25.6.2024 | Svátek má Ivan


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ladislav N. 22.12.2007 11:46

Re: Re: Re: Re: Re: Radeji dat miliony na digitalizaci nez milardy na budovu

Nikdo nebrání těm, kdo chtějí šířit svá díla klasickou cestou (jako luxusní zboží), aby tak činili. ;-)

vobčan 23.12.2007 14:40

Re: Re: Re: Re: Re: Radeji dat miliony na digitalizaci nez milardy na budovu

Od Jiráska jsem měl (vzala je povodeň z jedné ze tří „depozitních" knihoven - domů se mi to všechno nevlezlo) minimálně pět děl, a kupodivu jsem je dokonce i četl, ale mohl to pravda trošku komprimovat - je to dlouhé jak „cesta do Prešova". A navíc jsem ho zde nijak neodsuzoval, pouze jsem ho použil jako archetyp díla, ne které se již nevztahují autorská práva - prostě mě napadl jako první. Nic víc, nic míň. Nedomýšlejte věci tam, kde nejsou! 8-o Kapiš?

Jirásek (a nejen on)  jako již nechráněné dílo na internetu bude, v tom buďte bez obav. Ohledně toho, jestli někde moje díla budou či nebudou jsem velmi pragmatický - mně ke spokojenosti stačí, když dostanu zaplaceno takovou cenu jakou požaduji - teda standardní tržní vztah. Ani nemám potřebu si dělat nějaký piedestal tím, že by mi dělalo dobře, že mé knihy jsou v NK, univerzitních aj. knihovnách (ale ze zákona je tam musím zadara dávat) - v tomto ohledu žiji tady a teď. A čtenáři byli zatím vždy spokojeni jak s cenou, tak i s obsahem (jsou zpětné vazby), a to mi stačí. :-)

Láďa 22.12.2007 6:41

Re: Re: Re: Radeji dat miliony na digitalizaci nez milardy na budovu

Hudební a filmoví vydavatelé taky nesouhlasili, prodávali jedno DVD za tisícovku, CD za 500 s pár hity doplněnými balastem. A kde jsme dneska - hudba se (kromě ČR, jak jinak) kupuje přes iTunes po jednotlivých skladbách typicky za jeden dolar, filmová DVD se prodávají za 40 korun jako přílohy novin. A bude hůř (teda pro tradiční vydavatele, ne pro posluchače a diváky). Skončily cívkové a pak i kazetové magnetofony, skončila vinylová LP, teď končí videokazety, ani papír nebude vládnout věčně.

vobčan 22.12.2007 7:01

Re: Re: Re: Re: Radeji dat miliony na digitalizaci nez milardy na budovu

Papír, ten bude vládnout a vládnout... to je nezmááár! ;-D

Pozn.: LP neskončila, naopak zase narůstá prodej. To jsou paradoxy, co? 8-o

Ladislav N. 22.12.2007 11:48

Re: Re: Re: Re: Re: Radeji dat miliony na digitalizaci nez milardy na budovu

Kolik promile mají vinyly (gramodesky) na trhu? ;-)

vobčan 23.12.2007 15:58

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Radeji dat miliony na digitalizaci nez milardy na budovu

... vím že málo, ale nezanikly a náklady se postupně zvyšují. I ty gramce se furt vyrábí. To bylo jen tak na okraj. ;-)

vobčan 22.12.2007 6:51

Re: Re: Re: Radeji dat miliony na digitalizaci nez milardy na budovu

Ještě jsem mohl mírně jízlivě podotknout, že já osobně se zase naopak klidně obejdu bez nějakého honzaka. Zatím jsem se vždycky obešel. ;-)

honzak 22.12.2007 10:21

Re: Re: Re: Re: Radeji dat miliony na digitalizaci nez milardy na budovu

to ti chválím! Sice občas ZDARMA používáš výsledky mé práce, ale já jsem zaplaceno dostal a nejsa spasitelem světe, neprotestuju. I já se bez tebe v pohodě obejdu, mně by chyběl např. Stephen Leacock a prof. Parkinsson. Otázka závěrem - nejsi "osobnost" podepsaná pod výzvou k neplacení poplatků u lékaře? Zvonku to tak vyzerá!

vobčan 22.12.2007 11:13

Re: Re: Re: Re: Re: Radeji dat miliony na digitalizaci nez milardy na budovu

No to bych rád věděl, jaké výsledky TVÉ (když už jsme spolu pásli ty literární husy a tykáme si!) práce já zadarmo používám. Nějak si nejsem vědom, že bych někde něco dostával zadarmo. Vše musím „lepit", a připadá mi to takto naprosto v pořádku. Jestli jsi třeba policajt (ouřada, atp.), a budeš mi tady tvrdit, že mě zadarmo v noci chráníš (alt. jiná činnost), když já (ne)spím, tak s podobnýma argumentama běž někde do Rudého koutku! (Y)

„...podepsaná pod výzvou k neplacení poplatků u lékaře?"-  to ty mi spíš připadáš jako takový bolševiček, co piedestáluje Křečka a regulaci nájemného, chtěl by vše zadarmo atp. A ještě si sosat grátis e-knížky z knihovny! Platit za půjčenou knihu z knihovny nějaký drobný obolus tak 5-10 Kč, to by asi tvé socialistické plíce nevydýchaly, co? Proč, když můžeme požadovat (hlavně po jiných) komunizmus, že jo! Tfujtajxl! Rv

Ladislav N. 22.12.2007 11:54

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Radeji dat miliony na digitalizaci nez milardy na budovu

Ale pozor, tady nejde o to, jak neplatit vůbec nic, ale o to, jak se rychle dostat k požadovanému, nemuset nikam chodit, ztrácet čas a čekat fronty, a za rychle získaný dokument či knihu zaplatit obratem nepříliš vysoký poplatek, který je zlomkem ceny knihy tištěné a zlomkem nákladů ztraceného času a ceny dopravy kamsi do knihovny, o dalších rizicích (chřipkové epidemie a šíření například) nemluvě.

derik 22.12.2007 5:34

Soucasnost vs. budousnost

USA 2007. Vedecke knihovny odebiraji znacnou cast casopisu pouze v digitalni podobe. Amazon masivne digitalizuje knihy pro Kindle, ktery umoznuje  bezplatne prohlizeni novinek a nahrani si cele knihy kdekoliv a kdykoliv bez potreby pocitace. Kindle je pro velky zajem vyprodany a neda se k Vanocum uz sehnat.

Cesko 2027. Na rampe z prvniho poschodi prave otevrene knihovny to dnes trochu klouze a tak si starsi pan musi davat pozor kdyz jde dolu. Vzal si celodenni dovolenou a zaplatil drahy listek do Prahy. Skoda ze tu "jeho" knihu mel pujcenou nekdo jiny. Ale svet nam to pry zavidi a chodi se na nas divat.

vobčan 22.12.2007 5:39

Re: Soucasnost vs. budousnost

1) asi se v té Americe míň krade, tak si tam tu digitalizaci lajsnou. V české kotlině s "jánošíkovským" Rv a bolševickým (Y) morálním odkazem je to nereálné a bylo by to ekonomickou sebevraždou (znám některé vydavatele a mluvíme o tom).

2) u novinek jsou pouze ukázky, pokud se nemýlím.

magnas 22.12.2007 23:17

Re: Re: Soucasnost vs. budousnost

no co se tech vydavatelu tyka, tak tady je ten vtip, ze ti by byli de facto zbytecni. kdyz si neco vydam a prosadim si, aby za to stahovani lidi neco zaplatili (kdyz uz budu zoufaly, tak si na stranku s mymi pracemi nahazu reklamy) a je to.

Jenomze vydavatele se boji hlavne toho, ze si autori a to nejen literarni, uvedomi, ze je vlastne v dobe internetu nepotrebujou.

vobčan 23.12.2007 16:01

Re: Re: Re: Soucasnost vs. budousnost

Já razím cestu přímého prodeje = autor je zároveň vydavatel i distributor. Odstranit mezičlánky. Ale digitální formu distribuce vnímám jako ekonomicky nebezpečnou. Jóoo dyby byli lidi poctiví... :-/

Ladislav N. 22.12.2007 11:59

Re: Soucasnost vs. budousnost

"USA 2007. Vedecke knihovny odebiraji znacnou cast casopisu pouze v digitalni podobe. ..."

A o tom to je... ;-)R^

honzak 22.12.2007 5:03

digitální verze

knih je fenomén, kterému se lidstvo nevyhne. Jakkoliv bude primární převod A/D obtížný a drahý. Následné převody na nová paměťová média budou proti tomu procházkou růžovým sadem, neb to bude technická rutina.

Stavět ve 21. století superdrahý barák, který je navíc díky své podobě jablkem sváru, považuji za naprostý nesmysl. Snaha o privatizaci Klementina z celé akce čouhá jako sláma z bot. Ódy na papírové knihy jsou jen jedním z mediálních zastíracích tanečků.

vobčan 22.12.2007 5:26

Re: digitální verze

Věřte, že ještě dlóóóuho se bude muset lidstvo tej digitálizaci vyhnout! (viz mé příspěvky zde jinde) Vo co? ;-P

honzak 22.12.2007 6:10

Re: Re: digitální verze

lidstvo ,možná. Ale rozumní lidé ne.

stavař 22.12.2007 8:15

Re: digitální verze

mně osobně (odmyslím-li si nevhodné prostředí letenské pláně) na navržené knihovně vadí její tvar, který bude zdrojem spousty mrtvého obestavěného prostoru. Pro názornost je to podobné snaze vestavět do koule krychli. Můj známý provedl na své předválečné vile střešní vestavbu a aby vzniklý mrtvý prostor využil, leze asi do třetiny "obytné plochy" po kolenou.

stavař 22.12.2007 9:54

Re: Re: digitální verze

když to tak po sobě čtu, musím ještě dodat, že tato vestavba byla vynucena okolností, že to již jinak nešlo udělat. Kdyby toto patro navíc projektoval předem, určitě by ho nenavrhl s tolika mrtvými prostory. Dojem o obrovské spoustě mrtvého obestavěného prostoru jsem získal při prohlédnutí řezu navrženou knihovnou - čím blíže k základně, tím exponenciálně narůstá. Zajímalo by mne, co se tam hodlá nacpat.

vobčan 22.12.2007 2:38

autor článku scholasticky mudruje!!! (1.část)

Autor je docela dost mimo:

1) Národní konzervační fond se vede v každé civilizované zemi (má to svou filozofii). A proč se udržuje (přes možnost digitalizace) ve své nativní podobě už jsem zde v minulosti též popisoval. A ještě dodávám - kniha je určitý artefakt, zcela jiných „rozměrů" než unifikované DVDčko (ev. jiný "kotouček"), streamer či RAID diskové pole. Navíc neexistují žádné archivní formáty médií schopné splnit podmínky dlouhodobé archivace. Nějaké periodické přepalování, jak to někteří navrhují je nesmysl, který se neslučuje s archivními principy. To si tak může dovolit nějaký sosač filmů či MP3 hudby pro svou domácí potřebu, ale nikoliv seriózní praxe!

2) Autor píše o tom, jestli NK nepřistoupí k masové digitalizaci knihovních fondů, nevyřeší nic. Ale vůbec se neptá, jestli by na tu digitalizaci přistoupili autoři a vydavatelé! Dovolím si odpovědět za podstatnou část z nich (s některými se znám) - nesouhlasili! Proč, to už jsem zde podrobně popisoval v nějaké dřívější diskuzi na téma "chobotnicová" knihovna (mně se líbí R^V). Takže autore, na nějakou digitalizaci zapomeňte! Jediné co by bylo možné digitalizovat bez autorského souhlasu by byly knihy, jejichž autor zemřel před více než 70 léty. Ale ty se zas až tak moc nepůjčují. Jako autor (zatím :-)) žijící jsem zcela proti, a pokud by se něco takového mělo odehrát, tak obratem verbuji autory/vydavatele k hromadné stížnosti na ČR k Evropskému soudu pro lidská práva.

3) O možnosti právně korektně digitalizovat zahraniční knihy bych uvažoval ještě méně - z toho by mohla být opravdu velká mezinárodněprávní polízanice a ztráta renomé ČR!

vobčan 22.12.2007 2:40

autor článku scholasticky mudruje!!! (2.část)

A o tom, že NK by nemusela odcházet z Klementina se vzhledem k jeho stavu a prostorovým možnostem (i do budoucna) nedá vůbec uvažovat. Je to tam místy dost děsné a těsné. Autor, jakožto jediný osvícený, všechny obvinil z pozice mimo mísu, ale sám je zřejmě mimo cokoliv reálného. Jen hereticky blábolí! Rv

Abonent 22.12.2007 2:48

Re: autor článku scholasticky mudruje!!! (2.část)

Milý vobčane, autor výše uvedeného článku zjevně nepotřebuje knihy ni tištěné ni digitalizované, neboť si nebyl schopen najít relevantní (digitalizované) informace.

Pravděpodobně jde pouze o poslední formát Antiblobisty 2.0.

Ostatně soudím, že Kaplického Národní knihovna musí být postavena.

vobčan 22.12.2007 2:56

to: Abonent

Dycky ňa potěší, dyž sá najdě náký rozumný člověk. R^>-:-)

Ladislav N. 22.12.2007 12:02

Re: to: Abonent

Teď už jde jenom o to, definovat rozum. ;-P

Abonent 22.12.2007 18:42

Pro Ladislava N. : Snažná žádost

Ano prosím, definovat rozum, to je, oč tu běží.

Buďte tedy tak laskav, ó Moudrý, a definici zde vyjevte řečí vázanou i vzletnou, leč takovou, by i prosťák jak já v myšlení pomalý Vaší řeči umné porozuměti mohl.

A nešetřte mne, mne i jiné slepé podpůrce Kaplického-emigranta, by se v plné nahotě ukázala naše slabost myšlénková.

Jsem člověk prostý, leč poctivý, svoji prohru přiznati dovedu. Tak čekám na Slovo Moudrého Ladislava N., jež mne sice srazit může z třpytného trůnu pýchy, leč v posledku i lid i mne svou skvělostí obohatí.

Čekám.

ZW 22.12.2007 4:04

Re: autor článku scholasticky mudruje!!! (1.část)

Že ještě v tomto půlstoletí bude drtivá většina informací distribuována a uchovávána v digitální (či dokonce ještě nějaké modernější) podobě, o tom nemůže být pochyb. Stejně tak je více než pravděpodobné, že paleontolog roku 2050 nebude potřebovat  Barrandův atlas zkamenělin v papírové podobě, bude-li k dispozici podoba digitální. Netvrdím, že je nutné ten atlas (ba ani "Honzíkovu cestu") po digitalizaci házet do stoupy. Ale určitě nebude muset být fyzicky dostupný veřejnosti tak jako dnes. Klidně tedy mohu souhlasit s vybudováním depozitáře kdesi na okraji Prahy, kde budou knihy dokonale zakonzervovány pro budoucí generace jako doklad přenosu informací od počátků písemnictví do první poloviny 21. století. Není však nejmenší důvod tyto knihy skladovat v centru hlavního města - ani v Klementinu, ani na Letné. Těch pár desítek badatelů, kteří se v budoucnu budou speciálně zabývat papírovými nosiči, si cestu na okraj Prahy najde, a pro nás ostatní bude "skladiště papírových knih" v budoucnu zcela zbytečné. Nedá se nic dělat, dnešní knihovny jako "centra vzdělanosti" nemají budoucnost. Na těch 20, nanejvýš 30 let, kdy ještě knihovny budou dožívat, se už nevyplatí stavět nic nového, natož tak drahou budovu na Letné.

P.S.: Kaplického chobotnice se mi docela líbí. Ale jako knihovna ne.

vobčan 22.12.2007 4:44

to ZW, digitalizace hned tak nebude!

Pokud se nevyřeší problém kradení a nelegálního šíření (a v tom jsem opravdu oprávněně pesimista), který by se v případě e-podoby knih opravdu zvrhl v lavinu, k žádné hromadné digitalizace nedojde, protože autoři ani vydavatelé k ní nedají souhlas - a budou se bránit zuby nehty. Proč asi vydavatelé už dávno nevydávají knihy v e-podobě? Obzvláště pro knihy s krátkou dobou aktuálnosti (typu „Jak pracovat s Excelem XXL" apod.) by to bylo přínosem, protože by mohly být i o dost levnější - o ten tisk a papír, a třeba i o distribuční náklady. Protože by se ty knihy nekupovaly, ale šířili a šířili - vždyť je to tak snadné. Kopírka je drahá (mnohdy kopie vyjde dráž než kniha) a výsledek nic moc. Zato nějaké to PDFko, to se to pak panečku kopíruje a šíří.

Ostatně i velký Google něco takového chtěl a velmi tvrdě narazil! Digitalizovat bude tedy pouze knihy bez autorské ochrany, a z novějších knih po dohodě s vydavateli bude poskytovat pouze ukázky, což naopak vydavatelé vcelku vítají - může to zvýšit prodej tím, že lidi nekupují zajíce v pytli, když třeba nakupují knihy na internetu.

Klidně bych se vsadil o litr kvalitní slivovice, že se v příštích desetiletích nic zásadního v oblasti digitalizace chráněných autorských děl a jejich e-poskytování v knihovnách apod., neodehraje. Hlavní slovo budou mít (a taky musí - vždyť jde o jejich duševní majetek) autoři a vydavatelé (někdy jedna a tatáž osoba), a ti si na to dají safra majzla!

A předem upozorňuji, že na nějaké případné hereze typu, že autoři jako mají poskytovat svá díla zdarma (a klidně chcípnout hladem), nebo nějaké "jánošíkovštiny" o právu národa na kulturní dědictví (samozřejmě zadara - jako v nějakém komunizmu, pak ale ať všichni pracují taky zadarmo!), nemíním reagovat. To píšou obvykle morální adolescenti (v lepším případě, horší případy ani nebudu nazývat). :-/

ZW 22.12.2007 5:30

Re: to ZW, digitalizace hned tak nebude!

Hudebníci a filmaři se už digitalizaci podřídili. S pirátěním sice bojují (a většinou prohrávají), ovšem pokud vím, tak Madonna zatím hlady neumírá. Ba ani ten Václav Hudeček nebo Jan Svěrák nebývá ve frontě před Armádou spásy tak často k vidění. A hlavně díky internetu o sobě mohou dát vědět i mnozí kvalitní autoři, po kterých by v minulosti neštěkl pes, protože by nesehnali peníze na vydání "opravdové" desky či na distribuci "opravdového" filmu.

O podobě, v jaké se budou prodávat literární díla, rozhodnou především zákazníci, nikoliv autoři. Elektronická podoba se zatím nepoužívá především proto, že e-knihy jsou dosud drahé, těžkopádné a technicky nedokonalé, takže papírová podoba je mnohem levnější, kvalitnější a na čtení pohodlnější. Až někdo vyrobí tenký lehoučký e-book v ceně pár stovek s kvalitou zobrazení převyšující současný kvalitní ofset na křídě (nesrovnávejte s dnešními monitory), zákazníci přestanou papírové knihy kupovat. A autoři se tomu holt budou muset podřídit. Ochrana proti kopírování se možná nějak technicky vyřeší, možná se atmosféra ve společnosti vyvine tak, že pirátství bude považováno za něco nepřijatelného. A je i klidně možné, že autoři skutečně budou "psát zadarmo" a bude je živit něco jiného (a nemusí to být zrovna jenom reklama). Koneckonců už dnes je na webu spousta informací k dispozici "zadarmo" a žádný z jejich autorů hlady neumírá.

P.S.: Za poslední roky jsem si psaním knih a jejich ilustrováním vydělal několik stovek tisíc. Ač to není není mé hlavní živobytí, naznačuji, že i já mohou mluvit jménem autorů a že mi finanční stránka není lhostejná. Kromě honorovaného psaní jsem ovšem pustil do světa i stovky článků, fotek a ilustrací zcela zdarma. Netroufám si říci, která z těch dvou částí mého díla je hodnotnější, ale s jistotou vím, že právě kvůli té druhé (neplacené) jsem v některých kruzích známější a že z ní mám v konečném důsledku větší finanční efekt. Jistě to není rada pro každého, ale jako malá námitka to snad obstojí.

vobčan 22.12.2007 6:04

Re: Re: to ZW, digitalizace hned tak nebude!

Informační charitu vám nikdo nezakazuje. To je vaše věc. Po jiných to ale nevynucujte! Troufám si tvrdit, že o formě vydání rozhodnou spíše ti autoři. Autor je prostě autor, a když vydá (prostřednictvím vydavatele, nebo sám) knihu v klasické podobě, tak si nic zákazník nenatrucuje. Buď koupí, nebo může místo toho koupit třeba e-Jiráska - ten bude i levnější. ;-D Zkrátka - pokud bude čtenář chtít číst konkrétního autora, tak si ho bude muset koupit i v té papírové formě, když e-forma holt nebude. Anebo si najít jiného oblíbeného autora.

Žádná ochrana proti pirátskému kopírování se nevyřeší! Znáte nějakou, která nebyla do pár týdnů, v lepším případě měsíců, prolomena? Sem s ní! A na nějakou morálku nespoléhám. Když čtu reakce "jánošíků" na diskuzích o nelegálním šíření hudby a filmů, že hudebníci mají poskytovat hudbu zdarma, a vydělávat koncertováním, dostávám z toho nauseální stavy. CHUCPE!

Zadarmo - pošlete to jako návrh nějakým spisovatelům. Čím se třeba asi Michal Viewegh bude živit, když bude poskytovat knihy zdarma. Bude kopat kanály, dělat zase učitele? Asi by vás s těmi komunistickými nápady poslal někam.

Pokud autor na nějaké knižním projektu „stráví mládí", tak to nemůže šířit zadarmo. Internetové publikováni zadara sem netahejte - takových informací už jsem také na net nasypal...  a nepotřebuji se tím někde prezentovat. To ale nemá téměř nikdy rozsah knihy. Nehledě k tomu, že tam nijak neodpovídáte za správnost obsahu.