6.2.2023 | Svátek má Vanda


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
portwyn 31.8.2007 10:54

Je hezké hledat chybu i u sebe,

jako pan autor. Nicméně mohu říci, že když zkusíte lež / omyl novináři (srozumetelně a slušnými výrazy) vysvětlit, tak

a) nereaguje vůbec

b) označí dezinformaci za "novinářskou nadsázku" nebo za "výzvu k diskuzi"

c) slíbí napsat opravu a pak nenapíše nic.

Důvod je jednoduchý, žurnalista nemá absolutně žádnou zodpovědnost za pravdivé informování veřejnosti. Ano, můžete noviny žalovat. - ale kdybyste je žalovali kvůli podobným posunům v interpretaci, jako jsou v článku,  stálo by vás to spoustu času, peněz a v tisku by z vás udělali hnidopicha a kazišuka. Proto se v novinách nepíší obyčejné lži, ale polopravdy. Efekt je stejný a obrana téměř nemožná.

pavel 99 31.8.2007 11:32

Re: Je hezké hledat chybu i u sebe,

dovolím si ještě doplnit další motivaci k jednání novinářů - ješitnost mocných. Novinář má nad "nenovinářem" obrovskou moc - vhodným seškrtáním, krácením (odpovědi či vysvětlení) dokáže z jakéhokoliv oponenta udělat hlupáka a vždy tedy dokáže "mít navrch". A bohužel málokdo takovému pokušení (proč bych přiznával chybu, když nemusím) dokáže odolat.

Ignacy M. 31.8.2007 12:10

Ještě bych doplnil,

že pokud novinář napíše opravu (případně ho k tomu přinutí soud), má ještě k dispozici milión jemných poťouchlostí, zdánlivě nevinných výrazů, obratů atd atd, kterými z Vás ještě při opravě nebo omluvě znovu udělá blbce.

Jediná relativně fungující obrana je utéct, případně se před novinářem zamknout na záchodě. On sice napíše palcový titulek ZAMKNUL SE PŘED NOVINÁŘEM NA ZÁCHODĚ, ale pořád lepší než všechno to, co by o Vás napsal na základě toho, co mu v dobré víře vyklopíte.

Sch glosátor 31.8.2007 9:43

Nepodceňujte novináře, oni dobře vědí co píší a proč to píší.

Jsou za to placeni. Tak čekají na "svého" pokrývače padajícího se střechy a každé jeho  škobrtnutí vytrubují jako katastrofu. Čím více katastrofických zpráv, tím větší čtenost a tím vyšší zisk vydavatelů a tím jistější džob. Zvláště u novin platí "řekni mi jaké čteš, řeknu ti kado jsi".

portwyn 31.8.2007 10:47

Re: Nepodceňujte novináře, oni dobře vědí co píší a proč to píší.

Hm, a co když už klasické noviny (hlavně z důvodů popsaných v článku) prakticky nečtu?

Jura Jurax 31.8.2007 12:11

Re: Re: Nepodceňujte novináře, oni dobře vědí co píší a proč to píší.

To znamená nepochybně, že lety moudříte.

Ovšem třeba TV hovadiny nejen říká, ale ještě je v barvách ilustruje pohyblivými obrázky.

amiZ .M 31.8.2007 9:28

Pane Burket, a celá Česká nukleární společnosti,

když někdo předvádí tak mizernou informační politiku, jako Vy, měl by ohledně kritiky žurnalistů držet ústa. Jeden příklad k tomu Vašemu "nadsazování novinářů v případě AK Krúmmel", protože zřejmě sám nevíte, co se stalo, zmíním pár základních věcí:

V rozmezí méně, nežli dvou hodin vypadly zkratem v sousedství ležící JEs Brunsbuettel a Krúmmel. Zatímco v Brunbuettel hořelo na turbině, u Kruemmel se vzňal obří transformátor, který se těžko dařilo uhasit. Reaktor byl "rychle odpojen", stoupal v něm tlak a následkem nedorozumění v komunikaci byl špatně odbouráván, vedoucí šichty musel totiž nasadit plynovou masku, protože na velín pronikl štiplavý dým, o kterém nejdříve nevěděli, odkud pochází. Tlak v reaktoru klesl příliš nízko, hrozilo nedostatečné plnění nad tyčemi, vypadla pumpa chladicího prostředku, ... takže mohlo být na konec bilancováno jako ve Forsmark "Měli jsme požádnou kliku". To neplatí pro nejvyššího šéfa, se kterým Vattenfall vyrazil dveře, což by mělo být to nejsilnější poučení a inspirace pro ČEZ. (Ostatně i ohledně lobbyistů Vašeho ražení)

Myslíte stále ještě, že někdo "nadsazuje", nebo nám lžete, protože se Vám to vyplatí?

Emil XX 31.8.2007 9:40

Re: Pane Burket, a celá Česká nukleární společnosti,

Pořád kecáte že "málem došlo ke katastrofě" aniž je to pravda. Co takhle skutečné katastrofy se stovkami mrtvých, spojené s využíváním zemního plynu a propan butanu???

Víte, kolik lidí zemřelo při největší haváriích v uhelných dolech?

h 31.8.2007 10:44

Re: Pane Burket, a celá Česká nukleární společnosti,

Problem s mizernou informovanosti je zpusoben "odbornymi novinari" Vaseho razeni. Napriklad po precteni vaseho prispevku clovek zabyvajici se danou problematikou nema vubec sanci pochopit co a kde se stalo. Nemecko neni tak velke, tak mi doslo, ze asi mate na mysli Brunsbüttel a Krümmel. Odpojit se da tak comp - reaktor se vetsinou odstavuje. Plnit se mohou tak lahve mineralkou - (, ale co ma tohle byt, tak to netusim vubec). Pumpu (tu mate na dvore) - to co je v elektrarne byva cerpadlo a ze jsou ruzna cerpadla - treba hlavni cirkulacni, havarijni a mnoho dalsich znamena ze opet nevim.

amiZ .M 31.8.2007 12:35

Jestliže byste se skutečně

"zajímal danou tematikou", ne jenom, že byste musel okamžitě pochopit o co jde, ale to, co jsem napsal by pro Vás nesmělo být nové. Vypadá to ale, že si ve stylu ČEZáckých managerů ohledně vlastní kompetence něco namlouváte, ono není odpojení, jako odpojení a odstavení je něco úplně jiného. Když se necítíte v stavu popsané souvislosti pochopit, měl byste se možná zabývat myšlenkou změny pole vlastní působnosti a nepropagovat hloupě diletantismus rozjímáním o rozdílu mezi pupou a čerpadlem.

h 31.8.2007 14:54

Re: Jestliže byste se skutečně

No uklidnuje me jedina vec, a to ze Vy zadne kompetence nemate (nastesti). Ale i tak bych Vam doporucil doplnit si vzdelani, nebo nedoplnovat nic ale namisto diskuzi soupat nohama. Nejde az tak o rozdil mezi pumpou a cerpadlem jak se  domnivate, jde o to ze jsou velke rozdily mezi cerpadly Vy to asi ve sve neznalosti nerozlisujete, ale treba v elektrarne jsou cerpadla: hlavni cirkulacni, havarijni, kondenzatni, chladici - a proto je celkem dobre vedet KTERE z nich vypovedelo sluzbu.

amiZ .M 31.8.2007 16:38

Kdybyste byl jenom trochu

bystřejší, poznal byste z mnou popsané kauzality, která pumpa to byla.

h 31.8.2007 19:35

Re: Kdybyste byl jenom trochu

Kdybyste vy byl aspon z casti bystry jako ja, vedel byste zda ho vydaji.

Emil XX 31.8.2007 12:05

A to jako myslíte, že uhelné elektrárny nemají "obří transformátory"????

A když se kvůli větrníkům musí přesměrovávat vedení elektřiny na velké vzdálenosti, tak tam také nejsou žádné transformátory???

Jura Jurax 31.8.2007 12:16

Re: Pane Burket, a celá Česká nukleární společnosti,

Zimo, jak to tak líčíte,tak se mi zdá, že naše reaktory i jejich obsluha jsou proti těmto echtgermánským vzorem spolehlivasti a  dokonalosti ... :-D ... tohle se stát v Temelíně (i kdyby to nebyla pravda) tak si rakouští protijaderní aktivisté nadělají do gatí :-D

Alias 31.8.2007 12:22

Re: Pane Burket, a celá Česká nukleární společnosti,

Ostatně soudím, že Kartágo má být zničeno !!!!!!!!!!!

mamb 31.8.2007 14:07

Re: Pane Burket, a celá Česká nukleární společnosti,

amiZ.M - A jak se "rychle odpojuje" reaktor, pokud se tím nemyslí odstavení nebo elektrická síť ? A špatné reaktoru je tady co ? Tlak byl vysoký nebo nízký ? Co je plnění nad tyčemi.

Nespíš to vypadá, že vám vázne nějak překlad z němčiny (pumpa, šichta,plnění, chladicí prostředek,...), takže výsledkem je typický informační paskvil, který autor kritizuje.

amiZ .M 31.8.2007 18:19

Když něčemu

nerozumíte, zamyslete se nad tím, zda to neleží na Vás. (Jako obzvlášť inteligentní opravdu nevystupujete.)

Emil XX 31.8.2007 9:05

Ještě bych upozornil, že vyhořelá zářivka na chodbě v Temelíně,

představovala "vážnou havárii" která se musela podle dohody v Melku hlásit do Vídně. Možná se v budoucnu bude hlásit i porucha splachovacího záchodu tamtéž.

m.l. 31.8.2007 9:03

Nehledejte chybu kde není

čili například na straně odborníků, jak píšete :-) Aniž bych byl odborníkem, kdykoliv mě něco ohledně nějaké JE zajímalo, během pár vteřin jsme si našel googlem stránku příslušné elektrárny a během několika minut přečetl vyjádření odborníků o co že jako jde. A zatím vždycky to bylo napsané tak, že jsem to pochopil. Z toho soudím, že nepochopení je jednoznačně na straně novinářů. Ať už je to nepochopení z hlouposti nebo z úmyslu nepochopit.

RomanL 31.8.2007 10:32

Re: Nehledejte chybu kde není

Možná se novináři na škole naučili psát, otázka je, jestli se tam také naučily chápat psaný text... :-/

Emil XX 31.8.2007 9:00

O nebezpečných rakouských tunelech

Havárie v rakouských tunelech jsou obecně známy. Méně je známo, že např. u Tauernského tunelu, kde r. 1999 uhořelo 12 lidí a 67 jich bylo zraněno byla nebezpečná jednotubusová koncepce zvolena pouze na nátlak ekologistů. Ztráty, které rakouská ekonomika utrpěla tříměsíčním uzavřením tunelu, na jehož opravě se pracovalo ve třech směnách ve dne v noci činí 9 miliardy šilinků, což je jedna pětina ceny Temelína.

slovan 31.8.2007 8:14

Prace novinaru

Zajmem novinaru neni objektivni informace ale snaha co nejlepe prodat svuj vytvor nebo medium pro nez pracuji. Dalsim motivem ovlivnujicim obsah sdeleni je manipulace verejnosti podle prani toho kdo si manipulaci objednava nebo snaha presvedcit verejnost o tom cemu veri dotycny novinar. Znalosti techniky a statisky jsou vetsinou dost ubohe (to jako technik dokazu posoudit), v ostatnich oblastech to bude asi obdobne(dokazu posoudit hure). Ruzna jednostranna zpravodajstvi proto beru jen jako zakladni uvod k problemu, nejvic relevantnich skutecnosti se pak clovek dozvi v diskusich na NETu , kde se vyjadruji i fundovani lide. V otevrenem mediu se mimo fundovanych samozrejme vyjadruji i oslove, je na kazdem, aby si to pretridil.

h 31.8.2007 10:56

Re: Prace novinaru

Zurnalistum jsou cizi vubec zakladni znalosti fyziky. Sam si mlhave pamatuju na poprask novackych investigativcu nad materialem jez pojmenovali "cervena rtut" a mela to byt rtut se zvlastni strukturou a zaroven zaruceny stepny k vyrobe bomby. Udajne tuny tohoto materialu opustily sovetske laboratore a mely strasit po svete. (To ze jaksi vzhledem k poloze Hg na mape stability je jeji stepitelnost skoro vyloucena, nikoho nezajimalo) 

Emil XX 31.8.2007 11:57

Re: Re: Prace novinaru

Nejsem si jist, ale někde jsem četl, že termín "červená rtuť" byl ruský krycí název pro uran 235.

Bezpečně vím, že se u nás poutíval termím "magnesïumperchlorát," (jehož chemický vzorec je Mg(ClO4)2 jeko krycí název pro uranový koncentrát ("žlutý koláč"), jehož hlavní složkou je diuranát amonný (NH4)2U2O7.

Z tohoto názvu je odvozen i název MAPE Mydlovary, což byla úpravna uranové rudy, dodávající žlutý koláč do SSSR. Ještě bych doplnil, že ve druhé polovině 60 let měl být závod rozšířen tak, aby vyráběl přímo nukleárně čistý produkt (budovy se už stavěly) a po roce 1968 nám byla tato výroba Brežněvem zakázána.

h 31.8.2007 12:40

Re: Re: Re: Prace novinaru

To je mozne, ale urcite se nemuze jednat o rtut s nejakou netradicni strukturou, jak nastinili novaci.

zdenal 31.8.2007 8:10

Nepresvedcite.

A nebo si myslite, ze prodej novin panu redaktoru zvysi clanek na titulni strane Na temeline se nic zvlastniho nestalo ??

Kdepak, To minuty nas delily od Cernobylu II, to je jine kafe.

BTW: Az na cestne vyjimky je novinar absolutni odbornik na vsechno == vi absolutne vse o asolutne nicem. Nekdy mi pripada, ze s vydanim Novinarskeho prukazu se nekterym jedincum vydava i jiny mozek...

A verte, ze jsem k teto branzi trochu pricuchl a dost jejich predstavitelu poznal. Pak jsem se radeji vratil k "Pocitve praci".

PS: NEJSEM absolventem zurnalistiky ani podobneho jineho zverstva...

MLOK1 31.8.2007 9:10

Re: Nepresvedcite.

Vážený Zdenale, o práci novinářů jsem si KROMĚ JINÉHO udělal úsudek nedávno, když psali o havarii ultralehkého letadla a na ilustrační fotografii byl obrázek DVOUMOTOROVÉHO LETADLA L-200, janak též "MORAVA" zvaného. Čím dál, tím víc se přesvědčuji, že Miloš Zeman zas tak moc nepřeháněl, když se vyjádřil svého času dosti nelichotivě o novinářích:-).

Jura Jurax 31.8.2007 12:25

Re: Re: Nepresvedcite.

Ultralight může být dvoumotorový ... ovšem L-200 samozřejmě není ultralight.

Eva D. 31.8.2007 13:07

Re: Nepresvedcite.

R^;-D