27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


USA: Demokraté žalují Trumpa za spiknutí s Ruskem

23.4.2018

Probíhající vyšetřování údajné tajné dohody mezi Ruskem a Donaldem Trumpem, které provádí komise řízená Robertem Muellerem, stále nevede k cíli odvolat Trumpa. Proto nyní demokraté žalují Trumpa ze spiknutí s Ruskem.

Vyšetřování probíhá již déle než rok a američtí demokraté již evidentně nevěří, že akce skončí tak, jak si přejí. Zejména část demokratů, kteří v americkém Kongresu navrhli již na sklonku roku 2017 zahájení procesu impeachmentu a nezískali ani většinu svých spolustraníků, stále tlačí na to, aby byl Trump zbaven úřadu.

Demokratická strana nyní přistoupila k bezprecedentnímu kroku a zažalovala Rusko, volební štáb Trumpa a server WikiLeaks za údajné spiknutí, které mělo za cíl poškodit kandidátku Demokratické strany Hillary Clintonovou a ta kvůli tomu prohrála volby.

„Během prezidentské kampaně v roce 2016 Rusko podniklo frontální útok na naši demokracii a ve volebním štábu Donalda Trumpa nalezlo vstřícného a aktivního partnera,“ komentoval pro The Washington Post žalobu šéf národního výboru Demokratické strany Tom Perez. „To představuje akt bezpříkladné zrady: kampaň nominanta na prezidenta Spojených států se spolčila s nepřátelskou cizí mocností, aby zvýšila jeho vlastní šance na zisk prezidentského úřadu,“ prohlásil Perez.

Podle amerického listu může být žaloba proti cizímu státu pro Demokratickou stranu oříšek, protože cizí země jsou podle amerických zákonů v mnoha podobných případech vůči žalobám imunní. Demokratický národní výbor, který je vrcholným orgánem strany, argumentuje tím, že na Rusko se ochrana nevztahuje, protože hackerský útok způsobil poškození privátního majetku strany s cílem „ukrást obchodní tajemství a provádět hospodářskou špionáž“. V žalobě demokraté požadují za útok hackerů mnohamilionové odškodnění.

Žaloba Demokratické strany přímo nežaluje amerického prezidenta, ale některé jeho blízké rodinné příslušníky.

Zatímco v českých reáliích se neúspěšní politici velmi rádi obracejí na Ústavní soud, aby řešil podle nich špatné zákony, které odporují Ústavě, Demokratická strana postupuje v duchu hromadných žalob na firmy, jako byly v minulosti tabákové koncerny či případ dieselových aut společnosti Volkswagen. V USA lze tak získat docela zajímavé finanční náhrady a ztráty koncernu VW kvůli této aféře byly poměrně citelné.

To, čím je žaloba Demokratické strany mimořádná, je samozřejmě její jednoznačné zaměření na prezidentský úřad, který nyní zastává Trump. Zatímco déle než rok trvající vyšetřování Muellerovy komise nevedlo k žádnému odhalení, které by svědčilo o nějaké tajné dohodě mezi Ruskem a Trumpem, žaloba Demokratické strany o této dohodě vůbec nepochybuje a hovoří o ní jako o „spiknutí“. Demokratická strana obviňuje Trumpa z vlastizrady a ze „spolčení s nepřátelskou cizí mocností“.

Nedá mi to, ale musím konstatovat, že podobný slovník vrací USA do doby zahájení studené války mezi SSSR a USA. Tehdy šlo například o to nalézt viníka, který Sovětům vyzradil konstrukci jaderné bomby. Ze spiknutí s cizí mocností bylo i v „táboře míru a socialismu“ obviněno neprávem mnoho osob a řada z nich byla i u nás popravena. Žaloba Demokratické strany prostě je projevem nové studené války mezi Ruskem a USA a tentokrát jí jednoznačně na americké straně rozpoutávají „liberální demokraté“. Je to pokus změnit volební výsledek pomocí soudní žaloby.

Prezident Trump v souvislosti s vyšetřováním Muellerovy komise (Mueller je údajně republikán, ale podle Trumpa jsou členy jeho komise jinak samí politici Demokratické strany) povolal jako svého právního zástupce někdejšího starostu New Yorku Rudyho Giulianiho, nyní úspěšného a věhlasného právníka. Po celou dobu kampaně stál Guiliani pevně za Trumpem a i zastupování nyní přijal. Cílem je ukončit práci Muellerovy komise do „několika týdnů“. Možná, že právě blízký konec práce této komise, která na Trumpa nic nenašla, přiměl Demokratickou stranu k žalobě. Vyšetřování by tak mělo pokračovat díky této žalobě.

Stojí jistě za úvahu, v jak naprosto odlišných světech žije na jedné straně americký prezident, který je dnes a denně pod palbou kritiky zleva i zprava, zatímco čínský vůdce si nechal posvětit neomezenou vládu a ruský prezident ve volbách obdržel přes sedmdesát procent hlasů. Nicméně hysterie v USA, kterou dnes jednoznačně živí americká levice, je nebezpečím pro celý svět. Podle amerických médií Trump osobně rozhodl o tom, že žádné další sankce na Rusko nebudou uvaleny, protože ruská armáda na americký útok na Sýrii vůbec nereagovala. Údajně se sankce zvažovaly, ale pouze v tom případě, že by ruské jednotky naplnily hrozbu odvetných úderů. K těm nakonec nedošlo.

Je také známo, že Trump usiluje o setkání s Vladimirem Putinem na nejvyšší úrovni, ale právě kvůli palbě Demokratické strany na Rusko jako na „cizí nepřátelskou mocnost“ se tato schůzka odkládá. Zatím se ještě Rusko drží stranou. Nicméně jeden chybně vyložený krok by mohl skutečně vést k válce, při níž není vyloučeno ani použití zbraní hromadného ničení. Zatím se převaha hysterického napadání protivníka odehrává více na americkém poli. Ale mohou přitvrdit i jestřábi na ruské straně a situace se nemusí vyvíjet příliš optimisticky.

Během karibské krize na počátku šedesátých let jsem byl ještě žákem základní školy. Jednou přišel můj otec domů a říkal, že přišlo nařízení natírat nákladní auta na khaki barvu. Po letech vyšlo najevo, že svět byl jen krůček o války mezi SSSR a USA kvůli raketám na Kubě. Rozhodně si nepřeji, aby se něco podobného dělo nyní. Považuji kroky politiků Demokratické strany za nebezpečnou eskalaci vnitroamerické politiky, která by mohl mít velmi negativní dopad na světovou politiku.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz