16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kostelanský 19.1.2024 17:14

Je zcela bezpředmětné, zda a kolik lidé přispívají k růstu CO2 v atmosféře. Přínos nových technologií výroby energie a elektrovozů je zcela v něčem jiném: ve snižování závislosti na velkých producentech s oligopolním postavením. Proto se proti obnovitelným zdrojům zvedla a pořád ještě zvedá tak obrovská vlna odporu.

V ropném průmyslu se celosvětový obrat odhaduje na 3 biliony dolarů ročně, tedy 3 miliony milionů dolarů. Každý měsíc je to 250 miliard (!) dolarů. Každá kilowatthodina, která se vyrobí z obnovitelných zdrojů, samozřejmě snižuje výnosy a zisky "fosilních", ale i jaderných molochů. Přitom hrozí, že z OZE by mohly vyrábět desítky procent energie potřebné pro lidstvo. To jsou pak stovky a stovky miliard ušlého zisku jen za jeden rok.

Každý měsíc, týden nebo i den, o který se odloží výstavba i provoz zdrojů OZE, snižují tento ušlý zisk (tedy zvyšují zisky) o desítky a stovky miliard dolarů.

To pak stojí za to obětovat několik desítek, a možná i stovek milionů dolarů na kampaň proti OZE a elektrovozům. Náklady ve srovnání s přínosem jsou směšně malé a riziko žádné. Oficiálně klasičtí producenti energie podporují OZE, protože je to cool a dobrá reklama, ale v pozadí finančně štědře podporují kampaň proti OZE. Stačí si jen zaplatit reklamu v nějakém médiu, nebo podplatit (pardon finančně motivovat) několik málo lidí v novinách a lidi, kteří mají na internetu značný vliv.

A mnozí běžní lidé tomu ještě s nadšením tleskají. Jak jsou OZE fuj a jak je ropa, uhlí a zemní plyn cool. Vůbec jim přitom nevadí, že jsou nevolníci energetických monopolů. Musejí kupovat energie v různých formách za ceny, jaké si ty monopoly určí. (Snad nikdo nevěří tomu, že stát reguluje ceny na férovou úroveň.) Jen si spočítejte, kolik procent z vašich rodinných výdajů "sežerou" topení, teplá voda, elektřina, plyn a palivo do aut.

J. Kostelanský 19.1.2024 17:14

V "temném" středověku lidé museli vrchnosti odvádět tzv. desítky. Tedy deset procent z toho, co nahospodařili. Kolik procent odevzdáváme teď my, "svobodní" lidé svobodného světa ve formě daní, odvodů, DPH, spotřebních daní a nákupu ENERGIE v jejich různých formách? Když řeknu, že minimálně dvě třetiny, tak budu ještě veliký optimista.

V tomhle vidím já hlavní přínos OZE do budoucnosti: postupné odbourávání energetického nevolnictví a tím současně vytváření konkurenčního tlaku na velké producenty energie.

V. Němec 19.1.2024 17:59

Ve středověku odváděli poddaní vrchnosti a církvi desátky (10% z vlastního vydřeného). Ještě k tomu museli robotovat na panském. A z toho vznikly ty dnešní nehorázné majetky, na které měl racionální názor potom ledva tak Josef II, který rušil třeba mnišské řády, nepřispívající k ekonomice, jen vzývaly pána boha při modlitbách.

Ostatní jim ten majetek "spravedlivě" cpou zpátky horem spodem prostřednictvím restitucí na úkor pracujících, přinášejících hodnoty. Hnus.

M. Kocián 21.1.2024 11:11

Desátky se odváděly pouze církvi - vrchnost měla sjednané pachtýřské smlouvy s nájemci půdy, brala procenta z řemesel a obchodu a požadovala jisté úkony v rámci robotních povinností, obvykle práce na dominikálu. Dohromady to nedávalo ani zdaleka tolik, co dnešní daně. Opravdu velké majetky vznikaly spíš dobýváním a zabavováním menších majetků jiných.

Josef II. byl pragmatik, který vědět, že pokud neinvestuje velkou částku do obrany země, neubrání ani to, co má (mají). Peníze na to nebral jen církvi -padly na to i části majetků šlechty, dokonce i té nejvyšší (např. zbytek Rudolfínských sbírek).

V. Kolman 19.1.2024 21:20

R^R^R^

L. Novák 20.1.2024 2:08

Totální ;-O bláboly rejklamního agenta a zeleného magora. Vylepuje to pořád dokola, idiot...Rv!!

J. Ganaur 19.1.2024 17:15

OZE nejsou fuj, ale idiocie!;-€

J. Kostelanský 19.1.2024 18:12

Ok. Každý si svůj život zařídí po svém. Já nejpozději do 10 let koupím levnou fotovoltaiku z Číny, z vyřazeného elektromobilu si udělám záložnou baterii. A samozřejmě si koupím elektrovůz.

Vy si můžete nadále jezdit ve svém spalováků a cpát statisíce do chřtánů energetických monopolů. Já ty statisíce raději investuji do svého energetického "byznysu".

To máte jako s bytem. Někdo si ho chce jen pronajmout, jiný koupit.

J. Ganaur 19.1.2024 18:40

Pronajímat si byt je taky idiocie.Platíte, sice bydlíte, ale nemáte nic.Koupíte, zaplatíte totéž v hypotéce, a je to nakonec vaše.:-)Samozřejmě, že pokud jste tažný pták za dobrým výdělkem, pak má pronájem smysl.:-)

J. Ganaur 19.1.2024 18:45

A jestli si myslíte, že elektromobilem ušetříte, tak jste ....no slušně napsáno naivní!Nadpoloviční část ceny PHM tvoří daně!A stát vám určitě elektřinu "osolí", možná nepřímo, ale zcela jistě!;-D

D. Procházka 19.1.2024 17:50

Zaregistroval jste změnu cen energií, do které spadají emisní povolenky a nedobrovolná podpora OZE? Je to naopak, jsme rukojmím a nevolníky zelených fanatiků a zeleného byznysu. Kdyby to bylo, jak píšete, elektroauta, fotovoltaika a další OZE by se prosazovaly bez dotací. A ta procenta na energie budou stoupat, jak nám politici slibují, právě kvůli podpoře OZE.

L. Novák 20.1.2024 2:23

Jednou to bude muset skončit, jinak tahle banda ZELENÝCH IDIOTŮ přivede celou Evropu do totálního ekonomického kolapsu. Začalo to už v roce 2021 energetickou krizí a pokračuje to deindustrializací a odchodem firem do zemí, kde nevládnou zelení kreténi... Lidé se začínají bouřit proti euronesmyslům, letos budou volby do EP, uvidíme na konci roku... ;-)

O. Kaucký 19.1.2024 15:27

Už začínají být články o vlivu CO2 na klima otravné. Když si přečtu názory v této diskuzi jsou to jako hádky mezi příznivci Sparty a Slávie, o ničem. Diskutující se dělí na „věřící”, v jedinou zjevenou pravdu a klimatické „ateisty”. Co jsem, kdy četl články „také vědců”, co pobírají granty a různé další dotace na podporu jediné správné pravdy a potom články jejich odpůrců, tak se mi to jeví tak, že podstatě všichni ví o změnách klimatu úplné ho....o a nás to stojí peníze.

Z. Žabička 19.1.2024 14:34

No a konec e-mobility se blíží:

"Nová velká továrna v Ruse se měla stát hlavním závodem firmy pro výrobu topení pro elektromobily, produkce se měla rozjet už za pár týdnů. Zájem o elektromobily dalece nedosahující projektovaných hodnot ale automobilkám zamezil setrvat u původních objednávek komponentů a Eberspächer kvůli tomu pro změnu zamezil rozjezdu nové fabriky. Jít o odložení, budiž, firma je ale směrem do budoucna tak skeptická, že čerstvě dokončenou továrnu rovnou prodala. A ve výrobě elektrických topidel pokračuje v již existující menší továrně nedaleko, což bylo původně zamýšleno jen jako dočasné řešení. Nakonec bude vzhledem k objemu objednávek stačit.

Plán na zaměstnání až 500 dalších lidí kteří by se podíleli na výrobě 2,4 milionu komponentů pro elektromobily za rok, tak vyletěl komínem. A nikdo nepředpokládá, že by se k němu firma vrátila. Vážně - existuje výmluvnější důkaz toho, jak se značně naivní očekávání automobilek nesetkala s realitou?"

M. Šejna 19.1.2024 15:07

Když tu továrnu prodali, tak to nejspíš bude provozovat někdo jiný. Ani bych se nedivil, kdyby to koupili Číňané. Ti totiž narozdil od Evropy neustále zvyšují výrobu elektromobilů a na jejich auta jsou předobjednávky v řádu desetitisiců.

Zkuste si koupit například špičkový elektromobil BYD nebo Zeekr. Ani Tesla nestíhá vyrábět .

Jen evropské elektromobily jsou na skladech bez zájmu. Jsou totiž předražené a nepoužívají moderní platformu 400 nebo 800 V. Používá ji jen elektrický Porsche, a ten o kupce nouzi nemá.

J. Ganaur 19.1.2024 17:20

To jsem zvědavej, kolik lidí těch 800V zabije.Chápu, že vy, při svém vzdělání a činnosti, tyhle znalosti nepotřebujete, ale bezpečné ss napětí je za sucha 48V!:-/

P. Rada 19.1.2024 19:51

Pokud jste chtěl předvést neznalosti s hlediska bezpečnosti v elekto-oboru pak se Vám to právě povedlo.

Věřte - nevěřte ale např. při česání vlasů může vznikat napětí až několika tisíc voltů a sotva ho lze označit nebezpečné. Napadá Vás alespon nyní proč?

I. Lyčka 19.1.2024 20:00

Taky jste se nepředvedl. Rozhodující je proud, nikoliv napětí.

L. Novák 20.1.2024 2:12

Rada se chlubil, že má diplom elektrofakulty, ale v elektro oboru je blbej jak tágo. Tohle je dobrý příklad... ;-D

P. Rada 20.1.2024 9:18

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ochrana_p%C5%99ed_%C3%BArazem_elektrick%C3%BDm_proudem

I. Lyčka 20.1.2024 18:50

A co tím chce básník říci?

V. Kolman 19.1.2024 21:50

Nikola Tesla a jeho experimenty s vf magavoltama;-D

J. Kostelanský 19.1.2024 16:42

"Zájem o elektromobily dalece nedosahující projektovaných hodnot..."

Každý si může naprojektovat, co chce. Ale když mu jeho projekty nevyjdou, většinou proto, že to naprojektoval blbě...

V. Kolman 19.1.2024 21:26

Elektrická kamínka v elektromobilu???;-D;-D;-D

V. Kolman 19.1.2024 21:33

P.S. - Nejsem proti e-mobilům, ale elektrické topení v e-mobilu považuji za vítězství politiky nad logikou.

I při použití tepelného čerpadla bude celková účinnost (uhlí-elektrárna-turbina-alternátor-VVN vedení-nabíjení aku-akumulátor-TOPIDLO!!), nižší, nežli při použití propan-butanového/naftového/benzinového nezávislého topidla!!

V. Kučer 19.1.2024 14:19

Klimatickou hysterii provádí pouze EU ostatní svět je střízlivější. Zelení se již jednou zmýlili tím že zablokovali rozvoj jaderné energetiky čímž způsobili další spalování fosilních paliv a zlý CO2. Snaží se to napravit deindustrializací ale zdá se že se opět mýlí a ti co přijdou po nich budou mít co napravovat.

F. Navrátil 19.1.2024 13:49

Proti globálnímu oteplování se bojuje ne kvůli lepšímu klimatu, ale kvůli erupci dotací. Logický závěr: Zrušte dotace a přestane se oteplovat.

J. Jurax 19.1.2024 13:55

Ano.

Korelace mezi výší dotací a intenzitou boje proti zločinnému kysličníku je zřejmá. A čím víc se bojuje, tím víc se otepluje!

M. Šejna 19.1.2024 15:12

To je dobré. ;-D

Zrušíme dotace a boj proti oteplování a hned se ochladí. ;-D

P. Manda 19.1.2024 15:26

toje dobré, budeme bojovat více, více dotovat a hned se ochladí, že trubičko ?