27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


ÚVAHA: První světová válka zapomenuta?

17.11.2010

Ondřej Neff píše 11. listopadu o zvláštním zapomínání na první světovou - na rozdíl od té druhé - a o šancích (nebo spíš nešancích) Adolfa Hitlera na "napoleonskou" kanonizaci.

Autor dochází k závěru, že je Hitler - naštěstí a správně - vnímán většinou obyvatelstva této zeměkoule i dál jako zlo. Ano, to jistě je, ale… Pravda, existuje i značná podmnožina lidí, která Hitlera naopak adoruje. Dodnes. A jejíž doplněk sestává ze všech těch nešťastníků, kteří tu bytost adorují aspoň tajně… anebo dokonce jen podvědomě. Ale tady bych zase hned nestavěl ke zdi každého, že ano, dodám zvesela, protože třeba i dobrotivý herec Jiří Krampol (známe ho) je do toho prý "fanda" a jednou jsem ho osobně slyšel se kasat na knižním veletrhu před moderátorkou, že o Hitlerovi přečetl "snad sto knížek".

Roli při vzniku podobné fascinace (když už ne lásky) hraje jako vždycky spousta věcí.

U Hitlera to jistě bude i vnímatelův obdiv k řečnickým a demagogickým schopnostem, ke (zřejmě) nadprůměrnému inteligenčnímu kvocientu (IQ 160?), k osobní odolnosti(?), k jisté formě spartánské skromnosti (i ta je ale asi diskutabilní) a snad i ke schopnostem stratéga, ale na tato pole se už pouštět nechci. Vím jen, že mezi námi bohužel vyrostli i tací pošetilci, kteří jsou s to pokrytecky soucítit s kdekterým "těžkým dětstvím" masového vraha, a tedy i Hitlerovým. Nu, že ho Adolfík neměl nejlehčí, je vzhledem k jeho otci i původu asi dost známo a… Stačí zalistovat jen třeba pozoruhodným románem Normana Mailera Lesní zámek aneb Hitlerův přízrak (Brno 2007, Jota, 504 stran).

Taky jsem to udělal a je to zvláštní případ, ale právě na tento bestseller jsem předloni začal už psát recenzi pro iLiteraturu Jovanky Šotolové, ale nedopsal jsem nic a nedokázal článek odevzdat a jednoduše dokončit. Ani složitě. Což se mi ještě nikdy předtím nestalo, takže jsem nakonec raději spis zapůjčil renomovanějšímu z literárních kritiků z Prahy Vladimíru Novotnému, ale… Ouha, ani on žádnou stať nikde neuveřejnil… a jen se o knize krátce zmínil. Pravda, omlouvá ho, že je specialistou spíš na luhy české a nikoli na včelíny a onanii. Pravda, recenze o knize vyšly. Pravda, sama Beryl Bainbridgeová, dnes už bohužel stejně jako Norman Mailer zesnulá, označila dílo za "vzrušující a mimořádné", nicméně…

Ten otazník nad jeho stránkami visí, já ho tam vnímám a především ho vidím proto, že jde fakticky jen o první díl obrovské, plánované ságy, již však jako by uťalo samo nebe, které ostatně Norman i spolu s peklem zapojil parádně do děje!

Je opravdu možné vysvětli, kde se vzala Hitlerova nenávist, jak si velký americký vypravěč předsevzal?

Je všechno zlo možno vysvětlovat jen nějakým násilím a incestem? Anebo i ďábelsky, a tedy z hlediska mnoha lidí fantaskně? A je život každého malou válkou mezi metafyzickým zlem a dobrotivostí? A derou se Ďábel a Pán Bůh každodenně o pozice? Jsou jejich terči každý z nás? Ty otázky Mailer vznesl a současně sto dalších, ale…

Třeba biolog Richard Dawkins píše v knize Boží blud (2006, česky 2009): Dokonce ani Adolf Hitler, který zlo posunul do doposud neprozkoumaných teritorií, by v dobách Caliguly nebo Čingischána z davu nijak nevyčníval. Hitler odsud ze světa nepochybně sprovodil víc lidí než Čingischán a Caligula dohromady a měl k tomu ostatně technologie dvacátého století, ale… Jeho míru zla posuzujeme podle dnešních měřítek, morální duch doby se od časů Caligulových posunul právě tak jako technologie a Hitlera tedy máme za mimořádně zlého jen podle laskavějších norem dnešní doby.

A Mailerův Lesní zámek?

Já ho "nenapsal", ale se zájmem přečetl (a Jiří Krampol určitě taky), nicméně s tou knihou i námětem mám problém a občas si jen tak pomyslím, proč asi právě takovým dílem a v tak děsivém rozsahu skončil dlouhý a plodný život autor, který kdysi začal Nahými a mrtvými?

Vím, je to řečnická, v podstatě zbytečná otázka, ale… Možná přece ne zbytečnější než někdejší sebevražda Vlastmila Brodského v den Hitlerových narozenin, ne? A co se týká první světové války? A jejího zapomenutí v porovnání s druhou?

Nu, sám Ondřej Neff to ví, a psal o tom, že ta první světová byla fakticky jen předehrou a součástí druhé, a že po ní nastala přestávka. Ano, dvacet let dlouhá, ale co to je? I díky románům o Bigglesovi – dejme tomu, ale nejen díky nim - se ovšem dnes přemnozí vracejí k první válce a hlavně k jejímu leteckému "levelu". Filmem byl ne poprvé připomenut Rudý baron, glorifikována jsou i další letecká esa a koneckonců družebním městem Plzně, kde žiji, je belgický Mons a právě tam se kdysi odehrála první velká řež první světové a právě tam údajně došlo ke zjevení lučištníků na nebi vylíčeném Arthurem Machenem… Ano, ano, aspoň jako soubor kuriozit a masakrů a pseudohrdinů za spouští kulometů Vickers přetrvá i ta starší z největších válek a nejen ve Švejkovi.