyptologů.

Sam 22.12.2007 1:20

Re: Jak dlouho

Tak Vy přepisujete data z DAT na DVD? A proč? Co s nima pak budete dělat? A kde je budete skladovat? Nebylo by lepší nasypat ty data na nějaké bezpečné diskové pole? Pro sichr třeba ještě s nezávislou zálohou?

Ach jo. Takovýhle ouřady si platím ze svých daní... :-/