20.1.2022 | Svátek má Ilona


EKONOMIKA: Ušetřeme jednu žárovku!

4.9.2006

V poválečném Německu se počítalo s každým fenikem – a nakonec z toho byl hospodářský zázrak. Když jsem byl malý, vedli mě rodiče ke zhasínání pokaždé, když odcházím z místnosti. Činili tak sice všichni moji kamarádi, hospodářský zázrak se však nedostavil. Nyní se opět ozývají hesla o úsporách, s nimiž nelze nesouhlasit, a začíná se jakoby u onoho feniku, z něhož budou brzy hrozny miliónů marek – totiž u stand-by zařízení v domácích spotřebičích.

Češi si na pohodlí stand-by (usednete do křesla, stisknete tlačítko dálkového ovládání a díváte se nebo posloucháte) zvykli stejně jako lidé v jiných více či méně vyspělých zemích. Zakázat je a vykázat úsporu není přece problém.

Není to skutečně málo. Průměrná česká domácnost má pět spotřebičů vybavených stand-by, každý o příkonu pět wattů. Za jeden den spotřebují tolik jako nejobvyklejší šedesátiwattová žárovka za deset hodin. Kvůli našemu pohodlí tedy běží „zbytečně“ jedna patnáctina Dukovan či dvacetina Temelína anebo jeden blok v ledvické elektrárně, kde se vbrzku začne stavět zcela nový, ekologičtější. V jednom jejím kotli se nyní za rok spálí milión tun hnědého uhlí, před jehož vytěžením se musely skrýt tři milióny kubíků zeminy, a do ovzduší vypustí stejné množství skleníkového plynu oxidu uhličitého, který způsobuje klimatické změny; o vytěženém a spotřebovaném vápenci na odsíření raději nemluvím.

To už stojí za to, řekne si každý, komu jde o hospodárnost, byť je to jen nepatrná část, sotva půldruhého procenta tuzemské spotřeby, a spočítá-li si, že jeho domácnost právě kvůli stand-by zaplatí v účtech za elektřinu „daň za pohodlí“ ve výši kolem 800 korun ročně. Bohužel však také rychle zjistí, že vypínání stand-by, podobně jako zhasínání každého světla přináší s menším komfortem ještě jinou ztrátu: spínače nebo žárovky se rychleji opotřebovávají a jejich předčasná výměna celkovou „úsporu“ poněkud snižuje.

Začínat tedy od feniku jako v poválečném Německu? Spíše skutečně šetřit odmala a všude, v první řadě tam, kde na rozdíl od stand-by v našich domácnostech utíkají stovky a možná tisíce megawattů; tedy především v průmyslu. Že přechod na energeticky méně náročné technologie nebude jednoduchý, rychlý ani laciný (mluvme o nákladech v řádu desítek, možná stovek miliard korun), pochopí každý, kdo si někdy kalkuloval výměnu staršího spotřebiče za úsporný – a nakonec právě kvůli příliš vysoké ceně novinky náhradu odložil.

Autor je členem výboru České nukleární společnostiAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.