2.2.2023 | Svátek má Nela


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Emp 3.9.2007 16:26

Re: Stupeň

zatím nebyl stanoven...  muj odhad je 2-3

Harwey 3.9.2007 12:45

Stupeň

Jaký tedy byl stupeň nebezpečnosti této mimořádné události na stupnici IAEA??

pavel 99 2.9.2007 22:23

Názorná ukázka novinářského diletantismu

Na IDNES  se objevil titulek "..Metro mohla odstavit špatná dávka energie.." (v článku se pak píše o dodávkách "většího proudu") - to by člověk očekával od "psychotronika" a ne od člověka, který se na základní škole měl učit o napětí, proudu a elektrickém obvodu.

Jenda 1.9.2007 23:35

Re: Navrhuji přejmenování

Jake velke prd? Sekretarka se polila kafem! Horkym!! Vite jak to boli???

Jenda 1.9.2007 23:31

Re: Re: Re: co je horší

V jedne veci se od tech vyrobnich nakladu odviji. V tom, ze dlouhodobe nemuze byt cena nizsi nez ty naklady. Samozrejme krome pripadu kdy se do toho zacnou plest dotace a tudiz je nejaka cast ceny skryta. Ovsem nekdo ji zaplatit musi stejne, jenom to tolik nevidi.

loiz 31.8.2007 22:18

Re: Re: Re: co je horší

Na rozdil od Vas toho vim dost nba to, abych mohl ARGUMENTOVAT, Vy myslivce.

Magor Milda 31.8.2007 22:16

Úder blesku

jak sdělily německé noviny. Takže je třeba vylepšit bleskosvody atd. Stejný problém by zastavil i uhelnou elektrárnu, s atomy to nemá nic společného.

amiZ .M 31.8.2007 20:57

Že to

nevydržela isolace je jasné od začátku. Otázky jsou: "proč?" a "co se dělo potom?" (včetně s enormními obtížemi zvládnutého přechodu na vlastní spotřebu).

hlava22 31.8.2007 20:46

Re: Vaše srovnání je téměř geniální, to snad pochopí každý

profesionální zelený to chápat nesmí. Živí se výkřikem atom néééé. K tomu výcviku - pokud budou předpisy dostatečně podrobné a jejich dodržování striktně vyžadováno  může i banalita ( nepředpokládaná ) způsobit problém. Havarie do určité úrovně jsou spíše žádoucí, protože  ověřují bezpečnostní systém a udržují personál v pohotovosti.

Psí vrah Čumil 31.8.2007 20:30

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

Co bylo na informaci, že z  primárního okruhu temelínského reaktoru poněkolikáté unikly cca 3(?) kubíky radioaktivní vody do příslušných záchytných jímek neobjektivního? To byl bohužel smutný fakt. A naprosto zbytečný, jak mnohokrát podotknuto. Ten otevřený ventil prostě v Temelíně BYL. Ten reaktor prostě několikrát přelitý BYL. Kdo se nepoučí z prvního maléru, dostane se do dalších. Tak to chodí.

Emil XX 31.8.2007 20:25

Pokud to chcete vědět přesněji

reaktory RBMK jsou moderovány hořlavým grafitem a chlazeny vroucí vodou. Voda je horší moderátor, než grafit a tak, když voda vyteče, reaktor není chlazen ale štěpná reakce dále běží, dokonce lépe, než jsou li články obklopeny vodou (v tlakových trubkách). To vytváří kladnou zpětnou vazbu, když stoupne výkon, zvětší se objem parních bublin a výkon reaktoru roste. Tato kladná vazba fungovala jen u nízkého výkonu a trvalý provoz na tomto výkonu byl zakázán. Jenže obsluha právě v této výkonové oblasti chtěla rozběhnout odstavovaný reaktor a kvůli tomu porušila předpisy a odpojila zabezpečovací okruhy, které by jinak reaktor při této situaci automaticky zastavily.

Tlakovodní reaktor je moderován vodou a když se voda více ohřeje (a zvětší objem) reaktivita reaktoru klesá (záporná zpětná vazba). A pokud by voda vytekla, reaktor se zastaví, není schopen běžet nejsou-li palivové články obklopeny vodou.

Treaktory

Emil XX 31.8.2007 20:13

Personál je cvičen na nejrůznější nehody na trenažérech

to je to jediné, co fungovalo už za komunistů.

Emil XX 31.8.2007 20:03

Vaše srovnání je téměř geniální, to snad pochopí každý

kromě profesionálních zelených. Jen bych to doplnil, že VVER je náklaďák s pískem a RBMK cisterna s naftou.

jasan 31.8.2007 19:55

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

zurnaliste nejsou zli, kec "blbi jak puczstok". (cest vyjimkam)...   misto aby verejnost objektivne infomovali, tak ji desinformuji... a jeste za to chtej byt placeni z dani (tedy nekteri)

Emil XX 31.8.2007 19:53

Nejde jen o bulvár, ale též naše "veřejnoprávní" media

placená z daní ("koncesionářské poplatky"). Pokud ta nebudou informovat kvalitně, bude nejlépe je zprivatizovat. Ač se mi zdá, že se o něco zlepšily.

Nicméně, občan by se z nich měl např. dozvědět, že naše spotřeba elektřiny na hlavu je menší, než v Německu i Rakousku, že ČR dodržuje Kyoto a Rakousko nikoliv atd.

hlava22 31.8.2007 19:46

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

no zase jsem se poučil. Ale k tématu - má cenu něco novinářům vysvětlovat - asi ne. Psát katastrofické články je jejich obživa. A jejich politické využití ? Značná část voličstva si žádá jednoduchá a stručná vyjádření, např. Schrottreaktor" a tak proč jim nevyhovět. Má to ale jeden háček - hledat jehlu v kupce sena lze také obrátit a v tom je značné riziko opravdu vážné nehody, třeba nepředvídané, ale personál cvičený výhradně na přesné dodržování předpisů nemá pak šanci  pružně reagovat.

Ladislav N. 31.8.2007 19:42

Re: Žvanil ČRo Čumil

Už zase?

Ladislav N. :-))) 31.8.2007 19:40

Re: Nabídka a poptávka

No, ono to je možná trochu jinak. Těch novin a časopisů nevycházelo za komunistické totality ani zdaleka tolik, jako dnes, neexistoval Internet. Stánky PNS byly poloprázdné, ne jako dnes... I titulů, které vycházely, byl nedostatek v počtu výtisků a novinářů omezené množství. Dnes si může časopis nebo noviny vydávat (nebo psát na web) každý, kdo chce. Žádná centrální kontrola/cenzura nezasahuje, každý si může napsat, co ho napadne...

Nemůžete očekávat, že v tomto chaosu a čtenářem prováděném "darwinovském výběru" budou mít ekonomické výsledky nejlepší ty nejkvalitnější. Vítězí bulvár, porno a spol. ;-P

h 31.8.2007 19:35

Re: Kdybyste byl jenom trochu

Kdybyste vy byl aspon z casti bystry jako ja, vedel byste zda ho vydaji.

EW 31.8.2007 19:24

Jeste Krümmel.

Zde je ten nazor, ze za pozar mohlo pretizeni trafa.

EW 31.8.2007 19:15

Re: Pane Tyc, jsou momentálně

Jeste jednou

EW 31.8.2007 19:13

Re: Re: Re: Re: No vida - hřebíček na hlavičku

Ja jsem cerpala z tohoto:

http://www.ifr.ing.tu-bs.de/institut/downloads/Offener_Brief_Bundesministerium_Wirtschaft_und_Technologie.pdf

Psí vrah Čumil 31.8.2007 19:08

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

To je jen v pořádku, vřele s opatřením souhlasím.

Psí vrah Čumil 31.8.2007 19:06

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

Nejsem žádným odborníkem na reaktory, drahá 22, ale černobylské lze přirovnat k náklaďáku na nekonečném kopci - musíte pořád brzdit, jinak se rozjedou tak, že vyletí ze silnice. To je jejich riziko. Ty temelínské VVERy (snad to nepletu) jsou stabilní, jako týž náklaďák na rovině - přestanete-li je řídit a ztratíte-li třeba vodu v primáru, náklaďák (reakce) se zastaví sám. Ale to neznamená, že z takového náklaďáku může kapat voda a olej. V zásadě se nestane nic, ale je to jako starý motor, z něhož teče všude kolem - vyvolává to nedůvěru.

EW 31.8.2007 19:01

Re: Re: Re: Re: No vida - hřebíček na hlavičku

Onmi si je rovnez usetri tim, ze se napriste vystrihaji palivovych tyci zn. Westinghouse.

EW 31.8.2007 18:59

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

On ty kohouty spis tenkrat nekdo otevrel, aby byl kraval. Ted jsou na ne namirene kamery a odvzdusnovat se chodi ve dvou.

hlava22 31.8.2007 18:46

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

sám jste napsal, že reaktor v Č. se dost vzpouzel než bouchl a tak bych jej jako extra rizikový neviděl. Nekvalitní obsluha je věc předvídatelná a už při konstrukci by měla být ošetřena. Což se většinou děje. Je dost zajímavé, že o Dukovanech  žádné podobné zprávy nejsou  -  že by takový rozdíl v personálu.

Venkovan 31.8.2007 18:32

Stejnou řečí těžko

dres Vašeho klubu je velmi výrazný.ne každý mu,ale fandí.

Psí vrah Čumil 31.8.2007 18:27

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

No, mezi námi, vzhledem k tomu, že reaktory černobylského typu jsou nestabilní a nebrzdí-li se grafitem, jejich výkon stoupá až za kritickou hranici, jak je dodnes zřetelně vidět v Černobylu, není ta úvaha o předurčenosti k havárii tak úplně od věci. Zvláště, zachází-li s ním obsluha tak, jak se stalo. Ale opakuji výchozí tezi - dobrá polovina odporu vůči jaderné energetice zde a na jihu má zdroj ve špatné práci provozovatelů a údržbářů.

hlava22 31.8.2007 18:23

Re: Re: Re: No vida - hřebíček na hlavičku

nějakou jsem slyšel prohlásit, že ruský reaktror s ruským řídícím systémem ano, americký s americkým taky ano, ale ruský s americkým to ne, to nebude fungovat.

P.S. Možná by pomohlo demonstrovat jim techniku na zařízení značně jednoduchém. Začít například s vibrátorem.