17.6.2024 | Svátek má Adolf


Diskuse k článku

Snadná odpověď

Prezident Václav Klaus odpověděl na otevřený dopis padesáti celebrit, které po něm žádají podporu referenda. "Nevím, zda signatáři otevřeného dopisu žádají referendum, nebo žádají-li odpověď NE," konstatoval diplomaticky. Samozřejmě, že žádají "Ne". Klaus se musí diplomaticky tvářit, že to neví. Byl by padlý na hlavu, kdyby to nevěděl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
chytrý horák 14.7.2007 4:15

Re: Re: Re: když prez.Bush

Dobrá. Chápu-li Vás dobře, snažíte se argumentem, že v Evropě není nepřátelská pravidelná armáda podpořit svůj názor na zbytečnost radaru. Odpovědí jsem se Vám snažil naznačit, že je úplně jedno jestli je nebo není v Evropě, protože ohrozit nás může i jakákoli jiná armáda, třeba z Asie, chcete-li.

exulant 14.7.2007 4:11

Re: jak tomu je jinde?

Pardon, chci rici svobodu, abych se drzel nadpisu.

exulant 14.7.2007 4:08

jak tomu je jinde?

Takovych mini- a casto daleko vetsich cizich vojenskych jednotek je v rade t. zv. zapadoevropskych zemi. Chce nekdo rici, ze tim ztratily nezavislost?

bruner 14.7.2007 4:08

Re: Re: když prez.Bush

rozveďte argumentaci, nějak jsem ji nepochopil.

exulant 14.7.2007 4:02

Re: Re: Re: Re: Ani Němci si nepřejí radar v Česku

A co takhle zkusenost Ceska a Polska z obou valek, a po nich,to se nepocita?

chytrý horák 14.7.2007 3:41

Re: když prez.Bush

"A kde je v Evropě pravidelná armáda?" Skutečně inteligentní otázka vzhledem k akčnímu rádiu dnešních zbraní. Co takhle kde je v Čechách pravidelná armáda? Nebo ještě lépe kde je v Brdech? No vidíte! Tak na co radar!

bruner 14.7.2007 3:33

když prez.Bush

podpořil při návštěvě Srbska kosovskou samostatnost snad dostatečně jasně odkryl i pravou podstatu radaru umístění radaru v ČR. Ten je dalším kamínkem do mozaiky (zatím)monitorovacího systému, který zcela jistě není zaměřen na Írán a proti terorismu. Tento systém je část vybavení pravidelné armády jejímž cílem je boj opět proti jiné pravidelné armádě. A kde je v Evropě pravidelná armáda? Odpověď na tuto otázku dá odpověď i na smysl výstavby radaru u nás. Souhlasit s umístěním radaru znamená otevřeně podpořit systém směřující proti velkému evropskému státu, který není v americké zoně vlivu. A pak bychom se neměli divit, že v odvetu tento stát udělá protitah, třeba uzavře kohoutky s plynem nebo ho zdraží.

68 14.7.2007 3:08

Re: Nevím, ale když se řekne "vzdání se části našeho území" (části naší drahé vlasti),

Myslím, že vlk už určitě spí. Doufám.

68 14.7.2007 3:05

Nevím, ale když se řekne "vzdání se části našeho území" (části naší drahé vlasti),

jak situaci kolem radaru posuzuje "vlk", člověk si představí řekněme Moravu. Nebo Slezko, či Polabí, kde se bezuzdně a nekontrolovatelně prohání cizáci v džípech a przní kdekoho v sukních. (Ani to dnes není jisté, že výhradně jen v sukních.)   Jenže těch pár hektarů na bývalém ruském cvičišti mi jaksi v mém povědomí naprosto nenarušuje celistvost republiky české. Pokud ovšem nechci buzerovat, nebo být puntičkář.

Jiří K. 14.7.2007 2:52

Re: Pár upřesnění - souhlas

Napsal jste to přesně, bigle.

Zejména podtrhuji odstavec 1., to je naprosto nemožný Astonův úlet, srovnávat tyto dvě věci. Je pozoruhodné, jaké nemožné nesmysly jsou radaroví Hujeři schopni vymyslet a sepsat. Blbější analogii snad už ani vymyslet nelze.

68 14.7.2007 2:51

Re: Vždyť jsem to psal hned na začátku...

Nevím, ale když se řekne "vzdání se části našeho území"  (části naší drahé vlasti), člověk si představí řekněme Moravu. Nebo Slezko, či Polabí. Ale těch pár hektarů na bývalém ruském cvičišti mi jaksi v mém povědomí naprosto nenarušuje celistvost republiky české. Pokud ovšem nechci buzerovat, nebo být puntičkář.

Jiří K. 14.7.2007 2:43

Re: Re: Re: Ani Němci si nepřejí radar v Česku

Něčí chyby, Paule? Proč ten eufemismus - nazvěme to správně - v důsledku něčí blbosti!

Jiří K. 14.7.2007 2:38

Re: Re: Stále ještě nevím - opravdu ne?

Ještě dodám příklad přímé volby prezidenta - povšimli jste si zajisté, jak ODS během let otočila o 180° a nyní již přímou volbu podporuje. Je třeba lepšího důkazu?

mike 14.7.2007 2:33

Re: Re: Ach jo

Vim a ja v zasade taky ne ;-P Jde o to, ze kdyz hrajeme nejakou hru, treba na demokracii, musime ji brat se vsemy dusledky. I s temi zrovna nevyhodnymi. A ne se tvarit, ze je to nejlepsi reseni a kdyz se nam nahodou neco nehodi, tak se vymlouvat.

vlk 14.7.2007 2:33

Ale zábavnější je být demokratem.

Zastupitelským i výhodnější. Dobrou :-)))

Jiří K. 14.7.2007 2:30

Re: Stále ještě nevím - opravdu ne?

Vždyť je to tak jednoduché, vlku.

Přístup Václava Klause i ODS k referendu je ryze účelový. Referendum je žádoucí (a voliči jsou schopni posoudit a rozhodnout - říkejme tomu varianta a.), pokud se jim zdá, že skončí výsledkem, který ODS potřebuje a který by nemusela dosáhnout jinak. Naopak se referendum naprosto nehodí (a voliči nejsou schopni posoudit a rozhodnout - nazvěme to variantou b.), pokud by mohlo cíle ODS ohrozit.

Proto jsme nemohli mít referendum k rozdělení republiky - nebyla jistota, že voliči opravdu řeknou společnému státu ne a pak by se selhání politických elit těžko obhajovalo (tedy za b.). Proto bylo nežádoucí referendum o vstupu do NATO (tedy za b.) ale právě proto bylo žádoucí (a bylo i realizováno) referendum o vstupu do EU - to totiž byla jediná šance ODS jak vstup překazit (tedy za a.). Však také se mohutně snažila EU diskreditovat a dosáhnout kýženého ne - viz. slogany typu když do EU, tak s ODS (čehož nešlo dosáhnout jinak, než nezdarem referenda, následným pádem Špidlovy vlády a nástupem ODS po předčasných volbách) a nebo noční manévry Klause na Blaníku.

Proto mělo být referendum o euroústavě - bez něho nebyla šance na zamítnutí a v tom, že národ patřičně zpracuje, si ODS věřila a mocně na tom s pomocí některých médií (hlavně NOVA) tehdy pracovala (tedy varianta a.).

No a proto vlku nemůže být referendum o základnách. Kladný výsledek není reálné očekávat a ODS si nevěří, že by tentokráte určitě dokázala voliče přesvědčit. Mnoho lidí již tu cizí vojáky (jakékoliv) prostě nechce a mnoho lidí nepovažuje oficiální záminky pro zřízení základen za věrohodné. O spoustě dalších důvodů proti rozmístění nemluvě. Zkrátka proto není v tomto případě referendum žádoucí a platí varianta b. Jak prosté, milý vlku.

vlk 14.7.2007 2:24

Težko říci.

Fakticky, pokud by byli, děsilo by mne to ještě víc ;-)

Sice zběhlý, ale přeci jen jsem původně ekonom. A tak věren profesní deformaci musím podotknout že dnes vítězem není ten, kdo vybojuje cizí či ochrání vlastní území, ale ten, kdo nakonec ekonomicky ovládne zdroje. A na to byť motivované, schopné a třeba i jednotné občanstvo nestačí a stačit nemůže. A tak v moderní historii probíhají dvě roviny - morálněobčanská, která dostane vybojuje něco jako demokracii a potom ta ekonomická, která jim tu demokracii platí. S tím toho mnoho nenaděláme. Ale začínáme zbytečně vážnět ;-)

Dana 14.7.2007 2:19

Re: Mezi demokracií

no jo, Vlku, ale jsou občané ČR ochotni nadchnout se pro nějakou vizi? Jsou pro ni ochotni něco obětovat? Bojovat za ni?  Nikoli vykřikovat hesla a fráze, ale vzít pušku a jít třeba i do předem prohraného boje?

68 14.7.2007 2:18

Re: Paradoxy

Respektuji Váš nárok na prázdné vlákno. (Spíte už?)

Martin 14.7.2007 2:18

mimochodem, at rozhoduje armada

to jsou prece specialisti na bezpecnost

populisticti politici tomu nerozumi, rozhoduji podle stranickych direktiv drive nez dostanou informace, tudiz jsou stejne jako obcane nekompetentni

at zije junta :-D

Martin 14.7.2007 2:15

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pojďme to zrkátit

absurditu jsem prokazal, napriklad tim, ze rakousko by lepe rozhodlo o temelinu :-D /take tvrdi jak je to pro nasi bezpecnost/ a nutnost extra smluv by prokazovala, ze NATO je nam k nicemu a ze rozhodnuti tehdy politiku bez referenda bylo mylne /a tudiz i ukazovalo, ze politici ve veci bezpecnosti rozhodovat nemaji/

pochybuji, ze byste prokazal, ze radar je dobre reseni a ze rakousky ci svycarsky pristup je spatny :-D

Dana 14.7.2007 2:13

Re: Ach jo

má to jednu drobnou chybičku - Vlk, jak sám píše, není demokrat. ;-P

 Dovedete si představit tu melu v parlamentu, ohledně sestavení otázky pro referendum? Protože v referendu lze odpovídat pouze ano-ne. A mám vážné obavy, že generace, narozené před r. 1975, odmítají převzít a nést zodpovědnost nejen za sebe, ale i stát, potažmo EU či nějakou ideu, hodnotu..jen ten gulášek, píííívo a TV - klídek a pohodička...vždyť nebudeme-li agresora dráždit,on nás ušetří...

Martin 14.7.2007 2:12

Re: Paradoxy

ok, ok

i kdyz ....

ale no dobre, preji dobrou noc :-D

Vasekpasek 14.7.2007 2:12

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pojďme to zrkátit

Tu absurditu jste právě nijak neprokázal, protože jsem řekl, že jakýkoliv stát bude chtít vybudovat jakoukoliv obranu pro naše spojence, tak jsem pro.

Jak to řeší Švýcaři a Rakušané, to je jen jejich věc. Otázka je, jestli to řeší dobře. Dokážete ji zodpovědět?

Diskuze o EU nám zabere dalších 10 stran, což je už fakt dost od tématu.

Jdu spát, dobrou

vlk 14.7.2007 2:11

Právě jsem to tam ukončil :-)))

vlk 14.7.2007 2:11

Už toho nechme,

evidentně se nám nedaří naladit stejnou vlnu. Podle mne zastupitelská demokracie nemá s demokracií mnoho společného a (pouze) přímou demokracii nelze ve státním měřítku zavést, to máte pravdu. Ovšem Vaši extrapolaci nadnesených podmínek nepřijímám, není to však podstatné (i když s těmi státečky jste se přiblížil ke kořenu demokracie, to uznávám).

Beru to tak, že nic lepšího neznáme, ale přesto se můžeme snažit zlepšit, co se dá. A kombinace prvků přímé demokracie do zastupitelské může znamenat zpětnou vazbu, která zastupitelskému systému v současnosti zoufale chybí. Zastupitelská demokracie má totiž daleko větší sklony k nedemokratičnosti než přímá, už ze své podstaty. Ale vy to berete příliš vážně, potom to ztrácí kouzlo. Což není výčitka :-)

Ps. Nemohu-li něco zrušit, nejsem tomu nadřazen. Ono to však může zrušit mne - což nastoluje otázku, zda ona servisní funkce státu není jenom taková pověra...

pahejl 14.7.2007 2:09

Re: Re: Re: Re: proc opakujete ten zvast o referendu

takze se spokojis s tim ze jednou za 4 roky vhodis hlas? jsi smutny type Rv

Vasekpasek 14.7.2007 2:08

Paradoxy

Hm, tak paradoxně vlákno "Pojďme to zkrátit" je z celé debaty nejdelší, což jaksi nebylo v plánu :))) Každopádně platí, co jsem v něm psal, své názory jsme si tu už vysvětlovali tolikrát, že opravdu nemáme čím se překvapit.

Tímto žádám, aby do mého nově vytvořeného vlákna už nikdo z vášnivých diskutérů nic nepřipisoval, nebo se z toho zblázním. Stejně už jdu spát. :)))

Martin 14.7.2007 2:07

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pojďme to zrkátit

ze sudetacke noty jsem neustoupil, jen poukazal na absurditu tvrzeni o tom jak mame vyhovovat spojencum, vic to rozvadet nebylo treba

svycary a rakusaky sem taham docela zamerne, pokud je radar a protiraketovka takovou zivotni nutnosti, tak by se o ni mely starat vsechny zeme sveta a prinejmensim evropy

eu si docela dobre radi, uz pred mnoha lety se tvrdilo jak ji maastrich zabije, jak euro upadne, jak rozsireni ji znici atd. a ejhle nic z toho se nesplnilo.

vlk 14.7.2007 2:03

Mezi demokracií

a zastupitelskou demokracií je asi stejný rozdíl jako mezi aktem a pietním aktem. Vzhledem k tomu, že (přímá) demokracie může fungovat pouze do velikosti smečky, máme místo aktu trauermarš...

Celé je to maskováno nepopiratelným vzrůstem životní úrovně (ekonomickou svobodou), to je však pohříchu veličina ekonomická a nikoliv politická :-)))