8.5.2024 | Den vítězství


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Mirek 27.2.2006 15:52

Re: Re: Takže se mi zdá, že tady budu muset zopakovat ještě dějepis

Hm. Biolih je dobry priklad. Byly proti tomu neskutecne tlaky - drahe, dotovane, spotrebuje to vice energie pri nez to poskytne, neexistuje dostatek ploch, aby se to dalo vyrabet atd atd ...  . Nastesti lidi se zdravym rozumem bylo dost. Takze se to pres system pri rozjezdu statne dotovany preklopilo v plne zivotaschopny system. A to nejenom v Brazilii, ale i ve Skandinavii, Britanii a dnes uz i v USA (viz. Bush). Rust biolihu je uz nezadrzitelny. Proste proti vsemu novemu, co rusi zabehle postupy je nejdrive zurivy odpor ,ale zivotaschopna myslenka se prosadi. Tak se nejspise prosadi i nenavidene vetrniky a svoje misto na slunci v nejakem objemu mit budou. Je treba se s tim smirit.
Petr Vaňura 27.2.2006 15:52

Jinak

Pokud jde o smysluplné dotace vývoje, jsem samozřejmě pro. Pokud jde o 5% elektřiny z větrníků, jsem proti.
Přeměna přebytků obilí na ethanol je rovněž smysluplná, u obilí je nutné mít zásoby a jistou mírnou nadprodukci, neboť úroda je závislá na počasí.
Zemědělská politika EU jinak připomíná Kocourkov.
 
 
Rys 27.2.2006 15:51

Re: No..

V Brasilii je ethanol do aut jiz dlouho skutecnost. Maji naskok pred vsemi ostatnimi. V USA po projevu Bushe ktery najednou zjistil ze ropa je konecna intensivne investuji do vyrobcu ethanolu. Podivejte se na bursu jak jejich akcie leti.
JJ 27.2.2006 15:51

Re: No..

 
Cesi se k lihu vdycky nejak dostali . Kazdou chvili slysime o nejakem zemedelci, ktery bere dotace za "udrzbu krajiny".
 
Jiste potencial u nas je patrne mensi, nez ma Francie, ale byla to vlada CSSD, ktera nas zavazala k nesmyslnym cilum. Ne EU.
Balu 27.2.2006 15:50

Re: Problemem atomovych elektraren je strach

Jo, jo máte pravdu pane. Voni sice za to mohli 99% procentech lidi. Nejlip zpatky vlezt na stromy, že ano?
JJ 27.2.2006 15:49

Re: Problemem atomovych elektraren je strach

 
Jako vetsi problem vidim male JE o kapacite 170 MW, ktere by se stavely v rozvojovych zemich. Ziskat spinavou bombu by pak bylo hrackou. A spinava bomba muze na desitky let znehodnotit centrum velkeho mesta. Ekonomicky dopad astronomicky.
Balu 27.2.2006 15:48

Re: Nukleární autore Burkerte, jděte se vycpat. Lidi prostě budou MUSET šetřit,

Mno, von ten Temelín vyrábí kWh za ňákejch 90 halířů, se vším všudy ( to jako výstavba, palivo atd. ). Zatímco větrníky jsou někde u 2, 50 Kč. Mimochodem, když sme u toho šetření, to jako mam každejch 5 let kupovat novou lednici, sporak atd. Abych udržel nízkou spotřebu doma, vzhledem k pořizovacím cenám a spotřebě energie při výrobě se to spíše navýší.
JJ 27.2.2006 15:47

No, pokud by se to ekonomicky vyplatilom, tak

toho mame plno a neni potreba dotaci. Ale jak ohodnotite zavislost na dovozu energii (vyhledove vcetne uranu?). Jakou alternativu mate k Rusku, hrajicimu si kohoutky u ropovodu a plynovodu? Opravdu chcete vsadit vsechno na jednu technologii?
 
Bio-ethanol, pres vsechny problemy, je dnes pravdepodobne levnejsi, nez vize "vodikove ekonomiky". Ano, nema neomezene kapacity, ale ani jadrem nepokryjete 100%.
Rys 27.2.2006 15:46

Problemem atomovych elektraren je strach

a to je neco co v clanku chybi. Z hlediska odberatele je nejake kolisani siti zpusobene vetrnymi elekrarnami prkotina. Na to jsou tady inzenyri aby to vyresili, jiste je ze vetrny mlyn neexploduje a neudela krajinu neobyvatelnou. Zazitek Cernobylu porad jeste neni zapomenut ani v USA ne kde meli pred Cernobylem skoro crash v Three Miles Island. Problem strachu muze byt v blizke dobe klicovy pokud se Evropa necha vehnat do valky civilisaci. Pak jsme vsichni oblopeni potencielnimi atomovkami.
qwert 27.2.2006 15:45

Re: Qwerte, uvědomujete si, že vlastně chcete, aby někdo jiný,

a vy stále nechápete, že zákazník vám může a bude stále častěji figurovat i mezi majiteli větrníku. Pokud energii z větrníků nechcete, tak se zasaďte o zrušení výkupních cen z větrníků. Nejsem vůbec proti. Už x-krat jsem tu psal (dříve), že cena energie z větrníků by měla být nižší než ze standardních elektráren a navrhoval jsem navíc poplatek za každé přifázování. Jenže se obávám, že tak tvrdý postup by vyustil právě k masivnívu lokálnímu využívání vetrné energie, což by pro etablované výrobce i distributory mohlo být ještě horší než stávají problémy.
?? 27.2.2006 15:43

Re: O peníze jde v první řadě, brouku !!

Také jsem tak asi 5 let platil; nežli elektrárna zjistila, že mám vadný elekektroměr!  Naštěstí to nebyla moje vina, takže jsem to nemusel doplatit.
Mirek 27.2.2006 15:42

Re: Re: Re: Re: 55 Hz - a přece so točí

V 80. letech se vojenska vlada v Brazilii rozhodla, ze se bude jezdit na biolih. Bylo to drahe, vyzadovalo to spoustu dotaci a vsichni to kritizovali. Dnes je tato zeme nezavisla na ropnych palivech a vrtochy ropnych dikatatoru jim muzou byt zcela ukradene. Vysmati jsou dnes i ti, kteri to pred lety tvrde kritizovali. Stejne tak obnovitelne zdroje energie resi zavislost na vicemene dvou zdrojich energie. Jaderne a "uhelne". Jak poroste cena energii (a ona jiste poroste) tak i vy budete drive nebo pozdeji rad, ze tu mame sirsi portfolio zdroju a i vy to jednou uvitate a reknete si, jak jsem mohl byt tak slepy , pokud si na svoje dnesni nazory jeste vzpomenete .
Lucius Malfoy 27.2.2006 15:42

Re: Re: potvrzujete, že o problematice nevíte VŮBEC nic :-)

Tisícovka turbína z minuty na minutu nevypadne, pokud není problém na elektrické části nebo generátorových přípojnicích ... A pokud už je, rozhodně vám za další minutu nenaběhne s plným výkonem ... V takovém případě se fázuje roztočená rezerva, alespoň předpokládám, že se to za těch patnáct let tolik nezměnilo.
ptakopysk 27.2.2006 15:41

No..

Tam jim roste cukrová třtina jen to sviští. Tady máte na nejlepších polích letiště, sklady, továrny na automobily. Kde byste ten cukr na výrobu lihu chtěl brát?
JJ 27.2.2006 15:40

Re: Re: Nazor jednoho z "milovniku" obnovitelnych zdroju

 
Ale rozhodne jej nelze povazovat za ekoteroristu.
Petr Vaňura 27.2.2006 15:39

Už za první republiky létalo naše letectvo na benzín

s přídavkem ethanolu, což si prosadila agrární lobby.
Tato nekompatibilita byla zde dokonce uváděna v diskuzi jako důvod, proč bychom nemohli přijmout letadla z jiných zemí v době Mnichova.
V 50 let starém týdeníku jsem nedávno viděl spouštění hrudkoven v Ejpovicích, jako dar Rodné Straně (měli to napsáno na rotační peci).
Já se ale pamatuji, jak se to o 10 let později neslavně rušilo pro enormní náklady...
 
Petr Vaňura 27.2.2006 15:39

Už za první republiky létalo naše letectvo na benzín

s přídavkem ethanolu, což si prosadila agrární lobby.
Tato nekompatibilita byla zde dokonce uváděna v diskuzi jako důvod, proč bychom nemohli přijmout letadla z jiných zemí v době Mnichova.
V 50 let starém týdeníku jsem nedávno viděl spouštění hrudkoven v Ejpovicích, jako dar Rodné Straně (měli to napsáno na rotační peci).
Já se ale pamatuji, jak se to o 10 let později neslavně rušilo pro enormní náklady...
 
JJ 27.2.2006 15:39

Re: Qwerte, uvědomujete si, že vlastně chcete, aby někdo jiný,

 
Jiste, meli jsme resit dotace obdobne jako UK. System zavedeny CSSD je spatny.
 
Dotace obnovitelnych zdroju nejsou zas az tak moc vymyslem ekologu, jako otazkou dlouhodobeho vyvoje - technologickeho a geopolitickeho. Nejde o dotace zdrojum jako takovym, jako spise dotace na rozvoj technologii. Protoze az nastane doba, kdy ne budeme potrebovat (a rekneme, ze 50% sance tady je), tak uz bude na vyvoj pozde.
 
A osobne radeji dam zemedelcum dotace za to, ze neco delaji, nez za to, ze parkrat posekaji louku a nic nepestuji. Nebo francouzkym zemedelcum na to, aby sve vyroby pote pod cenou prdavali zemim tretiho sveta nebo nicili nadprodukci.
 
 
ptakopysk 27.2.2006 15:38

takhle nemůžou žít všicni

svatá pravda. neni dost vhodnejch ženckejch :o)))
Balu 27.2.2006 15:38

Re: to je ale váš problém, že neumíte regulovat Temelín, cha cha

Asi vtip, ne? Zdá se že o distrubuci elktřiny moc nevíš, co vyrobí Temelín, je prodaný už ňákej pátek dopředu.
Lucius Malfoy 27.2.2006 15:37

Re: Je mi jich líto,

prima ... ne že bych vám přál, aby vaše matka byla během operace srdeční chlopně odkázaná na to, jestli naběhne záskokový zdroj oné falešné modly levné a vždycky dostupné energie. Nebo děcko, která se vaší paní narodí předčasně a bude ležet v inkubátoru ... Pane, jste trottl.
Petr Vaňura 27.2.2006 15:33

Re: Nemate pravdu

Pokud se Vám zdá, že úlitba zeleným božstvům a s nimi spřaženým podvodníkům nás ekonomicky příliš nezatíží, je to otázka do diskuze.  O nic jiného se ale nejedná, to už víme předem.
 
 
JJ 27.2.2006 15:33

Re: Takže se mi zdá, že tady budu muset zopakovat ještě dějepis

 
Auta v Sau Paulo jezdi z 20% na bio-ethanol (micha se to). Nikdo nemluvi o 100%, zvlaste u nas. I kdyby to bylo 5%, tak to snizuje mnozstvi penez, ktere jinak jdou rusum nebo arabum.
 
Link na nazor dalsiho "ekoteroristy" Bushe jsem dal nize.
Pamětník I. 27.2.2006 15:33

Re: Re: 55 Hz - a přece so točí

To se při náhlých výpadcích děje, když otevřou pojišťováky "na střechu". Zní to jako ryk tisíce splašených turů a je to slyšet možná až v Přelouči.
Lucius Malfoy 27.2.2006 15:32

Re: Hezké grafíky

Spotřeba kolísá předvídatelně, relativně pomalu a s prognózovatelným trendem, na rozdíl od chaotické (ne)genrace fofrníků. Fluktuace, daná spotřebiteli je totiž v úrovni jednotek procent, velkou část variace grafu spotřeby tvoří velkoodběratelé, kteří jedou podle dohodnutého grafu zátěže a aktuálního regulačního stupně. Pak máte komunální zátěž, která je taky dobře prognózovatelná - během dne se vám obvykle nesetmí, slunce v noci nevychází a skokové změny teploty o desítky stupńů za minutu nebyly na našem území také dosud zaznamenány. Víte, on ten fofrník má na rozdíl od důchodce významnější zhoubný vliv na stabilitu režimu.
L8M 27.2.2006 15:31

Re: Nazor jednoho z "milovniku" obnovitelnych zdroju

pardon za překlep, mělo být
cha cha, to je ten správný expert:))))
 
Thor 27.2.2006 15:30

Je mi jich líto,

Protože uvěřili falešné modle levné a vždy dostupné energie, kterou jim nikdo a nikdy nemůže do budoucnosti zajistit. A to zde diskutujeme pouze o elektrické energii. To samé platí o ropě, zemním plynu a jaderné energii.
L8 27.2.2006 15:30

Re: Nazor jednoho z "milovniku" obnovitelnych zdroju

vita 27.2.2006 15:30

Re: Re: Re: problémy s udržením rovnováhy v síti vyvolané 16 tisíci

On ČEPS asi jednou bude muset udělat to, že zdroj problémů, tedy těch GW náhlého výkonu, prostě odpojí. Jednou k tomu stejně musí dojít, protože ač máme síť dosud komunisticky naddimenzovanou, tak jednou by to stejně nemusela vydržet.
Těším se na ty následky v německé síti. Možná aspoň TO Němcům ukáže, zač je hraní si s fyzikou loket.
Ale těch lidí, co na to zařvou, mi je líto. To totiž nebudou ekotrotlové vašeho ražení, kdo uhoří ne bo se usmaží ve vařícím oleji z trafaček.
Petr Vaňura 27.2.2006 15:28

Takže se mi zdá, že tady budu muset zopakovat ještě dějepis

Takže, pokud to někdo neví, v 18 století ve Velké Brutánii nestačila biomasa pokrýt potřeby tamní industrializace ne úrovni, z dnešního hladiska odpovídající zaostalým zemím. Jedině z tohoto důvodu (odlesněny byly už rozsáhlé oblasti) že začalo používat v železárnách koksu.
VŠECHNA BIOMASA která u nás naroste, není např. schopna zajistit vytápění domácností na dnešní úrovni.