30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
milan007 9.10.2007 11:25

Re: pobavil Rynda i Dluhoš

R^

Von 9.10.2007 9:46

Dluhošu, Dluhošu -

nevím, kde jste sebral názor, že naše média fandí v otázce globálního oteplování panu prezidentovi Klausovi? Je to spíše naopak, a bohužel vůbec nejméně se objevují realistické názory, které berou v potaz jak klimatické změny, tak ekonomické možnosti lidské společnosti jako takové!

www racek 9.10.2007 9:47

Re: Dluhošu, Dluhošu -

no jo, mrchy sdělovací ... třeba celou zimu hlásily že bude teplo, rozvraceči. a teď zase ... nakonec ani sníh nebyl, kvůli nim ...

Sýček 9.10.2007 9:45

Rynda a povodně

13.02.1995 - VÁCLAV CÍLEK Stoletá voda Kdy bude povodeň v Čechách? Již podruhé za poslední tři roky postihla střední a dolní toky řady západoevropských řek stoletá voda, což je podle definice takový vodní stav, ke kterému dochází jednou za století. Otázka: Co můžeme od řek v příštích letech čekat?

Šumavák 9.10.2007 9:54

od řek totéž

a logicky změnu definice pojmu "Stoletá voda". Teď se tomu bude říkat desetiletá.

PetrH 9.10.2007 9:56

Re: Rynda a povodně

Sorry, placené odkazy neberu a admin by je měl vyhodit. Rv

PP 9.10.2007 9:58

Re: Rynda a povodně

I dr. Cilek se uz velmi mirni ve svych 'cyklickych' predpovedich. Prave u povodni je prakticky nemozne dat dohromady korektni data, ktera by bylo mozne pouzit k nejake frekvencni analyze (navic k analyze stoletych period). To je castecne dane cinnosti cloveka (vystavba prehrad, hloubeni koryt apod.)... Obecne je zajimave, jak tzv. skeptici na jedne strane odmitaji jednoduse overitelne statisticke analyzy trendu teploty a na druhe strane nadsene prijmaji na kolene delane 'studie' pranostik a zapisu z kronik :))

Šumavák 9.10.2007 10:09

Pamatujte si už jednou, že klimatologie

nemá s počasím nic společného( jak tvrdí klimatologové).

A pokud jde o ty statistické modely, vysvětlil mi nedávno jeden  na NP, že ty vlivy, které se nehodí, tam prostě nedávají......

Zlatej Churchil, ten to alespoň řekl otevřeně:"Věřím jen statistice, kterou jsem sám zfalšoval! "

PP 9.10.2007 10:24

Re: Pamatujte si už jednou, že klimatologie

?? o pocasi jsem snad nic nepsal... V kazdem pripade to neni tak, ze by pocasi nemelo nic spolecneho s klimatem (podnebim) - klima je, hrube receno, dlouhodobym prumerem pocasi nad danym mistem (tj. souvislost je zde pomerne velka). A co se tyce statistik - prave protoze korektni analyza uvadi odkazy na pouzitou metodiku a data, muzete se podivat, jake faktory byly do studie zahrnuty a pak z toho neco vyvozovat (to by pak byl opravdu skepticky postoj ;-)).

Šumavák 9.10.2007 10:39

?? o pocasi jsem snad nic nepsal...

"Prave u povodni je prakticky nemozne dat dohromady korektni data"

a ony ty povodně závisí na mávnutí motýlích křídel a nebo na počasí v konkrétním místě?

cb 9.10.2007 11:02

Re: ?? o pocasi jsem snad nic nepsal...

Jak vznikaji velke povodne? Tim, ze prsi o den nebo dva dele, nez je zvykem. To nema nic spolecneho s klimatem, jen s poctem pravdepodobnosti.

Šumavák 9.10.2007 11:02

tak to trochu shrnu:

Cituji: "V kazdem pripade to neni tak, ze by pocasi nemelo nic spolecneho s klimatem (podnebim) - klima je, hrube receno, dlouhodobym prumerem pocasi nad danym mistem (tj. souvislost je zde pomerne velka)."

O tom, že povodně závisí na počasí se snad nebudeme přít.

Cituji: "Prave u povodni je prakticky nemozne dat dohromady korektni data, ktera by bylo mozne pouzit k nejake frekvencni analyze (navic k analyze stoletych period)."

Ať to obracím, jak to obracím, pořád mi vychází, že nelze-li dát dohromady korektní data k nějaké frekvenční analýze, nelze pak dát dohromady data k frekvenční analýzae počasí, natož ke klimatickým změnám teploty.

Výhodou předpovědí změn klimatu za sto let  je, že nikdo z nás si už pravdivost této předpovědi nezkontroluje. Posmrtný život je také fajn (zatím si nikdo stěžovat nepřišel) a rozhodně se vyplatí v tomto životě trpět.......

PP 9.10.2007 12:42

Re: tak to trochu shrnu:

Ať to obracím, jak to obracím, pořád mi vychází, že nelze-li dát dohromady korektní data k nějaké frekvenční analýze, nelze pak dát dohromady data k frekvenční analýzae počasí, natož ke klimatickým změnám teploty... whow :) Takze jeste jednou (a naposled, protoze to nema evidentne cenu). Povodne se velmi tezko srovnavaji a proto je take tezke vytvorit korektni casovou radu jejich vyskytu. Ano, muzu vzit napriklad vysku hladiny - na druhou stranu, nejakych osm metru na Vltave v roce 1850 nema absolutne nic spolecneho s osmi metry na Vltave v roce 1980 (ciste vymysleny priklad), protoze se mezitim velmi zmenil charakter toku, pritokovych oblasti apod. Proto je take tezke dat dohromady korektni frekvencni analyzu takovychto udalosti. Navic, pokud uvazim pomerne malou cetnost vyskytu a moznosti paleoanalyzy, je temer nerealne v takovemto signalu detekovat stolete oscilace... Z toho ale prece vubec nic neplyne pro analyzu napriklad teploty, srazek apod. No, rekl bych, ze dnes jsem nahazel na 'skeptickou' stenu uz dost hrachu a budu se radeji venovat necemu smysluplnemu :-)

Šumavák 9.10.2007 17:14

hrách nemáte házet, máte na něm klečet!

To jste mi vysvětlil něco co já vím a přesně chápu.Co nechápu je, jak můžete když nezvládnete předpovědět  tak "jednoduchou" věc jako povodně, které jsou závislé na počasí, jež má vysokou korelaci ke klimatu, předpovídat ty teplotní výkyvy a vývoj klimatu za sto let.....

Jakou vypovídací hodnotu má ten klimatický model, když neznáte většinu vlivů na klima působící a u těch co znáte, jednak nemáte dostatečně dlouhou řadu pozorování z dostatku míst a nevíte jak se budou vyvíjet????

Stačí další Krakatoa a umrzne nám zadek, bez ohledu na předpovědi klimatologů.

PP 9.10.2007 18:00

Re: tak to trochu shrnu

Vtip je v tom, ze mimo zavislosti na pocasi jsou ony povodne zavisle prave na cinnosti cloveka. Jejich cetnost tudiz nemusi s vyvojem klimatu tak tesne souviset - situace, za ktere pretekla voda pred sto lety, se muze dnes opakovat znovu, ale nic se nestane, protoze jsou postavene prehrady (a take naopak - diky premene zivotniho prostredi se srazky v krajine nezadrzi a pri stejne povetrnostni situaci jako pred sto lety povoden najednou vznikne...). Nemohu tedy modelovat tyto nefyzikalni zalezitosti (ktere urcite nejsou 'jednoduche'). Nic to ovsem nerika o modelovani klimatu!

...to je ale uz z jineho soudku a dost pochybuji, ze to tady nekoho opravdu zajima. No a pokud ano, tak neni problem najit a precist si par odbornych peer-reviewed studii - mozna by vam mohlo take stacit stanovisko ceskych odborniku sdruzenych v Komisi pro zivotni prostredi Akademie ved CR. Pripadne muzete zajit zitra na prednasku klima a jeho zmeny, kde se jiste dozvite neco noveho a take jineho nez jsou zkratkovite vykriky na NP (a treba pak uz ze sebe nebudete delat takoveho sasu ;-D)!

honzak 9.10.2007 12:39

Re: Pamatujte si už jednou, že klimatologie

za mého mlada bylo "podnebí". Pamatuji si, že bylo VNITROZEMSKÉ (velké rozdíly teplot den/noc a léto / zima), PŘÍMOŘSKÉ (opak vnitrozemského) a SMÍŠENÉ (tehdy např. ČSSR). Ale dnes je jiná doba, host uráží vrchního, jak praví klasik. Euroklima rozhodnutím soudruhů z brusele žádné počasí nemá.

jeff 9.10.2007 9:39

že Rynda

vlez namazanej do televize- no dalo by se přimhouřit oko.On však ty zelené nesmysly tvrdí i když je střízlivý a ještě  to učí na vysoké škole.

amiZ .M 9.10.2007 9:36

Máte pravdu pane Dluhoš,

tupá servilnost je dobře placeným cílem Janečkovy veřejné služby. Kde už to nejde servilněji, tam vznikají specificky české formáty, jako "Klimbáme s Václavem Moravcem", nebo "Blbnem po neděli u vedlejších efektů", ... Toto idiotství je ještě podporováno využitím u Čechů nebývale vyvinutého tahu k hulvátské medicíně, zneužíváním sportu a překrývání žánrů... tedy oblbováním i nejdrsnějším bulvárem při programmové a dramaturgické koncepci. (Ptal jsem se několikrát, jak to, že nikomu nelezou krkem urážející záběry těch dvou slovenských nebohých dětí na operačním stole? A ČT to dokázala přinést i na třech kanálech najednou.) 

Malou nepřímou výtku bych měl i na Vás: Otřesným příkladem tuposti českých politiků z v médiích etablovaného klubu je Vaše komsomolka Hybášková. Nehledě na odborné kvality jejich výstupů, její manýry nemají s tím "D" ve vašem názvu nic co dělat.

www racek 9.10.2007 9:34

no, jak už někde řekl pan neff

dr. rynda udělal svým projevem pro zelené opravdu hodně ... :-D

nicméně, dokud nedošlo k naprosto nesrozumitelnému závěru, kdy jsem básníkovi opravdu nerozuměl ... nebyly jeho výroky až tak pitomé. oteplování je tady a tentokrát jsme k tomu přispěli asi i my. no a těch fíků se asi nedočkáme ... jen ty lastury se rozpustí ve slabém roztoku kyseliny uhličité ...

Šumavák 9.10.2007 9:37

Vy máte něco proti minerálkám

obohaceným o vápník?

dr Turnovský 9.10.2007 9:41

Re: Vy máte něco proti minerálkám

lepší je pivo.......po tom není problém s prostatou a kameny :-))

www racek 9.10.2007 9:46

Re: Re: Vy máte něco proti minerálkám

pivo mi dochtorka zakázala, naopak doporučuje poděbradku ta má jak vápník, tak sodík a kyselinu siřičitou ....

i když pivo, toť nápoj svěží a ekologický, neobsahující žádné škodliviny ...

dr Turnovský 9.10.2007 9:47

Re: Re: Re: Vy máte něco proti minerálkám

Vy jste jak děcko, věřit doktorům :-)))

www racek 9.10.2007 9:49

Re: Re: Re: Re: Vy máte něco proti minerálkám

no jo, já si vypěstoval v tom hnusu ... poděbradce ... přímo zálibu ale to víš, cukrovka si sama řekne co má ráda ... a pivo už to fakt není. jen občas, se utrhnu ... a pak je mi tejden blbě.

Šumavák 9.10.2007 9:57

Vy si i přes výslovný zákaz EU

pěstujete cukrovku?

Takhle ten eunismus nevybudujeme!!!!

www racek 9.10.2007 9:42

Re: Vy máte něco proti minerálkám

jo, vápník mrcha dělá ledvinové kameny ... a vůbec...:-D

JE 9.10.2007 12:22

Re: no, jak už někde řekl pan neff

jedna otázka: slyšel jste, jak mluvil o katastrofickém scénáři zvýšení průměrné teploty o 6°C, když je průměrná teplota u nás 7,5°C ? (V podtextu - dovedete si představit tu hrůzu, pane redaktore a vážení posluchači? Skoro dvojnásobná teplota!!!) Když pominu kvalitu a relevanci této předpovědi, zbývá se ptát, jak tento sociální vědec si dovoluje fušovat do odborného řemesla přírodních věd: Stačí totiž uvést tato stejná data v termodynamické (Kelvinově) stupnici, aby naopak působila směšně zanedbatelně. A to, prosím, je termodynamická stupnice (bez ohledu na volbu jednotky) přirozenou teplotní stupnicí narozdíl od jakékoliv jiné s arbitrárně zvolenou nulou

jerry 9.10.2007 9:30

Je jasné, koho chce pan Rynda za prezidenta:-)

,, Tóóho Jíírku , Dýnst... Dýnst... Dýnstbýra. Ten má na to otéééplování, ten ..., no... Jo! Ten má prostě na too stříz... střííízlivej názor! ":-)

Šumavák 9.10.2007 9:28

Jak snadno z vás ČT a iDnes udělají hlupáky.....

Vy to nechápete! Ta televize to dělá pro Vás, že Vás tam nepouští.Abyste nebyl za hlupáka.

A  Vy si toho nevážíte a musíte se cpát alespoň sem !

jerry 9.10.2007 9:32

Ale já to taky nechápu

S Radkem Pavlovcem by pan Ryndák vytvořil skvělé komické duo. Něco jako Holzmann, Budín.:-)