19.11.2017 | Svátek má Alžběta


UDÁLOSTI: Z posledních dnů

16.6.2006

Podle Factum Invenio si 33,9% Čechů přeje za premiéra Topolánka, kdežto pouze 23,3% Paroubka. K tomu se dá říci jen to, že už je pozdě. Tuhle svou vůli měli dát najevo ve volbách. Ve volbách dali zúčastněným stranám určitý mandát a teď je pozdě bycha honiti. Co si přejí teď, je docela irelevantní.

Dosluhující ministr Rath se snaží z posledních sil zavařit svým oponentům. Teď spěchá s vyhláškou, aby byly některé léky volně prodejné i mimo lékárny. Lékárníkům, kteří jsou proti, vyčítá, že jim jde o kšeft. Na rozdíl od pana ministra. Tomu jde o ideály.

Šéf premiérových poradců Petržílek se obrátil na vedení Strany zelených s varováním, že jejich předseda Bursík obětuje vznešené ekologické ideje dogmatickému antikomunismu. Dopis byl napsán tak, aby ho adresáti dostali ještě před jednáním republikové rady strany. Předseda Paroubek přiznal, že Petržílek psal dopis na jeho pokyn. Zdá se, že se ČSSD vůbec nepoučila z chyb (řečeno Paroubkovým výrazivem, správný výraz je podrazy), které vůči Straně zelených udělala před volbami. Takováhle tupá buranská taktika bude mít nejspíš opačný výsledek.

ODS zatím blokuje dohodu o předsedovi Sněmovny, místopředsedech a složení výborů. Je to očividně protiakce k neústupnosti ČSSD ohledně tolerance Topolánkovy menšinové vlády. Přitom se někteří vlivní činitelé sociální demokracie (naposledy poslanec Křeček) vyjadřují vstřícně ohledně „velké koalice“. Velká koalice by ovšem znamenala, že by ČR neměla žádnou významnou opozici (komunisty je těžké za normální opozici považovat).

Blahoslav Hruška, zjevný nástupce Jana Kovaříka v Právu a odborník na slovanství a antigermánství, informuje čtenáře o tom, že osamostatněním Černé Hory zanikla někdejší hymna Jugoslávie Hej Slované. V článku chybí zmínka o tom, že píseň vznikla kdysi dávno jiným otextováním původně neoficiální, nyní už dlouhou dobu oficiální polské hymny (a mírným zkurvením její hezké melodie), a že „z vůle maršála Tita“ byla dlouhou dobu hymnou komunistické Jugoslávie internacionála. Na hejslovanění přišla řada až poté, co komunistická ideologie utrpěla první trhliny.

Michaela Jílková vyčítá v rozhovoru pro MfD předsedovi Bursíkovi „stranickou čistku“. To je sprosté. Zelení se plným právem zbavili lidí, kteří se těsně před volbami zela účelově a nepochybně ve spolupráci s předsedou ČSSD Paroubkem pokoušeli srazit zeleným preference.

Ústavní soud zpochybnil rozhodnutí soudů nižších instancí, jež odmítly vydat řádu Alžbětinek tři obrazy, které jim kdysi ukradl bolševický stát. Lidové noviny to komentují titulkem „Stát přichází o tři vzácné obrazy“. Titulek nabuzuje zdání, že alžbětinky hodlají obrazy sežrat (ty se přitom nechaly slyšet, že jim jde o uznání morálního práva na vlastnictví, obrazy zůstanou tam, kde jsou). Takhle vypadá úcta k soukromému vlastnictví po česku.

Zdá se, že mistrovství světa v kopané zastínilo vše, co se děje na české politické scéně. Pokud se českému týmu podaří vyhrát ještě dvě – tři utkání, budou mít politici to, o čem kdysi s takovým zaujetím mluvil dr. Gustáv Husák, totiž „klid k tvořivé práci“.

Hnutí Nezávislí napadlo u soudu výsledky voleb do PS, údajně proto, že nedostalo prostor v předvolební sérii pořadů Otázky Václava Moravce. Dramaturgie ČT si zaslouží uznání za to, že ušetřila českou veřejnost této morbidní podívané. Možná, že by pro představitele ambiciózních pidistran tohoto typu bylo dobré uspořádat něco na způsob pořadu Big Brother, tam by mohli půl roku exhibovat podle libosti a publikum by se aspoň bavilo.

Proces s dvěma estébáky, obviněnými ze zorganizování teroristického útoku, jehož obětí se stala manželka strassbourgského prefekta, byl odročen hned po zahájení, údajně kvůli špatnému zdravotnímu stavu obou obžalovaných. Advokát jednoho z nich uvedl, že jeho mandant by mohl v důsledku nervového vypětí zemřít, což by se de facto rovnalo vraždě. Nezbývá než upozornit, že paní prefektová byla po úspěšném atentátu (který byl namířen proti jejímu muži, oba syčáci zabili navíc někoho jiného, než koho chtěli) v ještě podstatně horším zdravotním stavu než obžalovaný, byla totiž mrtvá. Jenže obžalovaný je zjevně nevinný, všichni estébáci a jejich agenti jsou nevinní, můžeme za to my ostatní.

Jiří Franěk píše v Právu, že „k těm nesamozřejmým samozřejmostem, které změnily naše životy, nepatří jen počítače a mobilní telefony. To si dovoluji připomenout, přestože se stále ještě sluší nadávat na poměry a stěžovat si, jak hrozně nezralá je naše pubertální demokracie… jenže člověk má taky paměť a ta nás nutí vnímat, co dříve nebývalo a co se zdálo být nepředstavitelné. Tak třeba jen to, že tisíce Čechů jedou do Německa jen tak na fotbal a že jim stačí jen občanský průkaz.“ Pan Staněk zapomněl pouze připomenout nám sklerotikům, že všechny tyto vymoženosti jsou výsledkem osmiletého vládnutí ČSSD.

Ostatně, pan Franěk není v oceňování sociální demokracie sám: Podle jakéhosi odborníka z Katolické univerzity v Lublani si na nadcházejícím summitu EU, kam míří i Klaus, bude většina státníků vědoma, „že dobré ekonomické výsledky nejsou Klausova zásluha a naopak že jeho vlády v 90. letech po sobě zanechaly spoušť“. Střízlivě vzato, na dobrých ekonomických výsledcích dnešní ČR mají všechny minulé vlády včetně těch Klausových poměrně skrovný podíl, Klausovy vlády po sobě nezanechaly žádnou spoušť a sociálně demokratické vlády po sobě nezanechaly žádný ráj. Hospodářský vývoj jde svým tempem a ten pán z Lovaně jen papouškuje pomluvy, které o vlastní zemi v zahraničí dlouho a úspěšně šířili chytráci z ODA a Unie svobody. Teď to vypadá, jakoby tenkrát lobbovali pro Paroubka. Indolence se nevyplácí.

Ale jinak má pan Franěk pravdu, demokracie je u nás všeobecně na vzestupu. Tak například David Berdych se v rozhovoru pro MfD nechal slyšet: „Ale my jsme nikdy neměli nějakého šéfa, vždycky jsme se demokraticky dohodli“ (v případě nezbytí i s policisty).

Ministrem dopravy v nové pravostředé vládě by se měl stát zástupce Strany zelených (je mu teprve 29 let). Strana zelených je stranou mládí. Jen se obávám, budou-li u nás po čtyřech letech ještě nějaké silnice. Nezačne pan ministr tím, že nechá rozorat části plzeňské dálnice a na takto znovuzískané zemědělské půdě začne pěstovat „trávu“?

Ruská státní duma projednává zákon, podle něhož by komanda FSB mohla útočit i v zahraničí. Komunisté jsou proti, mělo by se tak dít jedině na základě dvojstranných dohod se zeměmi, kam by Rusko chtělo komanda vyslat. Myslím, že je možné i kompromisní řešení, které Rusko hojně používalo ještě za doby, kdy si říkalo Sovětský svaz: někam se komando vyšle a následně, po úspěšném zásahu a za spoluúčasti komanda, se s dotyčnou zemí uzavře příslušná dvoustranná smlouva.

Václav Klaus přijal předsedu ODS Mirka Topolánka a při té příležitosti dal najevo, že na něm nebude chtít (jako chtěl kdysi na Grossovi) sto jeden poslanecký podpis dřív, než ho oficiálně pověří sestavením nové vlády. Nejspíš na rozdíl od většiny českých publicistů si myslím, že Klaus v zásadě jednal správně, když na Grossovi chtěl ty podpisy, a že je v pořádku, když je na Topolánkovi nechce. Ke zprávě se ještě vrátíme.

Prezident si rovněž povolal ministra vnitra Bublana a žádá, aby byla pečlivě vyšetřena Kubiceho zpráva a zejména možné propojení českých politiků s ruskou mafií. Bublan sám připouští, že Kubiceho zpráva obsahuje významné informace, které nelze přehlédnout. Má ovšem pravdu, když tvrdí, že byly namíchány s informacemi zcela neprověřenými a problematickými. Navíc (doplňujeme) i tyto neprověřené informace pronikly na veřejnost, stalo se to pár dní před volbami a celé to zavání mírně řečeno nekorektností. Tyto okolnosti bohužel chtě nechtě zamlžují význam a věrohodnost toho, co by opravdu prošetřeno být mělo.

Czech Tek 2006 se má konat ve vojenském prostoru v Doupovských horách. Už teď ale protestují přilehlé obce (v České republice neexistuje oblast, která by neobsahovala nějaké přilehlé obce) a vojáci se bojí, aby se organizovaní kraválisté z celé Evropy nepokusili v rámci akce proniknout do míst, kde jsou vojenské objekty. Je velmi pravděpodobné, že se o to pokusí, jde jim přece o to, dělat co největší bordel: to je jejich ideologie, jsou jako všichni revolucionáři proti „establishmentu“, jenom jejích protest je ještě méně artikulovaný než tomu bylo u masových revolučně uměleckých hnutí minulosti. K Paroubkovi mám tisíc a jednu výhradu, ale to, že se rozhodl loni proti Czech Teku tvrdě zasáhnout, bylo správné. Uvidíme, jaké plody přinese letošní appeasement.

Podle jakéhosi průzkumu, o němž, jak se píše v MfD, „informuje BBC“ (BBC nepochybně informuje o lecčems), „lidé v evropských a muslimských zemích považují politiku USA v Iráku za větší hrozbu pro světový mír než íránský jaderný program“. Do průzkumu byla zahrnuta mj. Čína. Jaký smysl má dělat průzkum veřejného mínění v totalitním, státě? To je, jako kdyby nějací hejlové ze Západu uspořádali v roce 1968 v SSSR průzkum veřejného mínění ohledně oprávněnosti ruské invaze do Československa. Brežněv by byl nepochybně nadšeně souhlasil a dal hned k dispozici příslušné statisíce respondentů. Nicméně tempora mutantur, kdyby se ve všech uvedených zemích a zejména v západní Evropě v roce 1968 zeptali, zda odpor české veřejnosti proti ruské invazi znamená větší nebezpečí pro světový mír než ruské horečné zbrojení, byly by hlasy pro a proti možná vyrovnanější. Mnichovanství se tehdy ještě nenosilo tolik, jako dnes.

Nejvyšší státní zastupitelství hodlá prosadit novelu trestního zákone, podle níž by měli být trestáni novináři za to, když zveřejní obsah odposlechů, které uniknou z policie nebo ze státních zastupitelství. Návrh je naprosto nehorázný, zároveň přiznává, že policie a státní zastupitelství nejsou schopné zajistit, aby materiály tohoto druhu nepronikaly na veřejnost, a pokouší se odpovědnost za tuto skutečnost přenést na média.

Dnes ráno zahynul při dopravní nehodě někdejší federální ministr vnitra ČSFR a (dosavadní) ředitel slovenského Ústavu paměti národa Ján Langoš. Nikdo mne nepřesvědčí, že je to jen nešťastná náhoda. Na základě životních zkušeností počínaje padesátými lety na takové náhody prostě nevěřím.

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.Diskuse


Monte Christo
8:17
17.6.2006

whocares
22:53
16.6.2006

Tulak
14:45
16.6.2006

Jura Jurax
11:01
16.6.2006

ptakopysk
13:31
16.6.2006

Jura Jurax
10:47
16.6.2006

divitel
11:30
16.6.2006

franta
12:35
16.6.2006

aljav
12:57
16.6.2006

ispi
13:38
16.6.2006

mira.le
17:46
16.6.2006

jdu jen tak kolem
17:48
16.6.2006

AeroKarel
15:35
16.6.2006

bez brýlí
13:00
16.6.2006

Pátek
17:36
16.6.2006

ODSák
10:25
16.6.2006

Šnek
10:12
16.6.2006

aljav
13:00
16.6.2006

BBuddy
21:51
16.6.2006

Saša
10:05
16.6.2006

Hans
9:15
16.6.2006

Charlie
9:42
16.6.2006

Saša
10:05
16.6.2006

aljav
13:04
16.6.2006

jb
15:01
16.6.2006

AeroKarel
15:32
16.6.2006

Janinka
17:49
16.6.2006

Dušan
17:33
16.6.2006

mira.le
17:48
16.6.2006

Flasi
9:01
16.6.2006

vita
10:36
16.6.2006

Flasi
10:54
16.6.2006

vita
11:20
16.6.2006

Flasi
11:34
16.6.2006

mira.le
17:54
16.6.2006

_boban
9:00
16.6.2006

L
12:57
16.6.2006

správně
17:43
16.6.2006

JA
???
8:58
16.6.2006

vita
10:25
16.6.2006

VLK
11:50
16.6.2006

vita
12:22
16.6.2006

Flasi
12:37
16.6.2006

vita
14:32
16.6.2006

martin nemec
8:34
16.6.2006

nobody
8:15
16.6.2006

Ota First
7:44
16.6.2006

Charlie
9:01
16.6.2006

Ota First
9:18
16.6.2006

Charlie
9:41
16.6.2006

Ota First
9:54
16.6.2006

Plzák
10:19
16.6.2006

bez brýlí
9:39
16.6.2006

J. Mach
10:37
16.6.2006

Ivan
12:23
16.6.2006

Charlie
5:49
16.6.2006

L
7:43
16.6.2006

počet příspěvků: 85, poslední 17.6.2006 08:17

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.