25.5.2019 | Svátek má Viola


VELKÁ BRITÁNIE: Podaří se zastavit čluny v Kanálu?

23.1.2019

Britský ministr vnitra Sajid Javid povolal britské Královské námořnictvo, aby mu pomohlo vypořádat se s migrační krizí v Lamanšském průlivu.

Od listopadu 2018 se 239 migrantům povedlo přeplout Kanál z Calais ve Francii do Doveru v Anglii v malých nafukovacích člunech. Celkově se o to v roce 2018 pokusilo 539 migrantů.

Deník The Daily Mail: „Většina migrantů, kteří se z Francie pokusili přeplout nejrušnější lodní dráhu na světě, podle policie tvrdí, že jsou Íránci.“ Nabízí se otázka, zda to je skutečně pravda, nebo jen naučená odpověď, kterou jim poradili pašeráci, kterým zaplatili za plavbu.

Britský imigrační právník Colin Yeo řekl, že „podle nejnovějších azylových statistik přibližně tři čtvrtiny žádostí Íránců o azyl jsou úspěšné.“ Pašeráci lidí to pravděpodobně dobře vědí a vydělávají na tom.

Zákonnost těchto migrantských příběhů se přímo týká ministra vnitra, který spekuluje o tom, do jaké míry jsou tito migranti v Lamanšském průlivu „skutečnými“ žadateli o azyl. Při návštěvě přístavu Dover řekl:

„Musíme se zeptat: pokud jste skutečný žadatel o azyl, proč jste nepožádal o azyl v první bezpečné zemi, do které jste přišel? Protože Francie je bezpečnou zemí a nikdo netvrdí, že tam hrozí jakékoliv nebezpečí. Takže pokud jste opravdový azylant, tak proč jste nepožádal o azyl v první bezpečné zemi?“

„Levice“ hned začala Sajidu Javidovi spílat za to, že se odvážil položit jasnou otázku, která vyžaduje odpověď. Tato reakce „levice“ byla ovšem naprosto předvídatelná. Labouristická poslankyně Stella Creasy ho obvinila z „normalizace protiuprchlické rétoriky“ a strana Liberálních demokratů ho použila k tomu, aby získala pár politických bodů. Mluvčí Liberálních demokratů pro vnitřní záležitosti Ed Davey se nechal slyšet, že Javidovy poznámky „dokazují, že ošklivý, nepřátelský postoj konzervativců stále přetrvává.“

Na obou stranách Atlantiku je tato politická ping-pongová hra naprosto předvídatelná a celkem nudná. Sajid Javid a prezident Donald Trump trvají na principech a hájí hranice, k úlevě daňových poplatníků a mlčící většiny obyvatelstva. Liberální elita ve své nádherné izolaci, chráněná svým bohatstvím, podporuje nelegální migranty.

Pohled na čísla by mohl naznačovat, že se jedná o bouři ve sklenici vody a že převelení dvou lodí hraniční hlídky a pomoc Královského námořnictva v Lamanšském průlivu je hysterickou reakcí pravice na poměrně malý problém.

Přesný počet úspěšných přeplutí Lamanšského průlivu není znám, ale britské ministerstvo vnitra ví o 539 migrantech, kteří se v roce 2018 o překročení Kanálu pokusili. Toto číslo je pravděpodobně mnohem menší než počet migrantů, kteří přicestovali načerno v nákladních autech. Z těchto 539 migrantů pouze 312 dorazilo do cíle, ostatní byli chyceni dříve, než se jim to podařilo.

Tato čísla ovšem neodpovídají známým faktům: desítky tisíc migrantů se snaží proniknout do Británie a trpělivě čekají na francouzském pobřeží, dokud nenajdou nějaký způsob, jak to provést. Připomeňme si, že v roce 2018 se úspěšně dostalo do Evropy přes Středozemní moře 113 145 nelegálních migrantů.

Zprávy z informovaných zdrojů potvrzují v Calais rostoucí počet Íránců. Podle časopisu The Economist:

„Několik stovek Íránců se dostalo do Calais přes Srbsko od srpna 2017 do října 2018 poté, co Bělehrad dočasně zrušil vízovou povinnost. Většina mluví anglicky a má nadšený zájem pracovat.“

Íránský žadatel o azyl, který se na malém nafukovacím člunu vydal přes Lamanšský průliv asi před dvěma týdny, řekl v televizním studiu Channel 4, že „příčinou strmého nárůstu počtu žadatelů o azyl, kteří se pokoušejí o přeplutí Kanálu do Anglie, je kombinace drsných podmínek ve Francii a nízký kurz britské měny.“

Anglii mnozí považují za pohádkovou zemi, protože během vyřizování své žádosti o azyl mají migranti ve Velké Británii svobodu pohybu. Žadatelé o azyl mají v Británii nárok na bezplatné ubytování, hotovostní podporu ve výši 37,75 liber na osobu a týden, bezplatnou zdravotní péči, bezplatnou péči o zuby, bezplatné vyšetření zraku a případné brýle, mateřské příspěvky a bezplatné vzdělávání. Mnoho Britů a veteránů britských ozbrojených sil na mnohé z těchto výhod nárok nemá a tato situace se jim už zajídá.

Žadatelé o azyl (ať už skuteční nebo falešní) rozhodně znají svá práva.

„O žádosti o azyl nemůže být předběžně rozhodnuto a musí být zpracována na základě individuálních faktorů, bez ohledu na to, jak se příslušná osoba dostala do Británie,“ připomíná Dr. Lisa Doyle, ředitelka obhajoby v neziskové organizaci Refugee Council.

Colin Yeo, významný advokát specializující se na imigraci a azyl z advokátní kanceláře Garden Court, řekl deníku The Guardian, že zjevná hrozba odmítnutí azylových žádosti, kterou naznačil Sajid Javid byla neoprávněná: „Myslím si, že to ministerstvo vnitra dobře ví, a je to velmi deprimující, protože to i tak pořád stejně opakují, jen aby to znělo tvrdě.“

Kontrast mezi právními a humanitárními argumenty na jedné straně a realitou tváří v tvář samotným migrantům na straně druhé je propastný. Strávil jsem nějaký čas v táboře migrantů u přístavu Calais, který byl dříve známý jako „Džungle“. Viděl jsem na vlastní oči, k čemu všemu jsou migranti odhodláni, jen aby se dostali do Anglie. Prostříhají se drátěným plotem a hází železniční pražce pod kola kamionů, aby se pak pokusili do nich dostat jako černí pasažéři. A stále svádí fyzické potyčky s francouzskou policií a jejím slzným plynem. Náš fotograf, který byl tímto davem téměř zlynčován kvůli svému fotografickému vybavení, musel z důvodu vlastní bezpečnosti odejít okamžitě pryč.

Čísla naznačují, že to ještě není nějaká obrovská migrační krize - ale představte si to politické a humanitární rozhořčení, když se jeden z těchto nafukovacích člunů potopí. Obrázek malého Alana Kurdího, utonulého syrského chlapečka kurdského etnického původu, kterého vlny vynesly na pláž v Turecku, je nesmazatelně vyleptaný do našeho vědomí. Jeho fotografie údajně vedla k tomu, že kancléřka Angela Merkelová otevřela hranice Německa masivní vlně migrantů. Bylo to politické rozhodnutí, za které budou Němci a většina Západoevropanů dlouho platit vysokou cenu.

Zrod populistických hnutí v Německu, Švédsku, Itálii, Rakousku, Maďarsku a Polsku je dílem Angely Merkelové. I když sama nemá vlastní děti, mnoho lidí v ní vidí Matku všech migrantů a katalyzátor následné populistické vlny.

Je jen otázkou času, kdy se v Lamanšském průlivu stane tragédie tak smutná, jako bylo utonutí Alana Kurdího. Přeplutí kanálu La Manche je mimořádně nebezpečné, protože jeho slavný Doverský průliv je podle Guinnessovy knihy rekordů „nejrušnější lodní trasou na světě“. Touto úzkou úžinou mezi Velkou Británií a Francií proplouvá denně přibližně 500 až 600 lodí, které přepravují ropu z Blízkého východu do evropských přístavů a všemožné komodity ze Severní a Jižní Ameriky k evropským zákazníkům.

Média číhají a dychtivě se připravují přinést reportáž podobné ošklivé katastrofy na svých předních stránkách. Stovky migrantských a uprchlických charit a neziskovek se nemohou dočkat takové katastrofy, která jim přinese úžasnou příležitost se zviditelnit.

Tlak na ministra vnitra zabývat se migranty, kteří se chystají přeplout Kanál, je správný právě kvůli tomuto riziku ztráty životů a následným politickým důsledkům. Toto je důvod, proč Sajid Javid podal ve středu 2. ledna 2019 formální žádost o vojenskou pomoc. Podle deníku Financial Times:

„Ministr obrany Gavin Williamson okamžitě zareagoval odvelením pobřežní hlídkové lodi HMS Mersey na pobřeží Kentu a poskytnutím Královského letectva k zajištění celkového průzkumu ze vzduchu.“

Hlídková loď HMS Mersey tam bude patrolovat tak dlouho, dokud se dva hlídkové čluny britské vládní agentury Border Force nevrátí ze Středozemního moře. Jejich přesun bude pravděpodobně trvat několik týdnů.

Toto je dost radikální změna v dynamice politického dění ve Velké Británii. Je to pozoruhodná demonstrace akce a odhodlání britské vlády, která je jinak vnímána jako slabá a neúčinná v otázce brexitu a jako příliš shovívavá k islámským teroristům. Poprvé za dlouhou dobu to dává trochu naděje mnoha vlasteneckým Britům, kteří hlasovali pro brexit právě proto, aby znovu převzali do svých rukou kontrolu nad britskými hranicemi a mohli si sami rozhodnout, komu bude dovolen přístup na ostrov, na kterém žijí.

Sajid Javid je stoupající hvězdou britské Konzervativní strany. Jeho tvrdá linie vůči migrantům, a zejména muslimským migrantům, je právě tím balzámem, který by mohl utišit hněv britských občanů, kteří jsou frustrovaní chaotickým politickým lavírováním kolem brexitu a nadmíru znechucení převážně pákistánskými znásilňovacími gangy a samozřejmě v neposlední řadě i útoky islámských teroristů.

Sajid Javid, který se narodil v Rochdalu v severní Anglii, čelil kritice, když se ve svém tweetu zmínil o „řádění hnusných asijských pedofilů“ a obhajoval rozhodnutí je deportovat. Když byl tázán, zda se ho takové případy dotýkají osobně, tak řekl:

„Když jsem se doslechl o řádění znásilňovacích gangů, jejichž členové jsou téměř všichni pákistánského původu, tak jsem to nemohl jen tak přehlédnout. No a samozřejmě, Rochdale je město, kde jsem vyrostl a které pro mě hodně znamená a já sám jsem také pákistánského původu.“

„Jsem britský ministr vnitra,“ řekl, „mým úkolem je chránit britskou veřejnost.“ Jeho jednání naznačuje, že přesně tohle hodlá dělat.

Pokud dokáže zastavit čluny s migranty snažícími se přeplout Lamanšský průliv, tak bude v pozici, kdy bude moci převzít nad rostoucí migrační krizí i nad britskou Konzervativní stranou pevnou kontrolu.

David Brown žije ve Spojeném království.

Překlad původního textu: UK: Can Javid Stop the Boats?
Překlad: Helena Kolínská, Libor Popovský

Převzato z webu Gatestone Institute

David Brown


Diskuse


Š. Hašek
16:39
23.1.2019

M. Zima
16:20
23.1.2019

Š. Hašek
17:18
23.1.2019

J. Kombercová
18:08
23.1.2019

M. Zima
16:13
23.1.2019

R. Chodovsky
16:57
23.1.2019

J. Sedlář
17:28
23.1.2019

J. Kombercová
18:10
23.1.2019

R. Chodovsky
17:39
23.1.2019

P. Zinga
14:40
23.1.2019

M. Prokop
10:40
23.1.2019

Š. Hašek
11:12
23.1.2019

M. Prokop
12:51
23.1.2019

Š. Hašek
13:13
23.1.2019

J. Chaloupka
10:23
23.1.2019

J. Kanioková
15:08
23.1.2019

S. Netzer
15:18
23.1.2019

Š. Hašek
16:28
23.1.2019

S. Netzer
18:27
23.1.2019

Š. Hašek
19:13
23.1.2019

J. Urban 043
23:01
25.1.2019

F. Navr8til
10:04
23.1.2019

M. Zima
10:10
23.1.2019

R. Franc
10:23
23.1.2019

V. Kain
10:26
23.1.2019

M. Prokop
10:41
23.1.2019

P. Harabaska
13:55
23.1.2019

P. Neubauer
11:53
23.1.2019

F. Navr8til
13:29
23.1.2019

F. Houžňák
11:46
23.1.2019

F. Houžňák
11:49
23.1.2019

F. Kodera
9:52
23.1.2019

M. Zima
10:03
23.1.2019

A. Nový 840
15:50
23.1.2019

Š. Hašek
11:17
23.1.2019

M. Zima
9:47
23.1.2019

A. Nový 840
15:51
23.1.2019

Š. Hašek
9:15
23.1.2019

M. Zima
9:33
23.1.2019

Š. Hašek
10:01
23.1.2019

P. Lenc
10:02
23.1.2019

P. Lenc
10:04
23.1.2019

M. Zima
10:08
23.1.2019

P. Lenc
10:17
23.1.2019

Š. Hašek
11:07
23.1.2019

M. Prokop
10:42
23.1.2019

Š. Hašek
12:28
23.1.2019

B. Rameš
11:25
23.1.2019

Š. Hašek
12:29
23.1.2019

J. Jurax
15:58
23.1.2019

K. Janyška
9:10
23.1.2019

P. Dvořák
7:23
23.1.2019

P. Lenc
10:06
23.1.2019

Š. Hašek
13:08
23.1.2019

počet příspěvků: 77, poslední 25.1.2019 11:01

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.