20.9.2021 | Svátek má Oleg


SERIÁL: Deset způsobů, jak nejlépe zničit Zemi 4/10

8.8.2007

  • Space Octopus Martin ČáslavaTOPlistZdroj: film Dvanáct opic
  • Míra destrukce: 7-8
  • Pravděpodobnost: 8
  • Atraktivita: 7
  • Co je k tomu potřeba: Osama bin Laden

S myšlenkou zamoření povrchu smrtonosným virem si zahrává celá řada sci-fi, ke kterým se určitě v tomto seriálu ještě vrátíme. Vir může působit rozličným způsobem a zkázu Země docílit třeba až v druhém či třetím plánu. Ve filmu Dvanáct opic nám režisér Terry Gilliam představuje budoucnost, kde je zemský povrch neobyvatelný a přežívající zbytky lidstva se ukrývají pod povrchem. Vše to způsobilo radikální ekologické hnutí Armáda dvanácti opic v čele s maniakálním bláznem Bradem Pittem. Naštěstí je tady ale cestovatel v čase Bruce Willis, který má za úkol odhalit pravdu. Zajímavostí je, že film pracuje s tezí, že budoucnost se nedá změnit. Willis je pouhým pozorovatelem a když se pokusí zasáhnout do chodu dějin - zjistí, že se sám podílí na jejich vzniku. Stejný model časového paradoxu použil například film Minority Report.

Svět roku 2035 je skutečně v troskách. Samotná planeta Země sice stále existuje a nadále putuje vesmírem po své neměnné dráze, ale život na ní pomalu končí. Kvůli několika přežívajícím skupinám lidí v podzemí nemůžeme dát plné hodnocení, ale i tak je poměrně vysoké, protože je předpoklad, že se to bude vyvíjet dobrým směrem.

Celý film Dvanáct opic je poměrně působivý a tak získává atraktivita scénáře nadprůměrně vysoké hodnocení. Život na planetě umírá postupně a v dostatečně dlouhé časovém období, kdy si můžeme vychutnat šířící se zánik. Škoda že ve filmu tomu není věnováno více prostoru, protože obzvláště varianta zničení Země pomocí virové epidemie skýtá veliké vizuální možnosti. Proto nakonec pár bodíků strháváme za promarněnou šanci ukázat konec člověčenství v plné parádě.

Co se týká pravděpodobnosti, tak tady získává film taktéž vysoké hodnocení. Pravděpodobnost zániku života na planetě pomocí agresivního viru je docela reálná. Je otázkou, nakolik jsou jednotlivé složky ekosystému schopny nezávislého života. Pravděpodobně stačí vytrhnout dostatečně velký řetězec organismů a ostatní zahynou samovolně, protože se nestihnout etablovat. Tudíž stačí pár dobrých vtipů na islámské proroky a konec světa je za dvěřmi.

Autorem malby je Martin Čáslava. Více z jeho tvorby naleznete na jeho blogu.

Předchozí díl: Výbuch Slunce.
Příště: Smrt trávy.

Petr Čáslava


Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů
Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů

Pokud budete mít cestu do Chlumce nad Cidlinou nebo jen pojedete okolo, zastavte se s dětmi v zábavném rodinném Fajnparku, který se rozkládá v...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...