22.4.2021 | Svátek má Evženie


GLOSA: Pochybné biopotraviny

7.6.2006

Tuhle si kdosi stěžoval, že spotřeba biopotravin málo roste, že žijeme nezdravě ve srovnání s vyspělými biozeměmi. Dokonce se dovolával státu - měl by prý biopotraviny dotovat. Otázkou ovšem je, kolik se vůbec dá biopotravin vyrobit - zejména jak.

Tím se dostáváme k meritu věci: co to vůbec biopotrava je a jaký je cíl?

Nazývat biopotravinami ty, které jsou produkovány "šetrně" k přírodě a generátorům (např. slepice) jsou jen a jen kecy. Dokud někdo nestanoví obsah škodlivin a neškodlivin, budeme se nadále pohybovat na půdě ekologických naivistů a vychytralých markeťáků. Jestli něco obsahuje méně něčeho špatného, není to zdaleka ještě dobré. A všimněte si například, jak fikaně je zdůvodňována drahota biopotravin.

Biopotraviny jsou prostě jen kšeft, nic jiného. Vždycky se najde dost potrhlíků, co platí drahou vodu z pravěkého ledovce či z hloubek garantujících absenci "škodlivin". Tahat do toho kšeftu stát pod záminkou péče o zdraví je obzvláště zavrženíhodné.

Není dost polí a luk pro produkci biopotravin pro všechny. Nelze zabrat veškerou volnou plochu pro produkci zdraví neškodných potravin. Co lze, je zlepšit kvalitu velkoprodukce, necpat do potravin zbytečně chemii. Slepice v 2x větší eurokleci není 2x víc spokojená, ani netrpí jen polovičně. Je to stroj na snášení vajec, ať mu k tomu hrají Mozarta, nebo ne.Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.