30.1.2023 | Svátek má Robin


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Emil XX 31.8.2007 20:03

Vaše srovnání je téměř geniální, to snad pochopí každý

kromě profesionálních zelených. Jen bych to doplnil, že VVER je náklaďák s pískem a RBMK cisterna s naftou.

hlava22 31.8.2007 20:46

Re: Vaše srovnání je téměř geniální, to snad pochopí každý

profesionální zelený to chápat nesmí. Živí se výkřikem atom néééé. K tomu výcviku - pokud budou předpisy dostatečně podrobné a jejich dodržování striktně vyžadováno  může i banalita ( nepředpokládaná ) způsobit problém. Havarie do určité úrovně jsou spíše žádoucí, protože  ověřují bezpečnostní systém a udržují personál v pohotovosti.

Emil XX 31.8.2007 20:25

Pokud to chcete vědět přesněji

reaktory RBMK jsou moderovány hořlavým grafitem a chlazeny vroucí vodou. Voda je horší moderátor, než grafit a tak, když voda vyteče, reaktor není chlazen ale štěpná reakce dále běží, dokonce lépe, než jsou li články obklopeny vodou (v tlakových trubkách). To vytváří kladnou zpětnou vazbu, když stoupne výkon, zvětší se objem parních bublin a výkon reaktoru roste. Tato kladná vazba fungovala jen u nízkého výkonu a trvalý provoz na tomto výkonu byl zakázán. Jenže obsluha právě v této výkonové oblasti chtěla rozběhnout odstavovaný reaktor a kvůli tomu porušila předpisy a odpojila zabezpečovací okruhy, které by jinak reaktor při této situaci automaticky zastavily.

Tlakovodní reaktor je moderován vodou a když se voda více ohřeje (a zvětší objem) reaktivita reaktoru klesá (záporná zpětná vazba). A pokud by voda vytekla, reaktor se zastaví, není schopen běžet nejsou-li palivové články obklopeny vodou.

Treaktory

jasan 31.8.2007 17:48

Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

a jake byly prosim prakticke dusledky teto cinnosti?

Psí vrah Čumil 31.8.2007 17:57

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

Kravál, jasane. Politický řev v rakouském parlamentiu a nějaká ta blokáda na hranicích. Drábová musela na kobereček k Bursíkovi a jaderná energetika znovu ztratila nějaké body ve veřejném mínění. A pak tady pánové Týc a Burket naříkají, jak jsou na ně žurnalisté zlí...:-/

jasan 31.8.2007 19:55

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

zurnaliste nejsou zli, kec "blbi jak puczstok". (cest vyjimkam)...   misto aby verejnost objektivne infomovali, tak ji desinformuji... a jeste za to chtej byt placeni z dani (tedy nekteri)

Psí vrah Čumil 31.8.2007 20:30

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

Co bylo na informaci, že z  primárního okruhu temelínského reaktoru poněkolikáté unikly cca 3(?) kubíky radioaktivní vody do příslušných záchytných jímek neobjektivního? To byl bohužel smutný fakt. A naprosto zbytečný, jak mnohokrát podotknuto. Ten otevřený ventil prostě v Temelíně BYL. Ten reaktor prostě několikrát přelitý BYL. Kdo se nepoučí z prvního maléru, dostane se do dalších. Tak to chodí.

EW 31.8.2007 18:59

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

On ty kohouty spis tenkrat nekdo otevrel, aby byl kraval. Ted jsou na ne namirene kamery a odvzdusnovat se chodi ve dvou.

Psí vrah Čumil 31.8.2007 19:08

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

To je jen v pořádku, vřele s opatřením souhlasím.

nepolitik 31.8.2007 15:45

Ono našim novinářským šmokům vůbec nejde o to

poskytovat pravdivé informace. Oni potřebují za každou cenu senzaci a strašení lidí. To již kdysi vyjádřil novinářský šmok Vávra, když redigoval zpravodajství televize NOVA a prohlásil: Zpráva o tom, že pes pokousal svého pána není pro mne zprávou zajímavou, kdyby tomu bylo naopak, potom by to byla opravdová zpráva.

třetí 31.8.2007 13:51

Vzpomínám,

jak premiér Topolánek v televizi prohlásil, že radar je proti balistickým raketám s jaderným, nebo konvenčním palivem. A to prý má vysokou školu, nevíte jakou a s jakým výsledkem ? To se pak novinářovi může lehce stát, že si splete redaktora s reaktorem.

Jura Jurax 31.8.2007 14:49

Re: Vzpomínám,

Jednak jde o politika, jdruhak u mluvené slovo z huby jednou vypuštěné vrátiti nelze; novinář ovšm, píše-li článek, jistě si jej aspoň jednou po sobě přečte, jestli nepředkládá národu krávoviny. Ovšem musí vědět o čem píše, a rozumět tomu.

jirka.s. 31.8.2007 16:57

Re: Vzpomínám,

jak jeden komunistický haj/zlík zde na psu prohlásil (a hrdě se k tomu hlásil), že byl v lidových milicích! A to prý je dneska "podnikatel", co si vozí (Y) v Jaguáru a má tu drzost tady dál opruzovat!

oakman 31.8.2007 12:18

No vida - hřebíček na hlavičku

Ono je snadné dělat ze všech novinářů a veřejnosti idioty, je ovšem mnohem těžší přimět jedny, aby správně přeložili váš technický žargon do obecného jazyka tak, aby populus pochopil.

Enik 31.8.2007 12:36

Re: No vida - hřebíček na hlavičku

Ale ono vůbec nejde o nějaký žargon. Informace od tiskových mluvčích, a jiná oficiální vyjádření rozhodně nejsou nějakým žargonem. Radioaktivní voda v záchytné jímce je radioaktivní voda v záchytné jímce. Žádný žargon v tom není. Hořící transformátor jednoho bloku jaderné elektrárny je hořící transformátor. Že někdo nezná rozdíl mezi transformátorem a reaktorem je už problém toho, kdo ve škole nedával pozor. Nikoliv nějakého žargonu!

EW 31.8.2007 12:38

Re: Re: No vida - hřebíček na hlavičku

A ze to trafo chytlo proto, ze dotycna JE byla fofrem vytazena na plny vykon, protoze zas jednou prestalo foukat do vetrniku, to se taky v tisku moc neresilo...

Jiří Tyc 31.8.2007 14:15

Re: Re: Re: No vida - hřebíček na hlavičku

Musím Vás opravit. Krümmel byl ve chvíli, kdy chytlo trafo ve stabilním stavu na 100% výkonu reaktoru. Ale i kdyby to tak nebylo, rychlost zvyšování výkonu na jaderné elektrárně je omezena a možnost poruchy trafa z důvodu rychlého růstu výkonu bych osobně vyloučil. Na Temelíně třeba zvyšujeme výkon reaktoru maximálně 12 % za hodinu. Tedy cca 120 MW/hod. Ještě jinak řečeno, pokud mám základní zatížení cca 250 MW (základní zatížení = výkon, na kterém se zastabilizuje turbogenerátor po připojení do sítě), zatěžuji postupně trafo po dobu cca 6,5 hodiny.

Hezký den!

amiZ .M 31.8.2007 17:08

Pane Tyc, jsou momentálně

dvě teorie o příčině požáru. 1) Příčinou byl zkrat v Brunsbuettel 1 hodinu a 40 minut před Kruemmel, což považuji za málo pravděpodobné a zatím chybí logické zdůvodnění. 2) Vámi i když v jiné souvislosti zmíněná otázka výkonu. Turbina byla modernisována novými lopatkami nízkotlaké části, tím dostala větší výkon a učinnost. V momentu vypuknutí požáru jeli "olověnou nohu" asi 1350 MW, na které trafo vlasně nebylo dimensováno, k tomu bylo velké vedro a bylo to.

EW 31.8.2007 19:15

Re: Pane Tyc, jsou momentálně

Jeste jednou

EW 31.8.2007 19:13

Re: Re: Re: Re: No vida - hřebíček na hlavičku

Ja jsem cerpala z tohoto:

http://www.ifr.ing.tu-bs.de/institut/downloads/Offener_Brief_Bundesministerium_Wirtschaft_und_Technologie.pdf

kdokoli 31.8.2007 16:30

Re: Re: Re: No vida - hřebíček na hlavičku

Máte divné představy o provozu JE ;-)

honzak 31.8.2007 12:39

Re: Re: No vida - hřebíček na hlavičku

jedna z jihočeským muter s eproslavila prohlášením ve stylu "reaktor nebo alternátor, stejně se toho bojím" (citace není doslovná, je to dávno). Holt komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí, že? Aani kdyby mu to předžvejkal vědecký komentátor BBC.

třetí 31.8.2007 13:44

Re: Re: Re: No vida - hřebíček na hlavičku

Není ona dneska ministryní ? Předpoklady projevila už tehdy.

NevericiTomas 31.8.2007 13:48

Re: Re: Re: Re: No vida - hřebíček na hlavičku

Ta nam zase v primem prenosu v OVM sdelila, ze at. elektrarna nevyrabi teplo (a tudiz nam mepomuze resit vytapeni budov:o) 8-o

honzak 31.8.2007 13:52

Re: Re: Re: Re: Re: No vida - hřebíček na hlavičku

zase musím reagovat citátem klasikovým - "takových generálů mělo Rakousko mnoho". Také věta o Bedřichovi Krausovi von Zillergut mě napadá....

VL 31.8.2007 16:10

Re: Re: Re: No vida - hřebíček na hlavičku

Takže nejezdí veřejnou dopravou? Vždyť jí může pod pr...í vybuchnout jak auto, tak autobus. :-D

hlava22 31.8.2007 18:23

Re: Re: Re: No vida - hřebíček na hlavičku

nějakou jsem slyšel prohlásit, že ruský reaktror s ruským řídícím systémem ano, americký s americkým taky ano, ale ruský s americkým to ne, to nebude fungovat.

P.S. Možná by pomohlo demonstrovat jim techniku na zařízení značně jednoduchém. Začít například s vibrátorem.

honzak 31.8.2007 12:37

Re: No vida - hřebíček na hlavičku

co je proboha žargonovitého na tvrzení, že tlakovodní reaktor (VVER) nemůže vybouchnout tak, jako ten černobylský grafitový (RBMK)?

Jura Jurax 31.8.2007 14:46

Re: Re: No vida - hřebíček na hlavičku

No, kousek níž žádá Čumil doslova ... - a nevysvětlujte mi, prosím, rozdíly mezi reaktory tam či onde a Černobylem ... to je pak jakýkoliv žargon i nežargon nepodstatný, neboť nechce-li někdo vyslechnout a aspoň se pokusit pochopit vysvětlení, je vše zbytečné ... ;-(

Psí vrah Čumil 31.8.2007 17:33

Re: Re: Re: No vida - hřebíček na hlavičku

Nebuďte tak laciný, Juraxi, a laskavě si povšimněte toho MI. Já to totiž vím a pokaždé, když něco podotknu na téma nekvalitní práce v Temelíně při výměně paliva, jsem poučen o rozdílech mezi příslušnými reaktory. Dobrou polovinu problémů by si česká jaderná energetika ušetřila, pokud by se vystříhala naprosto zbytečných chyb. O tom to je, nikoli o tom, jaký reaktor provozujeme.