24.6.2024 | Svátek má Jan


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
IS 4.3.2006 2:05

Re: Re: Re: nakupování minulosti?

janabočko, Albert Einstein, považovaný za jednoho z největších geniů lidstva, vymyslel teorii, která zásadně změnila pohled na svět a jeho běh, umožnila vytvořit nesmírné množství hodnot. Přesto ho nikdo nepovažuje za obchodníka. Své poznání poskytl lidstvu zdarma.
Ve skutečnosti využíváme množství historických poznatků a hodnot zdarma a vůbec to nikomu nevadí. Kdybyste se měla nakoupit  "minulost", nikdy byste si na to nevydělala.
Ladislav N. 4.3.2006 2:11

Re: Re: Re: Re: nakupování minulosti?

IS pracuje zadarmo, pro blaho všech lidí, co jsou na světě. Berme si z ní příklad... :-D
IS 4.3.2006 2:36

Re: Re: Re: Re: Re: Ladislav N -anděl smyslnosti

Ladislave N, vaše úvahy občas  připomínají  stav mysli  rozjařeného  staříka, který se snaží oblažit slečnu logiku. Přitom se domnívá, že docílí úspěchu, jestliže se nadopuje viagrou, a kreditka je vždy spolehlivější.
Ladislav N. 4.3.2006 2:46

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ladislav N -anděl smyslnosti

Naopak, mně se líbí , když se na Psu začnou rojit nefalšovaní komunisté a začnou nám předvádět svůj osobitý způsob myšlení... Jen pokračujte, nebudu vás rušit v konferenci...
Mejla 4.3.2006 4:47

Soudružko IS, takže on Einstein nebral výplatu a žil ze vzduchu ? Zajímavé.

.
Wednesday 4.3.2006 18:04

Re: Re: Re: Re: nakupování minulosti?

IMHO Einstein nic nevymyslel. Vymyslet můžete kávovar, ale teorii těžko. A to, že své poznání poskytl zdarma, ve smyslu, že z toho nic neměl, taky není tak úplně pravda. V normálním akademickém světě znamená zveřejnění takovéto přelomové teorie zhruba to samé, jako pro paní Chanel uvedení jejího parfému No.5. Jste klasa, chtějí vás zaměstnávat ty nejlepší university, které vás taky daleko lépe zaplatí. Zvou vás na honorované přednášky po celém světě. A vaše ego si taky přijde na své. A jednu nesmírnou věc tahle teorie Einsteinovi nepochybně přinesla - zachránila mu život. Pro něj, jako pro věhlasného vědce židovského původu nebyl vůbec žádný problém získat americké vízum a utéct před Hitlerem, který na něj měl dost spadeno. Narozdíl od tisíců bezejmenných židů, kteří nic neobjevili a kterým USA svoje brány otevřely teprve ve chvíli, kdy hrstku přeživších našli v koncentračních táborech. Kde by Einstein dozajista skončil, kdyby nebyl slavný.
BTW: Víte že Einstein je v podstatě otcem atomové bomby? A princip zhotovení této "nesmírné hodnoty" poskytl američanům taky zadarmo?
Lapil 4.3.2006 1:58

Re: Re: autorovi

Víte, Viléme, i když tvořím bohatství jen pro sebe, bohatnou všichni. Jednak se zlepšuje průměr (to asi prohlásíte za nezajímavou matematickou konstrukci a vlastně budete mít pravdu), ale hlavně - jsa bohatým, budu častěji měnit oblečení; tedy kupovat, nemyslel jsem hygienu; ale zase - mýdlo s jelenem nahradím několika různými kondiconéry a možná i na masáž dojde (řekl jsem masáž!!! nemravové...). Zajdu do restaurace místo chleba se sádlem, možná si koupím obraz nebo zajdu do divadla... Prostě - být bohatý znamená dávat peníze chudým, za něco, pochopitelně. Kvalita přijde tehdy, nemusí-li člověk bojovat o přežití, ať už s medvědem nebo s finančáky.
A nepleťte si bohaté a zloděje ("tvoří" obíráním ostatních). Budete se divit, ale není to totéž.
Vilém 4.3.2006 2:04

Negace absolutizace neznamená absolutní negaci

také jsem si všiml, že existují tržní vztahy, které jsou v pořádku. a o těch jsem nediskutoval. Pro mne je však v tomto vlákně podstatné, že není lepší, když "neokradou" toho schopného, a koupí si oblečení, místo toho, aby ho okradli a někdo neměl na doktora.
Ladislav N. 4.3.2006 2:17

Re: Negace absolutizace neznamená absolutní negaci

Zákon negace negace... Kde já to jenom slyšel? :-D
 
IS 4.3.2006 3:22

Re: Re: hříchy se negují odpustky

Ladislave N, už středověká církev zavedla negaci hříchů vyzpovídáním se nebo tržně v podobě zakoupení odpustků. V nové době se tomu říká, že bohatí živí chudé. Ani k tomu není zapotřebí rozhřešení shora. Nejlépe se obírají bezmocní pacienti jak bohatí tak chudí. Těch je ovšem podstatně více než bohatých, zisk je větší. 
Wednesday 4.3.2006 18:37

Re: Negace absolutizace neznamená absolutní negaci

Víte, mám takový morální dilema. Můj otec kouří co pamatuju (a pamatuju dost) a polovinu toho času taky chlastal první ligu. Prokouřil se až k rozedmě plic a jeho játra k tomu taky mají co říct. Několikrát už kolaboval a nemohl dýchat. Bere léky, které rozhodně nejsou laciné a doktor mu důrazně doporučil přestat kouřit. Samozřejmě kouří dál. Já vím, pro většinu populace to je těžký oříšek. Ale s pomocí různých náplastí a vůle se to dá zvládnout. A když vám jde o život, tak co je lepší motivace? Jenže táta nechce. A ani to nezkouší. A já si říkám - jak k tomu přijdu já a můj partner, když přispíváme na léky takovejm lidem, jako je můj táta? Proč mu mám platit dejcháky, když si chvilku po aplikaci zapálí cigáro? Proč by zrovna můj otec se svým přístupem měl mít na doktora, když na něj víc potřebujou rodiče malejch diabetiků, kterejm systém nehradí poměrně dost životně důležitejch pomůcek?
Možná to tak nevypadá, ale mám tátu ráda a na ulici bych ho umřít nenechala. Ale vadí mi, že se v úhradě léčby nezohledňuje jakási "historie" pacienta. Když jezdíte jako dobytek a často bouráte, tak vám pojišťovna taky zvedne pojistný. Zajímavý, že tohle nikoho nepřekvapuje. Aplikováno na lidi je kolem toho hned kravál.
Vilém 4.3.2006 0:33

S potěšením souhlasím

Člověk má svoji hodnotu zásadně a vždy, a pokud necháme převládnout kritérium užitkovosti, degradujeme lidi na hospodářská zvířata, a podle by také vypadala společnost, bez ohledu na případnou ekonomickou úspěšnost. A fungující kravín je možná o něco příjemnější, ale s civilizovanou lidskou společností se nedá srovnávat.
Stanislav 4.3.2006 0:51

Re: S potěšením souhlasím

Máte někde nějaký dobrý příklad oné civilizované lidské společnosti (připustíme-li vůbec kvalitativni rozdíl mezi zvířaty a člověkem), jež je o tolik lepší, nejsa postavena na tržně--hospodářských principech?
Vilém 4.3.2006 1:00

Mezi voličem ODS

a zvířetem nevidím ani KVANTITATIVNÍ rozdíl. Ale k vaší otázce - Švédsko a vůbec celá Evropa kromě Slovenska představuje model takzvané SOCIÁLNĚ - tržní ekonomiky. Pro potřeby posouzení kvalit ČISTĚ TRŽNÍ EKONOMIKY doporučuji vzít v úvahu také ghetta amerických měst, Haiti, slovenské romské osady a další typické přáípady společností, jež jsou o tolik horší, JSOUC POSTAVENY NA TRŽNÍCH PRINCIPECH.
Stanislav 4.3.2006 1:23

Re: Mezi voličem ODS

Oproti hovězímu dobytku mám menší masnou výtěžnost na kus, to mi aspoň uznejte ... ;-) Když oba příklady nejsou vůbec dobré. Tak jako je Švédsko řekněme sociálně--tržní -- přičemž tento příklad jste vybral proto, že Švédové mají tradiční sklon k altruismu a proto může tento systém víceméně fungovat, byť s potížemi, zeptejte se kohokoli, kdo nějaký čas pobýval. Naopak romské osady na Slovensku jsou řekněme tržně--sociální -- a tento příklad jste vybral proto, že Romové jsou (političní korektníci, hoďte si kamenem) tradičně paraziticky orientovaná společnost a proto jí je tržní princip proti srsti. Dawkins by vás pochválil za předhozené příklady ;-)
Ladislav N. 4.3.2006 2:53

Re: Vilém: ...slovenské romské osady a další typické přáípady společností, jež jsou o tolik horší, JSOUC POSTAVENY NA TRŽNÍCH PRINCIPECH.

Milý Viléme, ty slovenské romské osady Slovenská republika podědila po komunistickém Československu. Máte pro to nějaké vysvětlení, když přece tehdy 40 let žádný svobodný tržní systém nemohl existovat?
Čéče, Vilíku, 4.3.2006 18:46

Re: Mezi voličem ODS

nebudete tomu věřit, ale ty romské osady nevznikly až v listopadu 1989. Ačkoliv dost pochybuji, že jste toho schopen, zkuste se nad tím zamyslet. Nebo my aspoň zkuste vysvětlit, proč by se měl mít dobře participací na společenském blahobytu někdo, kdo odmítá pro onen společenský blahobyt hnout prstem. Mimochodem, dost úděsná gheta jsou i na naprosto netržní Kubě, moc se ale o tom neví, když si je někdo totiž chce vyfotit, Comandantova tajná policie ho zatkne jako kontrarevolucionáře, jak se o tom nedávno přesvědčila česká modelka Houdová. Ale možná se pletu a zmíněná příhoda potvrzuje, že na Kubě jedou podle tržních principů. No pasaran! :-)
IS 4.3.2006 1:15

Re: Re: zamotaný Stanislav ?.

Stanislave, ve všech zemích na světě se v minulém století uplatňoval trh, nelze tedy uvést netržní společnost.  Neexistuje však něco jako "totální" trh.  Jsou  oblasti lidské společnosti, ve kterých trh nefunguje a někdy  záleží na svobodném rozhodnutí   lidí, co zvolí za  předmět trhu. Praví lidové úsloví, že zdraví se za peníze nekoupí. Jistě je přehnané, ale  smysl vztahu zdraví a peněz vyjadřuje dostatečně lapidárně..
janabok 4.3.2006 1:26

Re: Re: Re: IS

máte naprostou pravdu, že jsou země, kde trh nefunguje...
řídí ho totiž sociální inženýři...
IS 4.3.2006 1:34

Re: Re: Re: Re: co je sociální inženýr?

janabočko, nepíši o zemích, ale  oblastech, kde neexistují tžní principy. Nebo máte na mysli, že  v ČR se kupují státní vyznamení, která uděluje president republiky? Možná ano. Václav.Klaus je ale inženýrem ekonomie.
Stanislav 4.3.2006 1:29

Re: Re: Re: zamotaný Stanislav ?.

Lapidarita převážila smysl, ale budiž. Však také nikomu nevnucuji "absolutní trh" (jež může vést pouze k asociaci k Cimrmanovu absolutnímu rýmu -- "Naše staré hodiny/odbily čtyři hodiny"), sám dodávám např. síťová odvětví -- plyn, voda, elektřina, ... Jen bych rád věděl o tom ráji na zemi, kde peníze jsou vysmívaným přežitkem tak, jako nám jsou louče a upalování čarodějnic.
IS 4.3.2006 1:53

Re: Re: Re: Re: zbytečné peníze?.

Stanislave, peníze jsou také jakýmsi symbolem, v době elektronických bezhotovostních plateb peníze v materiální formě nejsou potřebné.  Vezmeme-li v úvahu,. že se bežně vyrovnávali bezhotovotně vzájemné pohledávky podniků při druhotných platebních neschopnostech, tak je zřejmé, že lze tak postupovat obecněji a někdy v budoucnu třeba nebudete ani o nějakých penězích vědět, navenek se bude praktikovat výměnný obchod. 
Tím nemíním, že peníze zmizí, více méně se ukryjí. Je ovšem otázkou, zda je mnohdy únosné vynakládat  finanční prostředky na zajištění činností, které by bylo možné laciněji poskytovat zákazníkům zdarma nebo za paušál.  V Třeboni se snad v městské dopravě neplatí. Tvrdí se, že s menšími náklady a současně výnosněji lze vybírat nižší  daně.
Stanislav 4.3.2006 2:10

Re: Re: Re: Re: Re: zbytečné peníze?.

To je snad jasné, že zde penězi vyjadřuji směnu, ať už husu za hrnec, dolary za eura, nebo odpis z bankovního konta za náhodně generované a důvěryhodnou organizací šifrované datové struktury. Ale právě tu Třeboň bych viděl jako zoufalý příklad sociálního inženýrství, který vznikl pouhou přesocializací dopravních služeb a z toho plynoucích pocitů některých, že by měli platit méně, než jiní, z čehož ve finále vznikl tento nesmyslný podnik namísto toho, aby sociální politiku řešil příslušný úřad ČSSZ a lidé platili jednoduše za svezení, kus jako kus. Příznivci úspor by mohli zavést elektronické "peněženky", nebo měsíčenky apod., jen ne tohle. Lafferova křivka je spíše argument proti socializování, ne?
Viktor 4.3.2006 0:24

A jak tedy?

Milej pane, ještě chvíli pište takovýhle tlachy a chytí se toho nějaký hlasatel korektnosti a bude vymalováno. Třeba se zakážou statistiky o tom kdo kolik odvádí a kolik čerpá - vždyť by se nás to mohlo dotknout a soudruzi ve vládě vědí líp co a jak.
tris 4.3.2006 0:23

Společnost se pozná...

Jen nechápu, jaká je souvislost mezi nemocnicemi fungujícími na ziskovém principu a tím, jestli vy zaplatíte bližnímu svému pobyt v nemocnici. Chcete říct, že natruc to tomu bližnímu nebudete platit, když by z toho měl žít mimo jiné i "kapitalista", který vrazil velké peníze do stavby nemocnice a vybavení? Jooo, morální člověk se pozná, že pomáhá bližnímu svému... Jinak špatné pocity důchodce, že užírá z "koláče pro všechny" se dají odstranit velmi jednoduše. Každý za svoje. Ale tohle tady v žádném případě nechce ani ODS, takže vlastně nic....
IS 4.3.2006 1:28

Re: prodané životy

trisi, jen byste měl poněkud upřesnit, odkud kapitalista získá své "velké" peníze. Není to třeba náhodou tím, že mu zaměstnanci souběžně s odvedenou  prací prodávají také kousek svého života ? Dokoce i jako mrtví podkytují obživu pohřebním ústavům. Na jeden život milionáře kapitalisty se tak vynaloží tisíce jiných životů.
Stanislav 4.3.2006 1:52

Re: Re: prodané životy

Já měl za to, že myšlenky Kapitálu zapadly se svými autory tam, kam jich je třeba -- na smetiště dějin (byť Karl--Marx--Strasse je až překvapivě častým zjevem městeček bývalé NDR). Cožpak onen zlý kapitalista neobětuje také pořádný kus svého života? Kdo jemu zaplatí riziko, které podnikání přináší? Proč si nenechat zaplatit za dobrý nápad?
Stanislav 4.3.2006 0:13

Neuvěřitelné

Chlape, zkuste tu propagandu aspoň trochu oduševněle. Když už chcete propagovat Dráta, tak si alespoň od něj okoukejte tu jeho promyšlenou demagogii. Vaše výroky vám roznese na kopytech i podprůměrný absolvent první třídy zvláštní (nyní polkor "speciální") školy.
IS 4.3.2006 0:55

Re: hloupý Stanislav?

Stanislave, tvrdíte, že Vízkovy výroky roznese na kopytech i podprůměrný absolvent první třídy zvláštní školy. Vy jste asi neabsolvoval ani tu první třídu, protože žádné věcné argumenty neuvádíte. Možná svůj názor míníte opravdově, aniž si uvědomujete, jak je smutný. Také jednou zestárnete a vaše životní pouť skončí.
 
 
 
jezevec 4.3.2006 1:24

Re: Re: hloupý Stanislav?

Problém je v tom - že žádný systém na světě nedokáže vygenerovat dost peněz pro všechny.
Existují systémy, které dokáží lidi ožebračit a zdecimovat tak, že se mají všichni stejně špatně.
Ale systém, ve kterém by se měli všichni stejně dobře ještě nikdy nikdo nevymyslel. Ani komunista Vízek ne, ani socánkoví sedmilháři. Vždycky si ti bohatí zaplatí to nejlepší bydlení, topení, jídlo, nejbezpečnější auta, a ano i nejmodernější zdravotnictví a nejdražší léky. Tak to bylo, je, a bude, i kdyby se vízkové vztekli lačností (po cizím).