25.6.2024 | Svátek má Ivan


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
šakal 23.12.2007 15:35

...Jistě,...

...největší neštěstí ve 20. století způsobili lidem "filosofové" a "myslitelé", kteří k člověku a reálnému světu kolem sebe - se vší jeho nedokonalostí a nahodilostmi - přistupovali jako k forbesu: když shora hodíš korunu...dole něco vypadne.

Neochota přijmout svět v jeho nejednoznačnosti, touha po snadném ovládání a z toho plynoucí zjednodušování až za hranice absurdity, tupá snaha o unifikaci myšlení a jednání, aby bylo předvídatelné... Přesně to, co tu předvádíte - sociální inženýrství v celé své kráse  ;-P

Karel 22.12.2007 22:44

poučení autorovi

Postmoderna není abstraktní. Naopak po dlouhém období abstraktní moderny je postmoderna návratem ke konkrétnosti. Však také autor přiznává, že se nechal inspirovat lecčím.

Co se pak týče autorova dojmu, že se ke knihovně vyjádřil každý, leč všichni jsou mimo mísu, tak bych byl raději skromnější.

Míša 22.12.2007 21:04

Ježci nám škodí

Perfektní článek. Ježek pokazil již ředitelování rozhlasu a našeho zastoupení v Expu, nyní kazí národní knihovnu. Ve 21. století, lze vše uchovávat digitálně a on-line zpřístupňovat. Nemusí se vám to líbit, nemusíte se mnou souhlasit, ale to je tak jediné co s tím můžete dělat...

kája 22.12.2007 23:04

Re: Ježci nám škodí

Mě už pan Ježek zaujal v době, kdy řediteloval českému rozhlasu. Tehdy jsem doufala, že po informaci, že se rozhlas nechce a nebude stěhovat do nové budovy, stavbu, která byla jen jako skelet, zastaví. Ale ne, nechal ji pěkně dodělat, vybavit všemi studii, zvukotechnikou a pak... Teď tam na nás kouká znovu na kostru očesaný betonový sklet, takže vše, co v něm bylo, se muselo vytrhat a zničit, to vše za peníze státu - tedy naše.

Moje představa druhého Ježkova kola je: za státní peníze nechá postavit NK na Letné (cena během stavby ještě "podraží"), pak se zjistí, že fondy do podzemí nelze dát, takže budova se stane nějakým kulturním střediskem, jehož ředitelem bude Ježek. Před tím ale s vidinou dostavby NK vystěhuje knihovnu "dočasně" z Klementina, které stát, potažmo on prodá na hotel. Nakonec knihovna skončí někde na okraji města - smůla, že, ale myslel to dobře.

eva 23.12.2007 12:46

Re: Re: Ježci nám škodí

Naprostý souhlas. Tato vidina bohužel se naplní.

jepice 23.12.2007 0:40

Re: Ježci nám škodí

Ono to naštěstí platí opačně. To, že Národní knihovna shromažďuje a uchovává knihy, se vám nemusí líbit, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat.

strejda 23.12.2007 1:49

Re: Re: Ježci nám škodí

NAŠTĚSTÍ !!!

strejda 22.12.2007 19:04

nestavte stadiony

Nestavte stadiony. Každý rozumný člověk sport sleduje z velkopolšné TV obrazovky. V klidu a pohodě. Ušetří se tím obrovské peníze na školství. Tím bych začal, je to totiž mnohem levnější než digitalizace.

NevericiTomas 22.12.2007 17:51

Psal jsem to sem

kdysi napisu znovu. Digitalizaci dat resi US Army obrovskym skladem, kam z vetesnictvi nakupuje vsechni moznou pocitacovaou techniku, aby si vubec uchovala nadeji lustit data nekdy ze 70. let. Ono totiz predpokladat ze se vsechna data budou neustala poctive prevadet do novejsich formatu je naivni. Podivejte se na osud fotografii z mise Apollo. Jeste ze byly na filmu a ne digi. Digitalizaci je mozno ty svazky zpristupnit, ale pokouset se ji nahradit jejich fyzickou existenci by byla blbost.

jepice 23.12.2007 0:45

Re: Psal jsem to sem

To je marnost. Když se zítra objeví další článek o knihovně, stejně se hned vyrojí sedmdesát chytrých, co vás poučí, že uchovávat knihy je blbost.

Kurt 23.12.2007 5:15

Re: Psal jsem to sem

Vážení, postavme si sklady všech možných sběratelských oborů do center měst. Většina muzeí má tisíce exponátů ve svých sbírkách, které obyčejný občan neuvidí. Podobně je to s galeriemi obrazů. Něco podobného je to se sbírkami knih. Knihu, kterou čtenář jednou přečte a odloží, je zbytečné skladovat. Kolik už bylo vydáno knih a věřte nebo nevěřte není mnoho těch, které bych si chtěl přečíst jednou, natož vícekrát. A knih, které nikdo nečetl nebo o něž nikdo neměl za dlouhá léta zájem je nejméně 70%. A pro takový rozsah knih stavět světové monstrum se mi zdá poněkud přehnané a prostředky promrhané. Kdo si chce stavět nehynoucí pomník?

S/kepticus M/aximus 23.12.2007 14:40

Když něčemu nerozumíte, tak proč do toho kafráte?

Víte vůbec, co to je formát souboru? Proč by se měla ta data převádět do novějších verzí, když jsou programy většinou zpětně kompatibilní? Navíc by ten převod byl otázkou okamžiku a mohl by být plně automatizován.

vobčan 23.12.2007 15:50

Re: Když něčemu nerozumíte, tak proč do toho kafráte?

Formát souboru třeba jo, Ale co HW? Budou ještě za xxx let mechaniky, nebo jak se to bude v té době nazývat, které budou schopny pracovat s těmi archivními médii? To by se muselo vždy při změnách standardů „přesypávat" na nové. Tento problém (mino jiné - např. spolehlivost a další) není v archivnictví zatím spolehlivě vyřešen.

Magor Milda 22.12.2007 17:00

Je rozdíl, uskladňovat Dobrého vojáka Švejka jako paperback

a první vydání Dějin národu českého v Čechách a na Moravě. V originále musíme uchovat zejména bibliofilské tisky, knihy s kvalitními ilustracemi, vazbou, významem. Je to asi stejně, jako s obrazy, Krtečkova dobrodružství nelze srovnávat s Noční hlídkou Rembrandta. Pokud bude tento výběr proveden odborně, zredukuje se množství papíru velmi podstatně.

Zbytek stačí naskenovat a v digitální podobě jako  .pdf  zpřístupnit obecenstvu. Neztratí se tím nic, dokonce i ilustrace neztratí na kvalitě.

Koncept Národní knihovny by se tím podstatně změnil. Středem by byla centrála s počítači a paměťí, připojená na internet. Klasické sály, čítárny a sklady mohou užívat Karolina. Pravděpodobně by pak jakýkoliv nový  stavební projekt byl zbytečný. Neobyčejně by se tím zlepšila efektivnost studia, pomocí softwaru by bylo mnohem jednodušší, vyhledávat třeba zmínky na určité téma nebo vyříznout z času přesně vymezený úsek atd.

Magor Milda 22.12.2007 17:10

Re: Je rozdíl, uskladňovat Dobrého vojáka Švejka jako paperback

ještě malá poznámka: u nových vydání je už zhruba desetiletí původem jakékoliv knihy digitální soubor, který by mohl být Národní knihovně předán přímo, bez nutnosti zasílat papírovou hardcopy. Tím se druhá digitalizace stává nadbytečnou.

Já osobně třeba neznám vydavatelství, kde by ještě běžely Linotypy nebo fotosázecí stroje. Možná už se ani řemeslníci na lámání sazby a podobné tiskařské práce mimo důchodce nevyskytují.

vobčan 23.12.2007 15:53

Re: Re: Je rozdíl, uskladňovat Dobrého vojáka Švejka jako paperback

Otázka je, zda se tomu vydavatelství bude chtít ten soubor vydat.

BTW: s fotosazbou jsem se nedávno setkal.

horduch 22.12.2007 15:54

konečně článek k věci

R^ jde o ten barák ,nebo o knihy a hlavně o to co je v nich ?

j.m.bloudil 22.12.2007 16:26

Jde o ....

Jde o .... knihy az v druhe rade.

Pastevec 22.12.2007 15:49

Autorovi clanku.

Pane,jsem jen neodbornik na knihovnicke zalezitosti,ale to co navrhujete jsem jako nejaky prispevek v trochu jine podobe navrhl v nejake diskusi,za odpoved jsem nestal.Doporucil jsem aby s tech miliard uvolnili nejakych 10% kazdym rokem na digitalizaci a knihy mene hodnotne nabidli zajemcum po vlastech ceskych,knihovnam ruzneho typu i soukromikum za rozumnou cenu.Jsem zvedav jestli vy budete nekomu stat za to aby reagoval.Ja za svuj zivot videl mnohokrát jak se knihy likviduji vselijakym zpusobem a tak jsem si u kazde prilezitosti neco uzmul.Vlastnim takovou smesku knih z nekolika stoleti,kterymi obcas podeluji sve zname u nejakych prilezitosti.Take se nejednou mam moznost presvedcit o tom jak se opisuje,jen se jazyk trochu modernizuje.Verejnych budov mame nadbytek proc stavet nove?Jen proto,ze jsou moderni a napovrch pekne?To je relativni a docasne jako vsechno.Tyto malo promyslene navrhy,stejne jako Olympiada a jine podobne jsou daleko mega,nez ty nektere komouske nejen stavby.Co platilo,plati i dneska kdo ma funkci ma k tomu pridany neomylny rozum.Kdo je nas,funkci dostane a rozumet veci nemusi.Bylo,je a bude.Stejne je to vsude na tom nasim svete.Jsou Vanoce proto s pozdravem-Mirřu zdar!

A.Š 22.12.2007 15:18

Výborně.

šakal 22.12.2007 13:57

...Jeden by nevěřil,...

...kolik nekulturnosti, duševního hromotluctví a doslova okázalé ignorance se najde v příspěvcích těch, kteří by jinak svým vzděláním měli aspirovat na statut nositelů common sense. Tyhle příspěvky jsou samy sobě komentářem ;-P...

- "Co jsou knihovní dokumenty jiného než dokumenty obecně, víte jak s takovými dokumenty pracuje například ČEZ ?" - "Představ si, že už několik století nikdo nepíše knihy na pergamen!" - "Jaképak další funkce ? NK má přeci knihovní dokumenty sbírat, zpracovávat, archivovat a poskytovat. Co s těmi funkcemi má společné velká betonová budova ?" - "Nejrozumnejsi nazor na stavbu NK - vubec ji nepotrebujeme." - "Vzpominate na papirove autoatlasy? Dnes by to uz nebyl vhodny darek pod stromecek." - "Ten kdo bude chit mit knihu v papirove podobe si ji bude moci nechat vytisknout."

Ladislav N. 22.12.2007 14:35

Re: ...Jeden by nevěřil,...

No jo, oni architekti jsou na tohle citliví, taky jich mám pár v okolí, a reagují stejně...  ;-D Co kdyby přišli o kšeft a peníze ze státních zakázek by najednou přestaly téct? ;-P

Honza42 22.12.2007 14:56

Mně přijdou ti skalní zastánci papíru hrozně legační.

Vždycky si totiž představím starověkého "spisovatele" jak tesá svou nejnovější knihu do skály a říká: " Kdepak papír hoši, vždyť to hoří, voda to rozmáčí a žerou to myši. To se NIKDY nemůže ujmout."

A ta autorská práva? Mám já jako technik nějaká? Má lékař nějaká? Je to jen technický pokrok, který umožňil spisovatelům a hudebníkům a hercům vydělávat peníze jinak než "naživo".  Do té doby platilo známé - mít hlad jako herec. A stejný pokrok je o toto privilegium zase připravil. To je všechno. Jestli se nám to líbí nebo ne je úplně vedlejší.  

vobčan 23.12.2007 14:53

Re: Mně přijdou ti skalní zastánci papíru hrozně legační.

Pracujte jako ten technik na vlastní triko, vymyslete nějaký vynález, nechejte si ho patentovat a máte také jakási „autorská práva" (průmyslové duševní vlastnictví). Ale pokud jste ten zaměstnanec, tak přeci neděláte zadarmo, dostáváte zaplaceno na základě nějaké oboustranné dobrovolné dohody se zaměstnavatelem, nebo snad ne? Autor prodává jako práci své autorské dílo - jeho vytvoření  ho stálo úsilí stejně jako vaše práce. Nechápu, co je na tom nepochopitelného.

A mimo jiné - vám také umožnil až technický pokrok vydělávat tak, jak vyděláváte, tak se tomu nepodivujte u autorů!

lm 22.12.2007 17:02

Re: ...Jeden by nevěřil,...

Je s podivem milý šakale, že jsi se dostal vůbec na internet. Co takhle komunikovat pomocí kouřových signálů.

j.m.bloudil 22.12.2007 12:54

Knihovno

Knihovno, knihovno ... jak to bude aneb co kdo chce:

(1) Ježek a knihovníci - chobotnici na Letné, (2) technoinformatici - digitalizaci a internetizaci, (3) autoři a vydavatelé - papírizaci, (4) Bém a olympionici - hotel a stadión tamtéž, (5) restauratéři, hoteliéři a prodavači matrojošek chtěji  Klementinum coby další prostory na Královské cestě, (6) navrhněte další petenty zde ............. .  Bylo by divné kdyby i tady nešlo o peníze až v první řadě. Občané, dopřejme knihovníkům těch 5 miliard, vždyť jsme dopřáli

i jiným: stihačky letcům, banky bankéřům, televizi novákům atp.Jak budete tipovat v sázkových kancelářích ?  Budou moci maratonci, až uřícení doběhnou na Nový Letenský Stadion,

volným klusem přeběhnout do NK, aby zklidnili duši četbou moudra ?   Budou si moci němečtí turisté v oku NK objednat nejen knihu, ale i pivo - a budou si tam také moci zazpívat ?

Esmerald 22.12.2007 12:35

Čí Klementinum bude ?

Jistě jedna z nepřehlednutelných otázek v "hlavách" odpovědných je, co s Klementinem dále. Opravdu nevím, ani jsem se netázal na odpověď, ale v této zemi je zcela nevyhnutelná otázka : " KDO TUTO BUDOVU CHCE PRO SEBE ? " Jaký trik bude použit, aby se budova dostala do sféfy, kde nad její kontrolou bude bdít někdo "nezištný" ? Někdo se do jeho částí nastěhuje jako "kastelán" s kontrolovaným nájmem ? Podívejte. Pokud vůbec v této zemi mohlo dojít k myšlence "privatizace" třeba LORETY, pak " beru ze dané, že NIC není dané ", lépe řečeno " beru za svaté, že NIC není svaté ". Jedná se pouze o velikost drzosti, velikost "šajstra" a velikost naší hlouposti.

Opakuji, toto je jen má otázka, na kterou snad někdo ví odpověď. Děkuji.  

jepice 23.12.2007 0:37

Re: Čí Klementinum bude ?

Na některé otázky kupodivu existují jednoduché odpovědi. Bude úplně stačit, když se podíváte na stránky instituce, která se jmenuje Národní knihovna.

Yarda 22.12.2007 11:03

Vezměme to z technického hlediska

Kdybych měl nějakou knihu zdigitalizovanou řekněme na osmipalcové disketě, kam si tu disketu mohu dnes strčit abych si v ní mohl počíst? Zatímco "obyčejnou" knihu vydanou v době kdy digitalizace na ty diskety byla IN (a i mnohem dříve) si přečíst mohu - tedy pokud mi její obsah stojí za to abych ji otevíral.

lm 22.12.2007 11:14

Re: Vezměme to z technického hlediska

Milý Yardo, profesionální instituce určitě na osmipalcové disketě nebude data držet, přečtěte si prosím informace o digitalizaci na webovém serveru NK, tam je vše o těchto problémech pojednáno. Včetně parametrů spolehlivého úložiště dat. Pro staromilce bude asi překvapením, že i NK používá pro knihy pojem "knihovní dokumenty" a sdigitalizací dávno počítá a i ji provádí, jenže pomalu, protože potřebné peníze chce investova prioritně do betonu. Rovněž viz. výše moje poznámka o práci s dokumenty firmy ČEZ.