26.4.2024 | Svátek má Oto


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Flasi 4.9.2006 10:12

Re: Re: Re: Hospodářský zázrak

No to já taky nekoukám, protože nejsme chudí, jako byli dřív Němci. Jenom chci říct, že kořeny hospodářského zázraku neležely v nákupu domácích výrobků.

Ale jinak nemá cenu s vámi dál diskutovat. Plačte dál, že svět už není jako dřív. Prostě dřív byl kovář v každé vsi a později byli vytlačeni a byla železovýroba a strojírenství v každém městě. A dneska tp už není jsou jenom velké hutě a velké strojírny ve velkých městech. To je prostě trend v celém hospodářství. Buď se dokážeme přizpůsobit a budeme úspěšní, nebo budeme podporovat své ševce a kováře a malé dopravce a obchodníky tak dlouho až tady nezůstane našeho nic.

Delfín 4.9.2006 10:06

Re: Re: Už se těším ...

Problem je, ze domacnostem se neustale zvysuje standard. Tam kde se pralo v potoce, dnes jedou automatky (narust spotreby). Spousta domacnosti si porizuje mycky, kuchynske roboty, mrazaky, .... (narust spotreby). Kde byl jeden PC a TV na rodinu, uz maji malem po kousku pro kazdeho clena rodiny. A takto to jede dokola. Modemy, videa, kina, ... Proste spotreba domacnosti roste rocne o cca 4% a nicotne drobne uspory to nezachrani. Momentalne zacina boom domacich klimatizaci ... to teprve zacne narustat spotreba.

Jiřik 4.9.2006 10:04

Re: Re: Hospodářský zázrak

Jenže tehdy u nich neovládaly zahraniční řetězce 3/4 maloobchodu... a řekl bych, že jsme na tom trošku líp než Německo tehdy.

Když jdu do krámu, zásadně koukám na výrobce. Zásadně nekupuju německé, rakouské či polské potraviny - pokaždé sáhnu po českém másle, jogurtu, vejcích, salámu, mouce či čokoládě. Ty dvě koruny rozdílu mě nezabijí a "svojí troškou do mlýna" dávám najevo, že mi jsou milejší naši výrobci (kteří navíc ZDE platí daně) než hyperdotovaní zahraniční...

občan z kraje města 4.9.2006 10:02

omyl, ale hrozba to je

Problém je jinde, úspěšná entita musí produkovat více než sama spotřebuje. To platí pro stát i pro jednotlivce. Vůbec přitom nezáleží na míře globalizace či specializace, kdyby to nebylo efektivnější neděje se to. Realitou je, že takový ´průměrný Číňan toho vyprodukuje více než sám spotřebuje, jinak totiž umře hlady. Průměrný Evropan spotřebuje více než dokáže vytvořit, socialismus vytvořil automatické právo na spotřebu jídlem a bydlením počínaje až po lékařskou péči. Přibývá lidí pobírajících celý život sociální dávky a státy, které se chtějí o všechny a všechno starat i když na to zdroje ostatní nedokáží vytvořit se zadlužují. V dnešní Evropě je existence velkého množsví lidí pouze neužitečnou zátěží, která zvyšuje cekovou spotřebu.

Na druhou stranu je efektivní sofistikovaná logistika výroby všeho rizikem v případě selhání informačních toků a dopravy. V takovém případě nedokážeme téměř nic vyprodukovat a nastává hladomor a anarchie.

Jiřik 4.9.2006 10:01

Re: Re: Hospodářský zázrak

V Německu se taky v 50. a 60. letech tvrdilo, že (jinými slovy) "jak si to uděláme, tak si budeme žit". A všichni vlastenecky kupovali německé výrobky u německých obchodníků. Peníze zůstávaly v zemi a pomáhaly rozhojňovat její bohatství - to byl skutečný zdroj jejich hospodářského zázraku!

Flasi 4.9.2006 9:58

Re: Hospodářský zázrak

Hospodářský zázrak se nekonal v západní Evropě, ale v západním Německu. A konal se tam hlavně proto, že tam lidi makali jako šrouby. Protože pochopili, že ve vybombardované zemi to asi jinak, než zatraceně tvrdou prací (za špatných podmínek a špatných platů) nepůjde.

Kupovat domácí výrobky je důležité, ale buďte si jistý, že kdyby německá hospodyňka narazila v obchodě v roce 1955 na o 5% levnější zahraniční výrobek, tak by neváhala ani vteřinu a vzala ho.

Jiřik 4.9.2006 9:58

Re: Re: Hospodářský zázrak

Ona by úplně stačila neustálá kampaň za podporu českého zemědělství a průmyslu...

Mimochodem bych chtěl znát argument, jak může být levnější mléko z Němec oproti mléku zpoza kopce. Proč tentýž pudink z Olomouce stojí osm korun a z Mnichova šest. Proč ve vyhlášené bramborářské oblasti Krkonoš byla zlikvidována bramborárna a jsem nucen kupovat brambory z Vysočiny. Proč byli nuceni majitelé odprodat mlékárnu v Jičíně holdingu Promli, který ji nedávno zavřel a pod stejnou značkou teď vozí výrobky ze Stříbra. Proč se u nás všude pěstuje kukuřice a řepka místo pšenice a vojtěšky - a proč se pak lidi diví záplavám a bahnotokům.

A proč nikdo nepomohl českým automobilkám (stačilo slovně, ne finančně) a silničáři teď místo liazek a pragovek musí kupovat unimogy a původní subdodavatelé českých automobilek živoří.

Proč nebylo dosud možno zakázat dovoz zdraví ohrožujících dětských bot z Asie - a kvalitní češti výrobci krachují.

Vono je toho moc...

Ladislav N. :-))) 4.9.2006 9:55

Re: Re: Jen šetřete

Váš případ to určitě není, že? ;-D

Ladislav N. 4.9.2006 9:53

Re: ono to přepočtení na HDP je tak snadné a populisticky zneužitelné..

... no pokračujte dál, Sobotka, Paroubek, Havel a ta horda negramotných exotů ve vedení ČSSD... ;-)

Jiřik 4.9.2006 9:49

Re: Re: Hospodářský zázrak

Něco trakového jsem tvrdil ??8-o8-o

Flasi 4.9.2006 9:48

Re: 5W = minimálně 10 let starý spotřebič

No je pravda, že čím novější, tím lepší, ale řekl bych, že to bude hlavně o ceně toho zařízení. A u nás je zvykem koukat při nákupu na kažkou korunu. Navíc teď prodeji elektroniky vládnou hypermarkety (ať všeobecné, či specializované na elektroniku) a ty si dvakrát rozmyslí, než začnou prodávat něco s neošizenou (dražší) síťovou částí.

Ladislav N. 4.9.2006 9:47

Re: Hospodářský zázrak

A co chcete vy? Zavřít hranice, natáhnout ostnaté dráty, zavést vysoká cla a protidovozní opatření jako za komunistického režimu?  Devizové přísliby a omezení pohybu přes hranice? 8-o

občan z kraje města 4.9.2006 9:45

no právě to jsou ty paradoxy

a nezapomeńte to staré ekologicky zlikvidovat. ;-D No, myslím, že autor chtěl vyjádřit asi opak, že tyhle úspory jsou ptákoviny. Pozn. VHS jsem už vyhodil, mám DVD, ale to také vyhodím, přichází blue-ray, je potřeba spotřebovávat, aby rostlo HDP...

Jiřik 4.9.2006 9:38

Re: Re: Energetická náročnost

Taky bych řekl. Jenže ono to přepočtení na HDP je tak snadné a populisticky zneužitelné (viz Ševčík, Marek, Pavlovec)...

Jiřik 4.9.2006 9:36

Re: 5W = minimálně 10 let starý spotřebič

A mám si kvůli tomu jít koupit nové VHS nebo raději nechám ještě pár let dosloužit to staré fungující?

Jiřik 4.9.2006 9:35

Re: co ušetříme

Jo, když holt každý musím mít 3x32A jistič v B třídě...

Zkus si ho nechat vyměnit za 3x25A s charakteristikou C a uvidíš tu úsporu !R^

občan z kraje města 4.9.2006 9:35

5W = minimálně 10 let starý spotřebič

Dnes prodávané spotřebiče jsou vybaveny většinou zdroji, které v režimu stand-by neodebírají více než 1W.

Jiřik 4.9.2006 9:34

Hospodářský zázrak

Ještě jsem si vzomněl: on ten hospodářský zázrak v západní Evropě nebyl ani tak způsoben tím, že se počítal každý fenik - jako spíš tím, že všichni věděli, že pokud chceme mít bohatou vlast, musíme ji živit - a to tím způsobem, že budeme kupovat domácí potraviny, domácí oděvy a obuv, domácí elektroniku, domácí automobily... a budeme to kupovat u našich živnostníků, ne u nadnárodních supermarketů s pochybnými dodavateli!!!

Proč krachují maloobchodníci? Mlékárny? Pekárny? Zemědělci? Malí dopravci? Protože jsme se všichni nechali nalákat do supermarketů a hypermarketů (mimochodem s obrovským záborem orné půdy, s obrovským negativním dopadem na hydrologii, s obrovskými energetickými a dopravními nároky - a s minimální mzdou a obrovským opotřebováním lidí), kam prostě musíme dojet autem a kde se téměř nedá udělat každodenní malý nákup (-> z čehož vyplývá ta náročnost na domácí skladovací prostory v lednicíéch a mrazácích). Což se nádherně zacykluje s lidskou pohodlností...

Na vesnicích už dneska skoro není možnost si nakoupit ani tam pracovat - tlak Xmarketů na ceny a dodávky ničí skoro všechny malé a střední dodavatele (čest výjimkám), do Krkonoš se vozí mléko z Olmy, sýry z Madety a pečivo z Ústí nad Labem. Bolševikem relativně slušná decentralizace produkce je v troskách a místo aby největší zisk měl výrobce, ukusuje z marží nejvíce prodejce a dopravce. Tři čtvrtiny maloobchodu drží nadnárodní koncerny bez špetky českého kapitálu - a tyto koncerny nemají zájem nechávat tady v Čechách a na Moravě svoje zisky!

vita 4.9.2006 9:28

Mám takový dojem,

že nejméně polovina diskutujících četla z článku jen nadpis, možná první odstavec...

cca 4.9.2006 9:26

co ušetříme

za el. to dáme za zvýšenou platbu za "jistič"

vita 4.9.2006 9:21

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Už se těším ...

Kam by mířil... Nepochopil ironii.

Nějak se nám z Česka schopnost ironie a sarkasmu vytrácí, asi to nějak souvisí se svobodou.

Jiřik 4.9.2006 9:20

Daneši Daneši

Jednou jsi se pokusil být vstřícný k ekologistům a zase jsi to znova schytal z druhé strany - holt všem se nazavděčíš ;-D

vita 4.9.2006 9:18

Re: Energetická náročnost

Jediná relevantní - z hlediska ekologie - energetická náročnost je spotřeba energie/í na osobu.

V elektřině jsme daleko za Německem, francií nebo rakouskem - tedy zeměmi, které šetří už desetiletí.

Em 4.9.2006 9:16

Re: Re: Re: Jevonsův paradox

R^

Jiřik 4.9.2006 9:15

Re: Re: Re: Re: Re: Už se těším ...

Plazmu nebrat! Leda že by někdo chtěl být opálený i v zimě. Ať tam naskládají filtrů kolik chtějí, stejně plazma bude do obýváku emitovat UV záření...

Hnyk 4.9.2006 9:14

Rozhodující věta

>Ještě malé doplnění o právě naměřená trafa nepřipojená do svých zařízení. Dobré trafo by se mělo dostat až na nulu...

Elektronika která hlídá čidlo dálkového ovládání a nebo zda se nestisknul nějaký čudlík spotřebuje nanejvýš pár mW. Všechno ostatní jdou buď  zářící displaye a nebo ztráty v levné síťové části. Místo výzev k nepoužívání stand-by by bylo lepší kdyby každý výrobce musel povinně uvést jaký příkon má jeho přístroj ve stand-by modusu. 

Jiřik 4.9.2006 9:05

Re: Re: Jevonsův paradox

To ani tak ne. Spíš se ta technika stane dostupnější a "samozřejmější" - před 25 lety jsme doma měli ČBTV Tesla Aurora (80W), lednici Calex Super (110W) a vařili vše na propanbutanu.

Dneska je ve stejném baráku 3x BTV (OTF, OVP a ITT, odhadem 300W), 2x velká lednice s mrazákem, 2x video, satelit, centrální anténa, dvě rychlovarné konvice, dva překapávače, počítač, midivěž...

míša mýval 4.9.2006 9:04

šetření

Myslím, že autor nemyslel tím šetřením vypínat po každém použití síťovým vypínačem TV ... Ale pokud jedeme na víkend, nebo víme, že ráno vyrazíme rovnou do práce, je vhodné tyto spotřebiče vypnout. Stejně tak je vhodné např. video, DVD a další spotřebiče zapínat pouze v době, kdy je používáme. To, že by se zkracovala životnost elektroniky tím, že ji nemáme ve stavu standby je naprostý nesmysl. Jediné, co nám asi brzy odejde je síťový vypinač. V nových spotřebičích není dimenzován na časté vypínání, proto je vhodné spotřebiče vypínat vypinačem na prodlužovačce a při delší nečinnosti (dovolená) jističem, nebo vytažením  ze zásuvky. Velké množství požárů je totiž způsobeno spotřebiči ve stavu standby. Proto využívat standby je třeba s rozumem

zlý kukuč 4.9.2006 9:02

Re: Re: Jevonsův paradox

pramen je zde

http://en.wikipedia.org/wiki/William_Stanley_Jevons

emilek 4.9.2006 8:57

K čemu šetřit proud?

Když jsem tento příspěvek četl v sobotních novinách, musel jsem se smíchy za bříško držet. Toto je příspěvek hodný génia. Pokud bychom ho všichni poslechli a od zítřeka začali takto nesmyslně šeřit, co by tím ČEZ získal? Snad přebytek eletřiny, vhodný pro vývoz. No a při snížené tuzemské spotřebě by nám, spotřebitelům, elektřinu navíc opět zdražili. Dobré. Ne? A  to vše díky šíleným nápadům odborníka, který tento příspěvek asi opsal z novin ze 70. let minulého století.

Emilek