1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

GLOSA: Pochybné biopotraviny

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Skepticus Maximus 7.6.2006 8:14

Re: Krutost musí skončit

Řešení? :-/

Flasi 7.6.2006 7:42

Voda z pravekeho ledovce?

Ja mam pocit, ze "voda z pravekeho ledovce" neni draha. Tady u nas jsem marketing ledovcove vody videl u "napajecich automatu", kde neni o nic drazsi nez jina voda z automatu. V cizine jsem ledovcovou vodu videl i balenou a vzdycky patrila k nejlevnejsim.

Takze to asi nebyl uplne nejlepsi priklad. Ledovcova voda je priklad toho, jak prodejci prodavaji stejny prd za stejnou cenu jako predtim, akorat ho skvele nalesti, ze clovek nema pocit, ze kupuje podradne zbozi.

Ludva 7.6.2006 8:13

Re: Voda z pravekeho ledovce?

To jsem nevěděl, že do vodovodní sítě se pouští voda z ledovců. Balená voda je jeden z nejúspěšnějších marketingových podvodů posledních desetiletí.

Flasi 7.6.2006 8:22

Re: Re: Voda z pravekeho ledovce?

To ja jsem taky nevedel. Muzete mi napsat kde jste se to dozvedel? V mem prispevku na ktery odpovidate to nebylo.

Balena voda je nesporne obrovsky marketingovy uspech. Ale podvod? Ja se tedy nechavam "podvadet" rad. I kdyz vodovodni voda v CR je hygienicky velmi kvalitni, tak radeji piji balenou - je chutnejsi (u me doma) a je sycena CO_2, takze se nemusim otravovat se sifonem.

Em 7.6.2006 8:45

Re: Re: Re: Voda z pravekeho ledovce?

Např. stolní voda prodávaná v Praze je stáčena z Kladenského vodovodu. Kámoš to vozí do prahy, je to prý kšeft.

Flasi 7.6.2006 8:54

Re: Re: Re: Re: Voda z pravekeho ledovce?

Dobry. Ale me zajima kde se do vodovodu pousti ledovcova voda. Tady v CR. Treba v Rakousku to muze byt bezne (ale neznam presnou definici ledovcove vody, tak hadam).

IgnaciusX 7.6.2006 9:39

Re: Re: Re: Voda z pravekeho ledovce?

Pokud je mi známo, je voda - nebo cokoli - sycená CO_2 dost nechutná pro Vaše tělo.

Jsa internistou, něco o tom vím. Poví Vám to každý lékař...A co se týká balených, nedejbože " ledovcových " vod, je to opravdu JEN KŠEFT. V testech vykázala většina balených vod HORŠÍ výsledky než voda z vodovodní sítě. Ta je kontrolovaná neustále!!! A "ledovce" - pokud jste nepropadal z fyziky, tak je Vám známo, že je to vlastně destilovaná voda. Živý tvor ovšem potřebuje i mnoho minerálů - viděl jsem vskutku mnoho pitomců, co tohle pili a pak se prolévali litry Magnésie, která vyplavuje vápník z těla a jejíž doporučené množství denně max. je cca 2dcl !!!! Proboha lidi, nepodléhejte reklamě a radši myslete, případně se nebojte zeptat odborníků - ovšem NEEEE reklamních kreativců..... Mudr. I.K.

Flasi 7.6.2006 9:56

Re: Re: Re: Re: Voda z pravekeho ledovce?

Tak to asi umru se zhuntovanym telem. Nepiji jenom vodu sycenou CO_2, ale i pivo tlacene timtez.

Ty balene vody vykazovaly vysledky pouze horsi, nebo dokonce i spatne?

A nechapu co se mi snazite sdelit. Prvne varujete, ze ledovcova voda obsahuje malo mineralu a pak poukazujete na priklady, kdy si to nekdo uvedomil a v dusledku toho do sebe tech mineralu dostaval prilis. Opravdu je pro normalniho cloveka ledovcova voda spatna? Opravdu ten litr co ji dene vypije je problem? Opravdu nestaci ty mineraly, ktere do sebe clovek dostane z caje, kafe, polevky a prilezistostne jinych balenych (neledovcovych) vod? Ja sam ledovcovou vodu nepiji, ale kdyz uz jste o tom zacal vyzyvate, ze se mame zeptat odborniku, tak se ptam.

Siggy 7.6.2006 10:57

Re: Re: Re: Re: Re: Voda z pravekeho ledovce?

Lékař nejsem, nicméně se pár kusých informací pokusím zprostředkovat:

"Báječně perlivá" voda (ale i Sprite apod) je hlavně reklamním trikem. Oxid uhličitý má totiž konzervační účinky a výrobci ho tam proto cpou, co se vejde, aby prodloužili trvanlivost. Lidem se to pak pomocí reklamy prodá ("ještě více osvěžujících bublinek"). Bohužel v žaludku dělá CO2 neplechu, dráždí a poškozuje zaludeční stěny, řekl bych že může způsobit i žaludeční vředy. Asi budou i další účinky, ale ty jsem nestudoval - prostě jsem zjistil, že po perlivých vodách mě bolí žaludek, zjistil si informaci uvedenou výše od té doby tak piju nápoje pokud možno bez bublin. (Mimochodem, je trochu rozdíl když CO2 vznikne v nápoji přirozeně, kvašením, nebo jestli se tam natlakuje z kompresoru).

Balené vody měly horší laboratorní výsledky, protože se do nich při delším skladování uvolňovaly chemikálie z PET obalů a hlavně protože se v nich při skladování mohou namnožit mikroorganismy. U vodovodní vody to nehrozí, protože ta v vodárny přiteče celkem rychle a neleží měsíc ve skladišti. Dá se to řešit balenou vodou s CO2, ten množení mikroorganismů omezí, ale zase nedělá dobře žaludku. Nicméně výrobcům se daří pomocí reklamních triků lidem ty bublinky prodat jako výhodu, viz výše.

Ledovcová voda asi opravdu bude jako destilka, protože by to měla být vlastně čistá dešťová voda. Výslovně špatná není, jen neobsahuje vůbec žádné minerály, takže pokud jí budete pít jako hlavn zdroj tekutin (několik litrů denně), musíte by minerály získávat jinak (solením, minerálky). Pokud je jinak nezískáte, budete malátný, případně nastanou i horší projevy. Navíc by ta destilka IMHO mohla poškozovat buňky žaludeční stěny, tentokrát kvůli osmotickému tlaku. Z toho pohledu by asi bylo nejlepší pít středně tvrdou vodovodní vodu.

Siggy 7.6.2006 10:59

Re: Re: Re: Re: Re: Voda z pravekeho ledovce?

(pokračování)

Pít jenom silné minerálky (Mattoni, několik litrů denně) je zase opačný extrém. Tak do sebe dostanete těch minerálů moc (každá minerálka má jiné složení, takže pro každou je to jiná kombinace sloučenin) a příliš tím zatěžujete organismus (tvrdnou játra, případně se někde usazuje, případně se vyplavuje jiná důležitá sloučenina (vápník), která je potřebná na to odbourání.

Například v coca-cole je kyselina fosforečná, která sice zvýrazňuje chuť, ale způsobuje odvápnění kostí, pokud toho pijete víc než pár deci denně.

Takže občas sklenici minerálky proč ne, ale pít dlouhodbě několik litrů minerálky denně je také nezdravé.

Osobně piju v Praze neperlivou slabou minerálku nebo balenou vodu (voda z pražského vodovodu mi vadí kvůli chlóru), na Vysočině piju tvrdou vodu z vodovodu.

krmič 7.6.2006 11:18

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mattoni

Mattoni jako silná minerálka? Já ji skoro nerozeznám od vody z vodovodu. Silná minerálka je podle mně třeba Vincentka. Nebo Šaratice ;-)

Flasi 7.6.2006 11:30

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mattoni

Mattoni je podle deleni SZPI stredne mineralizovana prirodni mineralni voda. Je v ni asi petinasobek mineralu nez napriklad ve zname Dobre vode.

Flasi 7.6.2006 11:34

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Voda z pravekeho ledovce?

Diky za obsahle vysvetleni i kdyz jste prakticky nenapsal nic, co bych nevedel. Sve otazky jsem myslel spise recnicky - jako reakce na podivny prispevek Iganciuse.

terra 7.6.2006 11:52

Doktore, neděste lidi,

sodovka je samozřejmě nepříjemná, pokud člověk musí podávat např. sportovní výkon, m.j. i proto, že ten CO2 musí vydýchat nejen za vlastní metabolismus, ale i za tu sodovku. Ale nejde-li o takovou fyzickou zátěž a jste-li jinak zdráv... Pokud jde o tu Magnésii, tak to souhlas, pít jí dva litry denně není dobrý nápad. A balená voda JE kšeft a u pití skutečných minerálek JE dobré myslet. Takže vlastně souhlas - jan jak jste to napsal, tak to vypadalo, že cokoliv syceného CO2 je prudký metabolický jed.... :-)

IgnaciusX 7.6.2006 13:06

Re: Doktore, neděste lidi,

Velice se omlouvám, leč náhle musel jsem pracovat a tento stav zatím trvá.

Já to fakt nemyslel " podivně ", vyjádřím se později, asi zítra, mám ještě v noci žurnál...

IgnaciusX 7.6.2006 13:13

Re: Doktore, neděste lidi,

Ano a ještě podepisuji a souhlasím s obsáhlým rozborem Siggyho,

já se pokusím to ještě doplnit, i když to bude těžké - bravo, Siggy!

Mudr.Ik

Hnyk 7.6.2006 7:40

Gentlemane, spoléháte na kolektivní sklerózu?

Kdo prožil socík a sklerózu ještě nemá, ten si vzpomene na úsloví "jak vyhnané práškama" když šlo o mizernou kvalitu. A jistě taky na rozbory potravin od novopečených farmářů co chtěli být po plyšáku rychle úspěšní. Možná v Čechách je "bio" podfuk, když nějací úspěšní na přehnojený hnus lepí nálepku bio, aby prodali za vyšší ceny a justice není schopná s tím něco udělat. Hranice škodlivin a neškodlivin dávno existují, akorát že nikdo nemá doma laboratoř, aby mohl nákup stoprocentně kontrolovat. Když namátkové kontroly odhalí normálního výrobce, tak je mu to šumafuk. Biovýrobce riskuje, že ztratí svoji bio-nálepku. Tudíž si to rozmyslí, aby nějak podváděl.

Co se týče užitku toho celého bio-hnutí: No když máte rád levně, se zbytky hnojiv, pesticidů a antibiotik - proti gustu žádný dišputát.;-P

Lída 7.6.2006 9:00

Re: Gentlemane, spoléháte na kolektivní sklerózu?

Antibiotika se už dneska v chovech skoro nepoužívají. Ne z lidumilnosti, ale protože jsou drahá.

R 7.6.2006 9:08

Re: Re: Gentlemane, spoléháte na kolektivní sklerózu?

Nepoužívají se, protože jsou zakázaná.  Aspoň v zemích EU. Stejně tak třeba růstové hormony.  V USA jsou dovoleny. Nevím ale, jak to tam dělají lidi s alergiemi na příslušná antibiotika.

Lída 7.6.2006 10:06

Re: Re: Re: Gentlemane, spoléháte na kolektivní sklerózu?

No, já jsem fakt slyšela přímo od lidí v zemědělství, že spotřeba antibiotik klesla hlavně kvůli ceně. Dneska se prostě tele nebo prase nevyplatí léčit, natož mu cpát antibiotika preventivně. To je obrovská výhoda, že ten důvod je ekonomický, to si každý hlídá sám líp než kdyby to bylo zakázané.

R 7.6.2006 10:32

Re: Re: Re: Re: Gentlemane, spoléháte na kolektivní sklerózu?

No, to zas nevím já, ale obecně preventivní krmení mláďat antibiotiky způsobuje to, že různé lehké onemocnění, kvůli kterému zvíře jinak třeba pár dnů špatně žere a nepřibývá, tak v případě preventivního  krmení antibiotiky i taková mírně nemocná zvířata žerou a přibývají stejně rychle jako ta úplně zdravá. Četl jsem třeba, že takové krmení třeba kuřat způsobí až o 30 % rychlejší celkový váhový přírůstek a vymizení ojedinělých uhynů v chovu. A to už je velký ekonomický přínos, takže se vyplatí i poměrně drahá antibiotika. Problémy jsou dva.  Za prvé rezidua antibiotik v mase. Za druhé není ostrá hranice mezi antibiotiky a látkami podporujícími růst třeba typu vitamínů, takže tady existuje podobná situace jako v dopingu. Některé látky jsou postupně různými zeměmi zakazovány a naopak v laboratořích se hledají nové látky pro podporu růstu zvířat.

Hnyk 7.6.2006 9:26

Re: Re: Gentlemane, spoléháte na kolektivní sklerózu?

Podle údajů z roku 2005 se spotřebovalo v EU v živočišné výrobě víc jak 9000 tun antibiotik. Kromě toho se antibiotika používají k postřikování ovocných stromů. A to se jedná jen o povolená antibiotika. Kolik zakázaných se načerno používá to nikdo neví.

R 7.6.2006 10:39

Hnyku, můžete mi vysvětlit,

co získám postřikem ovocných stromů antibiotiky? Nepletete si antibiotika třeba s pesticidy? A následně neřadíte třeba spotřebu desinfekčních činidel, jako je třeba Savo, kterým se desinfikují chovné prostory mezi jednotlivými turnusy chovu taky k spotřebě antibiotik?

Hnyk 7.6.2006 10:47

Re: Hnyku, můžete mi vysvětlit,

Zřejmě existují nemoce stromů způsobené bakteriemi. Nejsem zemědělec, takže odkaz na článek:http://www.innovations-report.de/html/berichte/agrar_forstwissenschaften/bericht-50380.html

R 7.6.2006 12:22

Re: Re: Hnyku, můžete mi vysvětlit,

Asi to bude buď nějaká nová věc nebo nějaký výstřelek. Bohužel se svou němčinou bych takový článek "louskal" nějakou hodinu se slovníkem a nějaký podobný článek v češtině jsem nenašel. Možná to je i trochu nějaký významový posun, protože u nás jsou antibiotika myšlena jen jako látky likvidující bakterie v tělech živočichů.  Látky likvidující  bakterie všude, i v rostlinách jsou bakteriostatika. Jestli nejsou třeba v němčině označovány  jako antibiotika i látky likvidující houby neboli v češtině fungicidy?

Hnyk 7.6.2006 18:01

Re: Re: Re: Hnyku, můžete mi vysvětlit,

Našel jsem tohle: http://www.3sat.de/3sat.php?http://www.3sat.de/nano/astuecke/15497/index.html Proti nemoci stromů zvané Feuerbrand se standardně nasazuje Streptomycin. Jestli je to v Česku antibiotikum, bakteriostatikum a nebo fungicid, to nevím. Ale podle článku se jeho zbytky našly i v medu. Alternativní metoda, tam kde Streptomycin není dovolený, je stromy vykácet a spálit.

terra 8.6.2006 10:43

Re: Re: Re: Re: Hnyku, můžete mi vysvětlit,

Hm, tak to je hodně speciální aplikace. Streptomycin je v podstatě antibiotikum a taky se tak (před léty) běžně používal v humánní medicíně. Jenže má tak zlé vedlejší účinky (proč, to by bylo dlouhé povídání, ale ví se to), že se z běžného používání stalo výjimečné a poté, co se z některých bakterií staly kmeny streptomycin-dependentní (závisláci - když nemají streptomycin, bídně hynou), přestal se až na opravdové kuriozity použvat vůbec. Feuerbrand je česky bakteriální spála růžovitých, takže to možná opravdu funguje, ale sylším to poprvé. Nejsem sadař..

Matthew Scully 7.6.2006 7:38

Matthew Scully, bývalý mluvčí prezidenta Bushe:

„Pro mne je tím nejzákladnějším otázka, zda jsem opravdu člověkem nebo jen pouhým spotřebitelem; zda stojím na straně mocných a zajištěných, nebo na straně slabých, postižených a zapomenutých. Zda jsem odpovědný bohu peněz, nebo Bohu milosrdenství".

M. Scully díky svému postavení v Bílém domě směl nahlédnout do několika z četných velkofarem v Severní Karolíně  a podat nám své svědectví o životě tisíců bezejmenných a zapomenutých tvorů, tak dobře ukryrytých před zraky světa. Napsal Dominion: The Power of Man, the Suffering of Animals, and the Call to Mercy

"Lidské bytosti mají sklon k zneužívání své moci...Ti, kteří například provozují tovární velkochovy, ztratili všechen ohled na zvířata jako bytosti s potřebami a vlastní důstojností. Zacházejí se zvířaty jako se stroji a „výrobní jednotkou"...Doufám, že přijde čas, kdy naše zákony budou jasně definovat naše závazky  v nakládání se zvířaty. Logicky musíme pronásledovat nejen individuální krutosti, ale  neignorovat institucionalizované týrání zvířatve velkochovech" http://www.matthewscully.com/index.htm