1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

GLOSA: Pochybné biopotraviny

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A.S. Pergill 7.6.2006 7:13

Biopotraviny mají zpravidla horší parametry

z hlediska mikrobiologického rizika. Daleko častěji obsahují plísně a jejich toxické metabolity - mykotoxiny. To je logický důsledek nepoužívání ochranných prostředků, bez nichž se pomnožení plísní a bakterií nedá v podstatě zabránit.

Lepší chuť je spíš výsledkem toho, že velké obchodní řetězce (hlavní distributoři "nebiopotravin") upřednostňují odrůdy ne podle toho, jak chutnají, ale podle toho, jak moc vydrží i dosti humpolácké zacházení během rozvozu a skladování. Kdyby se u biofarmářů pěstovaly ty samé odrůdy, třeba rajčat, co jsou k mání v obchodních řetězcích, tak by taky chutnaly jako obarvené piliny.

Skepticus Maximus 7.6.2006 8:12

Re: Biopotraviny mají zpravidla horší parametry

Ta mizerná chuť je u zeleniny způsobená i nedostatečnou intenzitou slunečního svitu mimo sezónu, skleníky a sklízení v době nezralosti.

R 7.6.2006 8:52

Re: Biopotraviny mají zpravidla horší parametry

Nevím jak rajčata, ale třeba odrůdy obilí používané ve velkovýrobě se nedají v bioprovozu použít. Nejsou dostatečně odolné proti plísním při klíčení, proti poléhání stonků, proti napadání nezralého zrna zase plísněmi atd, zase na druhé straně, pokud se tato jejich odolnost podpoří přípravky, dají mnohem vyšší výnos.

Skepticus Maximus 7.6.2006 7:10

Gentlemane dobré, jde skutečně o podvodný kšeft.

Nicméně třeba vejce od slepic, které si nahrabou jsou k rozeznání pouhým okem od tě z velkochovů atd. :-)

V každém případě mohou být sezóně i levnější než ty z velkochovů, platí i o většině ostatní zemědělské "ekoprodukce".

jakovy 7.6.2006 16:17

Re: Gentlemane dobré, jde skutečně o podvodný kšeft.

No jo, farmáři šetrí na karotenu, co dodává žloutlům krásnou barvu. V tráve se najde.

honzak 7.6.2006 7:04

ja se připojuji

ke konstatování, že biopotraviny jsou švindl. Ale je po nich v určitých kruzích poptávka a tak proč ne.

Ladislav N. 7.6.2006 8:53

Re: ja se připojuji

Už o tom i tady byla řeč, že např. obilniny neošetřené chemicky obsahují (díky plísním) mnohem více aflatoxinů...

No a že blbců ochotných zaplatit za kdejakou pitomost je vždy dostatek, to lze spatřit např. i při prodeji tzv. "pí vody" (viz google) a její rozvoz do domácností různými podnikavci za 5Kč/litr i více... ;-P

SM 7.6.2006 4:24

Proc michate dohromady dotace a kvalitu potravin?

O kvalite biopotravin v Cechach toho prilis nevim, jen si vzpomionam z nekolika poslednich navstev, ze biomleko a jogurty chutnaly velmi dobre.  Predpokladam, ze autor se hlavne snazi vyjadrit svuj nesouhlas s dotovanim biopotravin.  Dost nestastne.  Dotace jsou jedna vec, kvalita potravin jina. Tady v Australii je rozdil  ve kvalite u vetsiny potravin evidentni (hlavne ovoce, zelenina, maso, mlecne vyrobky).  Farmarske pudy je tu dostatek, ale presto do nas tlaci jidlo, ktere bylo vyprodukovano co nejleveni, vypada co nejlepe a vydrzi co nejdele.  Castecne si za to muzeme sami, protoze oci vybiraji a hezky vyppadajici ovoce je lakavejsi.  Plus chceme mit vse stale, bez ohledu na sezonu a za co nejlepsi cenu, ze?  Nastesti si muzu vybrat, jestli chci zaplatit vic za jahody, ktere voni a chutnaji jako jahody (a kdyz se nespotrebuji vcas, tak se zkazi) nebo koupit levneji neco, co jako jahody vypdada, ale chut nebo vune zadna.  Diky zvysene popularite v poslednich nekolika letech jsou ted organicke a biodynamicke potraviny snadneji dostupne.   Jiste, kontrola, ze farmari a vyrovbci dodrzuji predpisy dane certifikaci neni stoprocentni a bohuzel i pri jejich dodrzeni nelze v dnesnich podminkach naprostou 'cistotu' podtravin zarucit.   Mohu jen kontatovat, ze organicke potraviny chutnaji velmi dobre (taky diky tomu, ze musi byt cerstve), u nekterych (napriklad med, kakao, caj, kava, mouka) rozdil v chuti neni evidentni.  Vetsina organicky vypestovaneho ovoce a zeleniny neni na pohled tak hezka.   Organicke vyrobky maji logo certifikujici organizace.  Jiste, i v tomto se da podvadet, ale to uz asi stejne jako kterykoliv jiny podvod. Snazim se verit tomu, ze vetsina vyrobcu poctiva je.  Moje zkusenost je, ze organicke potraviny (mlecne vyrobky, maso, zelenina, ovoce...) jsou chutne i bez dalsich prisad.  Stejne tak i s vodou, je to prostor pro ruzne podvodniky.  Ale presto,   v pivu voda vodovodka chutna celkem dobre,  jinak se ji vyhybam :-). 

Lída 7.6.2006 9:03

Re: Proc michate dohromady dotace a kvalitu potravin?

Hlavně nejezte anorganické potraviny. Ty nejsou moc stravitelné.;-)

krmič 7.6.2006 10:50

Re: Proc michate dohromady dotace a kvalitu potravin?

Já mám dojem, že voda pro výrobu piva musí být kvalitní a pivovary si své zdroje té "správné" vody velice cení. Ale možná se mýlím, nevidím do toho. Odborníci, co vy na to?

J. Mach 7.6.2006 11:26

Re: Re: Proc michate dohromady dotace a kvalitu potravin?

Poněkud se mýlíte, pivovary si vodu pro vaření piva upravují a přesně stanovených hodnot lze dosáhnout téměř z jakékoli vody. Takže pivovar není nutně vázán na "správný" zdroj vody.

krmič 7.6.2006 12:03

Re: Re: Re: Proc michate dohromady dotace a kvalitu potravin?

Děkuji za vysvětlení, opravdu se v tomto oboru nevyznám. Proč jsem si to myslel? Protože když se svého času stavěl pivovar v Nošovicích, tak se mezi lidem tvrdilo, že toto místo bylo vybráno kvůli místnímu zdroji kvalitní vody. Ale zřejmě je to opravdu jen folklór. Teď, když na místě má stát montovna Hyunday, která zdroj vody vyřadí z činnosti, mě překvapilo, že proti tomu pivovar nijak neprotestuje. Ale vaše vysvětlení to objasňuje: stačí vhodná úprava jakékoli vody.

terra 7.6.2006 11:35

Tedy, nevím,

jestli se můžu pasovat na odborníka, ale v podstatě by mělo jít o to, že potraviny s označením BIO jsou produkovány (a myslí se primárně, tedy obilí, ne chleba, zelenina, ne konzervy z ní) s omezením hnojiv a biocidů (na hubení škůdců, omezení chorob apod.). Musejí splňovat dost přísné normy např. pokud jde o obsah dusičnanů, kovů, cizorodých látek a pod. a jejich produkce není proto jednoduchá - ergo:je dražší. Tedy i prodejní cena je vyšší. Lepší bývá i kvalita, ale zase - jde o to, co si pod tím představíte. Jablka z ekologického sadu nebudou vždycky jako vystřižená ze žurnálu, nebo takových bude míň. Ale nebudou v nich zbytky biocidů, např. Kuřatům z ekologického chovu budete muset věnovat větší péči, neb je nemůžete preventivně nacpat antibiotiky ani anaboliky kvůli větším svalům - ale maso bude mít chuťově lepší vlastnosti a nebude obsahovat zmíněné látky. Bude dražší. Logicky. A vůbec, IMHO se označení "BIO" nebo "EKO" příšerně zneužívá. Bio jogurt je pitomost, pokud není vyroben z mléka pocházejícího z ekologicky vedené farmy. To, že jsou v něm živé mléčné kultury je charakteristika výrobku, m.j. i proto je jogurt zdravý. Ale žádné BIO! Krásný den a dobrou chuť:-) 

R 7.6.2006 13:04

Re: Tedy, nevím,

Ono stačí si koupit  obyčejná hybridizovaná brojlerová kuřata a chovat je někde ve výběhu. I když budou dostávat jen tu "průmyslovou" výkrmnou směs, tak díky pohybu na vzduchu a i přírodní trávě a jiné přírodní krmi je jejich maso nesrovnatelně lepší než těch kupovaných. Navíc brojlerová kuřata  dokáží částečně zfutrovat i nyní hodně přemnožené slimáky a podobné potvory.

krajan 7.6.2006 2:49

jojo

kseft zalozeny na nevzdelanosti v prirodnich vedach.....

kanuk 7.6.2006 3:11

Re: jojo

Pan krajan zřejmě zná situaci na severoamerickém kontinentě. V Česku pak platí, že je nutné se po někom opičit.

Vlasta.on 7.6.2006 1:52

No........

Jen přidám; A kde budeme stavět větrniky a pěstovat BIOmasu pro spalování v elektrárnách?

Krafty 7.6.2006 1:50

Bio, Paroubek a ceska diskuse...

Zajimavy namet k diskusi... samozrejme jsem take premyslel nad zpusobem jak ohodnotit verohodnost trvzeni 'bio' anebo anglicky 'organic'. Bio znamena ze potraviny takto vypestovany jsou bezaditivnich umelych hnojiv, antibiotik atd. (odbornik nekde mezi nami pro vice info?)... Jednou z vyhod techto potravin by mela byt, krome zdravi, take lepsi chut a celkove mnohem prijatelnejsi kvalita - vsichni urcite dobre zname holandske rajcata co vypadaji vsechny stejne (skvele) ale chutnaji jak kus tvrde umele hmoty. to se samozrejme tyka i drubeze atd. bohuzel tenhle clanek me zaujal poze svym headlinem, ale ne tak uz svym obsahem. Kdyz nekdo nehoko obvinuje, je dobre si s sebou vzit argumenty ktere osvetli situaci... takze, ceho vlastne tenhle clanek mel dosahnout? hezky cesky si postezovat, neverit a vykrikovat jenom proto ze jsem ignoratni? to je trochu malo... uz dlouho se rika: duveruj ale proveruj. a proverit znamena se vzdelavat.

Gruntorád 7.6.2006 6:22

Re: Bio, Paroubek a ceska diskuse...

Jednou z vyhod techto potravin by mela byt, krome zdravi, take lepsi chut a celkove mnohem prijatelnejsi kvalita - a to je začátek bionesmyslu- co chutná není biopotravina, ale hydrogenizovaný škrob nacpaný chemií danone, zott a pod. Totéž chleba- vláčněný emulgátory a udržovači vlhkosti, kupte si bez chemie a budete říkat, že je předvčerejší. Co teprve 0% tuku ve stolní vodě plněné z veřejného vodovodu. Zákazník je prostě lůza , která si přeje být podváděna-CHLÉB a HRY. ahoj

veverka čiperka 7.6.2006 9:05

Re: Re: Bio, Paroubek a ceska diskuse...

Ale houby, když se chleba upeče správně a pak se dobře skladuje, vydrží dobrý i bez aditiv.

A.D. 7.6.2006 16:42

Re: Re: Bio, Paroubek a ceska diskuse...

Tak třeba ovoce a zelenina je rozhodně chutnější pěstované "postaru", než rychlené v hydroponii, podtržené a "dozrávané" chemicky. A může být i podobně hezké na pohled, když si s ním pěstitel dá tu práci a péči.

Podobně mléko - ochutnejte tzv. "trvanlivé" a "bio", chuťově v tom je rozdíl propastný. Když obalím květák v trojobalu z běžně koupených vajec a těch "domácích", také poznám rozdíl v chuti. Tam navíc i ve vzhledu, ta barva je úplně jiná.

Navíc věřím tomu, že maso, mléko a vejce od stresovaného zvířete je nekvalitní už samo o sobě. Stejně, jako zůstanou v mase podávané léky, zůstanou tam i přirozené stresové hormony.

Problém je, že se z produkce biopotravin stala úřednická mašinérie a kšeft. Pěstitelé a chovatelé potřebují spoustu certifikátů, ze které musejí tvrdě platit a náhradou si pak - po vyplnění dalších papírů - vyberou od státu dotace. Prostě si z toho někdo udělal dojnou biokrávu :-(

76house 7.6.2006 16:52

Re: Re: Re: Bio, Paroubek a ceska diskuse...

Trvanlive mleko je brecka, to by u nas v Africe nepil ani pavian:)

doxa 7.6.2006 0:10

A pro notoriky biolíh

kanuk 7.6.2006 3:03

Re: A pro notoriky biolíh

Já vím, že jsem blbej, a proto se ptám: Existuje nějaký líh (přesněji etanol) který není biolíh?

Petr Janda 7.6.2006 5:49

Re: Re: A pro notoriky biolíh

Samozrejme, prumyslove se lih vyrabi z acetylenu

Gruntorád 7.6.2006 6:30

Re: Re: Re: A pro notoriky biolíh

nutno dodat ,že se s úspěchem používá do podřadných lihovin ,ale i do jejich napodobenin kvalitních, chuťově je dokonce lepší než bio a o ceně je to zrovna tak, jinak jsou oba zcela nerozeznatelné, proč asi vypukla aféra biolíh- levný 6,50Kč/litr umělý se bude prezentovat jako bio- ainkasovat dotace bude jen bonbonek na dortu.

mirek 7.6.2006 12:02

Re: Re: Re: Re: A pro notoriky biolíh

ad Gruntorád: a chemicky je dokonce je to ten nejlepší líh, protože nemůže obsahovat metylalkohol, který při kvašení vznikne v malém množství vždycky

Dan z Piesku 7.6.2006 13:45

Re: Re: Re: Re: Re: A pro notoriky biolíh

Metanolu sice obsahuje pramalo, ale zato obsahuje viac aldehydov a ketonov. Rozdiel si vychutnate. Vsetko, co nie je kategoria fermentacne pripraveny velejemny lieh v chuti poznat. A nepomoze tomu ani rumova (borovickova) aroma. Prava, niektorym ziadna chut nevadi, ked syntetak vyjde na 16 korun/l. Sest pade byvalo, ked este bola ropa "za hubicku".

PiGi 7.6.2006 6:57

Re: Re: Re: A pro notoriky biolíh

Ethanol se vyrábí z ethylenu adicí vody. Z acetylenu ziskáte tak akorát acetaldehyd.

ch 7.6.2006 7:26

Re: Re: Re: A pro notoriky biolíh

ETYLENU