9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
vita 28.2.2006 13:00

Re: Re: Pro uplnost

Temelín máme dostavěný i proto, že stará struktura atomový děděk vyházel nové struktury, které Temelín léta jen kurvily a dosadil tam zase zpátky.staré struktury, které ovšem rozuměly technice.
Mohl bych taky spekulovat, že nebýt války, nebylo by dopisu A.E. Rooseweltovi, tudíž by nebyl projekt Mannhattan a se štěpením atomu by si hráli akademici na stolech v laboratořích.
 
Kdyby je v historii sprosté slovo.
Petr Vaňura 28.2.2006 12:17

Re: Jenom na okraj

Je to složitější, OPEC by patrně snížil těžbu, ač jeho manévrovací prostor není také neomezený. Jaderná energetika + benzín z uhlí by ovšem Evropě velice prospěly, dokonce i v případě, že by to uhlí musela dovážet. V tom případě by se patrně OPEC pokusil snížením ceny tuto konkurenci zruinovat, ale zavést v krajním případě dovozní cla na ropu by nebyl problém.
 
Petr Vaňura 28.2.2006 12:13

Re: Re: Pro uplnost

Nejvyšší podíl jaderných elektráren a kompletně vyřešený palivový cyjklus má Francie. Je to důsledek dvou NE. Nebyl tam komunismus ani zelení. Komunistická strana Francie byla navíc projaderná, to jen pro úplnost.
Vorda 28.2.2006 12:02

Re: Pro uplnost

Těžko lze upřít komunistům úspěšnou výstavbu Dukovan a obávám se, že současný Temelín máme jenom díky jeho vysokému stupni rozestavěnosti v roce 1990. Zdá se, že výpočet kapacity byl rovněž stanoven správně, protože nyní budeme Temelín dostavovat. Bude to ovšem tím, že na profesionálního energetika stranická příslušnost nemívá vliv.
Vorda 28.2.2006 11:54

Jak se to vezme

Máme-li dnes energetiku na dobré úrovni a máme-li dobře řešen rozvod EE, je to díky výstavbě za komunistů. Lze ovšem tvrdit obé, že je to díky komunistům, nebo že je to navzdory komunistům. Obě strany mohou mít pravdu. Skutečností asi bude to, že centrálně řízené a alespoň trochu slušně plánované hospodářství si z principu vytváří silnou energetiku a veškerý těžký průmysl. No a máme zde pořád obrovské zásoby uranu, který lze těžit za ceny asi o 25%  nad současnou světovou cenou. A ta zajisté postupem času poroste. K tomu je tu pořád ještě dost odbotníků na tuto profesi.
tygr007 28.2.2006 11:16

eff

"Cpat penize do PROVOZU soucasnych OZE..." Jinak nemam nic proti OZE, pokud maji smysl, viz nektere offshore elektrarny nebo rozumne vyuziti biomasy, vodni elektrarny a podobne. Je ale nutne si uvedomit, ze OZE jsou a vzdy budou zdroje doplnkove, nelze na nich stavet energetiku ani petrochemii.
tygr007 28.2.2006 11:02

Re: Re: Re: Re: Uran muzete dovezt odkadkoliv, treba z Australie,

Pokud nevyvineme alternativu, tak ji budeme palit na energii, to je proste fakt. Nelze tomu zabranit jinak, nez celosvetovou ekofasistickou diktaturou, ktera paleni ropy zakaze pod trestem zkompostovani na biopalivo s celou rodinou. Jinak to proste lidi budou delat, nezavisle na tom, co si o jejich pocinani Vy nebo ja myslite. Jediny zdroj, ktery ma potrebnou kapacitu na nahrazeni fosilnich zdroju, je jadro. Cpat penize do soucasnych OZE je z hlediska vyvoje vhodne alternativy podobne efektivni jako sypat je z okna.
tygr007 28.2.2006 10:57

Re: Re: BEZ dotaci je biolih neprodejny

Muzete mi ukazat naznak cesty, kterak na uzemi CR vyprodukujete > 5% spotreby PHM z biomasy?
tygr007 28.2.2006 10:54

Re: Re: kontrolni otazka

Z jineho uhlu pohledu se to muze jevit tak, ze automobilismus vybije v Evrope pres 100k lidi za pouhy jeden rok. Srovnejte to s dopady jaderne energetiky na zdravi populace. Co se vyroby tyce, tak ted strilim od boku, ale myslim si, ze na jednotku produkce je v automobilovem prumyslu potreba daleko vic clovekohodin nez v jaderne energetice, takze pripadne dopady na zdravi (pracovni urazy etc) vztazene na jednotku uzitku pro bezneho obcana CR budou daleko vetsi pri vyvozu automobilu nez pri exportu energie z jadra. Navic energii posilate po dratech, vyrobena auta vozi dalsi auta, ta muzou havarovat a nekoho zabit etc.
tygr007 28.2.2006 10:43

Re: Re: Kolik energie z obnovitelných zdrojů lze vyprodukovat na území ČR?

Proc Vam vadi (hypoteticka) zavislost na importovanem (treba z Austraslie) uranu?
tygr007 28.2.2006 10:40

Pro uplnost

Samozrejme to je naprosta spekulace - snazim se demonstrovat, ze dekovat komunistum za jadernou energetiku je nevhodne.
tygr007 28.2.2006 10:37

Re: Re: Komunisti se o nas jaderny program nezaslouzili!

Komuniste v SSSR a mezivalecne Nemecko intenzivne spolupracovali, SSSR zasobovalo Nemecko surovinami atp. Dohoda techto rezimu zacala 2. svetovou valku. Pokud by nedoslo k tomuto vyvoji a my prozili po Svetove Valce klidne stoleti, kde by nezahynulo ~100M lidi kvuli komunistum, ~50M kvuli nacistum, spolecnost by nemusela resit uzbrojovani vychodniho bloku, bordel od Korey pres Vietnam po Afghanistan atd. Dovedete si predstavit, kolik by toho ti zbytecne mrtvi ci zotroceni mohli vytvorit? Jak bychom se mohli mit, kdyby znacna produktivity svobodneho sveta nesla na obranu pred komousema, ale delali neco rozumneho?
JJ 28.2.2006 10:36

Jenom na okraj

 
Kde by byla cena ropy, kdyby poptavka byla o 10 % nizsi? Kolik celkove by takto ekonomika EU usetrila? A pritom by stacilo zlomek techto uspor investovat do alternativ.
 
Dnes je nejlevnejsi alternativou bionafta a bioethanol. Az se technologie rozvine, tak mozna vodik v kombinaci s jadrem. Nebo jaderne elektrarny a zkapalneni uhli.
 
Ale ekonomicky dopad techto technologii je potreba posuzovat z pohledu svetoveho trhu a opatreni je potreba delat v predstihu. A pro celkovou ekonomickou situaci EU je vyhodne vybrane technologie dotovat spise nez nechat cenu (dovazenych) energii narust na uroven, kdy budou alternativni technologie ekonomicke. Protoze az na tu uroven nas OPEC muze bez problemu dostat.
 
Mezi staty funguje ten nejcistci kapitalismus a hospodarska soutez.
JJ 28.2.2006 10:27

Ano/ ne

 
Tak ziji tam lide, nebo jde o mesto duchu?
JJ 28.2.2006 10:25

Re: Re: Re: a kolik?

 
Pokud mate lepsi technologi, vydelate vic. To pritahuje investice do vyvoje. I v OZE je konkurence a je tam nutnost inovovat.
 
Zpusob podpory OZE v CR je hloupy, meli jsme jit cestou UK a ne Nemecka.
JJ 28.2.2006 10:23

Re: Kolik energie z obnovitelných zdrojů lze vyprodukovat na území ČR?

 
Tady jde hlavne o to, ze pri maximalnim vyuziti alternativnich zdroju a uspor budeme muset dovezt mene ropy, uhli, plynu a ... uranu.
JJ 28.2.2006 10:19

Re: vzteklouni na pobrezi morskem

Navic vlhky morsky vzduch ma vetsi hustotu, coz taky pomaha.
JJ 28.2.2006 10:18

Re: kontrolni otazka

 
Auta neprodukuji jaderny odpad a nehrozi velkou havarii. Zdaleka nejsem proti jaderne energii, ale jsem proti jejimu bagatelizovani.
vita 28.2.2006 9:28

Re: Komunisti se o nas jaderny program nezaslouzili!

Cákryš - a kteří komunisté zabránili tomu nádhernému vývoji v BRD a tatméž prosadili větrníčky?
Komunisti ovládali o něco víc než šestinu světa, ne víc!
ok 28.2.2006 8:03

vzteklouni na pobrezi morskem

Panove, zcela zapominate, ze na zapadoevropskem pobrezi jsou zcela jine vetrne podminky nez v Cechach. Tam je na vitr spoleh. Doporucuji treba navstevu zapadniho pobrezi Irska.
Stredocech 28.2.2006 7:59

Re: Re: Re: Jasná změna poměrů

A pokud bude využití těchto zdrojů 15%, zbytek dodá kdo????? Není pravda, že změny počasí na kontinentu se vyrovnají.
tygr007 28.2.2006 1:07

Re: Re: Re: Re: Re: Nazor jednoho z "milovniku" obnovitelnych zdroju

Me prijde krajne nerealisticke ocekavat, ze z biomasy muzete na uzemi EU (resp v nejake evropske zemi) vyprodukovat vic nez par procent spotreby PHM na uzemi EU.
tygr007 28.2.2006 0:52

Komunisti se o nas jaderny program nezaslouzili!

Nebyt jich, mohli jsme mit zmaknuty kompletni palivovy cyklus a vesele vydelavat na zasobach uranu. Dovoluji si poznamenat, ze nebyt jich, nebyl by Cernobyl a dneska bychom mozna neresili sklenikovy efekt, zasoby uhli ani jestli subvencovat provoz OZE, protoze by vetsina energetiky jela na FBR. Na ty smradlave technologie nasich predku, kteri ziskavali energii spalovanim uhlovodiku, bychom se chodili koukat do technickeho muzea.
Mirek 28.2.2006 0:30

Re: Re: Re: Uran muzete dovezt odkadkoliv, treba z Australie,

Mimobezne jdete vy. Rec sla o tom, ze jeste jsou zdroje ropy a vy jste tvrdil, ze dokud nejaka bude, tak ji budeme palit.  Ja jsem rekl, ze to je hodne kratkozrake a nejednou jste presaltoval na atom. Takze jeste jednou. Vypalit jeste i tu ropu co nam zbyva je nejenom kratkozrake ale i bezvychodne, koncici ve zhroucenem klimatu. Ale jak jsem spravne odhadl, takove parametry ve sve ekonomicke kalkulaci nezvazujete, tedy Vas evidentne nezajimaji.  S totalitou to nesouvisi, spise se selskym rozumem.
Mirek 28.2.2006 0:12

Re: BEZ dotaci je biolih neprodejny

Ale nesmysl. Pokud odpustim spotrebni dan, tak se lih dostane mezi tisice beznych vyrobku ktere take zadnou spotrebni dan nemaji. Chcete rict ze treba automobil je dotovany kdyz na nem zadna spotrebni dan neni? Rezim bez sp. dane je bezny rezim pro drtivou vetsinu vyrobku. Sp. dan je uvalena jen na par druhu zbozi, jejichz prodej chce stat omezit jako alkohol, cigarety atd.  Biopaliva nejsou zadna kapka. V Brazilii tvori drtivou vetsinu spotreby. V USA to zanedlouho bude take. U nas to bude treba mene ale na dvouciferne cislo se to urcite dotahne. A zbytek se holt doveze. Dnes se dovazi veskera ropa.
Mirek 28.2.2006 0:01

Re: Re: Tyto smesi budou levnejsi o odpocet spotrebni dane z bioslozky.

Vetsi opotrebeni motrou lihem ? Benzin-lih nebude levnejsi kdyz se z lihu odecte spotrbeni dan ? Clovece vy neznate zakladni fakta ale famy by jste mohl rozdavat.
Ladislav N. 27.2.2006 23:34

Re: Re: Útoky teroristů na atomové eletrárny - dokončení

Neúčastnil se toho "věštění" taky dědek Zeman? :-D
zdeněk 27.2.2006 23:13

Re: Re: Útoky teroristů na atomové eletrárny - dokončení

A v roce 2015 11 února v 17:00 se mi vylije na stůl čaj s citrónem. Tahle informace má asi stejnou vypovídací hodnotu.
as 27.2.2006 23:06

Re: Útoky teroristů na atomové eletrárny - dokončení

Kolem roku 2035 propukne ropná krize drastičtějších rozměrů než v 70. letech minulého století. Ropu přestane využívat nečekaně obrovské množství subjektů. V subsaharské Africe propuknou vnitřní ozbrojené konflikty, které povedou až k úplnému vylidnění některých států. Obrovskou část kontinentu zachvátí válka o pitnou vodu. Evropské síly rychlé reakce budou po roce 2025 neustále rotovat v nasazení v oblasti Středozemního moře, hlavně kvůli zklidnění bouřlivé situace vyvolané migrací. Po roce 2030 budou v západních zemích monitorováni pomocí čipu všichni potenciálně nebezpeční lidé. EU se pokusí očipovat všechny obyvatele podezřelé ze spojení s terorismem i veškeré lidi s jakoukoli kriminální minulostí a návštěvníky z rizikových zemí. Kdo čip odmítne, nebude vpuštěn. Kolem roku 2035 lze čekat krátkou válku mezi EU a blokem islámských zemí, do níž se USA po počátečním váhání zapojí na straně EU. Po ukončení intenzivních bojů nastane období dlouhé nestability. Je možné očekávat i jiné drastické scénáře, například že světová ekonomika zkolabuje v důsledku energetické krize. Nebo že Čína vyvolá lokální konflikt s Ruskem a obsadí část východní Sibiře. V polovině 21. století budou na světě tři supervelmoci - Čína, Evropa a Spojené státy. Možný je ale i scénář, že USA a Evropa se stanou jedněmi z mnoha regionálních mocností, i když s určujícím vlivem na světové dění. Může vzniknout i Islámská konfederace, Rusko se rozdělí na několik samostatných států, subsaharská Afrika přejde na systém kmenových vlád.
as 27.2.2006 23:05

Útoky teroristů na atomové eletrárny

PRAHA 26. února (ČTK) - Útoky teroristů na atomové elektrárny, zneužití atomové bomby, ale i pád totalitního režimu v Bělorusku - takové události podle vědců možná čekají svět v první polovině tohoto století. Zmiňuje se o tom studie Bezpečnost v roce 2020 s výhledem do roku 2050, kterou vypracovalo Středisko bezpečnostní politiky Karlovy univerzity. Podle prognózy zřejmě také vzroste výskyt živelních pohrom, v důsledku energetické krize může zkolabovat světová ekonomika a Čína možná vyvolá konflikt s Ruskem. O studii píše pondělní vydání týdeníku Euro. Hlavní bezpečnostní hrozbou budou podle vědců i nadále teroristé, kteří se budou zaměřovat zejména na komunikační sítě a energetickou infrastrukturu. V období 2010 až 2020 se na území EU ročně uskuteční čtyři až pět útoků typu Londýn 2005 a zhruba stejný počet útoků se podaří překazit. Cílem teroristů se stanou i jaderné elektrárny v Německu a Francii. Na konci 20. let teroristé poprvé použijí jadernou bombu, což bude znamenat diferenciaci islámského světa. Do globální protiteroristické aliance se zapojí nezúčastněné a váhající země i islámské státy. Krátce před rokem 2010 padne - za použití zbraní - totalitní režim v Bělorusku. Novou intenzitu napětí je ale možné očekávat v obřích městech Jižní Ameriky a jižní Asie. Objeví se územní konflikty ve východní Asii a pokusy Číňanů o infiltraci oblastí východní Sibiře. Čína násilně obsadí Tchaj-wan. V EU až do roku 2010 žádný podstatný vývoj nepřijde. Uskuteční se další dvě kola ratifikace euroústavy. Poprvé budou proti přijetí čtyři státy, podruhé jeden. Euroatlantický svět díky bezpečnostním opatřením zlikviduje islámské buňky ve svém prostoru, což znamená koncem 20. let definitivní vítězství globální aliance nad terorismem. Ještě před rokem 2025 vyvrcholí nejistota s vývojem vojenského jaderného programu Íránu. Ukáže se, že z Íránu uniká štěpný materiál na Arabský poloostrov do rukou teroristických organizací. Kolem roku 20