20.10.2020 | Svátek má Vendelín


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Petr 10.9.2006 12:27

Plýtvání

Tahle diskuze je trochu zvláštní. Každý přispívající vidí co by šlo změnit k lepšímu a jak ušetřit. Jen ti pověření, odpovědní  a vlastníci na to nahlížejí jinak. Já si např. myslím, že vysílání TV a rozhlasu v noci v tomto rozsahu stanic je zcela zbytečné. A že to jsou nějaké 100kW o tom není pochyb. Vychovávat se musíme všichni. V rodině i ve společnosti. Od spoda nahoru a shora dolů. Jinak se dočkáme nemilých věcí, které jsme nejprve přehlíželi, pak tolerovali a pak se už jen divili. Zdraví Petr

Daniel Kout 5.9.2006 15:47

Stand-by: nemusí být 5 x 5 ale 5 x 0,5

Nelze než s autorem souhlasit.

Pouze pro doplnění. Většina dnes prodávaných běžných spotřebičů běžících právě ve stad-by - např. televize, DVD přehrávač, sound systemy apod. má (dle výrobců) příkon ve stavu stand-by pod 1W. DVD přehrávač např. 0,2 W, reciever (značku neuvádím;-)) 0,5 W atd.

Při nákupu proto nelze než doporučit výběr i podle tohoto parametru. Vypínání přístorů ze zásuvek např. na noc nebo při odchodu do práce (pokud nemakáte na parníku a nejedete do Japonska:-D) nemá smysl.

Kout 

 

kazzatel 5.9.2006 0:19

100 MW

Šetření je zajisté chvalitebné, nicméně jak se zdá, jen někde...Vezme-li v úvahu, že je u nás cca pět milionů aut, které jsou ze zákona povinné být osvětlené bez ohledu na okolní světelmé podmínky, činí sumární teoretická spotřeba pro tento účel cca 1000 MW ( ! ). Je-li jich vždy momentálně v provozu jen pouhá desetina, je to stále 100 MW a " olejová lobby " si může mnout pacičky... R^   

Ladislav N. 5.9.2006 1:49

Re: 100 MW

Spíš, než "olejová lobby" to bude státní pokladna. Ale možná taky dostane míň, když lidé z úsporných důvodů přestanou jezdit zbytečně ši zvolní tempo.

JJ 4.9.2006 21:07

Sveho casu zacaly staty EU tlacit na energetickou narocnost domacich spotrebicu

Autor a jemu podobni by v te dobe bud vystupovali proti, ci by celou vec zesmesnovali. Nebo usporne zarovky - puvodne dotovane a dnes uz se celkem vyplati.

Co se tyce stand-by modu, tak se akorat budou panove technici obtezovat s nalezenim reseni. Nikdo stand -by neusi, akorat bude reseno energeticky mene narocneji. Maly, ale presto prispevek ke zpomaleni rustu spotreby elektriny.

Ladislav N. 5.9.2006 1:50

Re: Sveho casu zacaly staty EU tlacit na energetickou narocnost domacich spotrebicu

Růst spotřeby elektřiny určuje průmysl, ne domácnosti.

JJ 5.9.2006 12:23

Re: Re: Sveho casu zacaly staty EU tlacit na energetickou narocnost domacich spotrebicu

Kritizujte alespon k to, cemu rozumite. V posledni dobe rostla hlavne spotreba malych firem. Spolu s domacnostmi si v posledni dobe zacaly porizovat klimatizace, vytvareji superspicku v lete za vedra -- s tim prumysl nema nic spolecneho.

anna 13.9.2006 14:20

Re: Re: Sveho casu zacaly staty EU tlacit na energetickou narocnost domacich spotrebicu

V domácnosti můžete šetřit jako blázen a nakonec zjistíte, že spotřeba klesá ,ale finance za  elektřinu  jdou nahoru,protože vám to zdraží. TO JE NĚJAKÝ ŽIVOT?

Optimista 4.9.2006 17:44

Elektřinu vyrábět ze zbytečných reklamních letáků

Navrhuji vyrábět elektřinu z nadbytečných reklamních letáků. Jejich spalováním se klidně ukrmí jeden kotel ve velké tepelné elektrárně. Aspoň by se nějak zužitkovala zbytečně vynaložená energie na jejich výrobu, protože je lidi stejně bez čtení okamžitě házejí do popelnice. Jen doporučuji tisknout je nějakou dobře výhřevnou dehtovou barvou. Kam se hrabou zbytečně zapnuté žárovky proti zbytečně vyrobeným reklamním předmětům a reklamním materiálům? Ono těch zbytečně vyrobených věcí v této společnosti je mnoho (vyhozené funkční spotřební předměty vyšedší z módy atd.). Jedna žárovka v jedné domácnosti to bohužel nezachrání.

křovas 4.9.2006 15:49

dobré,

ale dost často nepochopené (nebo nedočtené do konce?)

Pavel 4.9.2006 22:26

Re: dobré,

Skutečně jsem nepochopil co nám tím chtěl autor sdělit. Spotřebiče obsahující stand-by zpravidla ztratí obsah svých pamětí a tak si dle autora můžeme večer krátit každodením laděním svého přehrávače nebo recievru.

Mysch 4.9.2006 22:57

jak ktere,

zalezi na tom, jaky pametovy prvek pouzivaji. konkretne moje tv sony si pamatuje vysilace jeste po dvou mesicich, stejne jako vcr grundig, tuner technics je uz po 10 hodinach nezna. ovsem k cemu ma stand-by gramofon jsem porad jeste nepochopil.

Sch.glosátor 4.9.2006 14:39

Všechno nemusí být na elektriku.

To je zvyk do všeho dát motor a ono to pak něco uhňácá. Se silným motorem létají i vrata od stodoly. S elektrickou sekačkou, pravda se samosběrem, se nadřu víc než s vřetenovkou na vlastní sádlo. Tedy pokud trávník není příliš vysoký. Jsem-li líný sekat častěji tak se více nadřu a ještě mám problém s pytlem trávy, kterou při častém sekání není třeba sbírat. Nebo autopumpička. Obyčejná se mi nezdála dost nóbl. Tak jsem koupil dvouválcovou nožní. TUV Gepruft. Napřed odešel manometr, pak hadička a nakonec jsem ji prošlápl. Item jsem koupil elektrický kompresor. Dělá randál, fouká pomalu, třikrát jsem ho opravoval. Děsím se, kdy se ten šrot s válcem, no válečkem, ze zinkové slitiny námahou rozletí na kusy. Tak jsem se kajícně vrátil ke antikvární ruční hustilce. Nejrychlejší a nejpraktičtější. Tedy kromě vzduchu zdarma u pumpy.

Delfín 4.9.2006 12:06

stand-by

Staci si osadit celou strechu fotovoltaikou a mozna pri dobrem roku by to pokrylo rocni spotrebu pristroju ve stand-by modu ;-)

honzak 4.9.2006 14:38

Re: stand-by

pomohly by i elektromagneticky bržděné cyklotrenažery, i když by spotřebiče potřebovaly alespoň supercap, aby se trenažerista mohl dojít vyxxxxxt....

Modrý pták 4.9.2006 11:48

vito,

stejná otázka jako pro Jiřika, proč existuje trh. Dále "protože by to znamenalo vysoké fixní náklady pro nového distributora" o tom není žádného sporu. Jenže potíž je v pokračování "a zvýšení podílu fixních nákladů u starého" to je pěkně prosím naprostý nesmysl. "Starý" nemá vůbec nic společného s fixními náklady "nového". A proč také, že ano. Proto si ti byrokraté vymysleli onen epochální protimluv "přirozený monopol".

A poslední věc, která mě Vás zaujala je "rozumné rozdělení nákladů na fixní a variabilní". Stejná záležitost jako předtím. Jak si kdokoli člení svoje náklady je pouze a jeho věc a ještě ke všemu jenom administrativní. S cenou to nemá vůbec nic společného. Takže je tu opětovně ta otázka, proč existuje trh.

vita 4.9.2006 12:03

Re: vito,

Blbost - starý distributor přijde o část svých zákazníků, takže o část zisku, aniž by výrazně poklesly jeho fixní náklady. Tudíž se zvětší podíl fixních nákladů. Píšu o PODÍLU ne o nákladech. Nedošlo by k tomu pouze tehdy, kdyby nový distributor přitáhl nové zákazníky nebo by došlo k podstatnému nárůstu spotřeby jinak - a to takovému nárůstu spotřeby, že by pokryly obé. Což by ovšem znamenalo, že není situace pro přirozený monopol.

Což nového zajímat nemusí - jeho zajímá to, že jeho fixní (a obrovské) náklady se mu nejspíš nevrátí v rozumné době. Proto do toho nejde.

Rozdělení nákladů je samozřejmě věcí výrobce/dodavatele/distributora. A vodárny rozumně upustily od socialistické ceny za kubík a rozpočítaly ji na fixní náklady, které mají aniž byste odebral byť kubický mililitr, a na cenu za ten kubík. Rozumné to je proto, že to lépe popisuje skutečnost. Tudíž je za rozumnost chválím.

A trh? Trh je mechanismus zabezpečující zpětnou vazbu. Někdy dobře, někdy - zejména u dlouhodobě odložených zisků - špatně. Ale to sem nepatří.

Definici přirozeného monopolu si račte přečíst v nějaké ekonomické učebnici. Kterékoli, řekl bych...

tris 4.9.2006 22:41

Re: Re: vito,

Máte to správně. Až na to, že pokud se přirozený monopol rozhodne rejžovat, tak se najednou vyplatí ty druhý dráty stavět. A protože by se mohlo stát, že konkurence, která postaví nové a modernější dráty, bude mít nižší náklady a způsobí již existující firmě velké problémy, tak nejrozumnější "antikonkurenční" opatření je držet nízké ceny....což je pro spotřebitele celkem fajn, ne?

Je vcelku vtipné, že ti, kdo první rozhodovali o tzv. "regulaci monopolů" byly tyto firmy...

http://www.fee.org/publications/the-freeman/article.asp?aid=5035

http://www.fee.org/publications/the-freeman/article.asp?aid=1358

Ladislav N. 5.9.2006 2:00

Re: nejrozumnější "antikonkurenční" opatření je držet nízké ceny....což je pro spotřebitele celkem fajn, ne?

Český telecom budiž příkladem zneužívání monopolu. Příkledem mnohem lepším, než distributoři el. energie.

P.S.: S podporou vlády a poslance Římana (ODS) se ČTc držet ceny na přijatelné úrovni moc nechtělo. Díky tomu patřil (a možná stále patří) k nejziskovějším telco společnostem v EU, nebyl-li vůbec první...

vita 5.9.2006 9:10

Re: Re: Re: vito,

Jenže v případě, který popisujete, by samotný přirozený monopolista zrušil podmínky přirozeného monopolu...

Mezi rejžováním, které rejžáka zařízne a "rozumnou" cenou je dost velké rozpětí, kde je místo pro státní regulace. Další místo je v nuceném zpřístupnění sítí jiným dodavatelům a za definovaných podmínek. Že je to těžké, ukazuje příklad Transgasu, který se choval vůči neregulovaným velkoodběratelům i případné konkurenci tak hovadně, že ERÚ začal zase regulovat a ÚHOS mu napařil pokutu.

VL 4.9.2006 12:21

Re: vito,

Po loňském šetření elektrickou energií jsem se dostal do stavu, že fixní náklady, které platím PRE byly vyšší než za spotřebovanou energii. A to toho zase tak moc nemám, dvojí sazba proudu - elektrický ohřev teplé vody, jističe 3 x 25 A - u baráku člověk holt občas potřebuje cirkulárku.

Má pak vůbec význam šetřit.

herdekbabka 4.9.2006 12:33

Re: Re: jistě proto byla oddělena cena za ee a cena za dodání. Nehledě na to že výroba je v plusu

a tedy neměnná - daná, cena za službu dodání - je vždy prodělečná a tak nám cenu ee zvyšuje. Nevím, který prevít tohleto povolil a myslím si že: VLÁDOU NEBO TÍM KDO CENY SLEDUJE A URČUJE - BY MĚL LIMITY CENY - URČOVAT KOMPLET - I S DODÁVKOU - JINAK JE TO DALŠÍ ZLEGÁLNĚNÁ ZLODĚJNA KTEROU POSVĚCUJÍ- STEJNĚ JAKO TY NESKUTEČNÉ PŘÍPLATKY V BANKÁCH. KDE JE MI PRD PLATNÉ ŽE PŘI PLATBĚ KARTOU PLATÍ ČÁST NÁKLADŮ OBCHOD - A DRUHOU ČÁST ZASE MY V POPLATCÍCH, TAKŽE VLASTNĚ ZA JEDEN NÁKUPP DOSTANOU BANKY ZAPLACENY DVAKRÁT. jOOO NENÍ NAD TRŽNÍ HOSPODÁŘSTVÍ - O CO MÍŇ SE VYROBÍ O TO VÍC PLATIME ??? SLUŽBÁM??

vita 4.9.2006 12:48

Re: Re: Re: jistě proto byla oddělena cena za ee a cena za dodání. Nehledě na to že výroba je v plusu

Nevím, jestli jsem váš příspěvek dobře pochopil, ale zkusím odpovědět:

Samozřejmě, že i proto byly tyhle dvě ceny odděleny.

Na rozdíl od vody si totiž mohou výrobci elektřiny navzájem konkurovat - což taky činí. Tudíž cena za silovou (vyrobenou) elektřinu není regulovaná a stanoví ji trh.

Cena za dodávku funguje v podmínkách přirozeného monopolu (jenom blb a kamikadze by investoval do paralelních drátů) - a tak je TATO cena tvrdě regulována ERÚ. Nejvíc si na regulaci u  nás stěžuje E.ON.

Sch.glosátor 4.9.2006 14:22

Teoreticky má vita pravdu.

Pokud by došlo k přerozdělení stávajícího trhu mezi více dodavatelů, pak by fixní náklady vzrostly. Je otázka, jaký by byl motiv k přerozdělení, ke vstupu nového dodavatele a budování paralelní infrastruktury. U některých komodit jako je elektřina, voda, teplo a podobně, není největším problémem vyrobit, ale dodat. Čili dráty a roury. Proto antimonopolní snahy na zpřístupnění (rozuměj vyvlastnění) rozvodné soustavy konkurenci. Čili "přirozený monopol" existuje. Jak onen stav pojmenujeme, není podstatné.

vita 4.9.2006 18:22

Re: Teoreticky má vita pravdu.

Vzrostly by úhrnné fixní náklady a stávajícím dodavatelům by vzrostl podíl fixních nákladů na celkových nákladech - protože fixní jsou od toho fixní, že jsou (skoro) nezávislé na množství komodity. Méně komodity, méně variabilních nákladů, ale fixní zůstávají.

Prosté.

qwert 5.9.2006 14:08

Re: Re: Teoreticky má vita pravdu.

nejsem si jist, zda se má tedy do fixníxh nákladů promítnout to, že nějaká firma zakoupí teréní vozy za 3 mil. místo aby zakoupila vozy pouze za 1 mil. Fixní náklady zdaleka nejsou FIXNÍ!!!  Spíše jsou asi FIKTIVNÍ ;-€

Chris Kelvin 4.9.2006 11:31

Mýty a legendy

Pro běžného, průměrného zákazníka je zcela irelevantní informace o jakési spotřebě navíc. Tady je potřeba (vzhledem k hromadnému dopadu) použít jakési "vyšší" páky a prostě výrobcům (prodejcům):

a) nařídit určitý přesně definovaný způsob informování (a tady nestačí příkon 2W x 15W, ale třeba průměrná denní spotřeba 0,4kWh...)

b) některé výrobky prostě zakázat

Chápu že pro některé zde diskutující by to bylo rudé peklo a státní teror ;-), ale podle mě jinudy cesta nevede. Je to cesta civilizované společnosti.

Jako příklad uvedu jeden citát ze zdejší diskuse: "...rict  po pravde ze existuji take vyhody tohoto modu jsou napriklad v delsi zivotnosti..." Takže, drtivá většina domácích přístrojů myslím nepoužívá stand-by režim pro jakýsi hladký start a nižší opotřebení komponentů (to se dnes dá zařídit opravdu jinak), nýbrž opravdu pouze pro pohodlí při zapnutí přes DO (televize), zapamatování údajů případně automatické nahrávání (videorekordéry apod.) atd. apod. Problém spočívá v tom, že i při tomto jinak relativně úsporném režimu bývá v činnosti celý síťový zdroj, který je dimenzován na zcela jiný výkon a proto má v tomto režimu poměrně velké ztráty. Spousta spotřebičů má i hlavní vypínač až za tímto zdrojem, takže i ve "vypnutém" režimu mají jistý nezanedbatelný příkon. Rekord na českém internetu tuším drží malá stolní lampička z jednoho nejmenovaného nábytkového velkořetězce s příkonem ve vypnutém stavu 18W (!!!) - zveřejněno nedávno na serveru elektrika.cz  Platí to i pro různé adaptéry a nabíječky, které již dávno nejsou optimalizované na co nejnižší ztráty a ponechané celý den naprázdno ve zdi v celkovém součtu také něco vydají. Uvědomte si, že většina síťových zdrojů se dnes vozí z Číny, cenová válka je veliká (jestliže DVD přehrávač se dá koupit za 990,- Kč, nemůže si konkurence dovolit dodávat jiný s kvalitnějším zdrojem 1150,- protože to prostě nikdo nekoupí.

Mysch 4.9.2006 11:43

no on treba existuje nezavisly casopis

stiftung warentest, a u kazdeho elektrospotrebice je tam pak chlivecek s udanim spotreby stand-by / provoz. takze staci cist, pripadne se v krame divat na nalepky egologicke tridy spotreby, a hlavne se ptat v krame.

Jiřik 4.9.2006 11:48

Re: no on treba existuje nezavisly casopis

Nojo, ale když vono je tak pracný votevřít hubu a zeptat se.

A nejpracnější je myslet... ;-(

Mysch 4.9.2006 11:54

jo, to mate pravdu

nejjednodussi je napsat ze ekoteroristi jsou blbci, a jedinym resenim je supertemelin.