24.3.2023 | Svátek má Gabriel


Diskuse k článku

IDEOLOGIE: Mylné představy o komunistickém režimu

Komunistický režim je uváděn běžně jako nepřijatelný, ale jeho metody už nikoliv. Mnoho metod praktikovaných dnešními ekologickými a liberálními ideology připomíná, že jsme je už prožili.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lukavsky 15.7.2022 15:51

TV nevlastním takže na ní ani viset nemohu... ale chodily pěkné záběry z pošty když si jistí ruští vojáci posílali balíky z Běloruska na jisté adresy, domů... byly i pěkné záběry na přehlídku na Krásnoj Ploščadi s těmi ukořistěnými ledničkami na tancích. No a s těmi zcela vymyšlenými znásilněními? Někde to probírali a bylo to spíš, že se omlouvala za příliš emotivní formulace či co. No ale to by nás ani nenapadlo, že by ruští vojáci se chovali jako ... přeci si to pamatujeme z r. 1945. Ale tenkrát omluvou jim bylo, že ani nevěděli kde jsou a navíc Protektorát byl tenkrát součástí Říše, čili chovali se tak jak Němci v Rusku. No jistěže ve válce se to motá všechno, ale pořád zůstává to, že to bylo Rusko, které začalo a napadlo Ukrajinu a ne naopak. J.L. end

J. Jurax 15.7.2022 15:46

Ehm ... každá slušná země musí pomoci menšímu státu, který je deptaný barbary a vrahy, pravíte. Z toho by ovšem plynulo, že slušných zemí je minimum až žádná. Pomíjíte motivaci oné pomoci, jež nemusí být a obvykle taky není zcela nezištná - i na pomoci lze vydělat politicky i finančně.

A taky jde o to, koho kdo má za barbary a vrahy, to je totiž v čase a prostoru proměnné a na mnohém závislé. Povšimněte si, píšu má, ne kdo jím objektivně je. Vzpomeňte na Mnichov.

V. Podracký 15.7.2022 15:46

Mně bylo v r. 1948 osm let. Dobře si pamatuji atmosféru a později jsem si to v paměti uspořádal. Naše rodina patřila ke střední třídě. Viděl jsem tu nenávist u služky, viděl jsem tu závist, viděl jsem u kamarádů reakci na nové poměry. Úcta se změnila v nenávist. Lidi, které jsme podporovali, nás začali nenávidět.

V. Podracký 15.7.2022 15:40

Paní Heiderová má pravdu, jen pojem rusáka má poněkud rozmazaný. Já jsem stejná generace, vím dobře, že rusák byl buď komunistický politruk (důstojník) obvykle Gruzínec nebo nějaký šikmooký, sem tam Ukrajinec. Potom byla šedá masa uniformovaných ovcí všech plemen, která byla viděna jen zdálky a se kterými se nesmělo promluvit. Kdyby se tyto ovce pustily z ohrady, nejspíše by bylo to jako za války. Sem tam znásilnění, sem tam krádež, jinak opakování hesel. Ale to bylo přece systémem, nikoliv lidmi, kteří jinak v Rusku samotném jsou prostě normální vstřícní lidé, kteří dokonce nás měli rádi.

S. Ševeček 15.7.2022 15:27

Kyjevská RUS.

J. Krásenský 15.7.2022 15:24

Děkuji. Souhlasím s Vámi.

[>-]

J. Krásenský 15.7.2022 15:21

Ano, souhlasím s Vámi.

J. Krásenský 15.7.2022 15:20

Přesné! [>-]

J. Krásenský 15.7.2022 15:19

R^

J. Krásenský 15.7.2022 15:18

Autor má pravdu, socialistický tábor byl internacionalistický. Žádné "velkoruství" se nepěstovalo a nebylo. Vy se mýlíte.

[>-]

K. A. 15.7.2022 15:07

Myslím, že se s tím rokem 1948 moc seknout nemohl. V roce 1946 volilo v českých zemích komunisty asi 40 % voličů. Možná by ve 48 měli výsledek horší, na druhou stranu změnu režimu schvalovala i řada sociálních demokratů a komunističtí kolaboranti v dalších stranách. Zjistit se to dnes nedá, ale sympatizantů podle mě bylo něco mezi 1/3 a lehce přes 1/2 obyvatelstva. Dokonce někteří pamětníci říkají, že 70. léta byla depresivnější než 50., protože tehdy navzdory větším represím dost lidí věřilo v lepší budoucnost.

K. A. 15.7.2022 14:55

Mohl byste prosím definovat slovo kolonialismus? Mám dojem, že slovní spojení "třídní kolonialismus" je naprostá hovadina. Z vašeho příspěvku bych usuzoval, že kolonialismus je pro vás situace, kdy se má jeden lépe než druhý, ale nechce se mi věřit tomu, že byste to tak doopravdy myslel.

P. Hák 15.7.2022 14:47

Paní Heidlerová, to je tak NÁDHERNÁ ukázka toho, jak se někdo považuje za demokrata a přitom používá etnické nadávky a fašistický pozdrav, které ho usvědčují z úplně jiných sklonů. Díky moc a buďte hlavně zdráva, potřebujeme Vás tady! R^:-)

J. Nevrkla 15.7.2022 14:40

Skoro bych se vsadil, že daleko více krádeži mají na svědomí Ukrajinci než Rusové. Na začátku invaze Zelenskij propustil vězně a vyzbrojil je, psalo se o rabování v Kyjevě jako o běžné věci. Že Ukrajina je za posledních třicet let daleko více rozkradena nez Rusko, je všeobecně známo. Očekávat, že byste se něco takového teď dozvěděl z naší televize, na které evidentně visite, nemůžete.:-)

Ukrajinská ombudsmanka , která si zcela vymyslela všechna ta Ruska znásilnění a poslala to do světa, byla za to dokonce i ukrajinským parlamentem potrestána. To jste se taky asi nedozvěděl.:-)

V. Heidlerová 15.7.2022 14:19

Jo, dobrý, ale pozor - ještě úplně nevymřela moje generace, která znala a měla styky s bělogvardějskými emigranty, legionáři, zaznamenala osvobození 1945 jako dobytí a zabrání(!!!), 1948, 1956, 1968 až 1989, mně nikdo nemusí pomáhat charakterizovat Rusáky a jejich činy a chování. Já jsem si vše dobře zapamatovala a celý život pečlivě sleduju a studuju. Rusáka si nemusím nijak představovat, já jsem je viděla v reálu. Sláva Ukrajině![UA]V[>-]EU

J. Lukavsky 15.7.2022 14:14

"Ukrajina má třetinové HDP na obyvatele než Rusko, má zakázané opoziční strany," a proto ruští vojáci kradou na Ukrajině TV, mikrovlnky a ledničky a posílají je domů? No pravý opak k Rusku, kde opoziční strany jsou naopak podporovány a kritici režimu opečováváni v lázních aby jim obyvatelé neublížili, neb fandí carovi... Dobrý vtípek! J.L. end

V. Heidlerová 15.7.2022 14:11

Ještě jsem zapomněla, že velká část jich jde do Ruska v igelitových pytlích a další část pohřbívají Ukrajinci tam, kde padli, přestože jsou to vrahové, násilníci, už je začínají hledat ruské matky, které si myslí, že kluci jsou na cvičení. Sleduj cvrkot, ne Haló noviny.

J. Lukavsky 15.7.2022 14:10

jak mohl být útvar vytvořený Němci na Němci okupovaném území v průběhu 1. světové války "mezinárodně uznán"? Ve Wikipedii to je přesně takto napsáno, proto je to v "...". J.L. end

V. Heidlerová 15.7.2022 14:08

Dobrovolně? Hááááááááá. A CO UNESENÉ DĚTI? Rusko potřebuje pracovní síly, moc příslušníků jejich Říše emigruje na západ, osamostatněné národu nechtějí zpět do náruče medvěda, má to car Putin nelehké.

R. Langer 15.7.2022 14:03

Já spíš vidím, že se to tady hemží samými Zelenyjomilci. ;-D

F. Zrcek 15.7.2022 14:03

Mylné představy autora, (nejen) o komunistickém režimu, ad nacionalistické prvky: Ve skutečnosti byl internacionalismus nahrazen velkoruským šovinismem. Nejdřív ještě před vypuknutím WWII zrušením komunistické internacionály, která se údajně podle stalina vyčerpala. Pak napadením Finska, anexí pobaltí a invazí východního Polska. Pak i názvem zatlačení hitlerovské východní invaze. Ta je dodnes v putínii známá jako Velká vlastenecká válka, a byla to podle rusáků největší událost lidských dějin. Hned vedle Slovenského národního povstání, ale to si myslí jen pár Slováků. Všechny evropské tzv socialistické státxy povinně vyznávaly dominanci Sovětského svazu. A ty, co to odmítly, se octly na indexu a byly všestranně moskaly diskriminovány, jako Čína, Albánie, Jugoslávie, nebo rovnou vojensky atakovány Dederónie, Maďarsko, Československo.

ad ideologie: Západ úspěšně vzdoroval sovětům, dokud žádnou ideologii nevyznával. To fungovalo velmi dobře a byla to jasná dělící čára: na východ bolševik, na západ svoboda. To pos**li až anglosasové z obou stran oceánu se svou snahou o nápravu všech světových křivd a preferencí vybraných menšin. A zaplatí to bílý muž, pokud si včas nehodí mašli a nevyhyne. A kontinentální Evropa na oplátku vymyslela grýndýl. Tím se taky stala hnusně ideologicky odpudivou a zaplatí to Slovani na východ od Labe.

ad nepřítel: Toho si stalin vymyslel, ale než ho stačil zničit, tak soudruhům zhebnul. Teď v tom úspěšně pokračují západní wokes a stihli si znepřátelit druhou půlku populace, asi cwokes. Teď to vypadá na Válku států II (občanská válka demogratické ůnie a republikánských konzerv).

ad třídní princip: ten byl nahrazen kritickou rasovou teorií a ublíženectvím menšin, takzvanou intersecionalitou. Vše platí nehispánští běloši.

ad nepřítel: Každý západní běloch je nucen povinně nenávidět bělochy. A každý woke křesťany. Kdo se nenechal přeoperovat na transku ještě jako dítě, bude povinně vymiškován. Jinak by se cítil nepohodlně ve svém těle.

R. Langer 15.7.2022 14:01

Ano, ale polovina migrantů jde do Ruska... ;-)

P. Hák 15.7.2022 13:57

Mně přijde, že slovo "komunismus, komunistický" už zdegenerovalo na pouhou nálepku, resp. záminku. Komunismus je jako ideologie mrtvý, komunistická strana u nás rychle vymírá, slabé jsou KS i v zahraničí. Bojovníci proti komunismu u nás si buď nevšimli letopočtu (bojovat 30 let vyhranou válku je velmi pohodlné) nebo jim to slouží jen jako klacek na oponenty, které automaticky označují za komunisty - vzpomeňme na prosazování Kaplického "chobotnice", kdy byl za komunistu označen každý, kdo ji nechtěl přesně na tom místě a v té podobě.

Co se týká představ "komunistického Ruska", buď to jsou stereotypy z dob SSSR a nezájem o změněnou realitu (opět je pohodlnější po desetiletí omílat ta samá hesla) nebo účelový klacek, který má zakrýt podstatu věci - etnickou nenávist. S tím souvisí onen nezájem o informace. Je jednodušší nenávidět někoho, o kom nic nevím, od koho jsem izolován a koho si představuji jako pololidskou stvůru z divočiny, hlavně se nesmí zjistit, že to jsou lidé jako my... U mladších funguje propaganda docela spolehlivě. Začíná to v generaci okolo 40 let, ti už komanče moc nepamatují, byli formováni svobodnými devadesátkami a vůbec nechápou, že by média mohla lhát nebo manipulovat.

V. Novak 15.7.2022 13:45

Ale člověče - jak mohl být útvar vytvořený Němci na Němci okupovaném území v průběhu 1. světové války "mezinárodně uznán"? Francouzi a Britové se zoufale snažili udržet Rusko po únorové revoluci ve válce proti Německu a Rakousko-Uhersku - a uznají Němci vytvořený protektorát na území témuž Rusku Němci uloupeném?

V roce 1945 se Stalinovi podařil trik - USA mu ho uznaly - a Ukrajinská sovětská socialistická republika a Běloruská sovětská socialistická republika byly přijaty do OSN jako samostatné státy, aby měl SSSR 3 hlasy místo jednoho. Však ti ostatní měli hlasů dost a dost. UkrSSR a BělSSR byly ve skutečnosti stejně samostatné a uznané jako jedna každá z tehdejších 16 svazových republik - tedy nijak. Nebo snad chcete tvrdit, že SSSR nebyl navzdory názvu unitární stát řízený z Moskvy?

Za 2. války zřídili Němci Generální gouvernement, Reichskomisariat Ost a Reichskomisariat Ukraine a myslíte, že to byly "mezinárodně uznané státy"? Ani náhodou - a ze stejného důvodu jako ULR.

H. Rybnická 15.7.2022 13:41

Velice dobře vyjádřeno. R^R^

L. Severa 15.7.2022 13:28

Pan Podracký trochu oprašuje komunisty na úkor dneška. O mnohém by se dalo diskutovat, ale záběr článku je velmi rozsáhlý. Je mně třeba záhadou kde autor přišel k názoru, že v roce 1948 měli komunisté příznivců polovinu obyvatel. Kdo má za krkem strach nebo prospěch, není příznivcem ! Celý článek jen dokazuje na čí straně pan Podrázký stojí.

J. Nevrkla 15.7.2022 13:18

Vy jste dobrý fanatik. Kdysi jsem se divil, jak za německého nacismu mohli lidé tak fanaticky začít nenávidět židy a byli je schopni obvinit ze všeho špatného a bez výčitek je zabíjet. Dnes vidím, že obdobnému fanatismu pod dostatečnou propagandistickou masirkou podlehnout lidé se slabším charakterem opět, tentokrát proti Rusům. Goebbels by to ocenil. Já rozhodně ne. Kupodivu jsou to stejní lidé, kteří před časem ostatní obviňovali z xenofobie. O charakteru se zde jistě mluvit nedá.

V. Novak 15.7.2022 13:17

Mohla byste nějak doložit, že Ukrajina existovala jako něco víc než Haná, Valašsko nebo Chodsko před tím, než ji Bolševici založili?

Mohla byste nějak doložit, že existoval ukrajinský jazyk, ne maloruské nářečí před tím, než si Taras Ševčenko usmyslel ji vytvořit?

To, že "se Ukrajina stavěla na nohy a byla na tom lépe než Rusko, je tak nehorázná lež, že jí snad musíte věřit. Ta Ukrajina, která za 8 let asociace s EU padla ekonomicky na poslední místo v Evropě, dokonce za Moldovu, chudobinec Evropy...

V. Heidlerová 15.7.2022 13:11

Snad ani tak obrovská migrace z Afriky a Středního východu není tak obrovská, jako tato,Rv:-( způsobená ruskou válkou.Rv;-(

L. Severa 15.7.2022 13:10

Je to tak jak uvádíte. Podle pana Podrackého jsou Putinomilci potlačováni, ovšem zde na N.P. se to jimi jen hemží.