EDITORIAL: Lobbing povolen...
"Ideální" definice lobbingu by tedy měla postihnout:
-
vymezení lobbingu vůči korupci;
-
vymezení lobbingu vůči reprezentaci prostřednictvím volených zástupců;
-
vymezení lobbingu jako zdroje informací a odborných expertíz;
-
jasné vymezení aktérů lobbingu, které tuto skupinu nezužuje pouze na tzv. komerční lobbisty či na lobbisty prosazující vlastní zájmy, ale jejíž součástí také je skupina lobbistů, kteří nelobbují pouze ve vlastním zájmu;
-
vymezení cílů lobbingu.
Těmto uvedeným bodům nejlépe vyhovuje definice odborníka na problematiku lobbingu na evropské úrovni Luigiho Graziana, který tento pojem vykládá následovně: "Lobbing je specializovaná a odborná reprezentace prostřednictvím široké škály prostředků, které v zásadě vylučují korupční výměnu služeb; ve své povaze velmi odlišná od obecné nespecializované reprezentace, kterou zajišťují volení zástupci. Jako reprezentant partikulárních zájmů lobbista dodává informace a technicko-odborné expertízy, které mohou být užitečné a někdy rozhodující při definování legislativní a správní regulace." (zdroj: http://www.ipek.cz/projekty/pojemlob/)
Pro akademika není lepší doby nechat se zlákat lobbingem, než-li v předvečer finálního hlasování o Cenách Akademie SFFH (hlasy možno odeslat do 24. dubna 2009). Jak zaujmout "voliče" v konkurenci tištěných periodik, než-li připomenout několik historických milníků a inspirovat také další internetová periodika, aby se zviditelnila a zvětšila se nejenom konkurence, ale i motivace přinášet kvalitní informace pro všechny čtenáře.
Bílou vránou je Sarden (9 let) mezi letitými magazíny: Ikarie (18 let), Interkom (25 let), Magazín Fantasy & Science Fiction (nově 3 roky), Pevnost (7 let). Kromě akademických návyků by nebylo špatné letošním hlasováním oznámit předzvěst blýskání se na nové elektronické časy. Velkonákladové tisky hlavních hráčů Ikarie a Pevnosti už byly po zásluze odměněny. V minulosti jim pak konkurovala na sklonku devadesátých let Fantázia. Interkomu se zatím prestižní ocenění získat nepodařilo a F&SF zabodoval pod jinou redakcí v roce 1998. Díky časopisům a jejich komerčnímu postavení ve fantastické aréně se čtenář setkává s kvalitní překladovou i domácí produkcí povídek, větším množstvím fundovaných textů profesionálů a samozřejmě možností prosadit nové autory.
O to větší zájem a uznání by mohlo vzbudit internetové médium, které nedisponuje žádnými příjmy, přesto umožňuje nakladatelům bezplatnou reklamu a čtenářům čerstvé informace. Stejně přínosná pro koncové uživatele je snadnější možnost vyjádření svých názorů a potažmo větší aktuálnost. Nedá se opomenout, že jsou prvním krokem pro nové nadějné autory, redaktory a kritiky.
Díky čerstvé krvi Martinu Stručovskému jsme se mohli ponořit do plánů i přání domácích spisovatelů, organizátory se nám pomalu podařilo přesvědčit, že to oni sami by měli posílat informace o svých akcích, vyslyšeli jsme žádosti některých z vás a pořídili Sardenu novou a uživatelsky přívětivější tvář www.sarden.cz, nedávno jsme vstoupili na Facebook a čekáme, co z toho bude, snažíme se oživit geniální nápad Petra Čáslavy a stagnující Fan TV, daří se nám více se věnovat literárním recenzím a pomalu také filmu. Oživujeme archiv ze starého Neviditelného psa, aby nezůstala zapomenuta starší díla fantastiky. Snažíme se utužit spolupráci a včas informovat o ryze české sci-fi sérii JFK, podporujeme zaplnění bílého místa na polích fantastiky spoluprací s e-magazínem Camelot a všemi ostatními stránkami o fantastice.
Jak jinak zaujmout 107 akademiků s právem rozhodnout o vítězi ve všech kategoriích? Sliby, které mohou být plané? Nikoliv, aspoň to už jsem se naučil. Do budoucna však chceme i nadále pomáhat se zviditelněním nových webových kolegů a čtenáře motivovat soutěžemi o literární ceny.
Cena Akademie SFFH by byla ohromnou třešní na dortu a motivací pro celý tým Sardenu, ale i bez něho můžeme být živi a po práci/škole usedat ke klávesnici a vytvářet každodenní vydání. Největší odměnu dostáváme, když se podíváme na statistiky návštěvnosti nebo do komentářů, zároveň však nesmíme zapomínat, že na nás leží větší a větší díl odpovědnosti.
Za redaktory Sardenu
Jan Pechanec
P.S.: Snad se i v příštím roce podaří některému internetovému projektu zaujmout akademiky a zase o kousek posunout kvalitativní příčky nejenom webů o sci-fi, fantasy a hororu.