17.5.2024 | Svátek má Aneta


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 21.1.2024 6:50

Obtížnost se dohodnout je sice vážný ale snad nikoliv zcela beznadějný lidský projev. Ten je hluboce zakotvený v atavismech jako je sociální agresivita a ještě vážnějších. Soc. agresivita v lidské prehistorii dokonce pomohla přežít proto, že znesváření osidlovali vzdálenější území a tak část genů unikla lokálním přírodním pohromám.

Zatím se naopak převážně daří naplnovat např. Montrealský protokol o omezení freonů, který se také týká ovzduší a okrajově klimatu + další mezinárodní dohody s jiných oblastí. Tím netvrdím, že vždy zcela bezproblémově nebo dokonce, že optimismus je na místě.

Naopak s Vámi spíše souhlasím. G.W. je totiž pohroma s globálním potenciálem. Na lidech pak snad doposud ještě záleží míra ničivosti klim. dopadů.

M. Kocián 21.1.2024 9:26

Je to beznadějné - omezení používání freonů takřka nebolelo a byla to v podstatě dohoda několika málo výrobců. Tohle je jiné. Rusko je příkladem, jak se veškeré těžce dosažené dohody mohou přes noc změnit v cár papíru. Jiné státy se ani nesnaží předstírat, že by se s naší civilizací chtěli dohodnout na čemkoliv jiném, než co jim dáme zadarmo. Řešení globálních problémů předpokládá v prvé řadě sundat růžové brýle.

J. Muller 19.1.2024 20:15

Jsou nějak zmapované cykly aktivity sopečné činnosti na celé zemi? Ta může mít vliv na změny teplot. Zvýšené množství prachu urychlí tání ledovců, ovlivní i vertikální teplotní vrstvy atmosféry.

J. Kavalír 19.1.2024 21:04

Vulkanická erupce obvykle znamená dočasné ochlazení vlivem prachu a oxidů síry (viz Pinatubo 1991).

P. Rada 19.1.2024 22:26

Sopky nemají pravidelné cykly ale různě silným erupcím lze přiřadit různou pravděpodobnost výskytu. Mohou ale mít bezprostřední i dlouhodobý vliv na radiační bilanci:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Radia%C4%8Dn%C3%AD_p%C5%AFsoben%C3%AD#/media/Soubor:Radiacni_pusobeni_od_roku_1750.svg

J. Ganaur 20.1.2024 0:51

Ukázal jste se jako naprostý lempl, který se živil žvástáním!:-PKdybyste pracoval jako skutečný elektrotechnik, tak byste musel mít, co pár let opakovanou, zkoušku z bezpečnosti práce na elektrotechnických zařízeních!Dříve to byla tzv. "padesátka", dnes nějaká EU harmonizovaná.A mimochodem, na FEL to bylo v prvním semestru jako "Základy elektroinženýrství"!:-/

L. Novák 20.1.2024 2:15

Tak! Idiot Rada tady kus níž ;-O mele o vysokém napětí (statické elektřině) v souvislosti bezpečností v elektromobilech, kdy je jasné, že o tom nemá ponětí. A tak je to u něj se vším... ;-D

P. Rada 20.1.2024 9:13

Za totáče jsem padesátku absolvoval během dvacítky let opakovaně povinně ale od té doby jsem jen "kutil" co tradičně hodnotí bezpečné proudy a nebo podle prostředí .... - ale nepamatuji se na údaj 48V za sucha. Že by to konzumní doba změnila?

...."bezpečné ss napětí je za sucha 48V!"...

https://kutiluv-zapisnik.cz/bezpecne-elektricke-napeti-a-proud/

V. Kolman 20.1.2024 16:12

Je to už dost let (spíš desetiletí) co jsem také dělal testy z "padesátky"(?) a rozdělení podle velikosti napětí si už nepamatuji. Ale těch 48V v suchém prostředí bych v praxi považoval za rozumné.

Na druhou stranu - viděl jsem, jak dopadly kleště "kombinačky", když nedopatřením upadly na svorky hodněampérhodinového akumulátoru 24V. V mžiku se rozežhavily do červena!!!!!!

S CO2 a "oteplováním" to mnoho společného nemá;-D;-D;-D

L. Král 20.1.2024 10:33

Nejzábavnější byl od Rady komentář, že zisk dnes vzniká skoro výhradně díky úrokovým sazbám bank. Je to dokonce i ekonomický génius. Nebo ignorant?

Ale co čekat od zeleného marxisty....

P. Rada 20.1.2024 13:46

Lžete. Tvrdil jsem v docela jiné souvislosti a jinde a trochu jinými slovy, že nikoliv zisk ale makroekonomicky pojaté peníze vznikají/jsou dnes odvozeny/ od opakované kladné úrokové sazby bank které je půjčují.... Proto už makroekonomicky nejsou prakticky reálnostmi kryté.

Dnes nastává opak od toho stavu, že dlouhé věky peníze kryté věcnostmi jako zlatem.... byly.

L. Král 22.1.2024 10:49

Pak svoje úvahy dejte do nějaké studie a nechte si ji posoudit na nějaké VŠ ekonomické. Jistě Vas čeká nějaké významné ocenění a uděláte skok v Ekonomických teoriích. Čekám na článek o takovém ocenění.

P. Rada 20.1.2024 15:39

Bylo to nejspíše v přímé reakci na článek K.Lhotské ... NERŮST: Zelený komunismus ....

P. Rada 14.1.2024 6:42

Lhotská psala: ..."Členové „Nerůstu“ tak evidentně patří mezi ty, kteří si myslí, že peníze vznikají v bankomatu."...

Realita je přitom taková, že Peníze dnes dominantně vznikají jako opakovaná kladná BANKOVNÍ úroková sazba s Peněz.... a jsou pro mnohanásobné opakování cyklu už prakticky zcela odtrženy od jakéhokoli hmotného krytí. Banky přitom neumí bez kladného úroku existovat a bez bank by dnešní ekonomika zkolabovala. V tomto smyslu dnes peníze jaksi vznikají právě - "V BANKOMATU"!

J. Ganaur 20.1.2024 0:55

Tady to máte.:-)https://www.livescience.com/planet-earth/volcanos/times-finally-up-impending-iceland-eruption-is-part-of-centuries-long-volcanic-pulse

Ś. Svobodová 19.1.2024 17:37

Tisíce let změny se člověk změnám přizpůsoboval. Ten kdo se nepřizpůsobil, zahynul. Naše společnost se odmítá přizpůsobovat. Raději vyhlásí válku změnám. Zasloužíme si vyhynout.

M. Šejna 19.1.2024 19:21

Ano, je to tak.

Vyhynou ale jen ti, kteří se adaptovat nechtějí nebo nemohou.

P. Rada 19.1.2024 19:41

Pane Šejno jak si konkrétně Vy představujete reálnost adaptace na nedostatek potravy?

Ś. Svobodová 19.1.2024 21:56

Nedostatek potravy bude hrozit, pokud magoři nepřestanou povykovat nad GMO, nad prdícími stády, nad chovem zvířátek, pokud se na orné půdě bude pěstovat řepka pro BIOpaliva atd.

P. Rada 20.1.2024 0:43

"Magoři" (lidé žijící v přeludech), žijí např. v představě kterou předvádíte. Tedy, že stáda přežvýkavců "prdí" (metan ...).

Pravda je přitom taková, že dvacetkrát více metanu produkují všichni přežvýkavci hubou než análně.

Přímá konzumace rostliné stravy přitom vede na více jak stokrát nižší energetickou spotřebu i imise tohoto zvláště účinného skleníkového plynu.

Přitom pokud už má situace konzumu masa výraznější opodstatnění (např. pro růstové životní fáze... ), vychází až několika-násobně efektivnější produkovat s obilovin maso drůbeží.

L. Novák 20.1.2024 0:59

Jsi obyčejný ;-O KOMUNISTICKÝ ZELENÝ MAGOR!!!Rv

J. Lukavsky 20.1.2024 17:40

Pravda je taková, že daleko nejvíc metanu produkují termiti. Těch jsou obrovská množství a jejich kolonie najdeme skoro všude v teplejších krajích, tedy mimo Sahary. Nemělo by se s tím něco dělat? J.L. end

P. Rada 19.1.2024 20:10

Navíc bych chtěl vědět, zda by jste kvitoval svou vlastní újmu až vyhynutí v situaci, kdy by jiní za "adaptační" opatření považovali násilnosti až války.

Ś. Svobodová 19.1.2024 22:01

Válku nelze považovat za adaptační opatření.

P. Rada 20.1.2024 1:06

Na tom co kdo kdo subjektivně považuje za svou adaptaci/mitigaci? bohužel zejména u lidí velmi záleží.

Většina válek přeci vznikla v důsledku takto navozených konfliktů o zdroje. S nárůstem dynamiky počasí budou nutně narůstat extrémní projevy podnebí jako jsou povodně nebo sucha, přičemž obojí bude stále více snižovat polní produkci potravin. Nyní už se jako odezva oteplení +1.2C uvádí celosvětový pokles o 21%.

Efektivní náhradní řešení se zatím lidem moc nedaří realizovat i když strategové začínají spekulovat.... a průmyslově už lze syntetizovat potraviny s řas, proteiny s cvrčků, vytamíny, léčiva ... Dobrou chut - dokud je co:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-retezce-experimentuji-s-hmyzem-je-uz-v-desitkach-potravin-229450

P. Rada 19.1.2024 19:39

Bylo to převážně jinak. Dokonce dlouhé deseti-tisíce let se člověk změnám klimatu nuceně přizpůsobovat a to naprosto dominantně jako kočovník tedy MIGRACÍ!!!

Vodítkem mu byl přirozený migrační pohyb stád která dokázala vyžít s řídkých zdrojů potravy. Naakumulované živiny přitom býložravci dokázaly pro řídce rozšířené predátory uskladnovat. Pohyb na stáda navázaných kočovníků byl možností také proto, že lidnatost byla před desetitisíciletími zhruba tisíckrát nižší jak dnes. Hladiny oceánů v kvartérní epoše kolísaly až o úroven 100m!

Civilizace těch samých hominidů ale mohly vzniknout až po 5tis letech ustáleného Holocenního klimatu při toleranci teplot +-0.5C/desetitisíciletí. Tehdy se i hladiny delt řek ustálily v rozsahu decimetů. Relativně ustálené klima umožnilo rozvoj specializací+kooperací i v biosféře a takto zvýšilo intenzitu celé biosféry. Ta dala za několik tisících let od počátku Holocénu vznik už tak hlubokým a úrodným půdám, na kterých se teprve mohl člověk trvale zemědělsky usadit.

Teprve tehdy mohlo stát za to, budovat pevná sídla, rozvíjet specializace ... a takto relativně náhle vytvořit už řádově četnější civilizační populace.

Chcete-li pak "zasloužíme si vyhynout" proto, že zejména poslední půlstoletí drancujeme přírodní prostředí - tedy svou podstatu - intenzivně jak nikdy. Konkrétně za poslední tři desetiletí jsme zkonzumovali tolik fosilů jak za celou předcházející éru. Devastujeme nejen neobnovitelné surovinové zdroje ale i donedávna obnovitelné lesy, půdní fond, zdroje pitné vody, biodiverzitu...

Smysluplnou "válku" by - když už - bylo potřeba vyhlásit lidské hlouposti, bezohlednosti a přebujelé konzumní chtivosti.

Ś. Svobodová 19.1.2024 21:36

Sice popisujete hezky jak se člověk přizpůsoboval a proč, ovšem na faktu že tak činil, to nemění nic. Stejně tak, jako na faktu, že klima se mění a měnit bude. Společnosti by se mělo přestat lhát že nás může spasit greendealové náboženství, ale že se budeme muset začít smysluplně přizpůsobovat. Výstavbou, infastrukturou, GMO atd. Vy jste naskočil na mimořádně nebezpečnou myšlenku, že změnu klimatu může vyřešit "válka" proti člověku. Což není nic jiného, než osekání všech lidských svobod až na formu novodobého otrocví. Pro mnohé je to velmi lákavé.

P. Rada 19.1.2024 22:15

Měla by jste si spíše sama přestat "lhát". Konkrétně v tom, že: ..."klima se mění a měnit bude"... Pohodlně jste totiž jev okleštila o zásadní parametry říkající o kolik a s jakým gradientem. Tak to za Vás doplním.

Dnešní gradient změny glob teploty byl naposledy překonán před 65miliony let a velikost změny nejspíše přenese biosféru během století do podmínek, kde byla planeta jen před cca 10 miliony let - tedy prakticky rázem do Třetihor! To nemohou ustát žádné dlouhověké dřeviny - tedy dnešní lesy.

Pro dynamičtější a teplejší podnebí to může znamenat ztrátu obyvatelnosti až pro polovinu dnešní populace. Kam si půjdou nejpostiženější a jak si to prosadí?

Ad. "naskočil na myšlenku". Pomíjíte, že už v realitě dneška např. klima už spolu-navodilo válku v Sýrii a následné migrace. Nejnovější studie IPCC přitom potvrzují pokračující vysychání středomořské a blízkovýchodní oblasti i růst hladiny oceánů tedy ztráty zemědělsky nejproduktivnějších oblastí delt velkých řek atd.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-blizky-a-stredni-vychod-valka-v-syrii-je-take-dusledkem-sucha-ukazal-klimatolog-283301

L. Novák 20.1.2024 1:01

Dementní zelený komunistický kreténe, už by ses konečně mohl doučit základy psané češtiny!!!Rv

P. Rada 20.1.2024 1:15

K tématu zřejmě zas nemáte nic. Takže věcně mi opět sice hulvátsky ale přesto dáváte zapravdu. Děkuji.

Proč si ale k pokecu alespon nevyberete téma jako jazykový koutek nebo psí podrbání?

L. Novák 20.1.2024 2:17

Kreténe bolševický, zrovna jsem komentoval tvoje ;-O KYDY o elektřině a bezpečnosti v elektromobilech. Zase jsi promeškal příležitost mlčet! Za blba jsi tady tak jako tak... Už 20 let! ;-D