16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Diskuse k článku

GLOSA: Pochybné biopotraviny

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
kanuk 7.6.2006 16:36

Re: Re: Pár poznámek - pokr.

Možná, že máte pravdu, nehádám se. Ale jednak je možné, že si chuťový rozdíl představujete, a také je možné, že ten rozdíl skutečně existuje a je působen tím, že slepice sežerou na dvorečku třeba i vlastní dreky, jestliže jim chutnají. Jeden nikdy neví z čeho ztloustne.

Jimmi 7.6.2006 16:46

Re: Re: Re: Pár poznámek - pokr.

Kdybych si uměl představit, čili asi vsugerovat onen chuťový rozdíl, byl bych asi velmi šťastný člověk. Ne, neumím to ;-)

krmič 7.6.2006 19:31

Re: Re: Re: Re: Pár poznámek - pokr.

Propána, co to je za blábol: chuťová korelace blížící se přímé úměře? Vliv barvy potravin na chuťový vjem je prokázaná skutečnost (nedávno o tom bylo takové "kabaretní" číslo v pořadu Clever) a i jiné druhy sugesce se zde mohou uplatnit.

A.D. 7.6.2006 16:47

Re: Pár poznámek - pokr.

Vejce od slepic, které chovají rodiče (nyní už jen 2ks :-) mají žloutky skoro oranžové. V létě se pasou na trávě, v zimě jim táta do krmení (šťouchaných brambor se šrotem) míchá sušené kopřivy. A chuťově to rozdíl teda je a podstatný.

Jinak barva skořápky skutečně závisí od druhu slepice. Bílé nesou bílá vejce, hnědé hěndá. S kropenatými zkušenost nemám :-)

cca4 7.6.2006 16:55

Re: Re: Pár poznámek - pokr.

my máme i černé slepice ale vajíčka jen bílé nebo hnědé ;-(

A.D. 7.6.2006 18:16

Re: Re: Re: Pár poznámek - pokr.

S těmi kropenatými jsem chtěla říct, že nevím, zda mají pigmentu dost na produkci hěndých vajec, nebo zda snášejí ještě bílá.

Černá vejce jsem viděla akorát v horrorovém filmu :-)

rdu 8.6.2006 14:53

Re: Re: Re: Re: Pár poznámek - pokr.

Černé vejce je populární pochoutkou čínské kuchyně. Je samozřejmě obarvené až po snesení :-)

kanuk 7.6.2006 16:03

Pár poznámek

Úvodem poznamenávám, že jsem blbej, chemie, zejména organická, je pro mne černá věda a biologie nebo zoologie věda ještě černější.

1) Požívání masa lidmi. Podle fungování zažívacího systemu a utváření chrupu je člověk tvor maso- i býložravý. Takže normální lidská strava se má skládat jak z rostlin, tak z masa. Extrémní odchylky na kteroukoliv stranu jsou nepřirozené, a mohou být i zdraví škodlivé (kurděje, myslím, že i nemoc zvaná beri-beri, ale o tom bych se nehádal). To ale jistě není nic nového pro většinu lidí, a zavilí vegetariáni se asi přesvědčit nedají.

??c 7.6.2006 14:01

Balená voda je bezvadný kšeft !

Litr  vody z vodovodu= 0,03 Kč ( = 3 halíře litr); balená minimálně 2,- Kč/litr; táměř 70x dražší  a ještě se s ní musíte nosit ! Kavalita stejná; nemluvím o minerálkách.,ale o "balené" vodé ! 

cca2 7.6.2006 14:10

Re: Balená voda je bezvadný kšeft !

opravdu si myslíte že všude je voda z vodovodu stejně kvalitní jako balená ?

Lída 7.6.2006 14:32

Re: Re: Balená voda je bezvadný kšeft !

Všude ne, ale spousta lidí kupuje balenou vodu i tam, kde teče z kohoutku voda vhodná pro kojence.

R 7.6.2006 14:50

Re: Re: Re: Balená voda je bezvadný kšeft !

A je pár firem, co tu vodu z kohoutku stáčí do plastových lahví a prodávají jako balenou vodu.

Stredocech 7.6.2006 15:14

Re: Re: Balená voda je bezvadný kšeft !

Některá voda z kohoutku je LEPŠÍ než průměrná balená voda. Jen je problém si nechat udělat tu analýzu a kvalita vody může kolísat.

Flasi 7.6.2006 17:22

Re: Re: Re: Balená voda je bezvadný kšeft !

Vy tady vsichni resite kvalitu vody, ale napadlo nekoho z "odpurcu" balenych vod, ze dalsim parametrem je chut?

. 7.6.2006 13:33

čtenářům a milovníkům(?) zvířat ze Zvířetníku

Gentleman napsal hloupý, neodborný, povrchní článek o Biopotravinách. Zvláště konec článku mě nadzvihl. Živí tvorové, i když neoplývají vysokým IQ- tak jako ty zmíněné slepice- nejsou stroje!

Nikdo z milovníků(?) zvířat ze Zvířetníku se neozve. Tak mi vytanul na mysli článek Ivana Klímy  Lidé a zvířata

.... Majitelé psích či kočičích mazlíčků o nich dokážou vyprávět s daleko větším zaujetím než o komkoliv z lidí, a také jim často dávají přednost před kýmkoliv z lidského rodu.....

To vše zdá se svědčí o velké lásce (aspoň některých) lidí ke zvířatům, a ta je jistě záslužná. Jenže mi připadá někdy až příliš zástupná. Neboť v téže době miliony kuřat žijí v klecích, kde se prakticky nemohou pohnout. Desetitisíce zvířat jsou denně hnány na porážku, neboť lidé si žádají maso, salámy, klobásy, mnozí také krmivo pro sebe a své psí či kočičí miláčky....

Láska k jednomu zvířecímu miláčkovi o ničem podstatném ve vztahu ke zvířatům nesvědčí. Může být jen cestou z vlastního osamocení, citové vyprahlosti anebo i výrazem potřeby někomu vládnout....Naše často až přehnaná láska a starostlivost o jedno vybrané zvíře může jen zakrývat naši bezradnost nebo dokonce náš nezájem o osud zvířat jako celku.

kmič 7.6.2006 14:33

Re: čtenářům a milovníkům(?) zvířat ze Zvířetníku

Budu parafrázovat: "Naše často až přehnaná láska a starostlivost o JEDNOHO VYBRANÉHO ČLOVĚKA může jen zakrývat naši bezradnost nebo dokonce náš nezájem o osud LIDÍ jako celku." Co je na tom divného? To je přece naprosto přirozené chování. O své dítě se většina normálních lidí určitě stará víc, než o zbývajících 6 miliard cizích lidí. Proč by to ve vztahu ke zvířatům mělo fungovat jinak??

. 7.6.2006 15:03

Re: Re: čtenářům a milovníkům(?) zvířat ze Zvířetníku

No ano, ale přirovnání tochu kulhá. Spíš je to jako bychom se o své dítě pečlivě starali a přitom jiné, cizí děti jedli. Své zvířátko hýčkáme (a já taky), jiná zvířátka, chovaná v koncentrácích jíme. 

Rpuť 7.6.2006 15:13

Ne, my ty cizí děti nejíme, my je jen necháme chcípnout hladem.

Sice to nemáme v úmyslu a dokonce se nám to velmi nelíbí, takže někdy i přispíváme na charitu, která vyřeší velmi málo, pokud vůbec.

Útěchou nám může být leda to, že žádný spasitel ještě svět nespasil a ke všemu  dopad blbě - vždycky!

krmič 7.6.2006 23:16

Re: Re: Re: čtenářům a milovníkům(?) zvířat ze Zvířetníku

Přečtěte si tu větu, kterou parafrázuji, ještě jednou. "...zakrývat naši bezradnost nebo dokonce náš nezájem o osud zvířat jako celku." Je tam něco o tom, že někoho jíme?

. 8.6.2006 6:51

Re: Re: Re: Re: čtenářům a milovníkům(?) zvířat ze Zvířetníku

nezajímáme se a ještě k tomu je jíme

krmič 9.6.2006 11:54

Re: Re: Re: Re: Re: čtenářům a milovníkům(?) zvířat ze Zvířetníku

Což je v pořádku.

Ivan Brezina 7.6.2006 15:38

Bjorn Lomborg neji maso

Ja  nejsem ctenar Zviretniku. Ale muj oblibeny ekolog Bjorn Lomborg neji maso z etickych duvodu. V rozhovoru rekl: "Maso nejim od jedenacti let. Je to pro me otazka moralky, protoze nesnasim zabijeni zvirat". Je to kus silneho chlapa, je videt, ze vegetarianstvi mu jen a jen prospiva. 

. 7.6.2006 15:51

Re: Bjorn Lomborg neji maso a co I. Brezina?

Budete následovat svého oblíbeného ekologa?

Ivan Brezina 7.6.2006 15:57

Re: Bjorn Lomborg neji maso a co I. Brezina?

Bohuzel ja jsem nemoralni clovek. Reknu to po pravde. Maso mi chutna a tak mi je vse putna. Prasata a slepice jsou mi u pxdele.

. 7.6.2006 16:44

Re: Re: Bjorn Lomborg neji maso a co I. Brezina?

Ještě že jste tak sebekritický. Nemorální člověk a ještě k tomu špatný novinář, že? ;-P

Ivan Brezina 7.6.2006 17:02

Re: Re: Re: Bjorn Lomborg neji maso a co I. Brezina

Jeden se za mne vydava, a druhy mu to zere...:-)). Ale skoro to vypada, ze celou tuhle vymenu nazoru psal jeden a ten samy clovek.

. 7.6.2006 17:15

Re: Re: Re: Re: Bjorn Lomborg neji maso a co I. Brezina

?

Ivan Brezina 7.6.2006 17:39

Re: Re: Re: Re: Re: Bjorn Lomborg neji maso a co I. Brezina

Pokud jste to nepochopil, proste se nekdo podepisoval jako ja a vy jste mu to bastil:-))

. 7.6.2006 19:55

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bjorn Lomborg neji maso a co I. Brezina

Vždyť je to pravda, ne? ;-P ;-D

Ivan Brezina 7.6.2006 21:08

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bjorn Lomborg neji maso a co I. Brezina

Je to pravda. Jsem nemoralni clovek a prachbidny novinar ;-(