5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

IDEOLOGIE: Mylné představy o komunistickém režimu

Komunistický režim je uváděn běžně jako nepřijatelný, ale jeho metody už nikoliv. Mnoho metod praktikovaných dnešními ekologickými a liberálními ideology připomíná, že jsme je už prožili.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Burda 15.7.2022 9:30

Jeden, asi kpravdu jeden jediný, emigroval ze západu do NDR. (Asi i pár špionů,,ale ti se nepočítají.)

Nějaký Dean Reed, zpěvák. A i ten zahynul z dodnes neobjasněných důvodů - jedna z možností je, že chtěl z "ráje" socialismu zpátky do "pekla" kapitalismu s Stasi vykonala své.

Těch, co šli od nás "tam" znám dost - i z naší vísky o pár desítkách obyvatel někteří "utekli".

P. Burda 15.7.2022 9:18

Ať si ten režim nazývají jak chtějí. To, že jak nacisté tak komunisté chtěli a chtějí ovládnout území i lidi, jejich myšlení i skutky, nemohou nic změnit.

Jen nacisté (nacionální socialisté) nejdrive zabrali území a pak předělávali myšlení, komunisté (internacionalní socialisté) prvně myšlení a pak území. Jedni měli "Ein Volk, ein Reich, ein Führer" (dnes "Odin naród, odna straná, odin vožď"), druzí jedinou stranu, jedinou myšlenku a všechny národy jako jeden lid.

A jak vzpomínal můj otec, za 2. světové pubescent: "Za války jsme se báli nepřítele, za komunismu jeden druhého." (pro upřesnění - myslel dobu budovanikomunismu zvanou socialismus)

M. Horák 15.7.2022 9:14

R^R^R^

J. Lukavsky 15.7.2022 9:13

"Američané nejsou svatí, ale proti SSSR i současnému Rusku je velmi upřednostňuji." Nejste sám. Pokud si spočítáme počty emigrantů do USA/do Ruska... tak asi to bude dosti velký nepoměr. Přesněji neznám nikoho kdo by odešel do Ruska či SSSR, zato znám několik lidí co odešli do USA, Anglie, Austrálie... I ti zářící ruští vlastenci co denně žvatlají či bouří v ruské TV, své vlastní děti poslali do Londýna či do N.Y. J.L. end

P. Burda 15.7.2022 9:08

On pan de Winter asi myslel United Kingdom. Jenže...

Pokud měl na mysli koloniální minulost, tak z tejednak mnoho kolonii tezi dodnes výhody hospidarske i politicko-kulturní, jednak z ní koloniální mocnosti "vyrostly", omluvili se, sypou si popel na hlavu (často tak, že míří k sebelikvidaci hyperkorektností). Tedy až na jednu koloniální mocnost - Rusko.

Pokud měl na mysli války, tak tam jsou si USA (společně s velkou Británií, celým NATO i OSN) v tom nejhorším případě od 20. století s Ruskem rovny. Pakt Uljanova s Německem, pakt Stalina s... (nota bene) Německem. Okupace Ukrajiny, Litvy, Lotyšska, Estonska - vše s prvky genocidy (hladomor, odsun obyvatelstva na Sibiř a náhrada Rusy...) Podpora komunistů v útoku na jižní Koreu, podpora komunistů v útoku na Jižní Vietnam, faktická okupace Afghánistánu (1979-1989), okupace Československa (1968-1989, dejme tomu), útok na Maďarsko, příprava útoku na Polsko, podpora Srbů v agresi proti Bosně a Hercegovině i Chorvatsku, rozvracení Angoly, Nikaraguy... (se sovětskými "poradci" na místě)

Američané nejsou svatí, ale proti SSSR i současnému Rusku je velmi upřednostňuji.

J. Pokoutný 15.7.2022 9:03

S tou "ruskojazyčností kolem Charkova a Oděsy" bych si, přinejmenším v případě prvního z měst nebyl tak jist, jako vy: 1) byl součástí oblasti Slobodská Ukrajina a 2) V roce 2006 měl Charkov 1 464 000 obyvatel s nadpoloviční většinou Ukrajinců, přičemž užívání ruštiny mírně převažuje nad ukrajinštinou; rozšířen je také suržyk. Po několik desítek let byl největším ukrajinským městem; nejrychleji rostl koncem 19. a začátkem 20. století. Ruské carství i SSSR byly známy svou politikou rusifikace dobytých území, zejména měst, a potlačováním místní inteligence ve prospěch té ruské.

P. Burda 15.7.2022 8:48

Mám nevýhodu, že si nepamatuji jména. Je tedy možné, že jsem tomuto autorovi už nevěřil předtím.

Nicméně děkuji, že nejsem (možná zdaleka) sám, kdo mu nevěří objektivitu.

J. Lukavsky 15.7.2022 8:37

Nějak mi uniklo, že by Ukrajina napadla svého souseda, bez vyhlášení války.... no a u těch USA můžete vypsat příklad? Děkuji, J.L. end

P. Kmoníček 15.7.2022 8:19

To je ale o této figuře obecné známé, pane Burdo.

I. Schlägel 15.7.2022 8:19

Podepisuji.

F. Navrátil 15.7.2022 8:12

Taganrog založil jako azovský přístav Petr Veliký v roce 1698 a prvními obyvateli byli moskevští střelci. Oblast byla komisařem pro národnosti Slatinem přičleněna k Rusku. Stalin totiž v zájmu pohodlnějšího ovládání vytvářel uměle mnohonárodnostní státy, a proto k Ukrajině připojil například ruskojazyčné oblasti kolem Charkova a Oděsy.

P. Burda 15.7.2022 8:06

Když do lží vhodně zakomponujeme část pravdy, lidé uvěří. Nějak tak to dělal Goebbels, komunisté, a připadá mi, že i autor článku. Goebbels s komunisty úmyslně.

"Komunismus nebyl klasický kolonialismus... Rus se neměl lépe..." Komunismus byl kolonialismus třídní, kdy se měli dobře KARIÉRNÍ komunisté na úkor běžných lidí.

Komunisté POTŘEBOVALI kolaboranty. Vytvářeli situace, aby lidé někoho donutili ke kolaboraci (= vstupu do strany, kde pak vytvářeli zdání široké podpory komujistickeho režimu). Lidé byli nuceni vstupovat také do "podpůrných" organizací, jako např. SSM. O nucení ke spolupráci s StB nemluvě. (Pak se soatne třídí, kdo byl pravý komunista nebo StBák a kdo z donucení).

I dále jsou míchané pravdy a polopravdy. Celkově článek vyznívá jako to Rudé právo, kde výsledkem je to, že autorovi objektivitu, ani snahu o ni, nevěřím.

F. Navrátil 15.7.2022 8:04

Komunismus byl vyhozen z okna, aby se vrátil hlavním vchodem za doprovodu Ódy na radost.

F. De Winter 15.7.2022 7:57

Také si to myslím.

F. De Winter 15.7.2022 7:55

Neviditelný pes je v tomto dost výjimečný...

Taky se divím, kolik lidí obdivuje třeba USA nebo UK...

K. A. 15.7.2022 7:52

Pěkný článek.

Je to pravda, potlačování národů bylo v komunismu okrajové a spíše jen krátce po 2. světové válce. Jinak se celkem snažili o jakousi národnostní spravedlnost, určitě u nás a v Jugoslávii. Komunistická ideologie je dost odlišná od dnešního "levicového" liberalismu, který chce národy zlikvidovat. Komunisté odsuzovali "buržoazní nacionalismus", což už naznačuje, že nikoliv jakýkoliv nacionalismus, na druhou stranu odsuzovali i kosmopolitismus (dřívější název pro dnešní globalismus), takže heslem, byť někdy těžko naplnitelným, bylo právo národů na sebeurčení a tzv. internacionalismus, který v sobě předpokládá existenci národů. Mimochodem všimli jste si, že když dáte do googlu mezinárodní den něčeho, tak vám to začne nabízet světový den? (Globalisté se zřejmě chtějí zbavit slova mezinárodní.) Začínám mít obavy, že pro přežití národa byl komunismus menší zlo než EU.

J. Lukavsky 15.7.2022 7:15

No že by Ukrajinu vyhlásil až SSSR? Pokud přeskočíme středověkou Kijevskou Rus, tak Wikipedie praví: "23. června 1917 byla vyhlášena mezinárodně uznávaná Ukrajinská lidová republika." V Evropě se hranice států hodně měnily a pošupovat je i dneska je asi pošetilost. Nějak mi uniklo, že by láska k Ukrajině a nenávist k Rusku byly letos nějak povinné. Na Psovi jsou názory obou stran a každý si může udělat svůj náror a vyvěsit vlajku Ukrajiny nebo SSSR (kupodivu jsem jí nikde neviděl, že by se obdivovatel styděl?). Ovšem obdivovat stát, který bez vyhlášení války napadl souseda a vraždí tam i děti asi vyžaduje opravdu veliké sebezapření. J.L. end

T. Diblík 15.7.2022 7:15

Mnozí ještě pořád "slouží".

F. De Winter 15.7.2022 7:11

Velmi dobrý popis situace. Děkuji pane Podracký.

R. Langer 15.7.2022 7:04

Samozřejmě že šlo jednoznačně o komunismus, CHYBNĚ a LŽIVĚ označovaný jako "socialismus", stejně jako v nacistickém Německu šlo jednoznačně o nacismus. Komoušské matení pojmů v tomto opět dodnes slaví úspěch. ;-€

Nicméně rozdíly jednotlivých skupin té levičácké pakáže jsou v podstatě nepodstatné, vždy to končí u totalitní diktatury a násilného odstraňování nepohodlných "nepřátel lidu". Všechno je to ale pořád jen jedna a ta samá levičácká pakáž!

S. Ševeček 15.7.2022 6:48

Výborný rozbor !

/správnéje užívat pojem *komunistický režim*, protože nešlo o komunismus (ten je dnes bližší v Israeli (komuny); státní kapitalismus bez kapitálu.

D. Stirsky 15.7.2022 5:30

Já bych podotkl, že zhruba od poloviny 80. let jsem si kupoval Rudé Právo. Myslím, že v té době to byly - byť s ideologickým balastem a s přihlédnutím k době - naše nejlepší noviny.

V. Mokrý 15.7.2022 4:49

Lze jen podotknout, že mnozí potomci těch uváděných komunistů, je usazeno ve státní správě, justici, médiích.

K. Machala 15.7.2022 2:52

Ukrajinštinou se před sto lety mluvilo ještě i na východ od Donbasu v dnešní RF, konkrétně v Taganrogu, Tahanrih to byl. Ukrajinštinu SSSR rozhodně dost potlačoval, mazal hladomorem a dostěhováváním Rusů.

V. Novak 15.7.2022 1:21

To bude facek!