8.5.2024 | Den vítězství


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jana Dvořáčková 29.8.2007 18:47

Pár postřehů utahané mysli

Tyhle všechny scénáře konce jsou moc zajímavé a určitě některé i dost pravděpodobné. To se popřít nedá. Ale největší problém lidstva, je lidská hloupost. Lidi stůňou na tupost od doby, co začali lenošit. A někdy tehdy se ozval pokrok. Ten tu je kvůli tomu, že se z nás staly lemry, vážení. Beru to zhruba tak, že stačí jeden blbec a máme tu všechny ty konce světa, ani si to neuvědomíme. Tím pro dnešek končí moje doposud pracující utahaná mysl, které na mysl nepřijde psát povídku na nějaké z těchto témat. Ne dnes. Jednou, jednou se vrátím. A napíšu to :-D.

13. opice 8.8.2007 17:14

výkřik do tmy

tak už ji konečně zničte proboha!

nelde 8.8.2007 11:34

Pravděpodobnost souvisí s globalizací

Já bych naopak řekl, že pravděpodobnost je dneska vyšší, než v době vzniku filmu. Vzpomeňte na ptačí chřipku a nefunkčnost hygienických opatření.

Já osobně se bojím toho, že to ani nemusí být teroristé. Stačí menší farmaceutická firma s novým širokospektrálním antibiotikem, která rozšíří batteriální kmeny rezistentní na většinu jiných antibiotik. V příslušné zemi budou mít obrovské zisky. Jenže díky globalizaci se mohou ty kmeny dostat jinam (kde třeba ten jejich výrobek není k sehnání) a hlavně zmutovat, takže budou rezistentní i na to nové. Výsledek: pandemie. Sice řekněmě 20% obyvatelstva není konec civilizace, pokud se ale dotkne specifické specializované skupiny obyvatel, tak může být problém.

Nemluvě třeba o možnosti nějaké epidemie v rizikovém provozu! Jdu psát povídku.

Milan Březina 8.8.2007 6:55

viry jsou bez šance

Tahle varianta zániku je v mém osobním žebříčku pravděpodobnosti na druhé příčce (hned za jadeným konfliktem). Stačí se podívat kolem sebe. Viry, bakterie, plísně, prvoci a já nevím jaké ještě všechny možné mikroorganismy, včetně svých toxických produktů si tu zvesela bují a živoří a nemohu se ubránit dojmu, že jsou stále o krok napřed před medicínou. Ano, jistě, z pohledu vývoje je dnešní situace skutečně mnohem příznivější, ale přesto si myslím, že to co v téhle oblasti jako lidstvo předvádíme není "ovládnutí situace na bitevním poli", ale spíš "zákopová válka", ve které rozhouje především vývoj nových zbraní a fakt, s jakou novinkou si to ta která strana příště "přihasí".

Když k tomu navíc přidáme skutečnost, že lidé (narozdíl od jiných živočišných druhů) dospěli dnes do vývojového stádia, kdy se geneticky reprodukují skoro všichni jedinci (bez ohledu na kvalitu genetického potenciálu), pak podtrženo sečteno docházím nutně k závěru, že to máme za pár.

Ale nebuďme takhle po ránu skeptičtí. Jak jsem řekl, viry jsou až na druhém místě. Já se držím předpokladu, že tyhle potvůrky (i kdyby byli na dobré cestě k tomu nás nakonec zlomit) svou šanci nedostanou. To spíš dřív někdo zmáčkne nějaký knoflík.

Guzmír 8.8.2007 18:04

Re: viry jsou bez šance

Až na to, že právě ta zákopová válka je ozkoušená stabilní situace (narozdíl od ovládnutí bojiště, které by pro vývoj lidské imunity znamenalo stagnaci). A za druhé, právě genetická diverzita, včetně mutací, které se mohou zdát nevýhodné, je nejlepší obranou proti patogenům (praktický příklad - srpkovitá anémie vs malárie). Takže to vlastně máte všechno špatně.:-P

Regionální individuum 8.8.2007 18:45

Re: viry jsou bez šance

Ha, ha. Jaký je v současnosti význam slova "živořit"? Mělo jsem zprvu za to, že mi ve stázi cos uniklo. No některá žoužel dost možná živoří, ale na zničení Ztebekoule to  věru nevypadá.