29.3.2023 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

IDEOLOGIE: Mylné představy o komunistickém režimu

Komunistický režim je uváděn běžně jako nepřijatelný, ale jeho metody už nikoliv. Mnoho metod praktikovaných dnešními ekologickými a liberálními ideology připomíná, že jsme je už prožili.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Heidlerová 15.7.2022 13:09

pardon - místo nezná má být "nemá".

V. Heidlerová 15.7.2022 13:08

Děkuju Vám, za výborný názor. Většina příznivců Ruska nezná z historie států, včetně zaoceánských, žádné vědomosti. Pracují a myslí pouze s propagandou a myšlení mají zaražené jak větry. Nazdar.V

V. Heidlerová 15.7.2022 13:06

Rusko má zase bojůvku vrahů Wagnerovci, něco jako SA, zatím údajně soukromá, proputinovská. Výkonná. Donbas byl po hladomorech na Ukrajině poruštěn, neb Ukrajinci vymřeli, utekli do měst. byli vyvezeni na Sibiř a odpůrci do gulagů. 9 miliónů jen ve 30. letech je vám málo? Ruská propaganda a hlavně statistika nemá se světovou a evropskou evidencí a realitou nic společného, těm údajům nelze beze zbytku věřit. Já si taky něco moc přeju a vybízím k tomu - a nic se neděje, USA je daleko a je to funkční stát. Všeobecně se ukázalo - hahaha - myslelo se, že Ukrajina padne do týdne - a ejhle! Sovětský soldát dodneška neovládl, to, co chtěl, hlavní je, že Ukrajinci nechtějí rusáka!!! Je to svébytný stát a rusácká svoloč tam nemá co pohledávat. [UA]V[>-]VEU

J. Nevrkla 15.7.2022 12:32

Možná to nevíte, ale Ukrajina má třetinové HDP na obyvatele než Rusko, má zakázané opoziční strany, přijala protiruske diskriminační zákony, největší Zelenskeho opora Azov je jednoznačně nacistický a vůbec se za to nestydí, převážně ruský Donbas chtěla kyjevska vláda ukrajinizovat a v létech 3014-2022 tomu padlo za oběť 14000 Rusů, před invazí se všeobecně uznávalo, že Ukrajina je oligarchicky, rozkradeny a zkorumpovaný stát jako žádný jiný v Evropě - a to bylo v roce 1991 HDP na obyvatele na Ukrajině vyšší než v Rusku. Komu to trochu myslí a má informace, ten chápe, že na Ukrajině se vede zástupná válka Ameriky a jejich satelitu proti Rusku a že si takový střet Amerika velmi přála s vybízela k němu.

D. Polanský 15.7.2022 12:28

Svět se především změnil obrovskou migrací.

D. Polanský 15.7.2022 12:27

Tenhle typ článků, kde je zachycen obrovský záběr problémů na malé ploše, je dost zavádějící, navíc bez popisu historického kontextu. Trochu mě tento přístup až děsí. Dívám se na seriál Bídníci, bohužel autoři do něj nenamontovali historický kontext. Pro Francouze je to asi jasné, učí se to již na základce. Proto jsem si nastudoval příslušný úsek dějin Francie, a hned je vše jasnější.

J. Elias 15.7.2022 12:12

Přesně!!!

Děkuji autorovi za odvahu.

A. Teply 15.7.2022 11:59

Je vidět, že jste článek nečetla.

Problém není v tom, jak si kdo říká, ale jak se chová ("po ovoci je poznáte...").

Dnešní svazáci se označují za liberální demokraty - ale největší strach mají ze svobody a demokracie (=svobody slova a demokratických voleb). Mohly by se totiž šířit "nenávistné názory" a ve volbách by mohli zvítězit "populisté".

Začíná se stávat běžnou praxí vyhazovat lidi ze zaměstnání za "nesprávné názory" (např. dotyčný tvrdí, že existují jen 2 pohlaví, která jsou vrozená). Jsou v rozporu se zákony blokovány "dezinformační" Weby, připravuje se zákonné "vyfutrování" této praxe.

F. De Winter 15.7.2022 11:58

Jak jsme dostiženi? O tom je celý ten článek, pod kterým diskutujete. Četla jste ho?

Sláma uKravína ![UA]

V. Heidlerová 15.7.2022 11:40

Mně vadí taky, je mi 85,5 roku, moc jsem toho prožila, nastudovala, kontaktovala rusáky a mám přátele na Ukrajině, tak se oblbnout ani v tomto věku nenechá.

V. Heidlerová 15.7.2022 11:37

R^R^R^V

V. Heidlerová 15.7.2022 11:36

Není pravda, že Ukrajina neexistovala, má odlišný jazyk i kulturu a snahy o svébytnost jsou tam dlouholeté, neustále umlčované. Teď se jasně ukázalo, že Ukrajinci chtějí svébytnost, samostatnost a že se za svou existenci a vlast dokáží utkat s mnohem silnější nepřítelem. Dnes už není zničený jen Donbas, který byl násilně rusifikován. Po obrovských hladomorech na Ukrajině ve 20. a 30. letech se země ztrátou 9 miliónů obyvatel vylidnila a do úrodné a průmyslové oblasti byli přesídleni rusáci. Velká část Ukrajinců zaplnila gulagy a genocida pokračovala vysídlováním Ukr. na Sibiř. Teď se Ukrajina stavěla na nohy, byla na tom lépe po všech stránkách než Rusko samotné, což je pro cara nepřijatelné. Potřebuje uživit obyvatelstvo, které žije v podstatě jako za Stalina. Británii, USA a západ do toho netahejte, každá slušná země musí pomoci menšímu státu, který je deptaný barbary a vrahy. Sláva Ukrajině![UA][>-]EUV

V. Heidlerová 15.7.2022 11:28

Mohl byste konkrétně rozebrat, jak jsme dostiženi stejnými poměry jako za komoušů??? Já jsem jen zaznamenala, že Babiš k vládě komunisty přizval a využíval jich. Dnes je přece jen dost velká část demokratů, která nepodléhá bývalým manýrám, je nás dost, kteří umíme rozpoznat, kde je síla i slabost demokracie a učit se stále dál a denně demokracii hlídat. A snad i zlepšovat, jen jsme se neměli dočkat válečného stavu, vyvolaného Ruskem.

V. Novak 15.7.2022 11:25

Hlavně už s Leninem připojili Novorossiji - bývalé Divoké pole, které zcivilizovali a zkulturněli Rusové, ať už dobrovolně nebo násilím přesídlení. Města tam zakládal Potěmkin, nazýval je často podle členů casrské rodiny (dnes známý Maryupol podle snachy Kateřiny Veliké Marie Fjodorovny, Jekatěrinoslav - Dněpropetrovsk - Dnipro samozřejmě přímo podle carevny,...) a osazoval ruskými obchodníky a řemeslníky, také křesťanskými vysídlenci z Krymu a vesnice ruskými nevolníky, kteří získali půdu a svobodu v míře v carském Rusku možnou. A vojenskými vysloužilci.

I Oděsa je Rusy založené město na místě turecké osady Hadžibej.

V. Heidlerová 15.7.2022 11:23

Obsahem článku jsem znechucená a ohromená. Metod, kterých tak umně využíval totalitní komunistický režim, používá autor zcela běžně a s lehkostí, která by mohla vyznít jako pravda, leč je tomu naopak. Mate lidi ještě víc, než to Rudé právo, takže ani já autorovi nevěřím, já dokonce ani jednuRv z polopravd a pololží upletený závěr.

J. Vorlický 15.7.2022 11:22

Teď jsem článek znovu přečetl a strávil, a nemyslím, že se jedná o neobjektivní popis situace. Nevím, co pánům Kmoníčkovi a Burdovi vadí.

V. Novak 15.7.2022 11:17

Ani nezaložil ani nebyl založen pro něj. Přemysl Otakar II. jen oficiálně vedl křížovou výpravu proti pohanským Sarmijcům - Prusům. V době, kdy Němečtí rytíři zakládali Königsberg, byl už dávno pryč.

J. Lukavsky 15.7.2022 11:16

No stejnými metamorfózami prošla celá Evropa, včetně Ruska, to také bylo kdysi jen polem pro Mongoly aj. dobyvatele. Nicméně stále platí že "23. června 1917 byla vyhlášena mezinárodně uznávaná Ukrajinská lidová republika."? Takže naše První Československá Republika je stejně stará. A pokud byla Ukrajina přijata v r. 1945 do OSN jako samostatný a uznaný stát tak asi byla samostatný a uznaný stát. J.L. end

V. Podracký 15.7.2022 11:16

Potom jste komunistický režim neprožil nebo nepochopil. Kdybyste byl konkrétní, čemu nevěříte, dalo by se diskutovat. Ale toto je zase jen bolševická metoda.

V. Novak 15.7.2022 11:14

Ukrajinštinu SSSR potlačoval tak, že ji - poprvé v historii - vyhlásil za úřední jazyk a velice vyzdvihoval tvůrce spisovné ukrajinštiny Tarase Ševčenka. Ten ji ovšem nazýval všelijak, i jižní ruštinou a skoro nikdo kromě něj jí nepsal. Kdo byl gramotný, psal rusky, kdo mluvil některým z maloruských nářečí, obvykle neuměl ani číst, natož psát.

Teprve v UkrSSR se z Ševčenkovy jihoruštiny stala spisovná a úřední ukrajinština.

Holodomor byl namířen proti selské třídě a postihl zrovna tak ruské jako ukrajinské "kulaky".

V. Novak 15.7.2022 11:06

Ale houby!

Kyjevská Rus postupně zanikla rozpadem do knížectví bez jednotného vedení i etnické sounáležitosti. Rozpad zahjil Ljubečský sněm 1097. O století později ji dorazili Mongolové a částečně okupovali Litevci a Poláci. Rusko vyrostlo z Moskevského knížectví (dříve Rostovsko-suzdalského), které se ubránilo spojenectvím s Hordou.

Od zřízení Krymského chanátu byla půlka dn. Ukrajiny přeměněna v "Divoké pole" a zbytek byla polská "okrajina", hraniční území, "frontier", kde žili především ruští kozáci.

Ty efemérní "republiky" na území dnešní Ukrajiny byly jen německé protektoráty, které velmi rychle z republik degenerovaly v hetmanáty a nebo sovětské republiky se stejně krátkým životem. První dlouhodobý ukrajinský stát byla UkrSSR vybavená z Leninova přání Novorossijí. Po válce ji pak doplnil Stalin o Halič, Zakarpatsko a Severní Bukovinu.

S Kyjevskou Rusí má Ukrajina tolik společného, jako Česko se Sámovou říší.

V. Novak 15.7.2022 10:54

Komunisté odsuzovali "buržoazní nacionalismus", protože nemohl být jiný než buržoazní - proletářský byl internacionalismus vyjádřený heslem "Proletáři všech zemí spojte se!".

V SSSR internacionalismus předpokládající existenci národů realizoval Lenin státními útvary pro pokud možno co nejvíc národů - Jamalo-Něněcký AO, Chanty-Mansijský AO, Burjatské byly snad rovnou 4 podstátní útvary, Jakutský AO,... z většiny jsou dnes republiky RF. Bohužel u Ukrajiny bral v potaz jiné zájmy.

Stalin to pak dost podělal.

P. Burda 15.7.2022 10:51

Kaliningrad založil (nebo byl založen pro něj križáky, liší se podle zdroje) Přemysl Otakar II.

Je proto Kaliningrad s okolím českým územím? Nebo územím Malty, Vatikánu, Německa ...

P. Pepax 15.7.2022 10:45

R^ díky autore.

V. Cícha 15.7.2022 10:23

Možno připomenout komunistické zvěstování, že kapitlimus je založen jen a jen na penězích, které tam nemilosrdb ně vladánou... aco viíme dnes? Globalističtí miliardáři točí s vládami dneš snad ještě demokratických ale demokracii devastujících zemí...

V. Čermák 15.7.2022 10:18

A můžete ty většinové Lži nějak zkonkretizovat, nebo jen tak Pindáte? Podle mě B je správně, ale můžete mně to vyvrátit konkrétními Lžemi...;-D

V. Čermák 15.7.2022 10:12

R^

V. Cícha 15.7.2022 10:08

Smutné je,když našinec opustil komunistickou totalitu kulminující Srpnem 1968,aby ztrávl zbyetk živvta v solidních podmínkách některé ze západníh zemí nebo USA a teď je tam dostižen stejnými poměry z jakých odešel.

J. Nevrkla 15.7.2022 9:45

Velmi dobrý a v dnešní době zcela výjimečný popis situace, nezbývá než souhlasit.

S Ukrajinou dojde je stejnému prozření jako s Američany ve Vietnamu a jejich agent orangem a napalmem. Až lidem dojde, že ty zničené baráky na Donbase má na svědomí nikoliv ruská, doněcká či luhanska armáda, ale ta ukrajinskobritskoamericka, teď akcelerovana Himmarsi.

P. Burda 15.7.2022 9:41

Car byl v rusifikaci méně důsledný. Na dobyta území sice Rusy stěhoval, ale původní obyvatele odsunoval jen zřídka (především ty, co se jich i místní rádi zbavili - loupezniky, vrahy...) To soudruzi byli jiní "pašáci". Tatary z Krymu do střední Asie, Ukrajince vyvraždili hladomorem, obyvatelé Pobaltí za Ural - a místo nich prověřené Rusy (komunisty nebo zločince - bez čárky, neboť to často byl komunista a zločinec v jedné osobě).